Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от trk2 » 03 мар 2014 12:01

Рекох да ремонтирам една Слава Будилник.
Разглобих и я, фините части и мостовете сложих в чист бензин. Двете платки барабар с колелата по тях сложих в един стар бензин в който някога бях киснал успешно Янтар.
След около седмица, днес на празника реших да го сглобя и смажа , но каква беше изнедата ми. В стария бензин всички цветни метали, колелата и лагерните втулки бяха позеленели. Но истинския проблем не е в цвета, а в това, че зелената субстанция е плътна и лепкава.
След няколко минути на започна да с втръдява.
Сложих частите в чист бензин но субстанцията не се разтваря.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от nevenbekriev » 03 мар 2014 18:36

Пробвай да почистиш като накиснеш в домакински обезмаслител и после с четка за зъби. Аз използвам Медикс, става и Мелио. Има разни други, които са по-агресивни към кожата и месинга

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от trk2 » 04 мар 2014 21:56

Купих си Мелио, о чудо всичката гряз изчезна за секунди. После го изплакнах с вода и сложих в бензин. Появи се малко корозия. Почвам да се замисля за рацептите на Диран. Ще видя какво пише в съветските учебници. Много към доволен от таво Мелио ,какво ли съдържа и дали не може да се комбинира с чист бензин. Никога повече няма да използвам обикновен бензин или вода.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от nevenbekriev » 04 мар 2014 23:09

Ами трябваше да кажа, че като изплакнеш с вода, трябва веднага да подсушиш с тоалетна хартия и издухаш до напълно сухо със сешоар, ама не се сетих :redface .
Нищо, корозията която се е получила е само повърхностна и може да се почисти лесно чрез търкане с клечка за зъби натопена в полираща паста. После трябва да се изчетка с бензин и да се изплакне в чист бензин.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от trk2 » 04 мар 2014 23:41

А аз почнах сглобяването отърках осите със сцепена клечка за зъби и лагерите с подострена.
Успях да сложа моста на петте колела и те се завъртяха перфектно. С анкера обаче има проблем счупена е едната ос. Не знам дали така си е било или аз съм предизвикал счупването.
(Оплакванията бяха, че часовника работи и спира.)
И така извадих от кутията новата си придобивка замбалък и извадих оста с най малкия кух и плосък център. Голям кеф ми достави обощуването с толкова прецизна техника като замбалък-а.

Изображение

Ех сега да имах едни струг, че да извъртя една ос. Сериозно се замислям над такава придобивка.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от varban » 05 мар 2014 00:26

trk2 написа:С анкера обаче има проблем счупена е едната ос. Не знам дали така си е било или аз съм предизвикал счупването.
(Оплакванията бяха, че часовника работи и спира.)
Със счупена цапфа на анкера не може даже един път да цъкне.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от plamenhar » 05 мар 2014 07:43

Пълно е с повредени будилници Слава.
Ще го смениш и готово.

Потребителски аватар
trk2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 284
Регистриран: 29 яну 2013 09:18

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от trk2 » 05 мар 2014 09:23

varban написа:
trk2 написа:С анкера обаче има проблем счупена е едната ос. Не знам дали така си е било или аз съм предизвикал счупването.
(Оплакванията бяха, че часовника работи и спира.)
Със счупена цапфа на анкера не може даже един път да цъкне.
Не съм убеден, довечера ще направя следствен експеримент.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от varban » 05 мар 2014 09:32

Някой път може да се свият камъните, ама на тази ос нищо не е останало от цапфата:



Изображение

bobozhinov
Reactions:
Мнения: 40
Регистриран: 27 авг 2012 01:12
Местоположение: София

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от bobozhinov » 06 мар 2014 04:36

Странна реакция...Сигурен ли си,че бензинът е бил медицински,или екстракционен?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от nevenbekriev » 06 мар 2014 06:23

Това дето Върбан го казва почти винаги върши работа, ама при този часовник е по-лесно и по-добре да се смени анкера. Имам в излишък и бих ти пратил, ама ще е по-евтино от транспортната услуга ако си купиш цял дтуг часовник. Възможно е да се наложи регулиране на положението на палетите, за него има писано някъде във форума.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от varban » 06 мар 2014 10:12

bobozhinov написа:Странна реакция...Сигурен ли си,че бензинът е бил медицински,или екстракционен?
Ми и да е бил, вече не е. Пък trk2 е използвал на всичко отгоре и мръсен.

Искам да обърна внимание на друго нещо - няма никакъв смисъл чарковете да се киснат повече от няколко часа. За това време квото може да се разтвори, се е разтворило. Квото е набухнало, е набухнало.

Затова пък дълго киснене води до други весели последствия - бензинът почва да се изпарява, концентрацията на боклук в него нараства, а той - обеднява на летлива част и съхне по-трудно.
Втори момент - металите и особено съединенията им имат адет да катализират всякакви реакции - полимеризация по двойни връзки, циклизация и разни други, които водят до едно - зацепване. Точно това е описал Коцето.
Освен това за толкова дълго време като нищо могат да се образуват и разни оксисъединения - кетони, алдехиди, спиртове и киселини. Те пък могат да предизвикат корозия на месинга - зеленилката.

Айде да свършим с химията :)
bobozhinov написа:Странна реакция...Сигурен ли си,че бензинът е бил медицински,или екстракционен?
А ти откъде си сигурен?

Записа ли се доброволец... тю! Капкова проба правиш ли?
Капка върху чисто стъкло, после гледаш с лупата. Не трябва да остават следи.

Това не е химия, а жива физика. Не давайте на химията да работи, щото винаги ще ви изработи!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от varban » 06 мар 2014 10:15

nevenbekriev написа:... по-добре да се смени анкера. Имам в излишък...
:)
Аз таман успокоявах един руснак, който прецакал анкер на 2609А. Викам му - те здравите баланси са много по-малко от анкерите, така че не плашойся, ще намериш лесно :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от nevenbekriev » 06 мар 2014 13:36

varban написа: Аз таман успокоявах един руснак, който прецакал анкер на 2609А. Викам му - те здравите баланси са много по-малко от анкерите, така че не плашойся, ще намериш лесно :)
Май нямаше разлика между анкерите на Победа и 2609А. Ама нямам 2609 за сравнение, това са само далечни спомени.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Бензин и колела от Слава неприятна реакция

Мнение от varban » 06 мар 2014 15:00

Аз още не съм правил Победа:D
Верно!
Имам няколко механизма, ама чистак Победа не съм разглобявал. Даже не знам, дали Ракета 2603 е Победа по колелета, мостове и минутерия.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”