Електроника-съветска.

Отговори
plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Електроника-съветска.

Мнение от plamenhar » 28 мар 2013 17:11

Скоро купих от колега съветски часовник Електроника.

http://www.chasove.com/viewtopic.php?f=13&t=1303" onclick="window.open(this.href);return false;

Пистите на платката бяха в лошо състояние и не работеше.
Онзи ден намерих друг механизъм и го монтирах
О,чудо-тръгна.Настроих го и го прибрах в кутията.
Днес гледам-тъмнина.Явно трябва да го разпарчедисам.
Прочетох в упътването(има си кутия,упътване-абе всичко оригинал),че
се захранва с 2,7в.номинално напрежение и 2.4в.минимално.
Меря батериите-2.9в.
Възможно ли е да са му много?И на времето батериите за тези часовници да не са били 1.2в.?
Доколкото знам такава стойност имат акумулаторните,а обикновените-1.5в.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Електроника-съветска.

Мнение от clockwiser » 28 мар 2013 18:16

Моите електроники са като дискотека. Пробвай да махнеш батерията и после отново да я сложиш, като докато притискаш в гнездото гледай дали ще светне някоя цифра. Въпрос на натиск е. Да не е много силен, нито много слаб. Според мен се дължи на скъсани пътеки, които сработват само, когато двата скъсани края са допрени. Тое като да целиш крушка със скъсана жичка да си допре случайно краищата на скъсаното място...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електроника-съветска.

Мнение от nevenbekriev » 28 мар 2013 18:18

Не са му много тези 2.9V. Нещо друго има.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Електроника-съветска.

Мнение от plamenhar » 28 мар 2013 21:29

Интересно,че си работеше.
Не правеше добър контакт с корпуса на часовника,за да може с бутоните да се
ползват.

Изображение

Тази пластина,която осигурява последователното свързване на батериите опира в корпуса
и чрез него бутоните правят контакт за сверяване.Тази пластина не правеше контакт и бутоните не действаха.Сложих малко метална вата и задействаха.Но в последствие всичко угасна.

Пак тръгна.
Мерих консумацията-0.11мА-мисля,че това е 11мкА-колкото го дават по упътването.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 21 апр 2013 16:56

11 мка = 0.011mA, а не 0.11mA, но при тези малки токове дали измерването е било точно..?

А защо е спрял? - Забелязал съм, че при подобни low-power приложения генераторът, за да пести ток е толкова слаб, че тръгва бавно. А ако за малко му прекъсне захранването може и да блокира. После трябва да извадиш батериите и да изчакаш известно време - от порядъка на минута, а може и повече. На снимката се виждат следи от ръжда по контактната пластина. Може би това се е случило - лош контакт.

Също не съм сигурен дали старите CMOS-чипове имат достатъчно надеждна защита против статично електричество. Това не значи да си намотаваме някакви жици по ръцете и да се заземим преди работа с тях, но трябва да се има предвид, за да спазваме елементарни условия за безопасността им.

И общо за електронните часовници - видях в друга тема препоръки за измиване на платките с WD-40. Внимавайте да не разтвори нещо - например може да разшляка проводящите гумички, които се използват за контакт с дисплея. А и след изпаряването му остава някаква мазнотия.

По-добри резултати се получават с Коресилин (но има различни разтворители на пазара под това име) - след изпаряването му не трябва да остава нищо. Гумички е най-добре да се мият със спирт. На LCD-тата май нищо им няма от Коресилин, но на гумичките няма да им се отрази добре. Не би трябвало да има проблем да се мият всички ел.части с вода и сапун, ако след това се изсушат добре.

Ако има окисления по пистите на платката (или между тях) същите трябва внимателно да се изчегъртат и да се огледа за прекъсвания. Ако платката е от материал, през който минава светлината, оглеждането се получава най-добре при силно осветление зад платката. Ако има прекъсвания може да се наложи пистите да се калайдисат и да се опроводят с много тънък проводник.

Ако чипът е залят върху платката с капка смола, може от капката да стърчат едни тънки проводничета. Това са бондажните проводници с които чипът е свързан към пистите на платката - много внимавайте да не ги повредите.

И не бързайте да слагате батериите в различни посоки ако не е маркирана посоката на (+/-) и не е очевидно правилното положение на батерията. Изолацията в полу-проводниковите чипове е от полу-проводници и при обръщане на захранването текат едни тоци през където си намерят за добре, което може да повреди чипа. Може с мултицет, включен на положение "проверка на верига -|>|-" да пробвате на контактите за батерия дали в едната посока ще покаже нещо, а в другата нищо. Ако е така, правилната посока е когато не показва нищо. (това последното трябва да го пробваме, понеже има вариант и в двете посоки да не показва нищо.)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Електроника-съветска.

