Второ мнение за пациент

Отговори
blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Второ мнение за пациент

Мнение от blight » 24 окт 2013 21:09

Здравейте!Наскоро си купих машина Восток 2209 и след успешна трансплантация на барабан я накарах да тръгне.Профилактирах я (почистване,смазване) и сега работи според мен много добре,в покой прави докъм 430-450 градуса размах на баланса.Проблема е че това са данни по стъкло,запазват се (с леки отклонения в двете посоки) и по капак,но във вертикала градусите падат до може би 360 и по-малко.Профилактиката е правена днес,освен това забелязах че една от инкаблок пружинките (лиричка по вашему) е различна и че камъка е по-малък и си послужих с нов комплект инкаблок камък и лира от донора.Проблема не са зле поставено часово колело или хлабави стрелки понеже същия проблем го имаше преди да го облека в касата.Това е което мога да кажа.

Ще го бъде ли и как?Или просто да го оставя да подиша и да се сработи сам?

Изображение
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от varban » 24 окт 2013 22:09

Аз една Ракeта 2609 без букви я мъчих сума време. При нея много лесно се слагаше лиричката и камъкът направо се виждаше, как мърда.
Вървеше хубаво само с шатон от 23 камъкова.
Най-накрая взех, че обърнах накладния камък с изпъкналото към цапфата. Чак тогава и се оправи амплитудата. И сега върви кут змей - като евтин кварцов часовник.
Ама тръгна така след може би седмица на ръката.
Отначало шареше, после почна да дава стабилни поправки и после малко по малко я настроих.

Но тя на един оборот на барабана минава 45+90+90 градуса.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от dreadx » 24 окт 2013 22:25

450 градуса - това по Фаренхайт ли? - защото по Целзий май може да прави само до 360 градуса..

Във двете легнали положения работи по-добре, а във всяко вертикално положение еднакво по-лошо ли работи? - например нагоре/надолу с главата, на лява или дясна страна.

Почисти ли добре камъните - например да бъркаш във всеки от тях с клечка за зъби, за да изчистиш евентуално остатъци от клеясала смазка? Провери ли предавките без пружина и анкър дали се въртят свободно във всички положения?

Ако някой е сменял инкаблока, огледай камъните и на двата (или смени и другия за по-сигурно) + виж и осите на баланса.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1389
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от omegaqq » 24 окт 2013 22:35

dreadx написа:450 градуса - това по Фаренхайт ли? - защото по Целзий май може да прави само до 360 градуса..
....
Не обичам да се заяждам и съветвам всички останали също да не го правят!
В случая забележката е неуместна, още повече, че разкрива незнанието и на тоя, който я прави!
При свободния анкъров ход баланса прави доста над 360 градуса даже и по скалата на лорд Келвин.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от dreadx » 24 окт 2013 22:39

ок, прав си

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от nevenbekriev » 24 окт 2013 22:50

Здравей и в този форум!
И тук ще кажа, че нещо не определяш вярно амплитудата. Тя няма как да е повече от 330. Предполагам, че щом казваш 440, значи всъщност е 220, а това е нормално за вертикално положение, но малко за хоризонтално. Трябва да е към 250-270. Това е при добро състояние на камъните на инкаблоците и оста на баланса.
Не знам как правиш профилактиката и с какво смазваш. Щом е малка амплитудата особено във верикално положение, добре е да извадиш шатоните на инкаблоците, да извадиш от всеки шатон накладния камък и да почистиш например с изострена клечка от бамбуково шишче/клечка за зъби отвора на камъка и равната повърхност на накладния камък. Причина за малка амплитуда може да е гъсто масло.
А какво стана с онази Молния?
Виждам, че докато напиша, се появили 3 мнения.
Амплитуда означава максималната стойност на отклонението от средното положение. При свободния анкеров ход тя неможе да надхвърли 360, даже 330. Така е и в учебниците, не искам да се зяждам.

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от blight » 24 окт 2013 23:00

nevenbekriev написа:Здравей и в този форум!
И тук ще кажа, че нещо не определяш вярно амплитудата. Тя няма как да е повече от 330. Предполагам, че щом казваш 440, значи всъщност е 220, а това е нормално за вертикално положение, но малко за хоризонтално. Трябва да е към 250-270. Това е при добро състояние на камъните на инкаблоците и оста на баланса.
Не знам как правиш профилактиката и с какво смазваш. Щом е малка амплитудата особено във верикално положение, добре е да извадиш шатоните на инкаблоците, да извадиш от всеки шатон накладния камък и да почистиш например с изострена клечка от бамбуково шишче/клечка за зъби отвора на камъка и равната повърхност на накладния камък. Причина за малка амплитуда може да е гъсто масло.
А какво стана с онази Молния?
Виждам, че докато напиша, се появили 3 мнения.
Амплитуда означава максималната стойност на отклонението от средното положение. При свободния анкеров ход тя неможе да надхвърли 360, даже 330. Така е и в учебниците, не искам да се зяждам.
Благодаря за изчерпателното мнение.Молнията и намерих баланс който съсипах след като тръгна почти идеално.Заради някаква случайна повреда се наложи да го разглабям пак и изкривих оста.
Сега търся друг ама няма.А иначе явно имаме различни представи за размаха,причината е че съм се учил основно от учебника Механични Часовници където пишеше че при швейцарски ход амплитудата е 360-540 градуса,явно сега просто ще я деля на две и ще получавам реалното.
Как точно да извадя подложните камъни?Вадил съм ги по-рано но не ми е много лесно.
Не ме тревожи толкова малката амплитуда,тя може лесно да се обясни с калпаво масло или просто уморена пружина понеже се уча на амортизирани часовници "от боклука" а по-скоро разликата в позициите.
Последна промяна 1 на blight, променена общо 24 пъти
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от dreadx » 24 окт 2013 23:04

Не, omegaqq имаше предвид да не се лигавя с разни глупости като градуси по Фаренхайт. А по книжките и навсякъде в нет-а гледам, че мерят амплитудата от мястото на предаване на импулса, до мястото, където колелото на баланса стига и започва да се връща. Вероятно защото градуси над 360 в практиката не е удобно да се използват /всички лесно си представяме за каква част от окръжност става въпрос, когато се говори за 0-360 градуса, но по-трудно за 440/ - не че колелото не прави оборот и половина.

