Безели за Восток Амфибия

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 28 сеп 2014 07:53

Реших да споделя тези чертежи с вас.Имаше интерес и там бяха показани размерите на само един от възможните модели безели.Като казах размери се сетих:при направата на първия безел ( този от валцован бронз) ми направи впечатление ,че е една идея по-широк.Не отдадох голямо значение.Обаче преди два дни Борис ми показа безели за новите Амфибии.И тогава разбрах,че чертежите са именно за тях.За мен външният размер на безел за стара Амфибия е 38мм.Но това всеки може според виждането си да оформи.Ето какво съм намерил:

Безел 1 тип:

Изображение

Изображение Изображение
Безелът е по този чертеж ,но изработен на обикновен струг.Една част от ъглите е "на око" ,но в общи линии е запазена идеята :) Пружината изработих от ортодонска тел.
Следващият модел е предназначен за включване на допълнителен ринг(такъв за Seiko) също много на мода при братята:

Безел 2 тип:

Изображение

Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение Изображение


И т.н. ит.н.......разнообразието е огромно.
Може да се използва и целия комплект Безел +ринг на Seiko .Съвсем еднакви се оказаха .
Безел 3 тип

В watch.ru беше ги"налегнала" една мода (а май още не е отминала) по гладките ,съвсем изчистени безели.Чак meranom започна производство на такъв (май единственият им стоманен)

Изображение Изображение

Чертеж за него нямам,но пък с основните размери всеки що-годе добър стругар не би имал проблем да "извърти" нещо подобно.
Ето и другият мой - този път стоманен и изработен за "френския драйвър" ,който по размер се оказа съвсем еднакъв с Востока.Единствената разлика ,че за да "легне" безелът по касата външният размер е редуциран до 37мм.
Изображение Изображение Изображение Изображение

И един чертеж този път и за маркерите върху безела:
Безел 4 тип:

Изображение
Тук имам въпрос:с каква техника може да се направи това върху готов стоманен безел.ЦПУ е ясно,нещо друго-лазерно,ецване...знам ли :redface
Толкова.Дано ви е било интересно и полезно :wink:
П.П. Всички чертежи са от watch.ru.Трябва да сме благодарни на руските колеги.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 01 окт 2014 18:52

Никой не се изказа по проблема :mrgreen: Ще ви покажа последният стоманен безел от днес.Почти като последният тип за които питах как да гравирам е.
Изображение Изображение Изображение
На такъв модел Амфибия го сложих заради Капкан -той питаше за стоманен безел за своята "Буря ...".Пасна идеално,пружината го "заключи" .Сега ако може някак и маркери да му положа.Имаме делителна джаджа на фрезата в работата,но патронникът е поразбит,няма добри инструменти и няма да стане готино.
Ето трите различни вида които сме изработили до момента -два стоманени и един бронзов:
Изображение Изображение

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от Pavlin2 » 01 окт 2014 19:49

Последния ме кефи! Днес гледах едни стоманени в бея, но ми се сториха скъпи. Не знам дали някой стругар би се хванал да направи такъв.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 01 окт 2014 20:18

Единственото по-сложно нещо беше преправянето на нож за каналчето на пружината.Другите неща не са сложни.Поне за тези видове които Сашо ми врътна.Обаче все по-трудно го навивам за разни дивотии :mrgreen:

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от Pavlin2 » 01 окт 2014 20:26

Ами като няма кирия човека и започва да се дърпа. :)
Защо ли обаче е толкова груб финиша отстрани?! Не трябва ли по прецизно да реже ножа?!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 01 окт 2014 20:42

Диаметърът е 38мм,височината 3 мм,а до колко си го докарал на екрана?Гледаш с голямо увеличение,а и не е полиран - както е слязъл от струга.Що реши ,че няма кирия?Не всичко е пари ,приятелю.......

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от Pavlin2 » 01 окт 2014 20:55

Съдя по повечето стари кадри. Всеки гледа колко ще изкара. И това е в много сфери от живота. Малко са хората, които взимат неща присърце. Естествено не знам на какво ниво са вашите отношеня, приравних човека към масата.

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от kapkan » 01 окт 2014 22:48

rosen_er написа:Никой не се изказа по проблема :mrgreen: Ще ви покажа последният стоманен безел от днес.Почти като последният тип за които питах как да гравирам е.
Изображение Изображение Изображение
На такъв модел Амфибия го сложих заради Капкан -той питаше за стоманен безел за своята "Буря ...".Пасна идеално,пружината го "заключи" .Сега ако може някак и маркери да му положа.Имаме делителна джаджа на фрезата в работата,но патронникът е поразбит,няма добри инструменти и няма да стане готино.
Ето трите различни вида които сме изработили до момента -два стоманени и един бронзов:
Изображение Изображение
чакам да ги пуснеш в серия и съм пръв :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6238
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от atanweb » 02 окт 2014 06:29

