Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от yavor123 » 13 фев 2015 12:51

Ще си позволя да ви занимая с една малка часовниколюбска ( не казвам часовникарска - щот съм мноооооого далече) неволя
Преди дни ви показах една ракета взета от битака във Велин град в неделя
Ето я и нея:
Изображение
Неработеща и без коронка, попрочетох туй онуй тук, погледах в тубата, благодарение на колега от форума се сдобих с коронка .
Полирах си стъклото с макетен нож и вълнен парцал с паста за зъби
резултата бе туй:
Изображение
може би минимален от снимката но на живо - много добър.
Тъй, колебаех се дали да я нося на часовникар ( щеше ми се, за около месец пощулисах напълно работеща победа и спасяем според мен швейцарец). Пускат страст ( сънувам ги вече тия часовници и мътя по цял ден във форума и от работа и от телефона и от нас) и си рекох - ще сваля барем ремонтоара да монтирам коронката от колегата - и нося на часовникаря ( има тук на ботев и македония един възрастен арменец, факир е според мене, но ме е срам като му нося отваряни от мене часовници-винаги познава, а буди респект
Последна промяна 1 на yavor123, променена общо 13 пъти

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от yavor123 » 13 фев 2015 12:58

И тъй ръчкам аз...натискам...ядец, викам си бре тия ракети май май с толкоз календари сигурно имат по 5 скрити бутона...с 300 зора го извадих( преди това се допитах до форумни авторитети де, и им благодаря)
Отворих го и о чудо...НЕМА ТОЛКОВА РЪЖДА!
От основна помощ ми беше ей туй филмче в тубата
https://www.youtube.com/watch?v=uqKreMhfUvU" onclick="window.open(this.href);return false;
А резултата в снимки е:
Изображение
Изображение
Изображение
...обърнете внимание на ръждата по листа, не съм ял фафли - ръжда е..

и тъй...кат епилог...може би все пак ще опитам - с газ ще се мие тая работа...
сега ще сбирам, а по натам ще оправям.
П.С. - има ли оправяне това?
Последна промяна 2 на yavor123, променена общо 13 пъти

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от kapkan » 13 фев 2015 13:54

Само аз ли не виждам снимките?

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от yavor123 » 13 фев 2015 14:16

Извинявам се, очевидно аз имам проблем с качването, всеки път има забележки от различни участници, ще опитам нещо, ако не ще ги кача от снимка БГ

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от sharky1973 » 13 фев 2015 15:43

И аз не видя нищо :redface

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от varban » 13 фев 2015 15:56

yavor123 написа: П.С. - има ли оправяне това?
Кое?

Пиши, какво именно не работи на машината.
Иначе, като за качеството на снимките, май почти всичко си е на мястото - не мога да преценя за фиксатора на диска на дните на седмицата, тъй като там просто не са излезли детайли:


Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от varban » 13 фев 2015 16:08

Ето ти линк към сглобяване на такава ракета: viewtopic.php?f=58&t=1794&start=480#p35307" onclick="window.open(this.href);return false;

Няма снимано разглобяването на ремонтоарния механизъм, щото не съм го разглобявал - мина с арменска профилактика.

За начало не те съветвам да разглобяваш противоударните устройства, щото пружинките им скачат като кенгурски бълхи. Също не пипай и накладните камъни на анкерното колело, щото освен че скачат, пружинките още се чупят :(
От всички подобни на мен са ми най-лесни пружинките на Ракетите и на новите Полети, а най-трудни - на накладните камъни на анкерното колело на същите тези Ракети. Още не съм си измислил технология за слагане, която ми гарантира поне 80% резултат - от десет две-три чупя и една-две губя :(

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от yavor123 » 13 фев 2015 16:21

Благодаря на Върбан!
Значи - като натисна с игла видимото най горно назъбено колелце над баланса - тръгва - нп под натиск, и върти и секундната и минутната ( предполагам и часовата ама чак толкоз време не съм въртял) сега с новата коронка ( гнездото на ремонтоара е пълно с ръжда но поизчовърках малко) в определена позиция успявам да завъртя стрелките като за сверяване но само назад.
Сглобих го за сега, но довечера ще си поиграя да доразглобя, почистя и смажа.
Благодаря за линка - точно за това питах онзи ден на лични.
Имам чувството че баш на коронката е седял под улука, тоз часовник. За сега ще се действам и ще докладвам резултат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от varban » 13 фев 2015 16:30

Като го натиснеш да го разглобяваш, капни газ или WD-40 в карамфила (синоним - минутен пиньон, минутный триб, минутник). Може много работи да са. Най-вероятно клеясал и ръждясал карамфил, ама може и да е счупен централен камък - аз имах такъв случай на ракета, само че на 2614Н. Ама то в случая разлика няма.
Във всички случаи провери много добре векселното колело - може някой и друг зъб да е станал на стружка.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6240
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от atanweb » 13 фев 2015 16:50

Сега на тези снимки се вижда вече, че имаш Ракета уникат. Сигурен съм, че можеш да я показваш в теми с единствени бройки. Сигур ще е по ценна от нормална календарна ракета.
Ами пак повтарям няма ги дните (самия календар) по целия циферблат. Как ще засечеш годината месеца деня и датата като го няма пълнежа. Но бас ловя, че това е изтекло от завода така в това състояние. Не бях виждал някой да полира с макетно ножче но ми беше интересно да видя резултата. Очаквах да е много зле.
Вземи си на първо време водна шкурка 1500, 2000, 2500 по 60ст. е листа.
Търкай в същата последоватленост която съм написал и после с вълнения парцал и пастата за зъби.
Внимавай със секундната стрелка, че явно няма намиране на такива.
За всички които не са успели да видят снимките Росен даде съвет.
Върху надписа "изображение" десен бутон на мишката и "преглед"
Успех!
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от rosen_er » 13 фев 2015 17:34

atanweb написа:Сега на тези снимки се вижда вече, че имаш Ракета уникат. Сигурен съм, че можеш да я показваш в теми с единствени бройки. Сигур ще е по ценна от нормална календарна ракета.

