Изоставане при Молния?

Отговори
blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Изоставане при Молния?

Мнение от blight » 07 дек 2013 22:49

По същество - молнията е много зле,спиралата е крива но баланса е ок и е пригоден да не стърже в мостовете..Звучи на бетонобъркачка и трябва да сложа нова спирала но баланса маха равномерно (макар и малко).Изостава обаче минута на час-два.От спиралата ли е?

Настроил съм го почти на най-бързия режим.Баланса когато го слагах проверих,импулсния камък сочи правилната посока.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от varban » 07 дек 2013 23:31

Във всички книги пише, пък и на практика се убеждавам, че няма никакъв смисъл да се настройва ход на машина с малка амплитуда. Трябва да е над 240 градуса, че да може да хванеш нещо.
Пример: една Заря 2014А изоставаше с много - по половин час на ден. Амплитудата и беше около 120 градуса... как въобще цъкаше :)
След като я измих и намазах по устав, се развъртя до 240 при не докрай навита пружина и всичко си дойде на място.
Така че при теб първа работа е да подготвиш машината за проба на баланса. Особено внимание трябва да се обърне на опорите на баланса, на анкерното колело - те са с накладни камъни и искат разглобяване, миене и лъскане. И на барабана с пружината - ако е клеясала, няма момент.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от dreadx » 07 дек 2013 23:49

Какво значи:
blight написа:баланса е ок и е пригоден да не стърже в мостовете..Звучи на бетонобъркачка
За да върви по-бавно или спиралата трябва да е прекалено дълга (но няма как сама да е станала по-дълга), или може би да има някакво триене - не трябва при движението балансът или спиралата да опират в нещо. Но ако има странни звуци и както казваш, че спиралата е крива, може точно това да се получава.

Махни анкера, като преди това трябва да развиеш пружината на часовника (или сам ще се развие с бясно въртене, когато отстраниш анкера и няма какво да го спира. - последното не е желателно да се случва и води до различни рискове)

След това върни баланса и виж дали се върти свободно - като го разклатиш трябва да се движи доста продължително. И амплитудата му да затихва много плавно - накрая със съвсем микроскопични движения (ако няма триене). Ако нещо пак чегърта виж дали е спиралата и т.н. съответно може да я махнеш от баланса, да сложиш друга (май ти се намираше дефектен баланс с крива ос, доколкото си спомням.)
Ако искаш може да се въоръжиш с търпение и да се опиташ да я изправиш - ако те интересува ще ти напиша как горе-долу се прави.

И както по-горе каза varban, няма смисъл да се настройва ход, ако машината не е профилактирана - почистена и смазана. Преди това обаче можеш да диагностицираш баланса - евентуално при разглобяването му капни на камъните малко бензин и после малко масло.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от varban » 08 дек 2013 00:36

Абе има машини, дето вървят като змейове - клеясали, ръждясали, сухи като пясъка в Сахара, и пак дават амплитуда.
Един такъв механизъм е на по-големия секундомер на Агат - сумиращия, този с допълнителен бутон.

Върви до стружка и пак е точен. Осите станали с калпаци, балансът още малко и ще изпадне от камъниите на тия косъмчета, ма върви.

За Молнията не знам, дали е така. Човъркал съм само два механизма, а разглобявах само единия.
Но не видях много зор в постигане на добра амплитуда. Само малко бавничко се развърта, даже си мислех, че му има нещо.

А! Тука има още една засада... аз през май-юни не чаках достатъчно - мислех си, че това е кварце и се засилва веднага, като се пусне. Не ми се вярваше, че трябва половин минута (че и отгоре) да се развърти това големо колело.
Само дамските тръгват с ряз, за няколко секунди са готови :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от nevenbekriev » 09 дек 2013 18:34

Колегите са дали правилни и точни указания.
Часовникът няма проблем "изостава". Проблемът е "върви едва-едва".
Моят съвет е да извадиш всички мостове и колела от механизма и да оставиш само баланса с моста му. Трябва да се концентрираш само върху този възел.
Не трябва да има никакши звуци при движението на баланса. Трябва когато го отклониш на 180 гр. (имп. камъкда сочи в обратната посока на камъните на анкера) и го пуснеш, балансът да направи поне 100 колебания докато спре напълно в легнало положение и поне 50 в право. Едно колебание значи 2 минавания на импулсния камък през равновесното положение. Не трябва да има значим разлика между двете хоризонтални положения, както и между вертикалните положения. Докато не постигнеш това, часовникът няма да върви правилно и няма да има смисъл да се мъчиш да го регулираш.
Причините за шум могат да бъдат опиране на баланса в спиралата и счупен или изкъртен камък (мостът на анкера го няма)
Както вече съм ти казвал, най-вероятната причина е кривата спирала. Ако искаш направи снимки на спиралата за да ти кажем как трябва да се изправи. Снимай баланса в часовника и отделно извадения баланс със спиралата.

