Re: Нови придобивки- джобни часовници

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Нови придобивки- джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 22:46

storyteller написа:Май намерих нещо. Изглежда в исляма и юдаизма дните се броят от свечеряване, не от сутринта. Например рамазанът, който тече сега, почва от вечерта и свършва вечерта.
Тук има един немски часовник, предполагам насочен към няколкото милиона турци в Германия, с османски циферблат и нулата е на нашето 5 - значи денонощието започва да се брои от 19 часа.

http://www.chrono24.com/en/tourby/flieg ... 831738.htm" onclick="window.open(this.href);return false;


И "пет часа по турски", когато се събират съзаклятниците, започва да звучи по-страшно, "срещата беше в полунощ".
Цифрите на циферблатите на "турските" часовници са като на всички други - започват от цифрата 1 и цавършват с 12. Това са си просто ислямските цифри, идващи от Персия, които се използват и в днешните държави от Арабския свят, но изписани по архаичен, калиграфски начин, който по традиция се използва близо два века. Това, което наричаш 0, си е всъщност цифрата 5, в съвременния арабски прилича по-скоро на яйце, а в иранския - на обърнато нагоре сърце. 7 и 8 примерно, се изписват като римско V и наше Л. Ето как изглеждат тези цифри в наши дни.
http://danielschereck.com/wp2002arabia/ ... umbers.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
А иначе за броенето на часовете е вярно.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 23:31

kapkan написа:И тук да го покажа :redface
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Този е страхотен, механиката изглежда отлично. Но още повече ми харесва онзи къдравия, с двойните капаци. Ако не го продадеш докато отделя някой лев, ще го купя, да знаеш!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 11 мар 2014 23:39

Ето един турски роскопф, производство ORIS, продаван по време на Османската империя вероятно от български търговец. Направих и една скица с цифрите на циферблата, съвременните арабски и нашенския аналог.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Джобни часовници

Мнение от DHM » 12 мар 2014 11:06

Ориса е страхотен! n_thumbsup Поздравления icon_clap
Ето и този, който ти обещах снощи :wink:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
.

kova4ev
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 03 фев 2013 23:36
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от kova4ev » 12 мар 2014 11:48

Хебдомасът от адаша. Вече е часовник, остава да му намеря само едно балансче или поне спирала, че тази е много скъсена и взема два часа за един.

Изображение

Изображение

И една друга красота:


Изображение


Изображение
"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект"-Т.П.
http://www.nikolakovachev.com" onclick="window.open(this.href);return false;

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 12 мар 2014 22:17

kova4ev написа:Хебдомасът от адаша. Вече е часовник, остава да му намеря само едно балансче или поне спирала, че тази е много скъсена и взема два часа за един.

Изображение

Май единственият останал щифт на регулатора се опира не само в най- външната витка, а и в предната. А и колонката на края на спиралата май се допира до предната витка. Външната витка трябва да се отдели леко от останалите. Няма как да взема 2 часа за един, освен ако спиралата не е два пъти по-къса, но не изглежда така. Ако все пак е малко къса, може да се ецва в слаб разтвор на фосфорна киселина, така изтънява и отслабва. Ама по малко и с проби!

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 12 мар 2014 23:10

Ето два работещи роскопфа - с локомотив, и един румънски - спомен от Букурещкото изложение през 1906.
Изображение

Изображение

Изображение

kova4ev
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 03 фев 2013 23:36
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от kova4ev » 13 мар 2014 10:30

Невене, звучиш така, сякаш изгаряш от желание да ти го пратя за ремонт :lol:
2 за 1 беше, разбира се, преувеличено, но действително бърза доста. Балансът се клати така, сякаш оста е счупена, но не е. Регулаторът ще го прегледам..
"Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект"-Т.П.
http://www.nikolakovachev.com" onclick="window.open(this.href);return false;

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 13 мар 2014 18:38

kova4ev написа:Невене, звучиш така, сякаш изгаряш от желание да ти го пратя за ремонт :lol:
2 за 1 беше, разбира се, преувеличено, но действително бърза доста. Балансът се клати така, сякаш оста е счупена, но не е. Регулаторът ще го прегледам..
Можеш да мо го пратиш, ще измисля нещо.

Ice eyes
Напреднал
Reactions:
Мнения: 102
Регистриран: 19 дек 2013 21:40

Re: Джобни часовници

Мнение от Ice eyes » 17 апр 2014 21:20

Три от джобните ми часовници:

Изображение
Този баща ми е подарил на прадядо ми.След като повече от 15 години не бях носил часовник и нямах никакъв интерес към това,пробудилата се страст към часовниците ме накара да си спомня за него и да го потърся.Намерих го в едно чекмедже,навих го и тръгна.Не особено стабилно и точно,но мен ме радва и така.

Изображение
А този ми го подариха на мен,от човек към когото храня голямо уважение.Първоначално не исках да го приема,но на оправданието ми,че имам почти същия,ми каза,че ми го дава "От сърце",след което отказа беше невъзможен.
Двете Мълнии:

Изображение



Изображение

Изображение
Хубав Record,купен от уважавания във форума Kapkan.Взех го с идеята да го подаря на братовчед ми,в замяна на билета за концерта на Е.Мориконе,но след като го получих,реших че подаръка няма да е този часовник :) Върви идеално.Предвид по-доброто качество на неговите снимки,май трябваше да кача тях.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от Seikosha » 17 апр 2014 21:32

Рекорда е чудесен,много качествен арт деко,писах в темата още когато се продаваше за никви пари. Капкана ,ако беше малко по-пекан,нямаше да го продаде изобщо :mrgreen: (но той май каза,че е на друг и само му върши услуга) Точно си е за съхранение и лично взиране до оглупяване :lol: и Ви пожелавам да го подарите на правнука си.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Джобни часовници

Мнение от DHM » 17 апр 2014 22:12

Поздравления за Рекорда!!! icon_clap Нямах възможност тогава, а много му бях хвърлил око n_sad Радвам се, че сред нас n_thumbsup
А за Молнията "от сърце" ще ти кажа само едно: тормози ме на ЛС, че често забравям и ако имаш късмет при ревизията на склада може да получиш и един нов цифер "от сърце" :)
.

Ice eyes
Напреднал
Reactions:
Мнения: 102
Регистриран: 19 дек 2013 21:40

Re: Джобни часовници

Мнение от Ice eyes » 18 апр 2014 08:11

Благодаря за предложената помощ,но изтрития циферблат не ме дразни,да си остане както ми беше подарен.
Много бих се радвал да ги подаря на потомците си един ден,ще гледам да добавя и някоя бройка от още по-високо качество.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Джобни часовници

Мнение от ironhorse » 19 апр 2014 08:20

Вчера от битака взех две кюстечета - за часовниците не ми стигнаха парите, ама и на това съм доволен.
Изображение

Изображение

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Джобни часовници

Мнение от kapkan » 19 апр 2014 09:06

На "Рекорда" много му бяхме хвърлили око,като аз и Митака не сме по тази част,радвам се,че попадна в правилен човек n_thumbsup Кюстеците винаги са ме впечатлявали,часовника може да не е нищо особено,но един красив кюстек може да го направи бижу.Ако ironhorse или друг има да покаже,ще е радост за окото :b

Отговори

Върни се в “Джобни часовници”