Мнение от plamenhar » 21 апр 2013 18:34

Да точно така-11мка=0.011мА.
Имам 3 мултицета,и с трите показва толкова.
Двата са ми много добри-занимавам се и с разни лампови устройства.
Та,както си работи десетина часа спря.
После след вадене на батериите и почивка пак тръгна.
Пак работи доста и спря окончателно.
Не хаби батериите-пробвах и с нови.
Не смея да му правя почистване.
Пистите на платката изглеждат добре.
Ръждата на пластината е отгоре-от към батериите съм я зачистил.
Засега ще почива. :D

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 25 апр 2013 22:57

Това ми се видя полезно:

http://vk.com/photo35334489_159758407
http://vk.com/photo35334489_159758408
http://vk.com/photo35334489_159758409
http://vk.com/photo35334489_264875727

А човекът има невероятна колекция от електронни часовници http://vk.com/album35334489_107277679

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 22 юни 2013 17:33

plamenhar, ако твоят часовник е работил - най-вероятно батериите прекъсват. Почисти добре контактите и батериите.
Последна промяна 1 на dreadx, променена общо 22 пъти

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Електроника-съветска.

Мнение от plamenhar » 22 юни 2013 18:57

Ще опитам,ам по късно като излеза в отпуска,че сега не ми остава време.
Благодаря за указанията.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Електроника-съветска.

Мнение от plamenhar » 18 юли 2013 14:52

Сърдечни благодарности на dreadx за помощта да ми оправи двата часовника.
Електроника 5 и Заря-кварц.Отиват да спят в колекцията.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 11 сеп 2013 21:28

Тези Електроники продължават да ме учудват. Попадна ми една, според мен не от най-сполучливите им по-нови версии. Имаше щети от намокряне - измих платката и тръгна. Обаче върви 2 пъти по-бързо!
За една секунда успява да преброи 2 секунди. На някой случвало ли му се е подобно нещо?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Електроника-съветска.

Мнение от varban » 12 сеп 2013 00:10

На мен, много отдавна. Някаква Электроника от по-сложните.
Аз десет минути го гледах и не можах да повярвам - помислих си, че ми е дошъл много коняка.
Не помня, как се оправи, ама експерименталното установяване на факта, че съветските часовници са най-бързи, няма да го забравя :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 12 сеп 2013 00:30

Е аз бях само на една водка. При това генераторът си работи на 32768. И с осцилоскоп го гледах, и с честотомер го мерих. На другия ден се ядосах и му закачих външен генератор - същата работа.

Освен, че са най-бързи, виждал ли си друг часовник да показва 25:56? ;)
Е, това се случва само след като поставиш батериите и броячите са който както се е паднало.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Електроника-съветска.

Мнение от nevenbekriev » 12 сеп 2013 06:21

Щом генераторът е ОК, значи е в делителите. Обаче е възможно генераторът да работи на втори хармоник. Може и във фронта на импулсите на изхода на генератора да има разколебаване и схемите нататък да броят един импулс като 2. Може да пробваш да сложиш кондензатор паралелно на батерията и малък кондензатор на входа на делителите, колкото да "позаобли" фронтовете на импулсите. Ти къде подаде сигнала от външния генератор? На мястото на кварца или на изхода на схемата "генератор"?
Тук
http://rudocs.exdat.com/download/docs-40720/40720.doc" onclick="window.open(this.href);return false;
намерих един труд, описващ съветските чипове за часовници, може да видиш дали не е с такива чипове.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Електроника-съветска.

Мнение от dreadx » 12 сеп 2013 19:04

За съжаление не е със самостоятелни чипове. Има два чипа, които са безкорпусни и са заляти на платката. От към дисплея се вижда зелена смола, а от обратната страна - керамична плочка. Под плочката няма нищо интересно, освен 2-3 писти на платката - по едната върви 32768Hz правоъгълен сигнал, не е директно от кварца. Другите 2 са захранвания. Долната част на чиповете стърчи през платката - сигурно за да са по-ниски.

Единият чип управлява дисплея и в него е повечето логика. Другият обаче не е само генератор. Много ценен документ си дал, може би ще хвърли светлина по въпроса.

Може би като се нашмърка с течност, керамичната плочка само пречи да излезе отнякъде.
/*
А, в заливката отгоре има една шупла, от която се вижда една от пистите. Уж не е съвсем до чипа, ама не знам каква кухина се е оформила като мехурче под смолата и дали някаква течност от батериите е стигнала до чипа.. Но не мога и да повярвам, че ще е окъсила два тригера и всичко останало ще си му е наред.. :)
*/

Не работи на хармоник, докато го мерих и отчитах, че генераторът работи на 32768, гледах и дисплея на часовника - да не би уредите да влияят и по време на измерването да работи ок, а през останалото време на друга честота. Винаги си беше на колкото трябва, а часовникът винаги бързаше.

Формата на импулсите не беше идеална. Смених различни кондензатори (нали единият е променлив, а другият постоянен), да видя дали не е от тях - с някои беше по-добра, с други не толкова, ама пак си бързаше часовникът.

Подадох му външни 32kHz, но не от някакъв лабораторен генератор, а от чип за часовник, който има такъв изход - пак същото. Виж не се сетих да слагам разни кондензатори по захранванията.

В краен случай ми хрумна да направя някакви простотии с външен генератор + делител (кварц на половината честота не очаквам да намеря). Ще го мислим..

разглобих го и го сглобих сигурно 30 пъти този часовник.. :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”