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от blight » 09 дек 2013 21:41

Ясно.Мерси.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от varban » 09 дек 2013 23:46

Виж как почнахме да отменяме Невен :)

Аз без бой си признавам, че преди няколко месеца пипах часовници, които едва шаваха. И си мислех... не си мислех, че е правилно, а че и така може.

Почна да ми просветва към септември. Преди четях книги и постингите на Невен и не че не ги разбирах, ама не ми изнасяха :)

Сега с това почвам сглобяването на часовника.
На гола машина пробвам баланса. И чистя и мия камъните.
Мажа само този откъм цифера, та да мога после да измия цапфата. И после пробвам. За 100 колебания... абе със сигурност са повече от 60...70. Имаше един часовник, който направи повече от 100 - 2609 без букви. Хич не е удивително, че той даде добра точност.

Отначало ми се струваше тих ужас да вадя и слагам баланс, пък да разглобявам шатони - хептем.
Само че слагането и махането на баланса в празна машина е много лесно. Ни колелета, ни анкер, ни други мостове - пей сърце :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от nevenbekriev » 11 дек 2013 00:01

varban написа: За 100 колебания... абе със сигурност са повече от 60...70. Имаше един часовник, който направи повече от 100 - 2609 без букви. Хич не е удивително, че той даде добра точност.
При ръчните е вярно че рядко стигат 100, ама при джобните - без проблеми.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от varban » 11 дек 2013 02:13

Да, да, балансът им има доста по-голям инерчен момент, а триенето не е много по-голямо.

Ама аз досега почти не съм пипал джобни. Само една Молния и другото - секундомери :)

Но на Агата балансът се клатеше като луд - по сума време. Той е още по-масивен от тези на Молнията.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от kapkan » 11 дек 2013 09:32

Аз също забелязвам при една Мълния изоставане,след доста проби реших,че е до пружината,а може да греша.С едно навиване в денонощие дава -2/3мин.почнах да я навивам когато ми падне(3/4 пъти) дава 0/-2сек. Според мен е или умора на материала,или къса пружина.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изоставане при Молния?

Мнение от nevenbekriev » 11 дек 2013 12:55

Ще опитам да подходя леко философски.
Когато резонансната система на часовника е с голям качествен фактор, или с други думи ако оста на баланса е с полирани върхове, камъните са хубави, спиралата е без забележки, анкерният механизъм е правилно настроен, всичко е добре почистено и смазано с хубаво масло..., тогава часовникът (особено ако е джобен) ще върви точно и стабилно ДОРИ ако пружината е слаба и амплитудата оттам е недостатъчна. Така ще е например с някоя 100годишна Омега колкото и старание да вложиш във възела на баланса, докато не и сложиш нова пружина.
Когато става въпрос за съвременен часовник, като Молния, вероятността да отслабне пружината е минимална, на всичко отгоре съвременните пружини се правят от по-различни материали и са по-трайни. Когато на съвременен часовник амплитудата е малка, то проблемът за това следва да се търси именно в баланс-спирала-камъни, и малката амплитуда е признак за малък качествен фактор. Затова казвам да се брои до 100...
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 11 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Offtopic (+)

Мнение от varban » 11 дек 2013 14:21

nevenbekriev написа:... тогава часовникът (особено ако е джобен) ще върви точно и стабилно ДОРИ ако пружината е слаба и амплитудата оттам е недостатъчна. Така ще е например с някоя 100годишна Омега колкото и старание да вложиш във възела на баланса, докато не и сложиш нова пружина...
Точно такъв случай чака да ми дойде музата:

Изображение

// viewtopic.php?f=58&t=1794&start=255#p22318" onclick="window.open(this.href);return false; и двата следващи постинга

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”