Хубав, направо рзкошен е последния показан.
Колко хубаво би било да можем да се възползваме и ние от тези умения разбира се не без нещо което ще зарадва човека който ги изработва.
За маркери на безела Роска каква е идеята да доближават оригиналите ли? Щото ак ое така ще ти копирам няколко от твоите реда изказани за сейкоширания Делукс. Разбира се както и ти призова нямам за цел да ръчкам болезнено с пръст а да се позабавляваме. Явно подсъзнателно си много близо до разбирането на реставрация отколкото мислиш.
Може ли да се приложи по модерно мислене за този хубав безел и да се направи с малки болтчета и по скоро блавите им да бъдат на местата на часовите маркери. Или някакъв друг вид крепежен елемент (шестограм, звезда и т.н.) Не съм достатъчно запознат с процеса на работа върху такъв малък елемент и затова не ми се смейте много. :)
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 02 окт 2014 08:40

atanweb написа:Хубав, направо рзкошен е последния показан.
Колко хубаво би било да можем да се възползваме и ние от тези умения разбира се не без нещо което ще зарадва човека който ги изработва.
За маркери на безела Роска каква е идеята да доближават оригиналите ли? Щото ак ое така ще ти копирам няколко от твоите реда изказани за сейкоширания Делукс. Разбира се както и ти призова нямам за цел да ръчкам болезнено с пръст а да се позабавляваме. Явно подсъзнателно си много близо до разбирането на реставрация отколкото мислиш.
Нищо общо с писанията в "другата" тема няма в желанието ми за маркери ,Сашо.На това което се опитвам да направя му вика как - май "мод" (ама съм вехт и тези думи са ми малко чужди).Точно такива безели като показаните 3 ,фабрични мисля няма.Освен основните размери всички останали са "по усет" и според възможностите на инструмента.Даже и от рамера на материала,който намерих и използваме.Много повлиян от опитите в Руския форум(а там един колега е постигнал супер ниво и качество) и възползвайки се от машините които са ни под ръка в работата (а те над 50 годишни и промишлени) и майсторството на адаша ти ,пробвам разни неща.Няколко човека тук питаха за стоманен безел за Амфибия и това допълнително ме мотивира.Желанието ми с някаква технология да мога да направя един от тези "гладки" безели да стане използваем по предназначение за този вид часовници.Без значение какви точно ще са маркерите.Намерих чертеж за показания по-горе тип маркировка и понеже не мога сам да изготвя такъв :mrgreen: ми беше интересно дали по метричен чертеж може да се направи лазерно,водно, чрез ецване маркиране на стоманен безел.Нищо общо с реставрация,щото няма на какво.Безелите показани тук са с нов дизайн,който съм сигурен, че едва ли може да повторим абсолютно точно :)Изработката в голямата си част е "на ръка" и "на око".Ама пък се получи ,което ме кефи . Много са различни нещата според моето виждане. :wink:
atanweb написа: Може ли да се приложи по модерно мислене за този хубав безел и да се направи с малки болтчета и по скоро блавите им да бъдат на местата на часовите маркери. Или някакъв друг вид крепежен елемент (шестограм, звезда и т.н.) Не съм достатъчно запознат с процеса на работа върху такъв малък елемент и затова не ми се смейте много. :)
Дебелината на стените е много малка .С "навиване" на болтчета не мога да го направя.А и едва ли с инструментите ,които ползвам мога да направя абсолютно симетричен монтаж на маркери.Стомана е.Всичко релефно според мен би направило безела груб.Можех,даже много го мислих да направя маркиране с бургия на маркерите на 12,3,6 и 9 часа да речем.Дори мислех както ти беше залепил парченце от "светеща" играчка на една стрелка на Амфибия ,аз пък да залепя на 12ч.(даже намерих такива от на детето)Но ,не е достатъчно и засега се отказах от тази идея.Пък и пак казвам - с тези инструменти симетричността ще е голямо предизвикателство.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6238
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от atanweb » 02 окт 2014 17:08

Да вероятността да се оплескат нещата с подобни опити е голяма. В този вид също има своите предимства и свой стил. Може би ако разчитахме на безпроблемно изработване на безконечен брой такива безели до постигане на съвършенство при инкрустирането на маркерите, тогава няма риск или по скоро той е малък. Но на този етап това е повече от добро.
Изображение

Потребителски аватар
ZmeiGorski
Reactions:
Мнения: 9
Регистриран: 05 апр 2015 16:42
Местоположение: София

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от ZmeiGorski » 06 апр 2015 15:38

Здравейте!

Нов съм във форума и това ми е първия коментар, и може би не е тук мястото за него, но се влюбих във втория Восток от снимките на rosen_er.
Ето този:
Изображение

Питането ми е от къде и как мога да се сдобия с такъв, дори да не е с този безел?
Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от rosen_er » 06 апр 2015 16:10

Точно на този ,който показваш инсърта е от Sejko (снимката е от руския форум).Оригинално този модел изглежда по два начина:
Изображение
(един мой в "нептунова" каса)
и един от Нета в каса тип 420:
Изображение
Сделано в СССР по аукциони,Росийска - от Мераном или ...........от тук например:
http://olx.bg/spetsialna-seriya-vostok- ... -i38057563" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна 1 на rosen_er, променена общо 6 пъти

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от sharky1973 » 06 апр 2015 16:13

Например оттук -
http://chistopolcity.com/en/420/207-rus ... 11306.html" onclick="window.open(this.href);return false;

или от ИБей.

Безела обаче е поръчков, но също се продава на няколко места в нета-

http://murphymanufacturing.com/vostok_bezels.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
ZmeiGorski
Reactions:
Мнения: 9
Регистриран: 05 апр 2015 16:42
Местоположение: София

Re: Безели за Восток Амфибия

Мнение от ZmeiGorski » 06 апр 2015 17:33

Аз имам ето този, и мога да сменя само циферблата и безела.
Безел имам месингов, но циферблат, точно такъв не намирам.
Изображение
Даже и най-скъпият часовник има само 60 минути в час...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”