Ецвнане на декорация в домашни условия.

Отговори
Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Ецвнане на декорация в домашни условия.

Мнение от DDimitrov » 06 ное 2015 16:39

Преди доста време обещах на един приятел да му направя "Молния", същата като моята, понеже ми беше останала още една стругована каса. Както и да е, почти приключих с всичко, но остана ецването на страниците. Предният път ецвах с електролиза и солен разтвор, като изолацията беше рязано на плотер фолио. Този път реших да тествам метода с фоторезиста и да ецвам с железният трихлорид. Най големият проблем беше закрепването на предпечатарската плака върху фоторезиста, защото повърхината е дъга. Реших го, като закрепих плаката с тиксо в двата края, но така ми изяде част от дизайна. Ето малко снимки на процеса и резултата. За сравнение съм поставил една до друга, старата и новата каса. Разликата е очевидна.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Ецвнане на декорация в домашни условия.

Мнение от varban » 06 ное 2015 17:36

DDimitrov написа:
Изображение
n_thumbsup n_thumbsup n_thumbsup n_thumbsup n_thumbsup n_thumbsup

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6240
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Ецвнане на декорация в домашни условия.

Мнение от atanweb » 06 ное 2015 19:04

Жив и здрав да си за споделянето на метода.
Може ли да разкажеш повече за тази плака.
Как се изработва?
Сигурно ще имам още въпроси защото е силно вероятно да опитам да си направя нещо.
Изображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Re: Ецвнане на декорация в домашни условия.

Мнение от DDimitrov » 09 ное 2015 05:28

Благодаря за отзивите!
Както неправилно съм написал, предпечатарската плака всъщност представлява прозрачен филм, с черно растерно изображение на "пробивите", или местата които трябва да бъдат ецвани. Не знам в подробности как се изработва даденият филм, но знам че се ескпонира. Същият могат да ти изработят във всяко едно студио, което се занимава с предпечат. За останалите консумативи - виж там е малко по-трудно, защото трябва да си ги набавиш отвън. Не знам дали някъде в България продават фотополимерен филм (това е филма върху, който поставяш т.н. плака) в малки количества. Аз си поръчах цял комплект за ецване от Ebay, но не останах доволен от филма. Един познат ми даде от неговият едно руло. Мисля че е българско, но е в пъти по-добро от китайското. С китайското имах проблеми при проявяването, защото филма е доста тънък и на доста места "пробиваше", а ретуша при дребни тедайли е доста тегава задача.
Ето тук едно търсене в Ебей : http://www.ebay.com/itm/Photoresist-Dry ... 0900965034" onclick="window.open(this.href);return false;
Освен фотополимерен филм ти трябва и проявител, който е включен в кит-а от горният линк. Като заместител на филма, можеш да ползваш и течен фоторезист, но с него се работи малко по-специфично, защото трябва да го нанесеш абсолютно равномерно, така че дебелината на слоя да е еднаква навсякъде.
Като цяло тоя метод съм го описал в една друга тема: viewtopic.php?f=104&t=3276" onclick="window.open(this.href);return false;

Ако имаш други въпроси - питай :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”