Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 18:55 
Напреднал

От доста време не бях правил свой часовник. А все купувам и купувам и май вече съм събрал за правене толкова, че няма да смогна в обозримото бъдеще.
Обаче днес зарязах всичко и реших да направя някой за мене си :banana . Харесах си един, който съм купил от ebay UK, но от Германия, като беше изпратен до Лондон, и от там - чрез Габиели UK to BG.
Продавачът вероятно е часовникар - реставратор, продава само лъскави работещи часовници, но този беше обявен като неработещ. Платих 22 паунда + 9 за доставка, но не бях разочарован като го получих.
Не е голям - 46 мм външен диам., оупън фейс, кий-уинд. Касата няма маркировки, но изглежда сребърна, като има следи от позлатяване като ринг на безела и на задния капак.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

На външен вид- лъскав и стар, но нищо особено. Като го отвориш обаче се наблюдава ефектът УАУ!!!
Изображение
Не бях виждал толкова гравиран механизъм. Той е от три слоя - мостовете, един среден слой от дебела пластина с изрязани за частите отвори и долна плоча, която на практика не се вижда. Мостовете и средната плоча са изцяло гравирани, също и барабана на пружината. Майсторска работа!
Какво беше състоянието? Чист и смазан, излъскана каса и стъкло (органично) Анкерът беше прехвърлил от другата страна на баланса и като го наместих заработи, но почти веднага (като го обърнах нагоре с циферблата) пак прехвърли.
Камъкът на моста на анкера беше подменен с месингова втулка и май центърът й беше грешен, вероятната причина за дефекта.

Изображение

Разпоих втулката, взех мярка, райберовах отвора и поставих камък от будилник слава (точен по размер!)

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Сглобих и пробвах, наистина това беше причината за дефекта. Заработи, но балансът замяташе грозно при въртенето си. Извадих го за да го центровам и О - ЧУДО - оста е залепена за таблата с каноконлит! Влязъл е във втулката на спиралата, ролката също е залепена с каноконлит!
Е явно светът се е сбъркал напълно, щом немец може да направи такова чудо!
Оказа се, че отворът на таблата е доста по-широк от столчето на оста, а оста изобщо не е за такъв часовник. Ама нейсе, запоих я с тинол за таблата, видях голям зор докато улуча центъра. Центровах и уравновесих баланса и всичко вече е ОК. Да, понеже малко бързаше, наложи се да ецна спиралата малко във фосфорна киселина.

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Последна промяна nevenbekriev на 03 Дек 2015 22:42, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:04 
Site Admin

Интересна история!
Аз имам 2 версии по случая: или немеца не е немец или така го е придобил часовника. за 22 паунда да си играе да разглобява и сглобява не вярвам. По скоро е дело на някой ентусиаст доста преди това.
Но щом е попаднал в твоите ръце със сигурност ще живее втори живот :)
А отвора на таблата не може ли да се свие малко и да стане без да се запоява?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:19 
Специалист

Прекрасен часовник.И само 22 паунда?
Понякога има такива находки.
И добре си го стегнал.
Не става ли като бърза да се добавят тежести на баланса?
Или е по безопасно да се ецва спиралата.
Колкото до немските майстори-било часовникари,или лютиери
малко им се пресилва майсторлъка.
Имам каталог с немските лютиери-хиляди са.
И имам наблюдения за голяма част от тях.
Напразно им се носи славата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:26 
Напреднал

Ами както казах, той продава в УК излъскани наточени часовници, този също беше старателно излъскан. Въобще не съм сигурен че е немец, но е в Германия. Според мен го е купил със счупен баланс и мостът на анкера си е бил така преди него. Опитал се е да направи някак баланса, амбицирал се е защото някак вървеше, но в крайна сметка се е отказал.
Много трудно е да се свие отвора на табла на баланс, защото се деформира "спицата" -удължава се и колелото вече става елипса. Пък и центърът се измества. Най-конвенционалното решение си е нова ос.
Ако имаш всякакяи винтове за баланси, може да сложиш по-тежки, ама аз нищо не бракувам и нямам части от донори. Ецването на спиралата е доста елегантно и просто решение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:33 

Тая машина е направо уникална. Нима няма да се ровиш да я датираш, да установиш производител и година. Аз обикновено това правя първо - от интерес и любопитство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:46 
Moderator
Аватар

Висш пилотаж :-)
Че и на добра амплитуда - около 210?

Може и да е 150, ама не вярвам да си оставил магарето в калта ;-)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юни 2014 19:55 
Напреднал

Няма никакви надписи и маркировки никъде. Очевидно е швейцарски, вероятно Льо Локл, от края на 19 в. Ама само догадки. Амплитудата за сега е към 180, но трябва да го разглобя целия и най-вече барабана на пружината, тогава ще видим.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]