Re: Нови придобивки- джобни часовници

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 16:42

Възможно е и да е някаква сплав. Среброто би трябвало да е маркирано. Поне според мен. А за баланса.....хм, като нямам подходящите неща, какво ще стане. Ще го разглобя напразно. Но ще сваля баланса сега и ще меря с точност. Може и да намеря ос. Тогава ще реша какво да правя.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin » 23 юни 2014 16:43

И на мен ще ми е интересно да видя как го подкарваш :)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 17:14

Всъщност счупени са и двата ''тампона'' . Цилиндъра е здрав. Не би ли могло той да не се пипа - а така както си е монтиран в баланса да се извадят старите и да се набият новите (ако намеря разбира се.) И между другото намерих и един много интересен шублер с други деления освен милиметри. Има и таблица. След малко ще го снимам.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Джобни часовници

Мнение от мitakaaa » 23 юни 2014 17:19

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

zhvk19
Reactions:
Мнения: 25
Регистриран: 18 юли 2013 06:11

Re: Джобни часовници

Мнение от zhvk19 » 28 юни 2014 09:35

Имам един джобен Zenith без стрелки и стъкло, наследство от дядо ми. До преди 20-30 години работеше, но сега май и баланса е счупен. Та въпроса ми е има ли кой да го възстанови? Благодаря!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Джобни часовници

Мнение от rosen_er » 01 авг 2014 16:54

А си дайте мнението за този часовник.Колега го показа и аз го снимах с телефона:
Изображение Изображение Изображение
Поправян ли е циферблатът според вас?В смисъл - до рисуван ли е?

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin2 » 01 авг 2014 17:15

Според мен не е дорисуван.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от Seikosha » 01 авг 2014 17:47

Според мен пък е точно дорисуван. Един от странните случаи,които може би никога няма да бъдят разгадани напълно. За мен оригинален печат са римските цифри и най-вероятно лъвчето,но защо цифрите са напечатани отгоре му :o Има много версии,изцяло да е полупрофесионална работа,което иначе ,ако е така бу го направило супер ценен. Трябва да се види под много голямо увеличение лъвчето,но римските цифри са ударени професионално. Всичко другокоето е направено е излишно и дорисувано, И външният кръг с минутните маркери и суб диала и всички арабски цифри. По начало такова изпълнение с римски и арабски цифри е винаги добавъчно,обикновено в червен цвят и обикноено ударено на криво като печат,от 10 часовника ,при 9 наблюдавам този дефект,просто не са умеели да слагат така наречените пастватели,или толкова им е пукало.Аз за туй не се хващамда правя такива циферблати на цяло,ако щеш да се изкревиш,ръчно ,не можеш го направи,за това само ,ако позволява правя ретуш,къде от птичи поглед не се вижда :lol: Понеже липсва и ринга със стъклото,предполагам ,че ринга е бил дебел(широк) и е стигал почти до римските цифри,характерно за някои по страи модели ,какъвто ми се вижда и механизма.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Джобни часовници

Мнение от Pavlin2 » 01 авг 2014 18:02

Именно! Ако беше дорисувано, лъвчето щеше да е по правилно и симетрично разположено.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 02 авг 2014 01:23

rosen_er написа:А си дайте мнението за този часовник.Колега го показа и аз го снимах с телефона:
Изображение Изображение Изображение
Поправян ли е циферблатът според вас?В смисъл - до рисуван ли е?
Лъвът е по-голям от мястото на което е сложен, но по-скоро е отпечатан в далечното минало, веднага след производството. Иначе циферблатът е напълно автентичен, но няма как да сме сигурни че е бил винаги на този часовник. Трябва да се видят крачетата дали са си там и съвпадат с отворите на механизма. Самият механизъм е цилиндър, но от тези които са правени в или за Англия и разпространявани в империята и рядко се срещат извън нея и този циферблат ми стои малко странно на такъв часовник.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от Seikosha » 02 авг 2014 02:32

Невене,досега ставаше дума само за циферблата,дали е рисуван,или дорисуван,такъв е и въпроса,дали е автентичен като изработка откъм материали и свързан с машината оригинално,не е тема на питането. Ти сигурен ли си ,че този циферблат е автентичен както казваш, кое имаш предвид и можеш ли да се обосновеш. Аз например,ако случайно си чел и моя пост,писах,че римските цифри са правени професионално,така мисля и за лъвчето,но трябва да се види под увеличение,това,че е по-голямо,нищо не значи,некадърни изпълнения е имало и преди,не само сега.Всичко друго е рисувано ръчно от архидякон Никодим от Бачковският манастир,само дет не знам от баща или син.А твоят часовник си мисля ,че е от края на 19в.,може би към 80-те год. ,ако открия нещо по-точно ,ще пиша,както казах обаче ме смущава лошото качество на щампите и ,ако не е от протриване,което би могло да се види под голямо увеличение, ти самият си писал къде са се ползвали такива сурогати. Надявам се да излезе автентичен и ценен. n_thumbsup
Говоря разбира се за касата,което не е задължително да се отнася и за механизма.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от nevenbekriev » 02 авг 2014 07:49

Точно малките арабските цифри изглеждат напълно автентични и нормални за времето в което е направен циферблата. Просто има много такива запазени стари циферблати и всички при тях тези малки цифри са рисувани на ръка. Не са рисувани на циферблата, а на графичния оригинал на изображението, а пък римските цифри са чертани на ръка, но с чертожни пособия, същото се отнася и за индексите.
За касата на моя часовник - тя е сребърна и добре направена, щампите са с добро качество. Друг е въпросът че наистина понеже изправях капаците, после полирах отвътре. А снимката на щампите е с лошо качество, понеже не е правена специално, а е "кропната" от една от по- големите снимки в цял ръст. И аз си мисля че часовникът не е толкова стар, а иначе идва от Ибей.ук , от самата стара англия. То аз напоследък май само от там пазарувам...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3681
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Джобни часовници

Мнение от Seikosha » 02 авг 2014 13:20

:D добре казано Цецо.
Невене ,сега те разбрах какво имаш предвид под автентичен и съм напълно съгласен с тебе,за това се пошегувах и с архидякон Никодим :) Точно така са се опитвали да калиграфисват незнайни майстори чисти циферблати явно, аз го тълкувах като фабрично и нефабрично.
А касата може да излезе като тази ,която Сашо показваше в една тема няколко часовника които продава неговият антиквар и аз купих два от тях и за която ти ни открехна,че са посребрени ментета за турската армия,но на моя индивид на цифера едва се различава ,обсъжданият вече надпис "Победа" както Капкан чук забеляза първи ,та и там щампите са замазани,ама аз хич не се сетих,че твоят е пред очите ти и ти си го изчислил. Подведох се ,че сякаш е някъде от нет и обсъждаме нещата по него :fool:

Роска ,изглежда си имаш редкаж icon_clap


Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Джобни часовници

Мнение от kapkan » 22 авг 2014 09:25

Cortebert cal. 620? нещо ми е познат механизма
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/hph ... e=546B01C0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 8041_n.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Джобни часовници

Мнение от rosen_er » 22 авг 2014 09:45

Като са го копирали в ЧК-6 ,как няма да ти е познат ?! :)

Отговори

Върни се в “Джобни часовници”