Внимавай със секундната стрелка, че явно няма намиране на такива.
Секундната стрелка не е оригинална.Тази е по-къса.Съвсем скоро "съсипах" една секундна на точно същият модел Ракета та съм сигурен.Сашо,тази е като тези дето каза ,че имаш нови-около 16 мм.Оригиналната е много дълга -20мм и стига до секундните маркери.

Колкото за циферблата,аз мисля,че просто е изтрит календара .Виждал съм подобни изпълнения,но от тези снимки не мога да съм сигурен.Едно приятелче не послуша съвета ми и "леко" почисти циферблата на голяма Ракета с римски цифри.Ето като тази(циферблатите са идентично изпълнение според мен):
Изображение
Донесе я с почти половина изтрити маркери от едната страна.
Питам го :как "постигна" това?
Вика :Ето така! -и с една клечка за уши ,без да я намокри дори махна още няколко маркера без всякакво усилие.
Сега е с чисто бял цифер само с надпис Ракета.Не личи ,че имало нещо такова.

Stefan Rusev
Reactions:
Мнения: 12
Регистриран: 12 фев 2015 20:29

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от Stefan Rusev » 13 фев 2015 19:29

Само на мен ли ми прави впечатление? Не ползвай газ. Ползвай бензин ,ако може авиационен и четка, по-добре е за месинга. Дори четка за зъби става. Късмет.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от nevenbekriev » 13 фев 2015 20:08

Мисля си, че най-добре ще бъде да се разглоби всичко и да се прецени какво е състоянието на частите с ръжда. Наистина, газта не чисти ръждата, това са легенди. няма да повреди нищо месингово, но след това трябва да се почисти с чист бензин. Тма опасност частите на ремонтуара да са повредени от ръждата и при навиване да прескачат наклонените зъби. Карамфилът трябва задължително да се извади и да се раздвижи, да се види дали няма ръжда по пиньоните на трансмисията. Този механизъм е добър за самообучение, а и Върбан е дал подробно как може да се сглоби без проблеми.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от varban » 13 фев 2015 22:17

За авиационния бензин - сакън, недейте да ползвате такова нещо, даже и да намерите.
Има десетина марки по света, по-масово се произвеждат две-три по ГОСТ и още толкова по ASTM: https://en.wikipedia.org/wiki/Avgas#Grades" onclick="window.open(this.href);return false;

Единствената марка, която няма антидетонационни добавки, и съответно е най-летлива, е Б-70. Тя обаче отдавна не се използва като гориво и в България е невъзможно да се намери. Братята още го пролизвеждат, ама го ползват за разтворител. Обаче разтворител с остатък на дестилация 1.5% при 180 градуса и с 20 милиграма на литър смоли ще е лудница за миене на часовници. Спиралите ще лепнат като за световно, маслото ще тече по осите, щото са мазни... не е баш олио, ама все едно да работиш все с отработен (след промивка) бензин. Всяка една друга марка авиационно гориво за бутални двигатели е още по-зле, щото е и отровна - вътре има бая тетраетилолово.

Предполагам, че тази часовникарска легенда е останала от времето, когато са се експлоатирали последните двигатели М-11, които са работели със същия този Б-70 (цифрата е октаново число по моторния метод), а след това е преписвано по инерция от книга в книга и се е предавало от майстор на майстор.

В България найн-добре е да се вземе литрово шише с медицински бензин, от някоя аптека (не от всяка).
Аз вече пробвах такъв бензин - ми става :-) Не е по-лош от хептана, който все още ползвам, само мирише малко по-кофти, ама то това е индивидуално.

Разписах се... много пъти сме обсъждали, с какво трябва да се промива окончателно измития механизъм - с такъв бензсин, който да не остава никаква следа, като го капнеш на чисто стъкло.
Проверка на чистотата на измиване може да се направи с цигарена пепел - ако детайлът е чист и сух, то пепелта не лепне по него, а прашинките и се издухват идеално с леко стискане на крушата. Ама това се прави само от зор - когато има подозрения, че спиралата е лепкава и не може да се измие с бензин.

yavor123
Reactions:
Мнения: 92
Регистриран: 09 яну 2015 10:14

Re: Ракета 2628 H и ядовете на един лаик

Мнение от yavor123 » 16 фев 2015 10:13

Кратък доклад за ракетата.
Първо искам да благодаря за частите и съветите на atanweb и varban, както и на останалите разбира се.
1. Ракетата за мене наистина е уникат - сефте закупена от битак, разглобена и сглобена( този път добре) макар и незаработила - поизчистена и приведена във по добър вид.
2. varban - оказа се прав - има счупен зъб, и да много бензин и газ отидоха в карамфила докъто се раздвижи.
3. С газта и после с бензина зипо падна много ръжда и боклук. Успях да раздвижа стрелките с коронката, сега може да се сверява ( докъто не стигне на 3 часа - часовата :)) - счупеното зъбче
4. Не съм човек дето да дава акъли, но газта си има и почистващ и смазочен, пък и дезинфекциращ ефект.
5. при зглобяването на датника ми "хартисаха" 3 части - мънички две лостчета и прожинка - но са запазени де, та сега е форевър на 14.
Това е.
Благодаря още веднъж за помоща и съветите.
П.С. - ще остане статичен модел - не работещ, ама пак си ме кефи. Или ако продължавам с тия темпове на увличане, може пък и някой ден да го направя

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”