Стар турски, сребърен часовник.

Отговори
LYAM
Reactions:

Стар турски, сребърен часовник.

Мнение от LYAM » 07 апр 2015 12:16

Здравейте!
И аз се включвам във форума с едно запитване. Може би не е тук мястото, но ще се радвам,ако някой ми отговори!
Притежавам стар, турски, сребърен часовник. Състояние - не работи. Паднали са двете му стрелки и липсва ключето за навиване. Циферблата е порцеланов и е здрав. Интересува ме има ли някаква особена стойност?
Предварително благодаря за мненията ви !!!!
Изпращам снимки.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

h.painkov
Напреднал
Reactions:
Мнения: 115
Регистриран: 01 май 2014 19:52
Местоположение: Пловдив

Re: Стар турски, сребърен часовник.

Мнение от h.painkov » 07 апр 2015 18:49

Хубав часовник,видимо няма липси и след профилактика трябва да си работи нормално,стига да няма някакви повреди в механизма.Швейцарски е часовника произведен за Османската империя.И външно е здрав със три налични стрелки.
Добре дошъл във форума между другото.

ironhorse
Напреднал
Reactions:
Мнения: 116
Регистриран: 19 ное 2013 23:41

Re: Стар турски, сребърен часовник.

Мнение от ironhorse » 08 апр 2015 18:17

В темата Billodes от този раздел има абсолютно същия часовник, като този, там има и повече информация. Надписът на турски е от 1322 г. по Хиджра, което ще рече 1904 г. Циферблатът е с нормално разположение, т. е . 12 часа сочи към халката за кюстека, което е характерно за поръчките за Османската империя (при европейските часовници с преден капак по-често халката за кюстека е на 3 часа). Цифрите са калиграфски вариант на турско-арабските цифри, които се ползват и до днес във всички арабски държави. Традицията за изписването им чрез "клинчета" води още от 18 в., когато са произвеждани първите часовници за османския пазар - основно френски и английски. А това, дето на всички много им прилича на 0, си е петица, и си е точно където му е мястото на циферблата (вижте на кръговете за минутите и секундите как и къде са изписани 50 и 55). И в съвременните арабски държави и Израел денят започва да се брои от свечеряване, ама циферблата на часовника винаги си започва с 1 часа и свършва с 12 часа.

Отговори

Върни се в “Джобни часовници”