Подложните камъни натисни с тънка ос от нещо и ще излязат. А може да го оставиш да поработи известно време - така че да разтвори и размие клеясалата смазка и пак да ги промиеш, да ги почовъркаш с тънко издялкана клечка за зъби и да им смениш смазката (по-добре да ги разглобиш разбира се).

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от nevenbekriev » 25 окт 2013 07:17

Според физиката амплитуда на колебанието при хармонични трептения е максималната стойност на отколнението спрямо равновесното положение в която и да е от двете посоки.
"Механически часовници" я имам на компютъра си от известно време, разгледах я веднъж-дваж и видях, че половината от рисунките са копирани от руските книги. В рускоте книги, от които съм се учил, ето какво пише за амплитудата:
Изображение

Изображение
В интерес на истината прегледах набързо 2 книги и не попаднах на място, където да пише точно каква трябва и може да бъде амплитудата. Намерих това, което е на картинките, но в българската книга очевидно числата са умножени по 2

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от varban » 25 окт 2013 08:12

dreadx написа:А по книжките и навсякъде в нет-а гледам, че мерят амплитудата от мястото на предаване на импулса, до мястото, където колелото на баланса стига и започва да се връща.
Така е - определението на амплитуда на колебания е отклонение от равновесното положение (а не от мястото на предаване на импулса, те могат да не съвпадат):

Изображение

Преди Невен да напише оня пост за настройка на равновесието на баланса, аз мърдах колонката до получаване на максимална амплитуда, после вадех анкерния възел и гледах, къде застава импулсния камък... акълът ми толкова, една спирала прецаках от слагане-махане.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от varban » 25 окт 2013 08:15

nevenbekriev написа:В интерес на истината прегледах набързо 2 книги и не попаднах на място, където да пише точно каква трябва и може да бъде амплитудата.
Погледнах в една хидродинамика - и там е така. Амплитудата (в случая - височината) на вълните на границата на раздела на два флуида се мери от спокойната повърхност, а не от минимум до максимум.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от varban » 25 окт 2013 09:23

blight написа: Как точно да извадя подложните камъни? Вадил съм ги по-рано но не ми е много лесно.
Обикновено като удавя шатона в бензин (при мен - в хептан), той бързо пада.
Бачо Ангел съветваше керосин специално за тази цел, ама след това - яко миене в бензин, да не останат нелетливи.
Но това става, ако маслото не е зацепило като ленен безир на чамова дъска. А на старите часовници, или на такива, мазани с квото падне, и това се случва. Аз се мъчих с една квадратна 2614.Н, цялата оплескана с полимеризирали гориво-смазочни материали:

viewtopic.php?f=58&t=1794&start=180#p19522" onclick="window.open(this.href);return false;

Ставаше дума за накладния камък на анкерното колело откъм платината.
До варене в хептан не опрях, смукнах го с вакуум. Ама то си е играчка. Повече няма да правя така :)
Невен ме посъветва да го избутам с ос: viewtopic.php?f=58&t=1794&start=195#p19528" onclick="window.open(this.href);return false;
Така става даже и за много клеясасли.

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от bobozhinov » 25 окт 2013 10:50

Забелязал съм,че в по-старите книги обикновено се говори за размах,или за ъгъл на завъртане на на баланса,затова и стойностите са два пъти по-големи.В по-новите обикновено се дава амплитудата,но някои автори често я бъркат с размаха и оттам идват недоразуменията...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от nevenbekriev » 25 окт 2013 18:39

varban написа:
nevenbekriev написа:В интерес на истината прегледах набързо 2 книги и не попаднах на място, където да пише точно каква трябва и може да бъде амплитудата.
Имах пред вид че не намерих колко градуса би трябвало да бъде и до колко може да достигне амплитудата на баланса.

Сутринта ме домързя да рисувам синусоида, но ти си сложил, благодаря!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Второ мнение за пациент

Мнение от varban » 25 окт 2013 19:34

Някъде гледах обяснението. Ще го намеря и ще го сложа... ти недей да си губиш времето с техническа дейност ;)

ПС:
Ето картинка:
Изображение
При малка амплитуда характерът на изменение на честотата е друг, по-стръмен.
Ако амплитудата е вълшебните 220 градуса, не се изменя.
Ако се увеличи над 220, се мени в противоположна страна, ама с по-малък градиент.

Амплитудата зависи от положението на цапфите в камъните и от степента на навиване. Като се развие пружината, амплитудата пада. Затова се стараем ампллитудата да бъде по-голяма от 220 при докрай навита пружина и "по очи" и "по гръб". Така е по-добре, отколкото да е по-малка.
Щото тогава става зле. Аз го видях на една Заря 2014. Може да даде и 10 минути на ден разлика в различни положения, щото амплитудата е към 120 градуса.

Като седна на машина с клавиатура, ще намеря обяснение в някоя книжка на руски и на английски и ще го сложа.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”