Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Мнение от atanweb » 15 фев 2016 23:36

Привет, показвам една заигравка и подгряване за конкурса на Liani за полиране на часовник.
Темата не е участник в конкурса. Тук искам да покажа как от един часовник за 5лв. може да се постигне малкопо прилична визия. Много често захабеният външен вид е чарът в един часовник и някой хора предпочитат следите от времето.
Показаната процедура в следващите снимки и клипчета ми отне около 2 часа работа с минимален набор инструменти с ниска себестойност. Т.е. това е показно за начинаещи в тази област.
В процедурата не се опитвам да гоня перфектни резултати, а се опитвам по лек път да достигна някакъв ефект който да отговаря на състоянието на часовника без да го "претрупва".
За този часовник с този циферблат съм преценил до какво ниво е необходимо да се поработи.
Ако направя прекалено добра каса, то тя няма да си пасне с циферблата, така, че ако правите нещо подобно сложете нещата на баланс. Преценете и времето си. Дали ще си струва много дълга работа за не толкова интересен или ценен часовник.

Преди да започна:
Изображение
Изображение
Изображение
.. и след това:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение


Ето какво направих.
След като освободих корпуса от коронка, механизъм и стъкло/плексиглас започнах направо с груба обработка за сваляне на хромното покритие. Както казах гледам да е по-лесно и да се вместя в по-малко време с по-малко инструменти.

Пилички. Сравнително груби с различни форми удобни са за да се обработват различни ъгли или прави повърхности на корпуса.
Изображение
Движете пилата винаги в една равнина. Ако описвате дори и малко дъговидни движение рискувате да отнемете ръбовете на касата и да заличите оригиналният и вид. Това е най-често срещаната грешка при хора които не са го правили. Опитайте се да свалите цялото хромно покритие дори в тесните ръбове.

Изображение
Изображение

След пилите пристъпваме към заличаването на следите от пиленето. С по едра шкурка номер 500 отново с равни движения като се опитваме да не докосвам ръбовете на касата започваме първа стъпка на полирането. Защитавам ръбовете като ги карам да потънат в пръста. Така оставям само една повърхност която може да бъде докосната от шкурката. Тук хората с нежни възглавнички на пръстите да внимават да не ги протрият.

Изображение
Изображение

https://picasaweb.google.com/lh/photo/y ... directlink" onclick="window.open(this.href);return false;

Проверявайте всеки път ръбовете дали са изразени добре. Ако без да искате сте заоблили някой ръб можете да се върнете в процедурата с пилите, но и това не е до безкрай, тъй като всеки път се отдалечавате все повече от оригиналната форма и размер на касата.
Следва минаване с по фини шкурки 800, 1000, 1200, 1500, 2000,2500 За всяка една стъпка са необходими по няколко минути, тъй като този вид корпуси са месингови, медни или от лутан. Това са меки материали и се работи бързо с тях.
Стоманата се обработва по идентичен начин, но отнема по-дълго време във всичките си стъпки.

След като полираме до най-фината шкурка с която разполагаме например 2500 или 3000 можем да финализираме полирането с вълнен парцал и паста за зъби или друга паста с която разполагате.
Аз в случая използвам едно кече за полиране закрепено за накрайник на бормашина и намазано с полираща паста/ може и паста за зъби - бяла.
Регулирам оборотите които са ми необходими. Клипчето което ще видите с едната си ръка държа фотоапарата и затова полирането ми е малко неустойчиво.

https://picasaweb.google.com/lh/photo/g ... directlink" onclick="window.open(this.href);return false;
Необходимо е да поддържате кечето мокро/влажно за да постигате по-добър ефект.
В други теми съм показвал как да си полирате плексигласовото стъкло на часовника. Отново ръчно със шкурки от 1000 до 2500 после с вълнения парцал. Всичко това за 15-20минути.


Е стойността на часовника не се вдигна много, но опитът който ще придобиете е по-ценен. А удоволствието от свършената работа е незаменимо от нищо друго.

Изображение
Изображение

иначе голям и хубав механизъм работещ с отлична точност - http://i.ebayimg.com/00/s/MTIwMFgxNjAw/ ... LZ/$_3.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;

Аз лично се радвам, от крайният резултат.

С тази тема правя поздрав и реверанс към патрона на този спорт Seikosha san.

Скоро ще пусна и двете клипчета от работата върху корпуса.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Мнение от Seikosha » 16 фев 2016 07:01

Сашо,това е много мило наистина дето казваш за някаква моя доайенска роля в стъргането на саати. :) Но истината е ,че ти си майстор и то в пълният смисъл на думата,при тебе нещата независимо какво правиш,се получават,защото влагаш мислене,концепция,която е освободена от предрасъдъци и се надявам наистина ,че се радваш за това което е излязло изпод ръката ти,чувството е наистина завладяващо,да създаваш красота ,не може да не бъде угодно богу,каквото и да казват някои хора. Това го казвам не от куртоазия ,а като факт.
"Живот и след смъртта" е моето мото в хобито и не съжалявам,че съм го избрал,да съживиш нещо,да го върнеш към живот,това е не само приоритет на докторите,това щастие може да изпита човек и когато запази някаква вещ,реставрира я и те кара да и се радваш,вместо да бъде изхвърлена някъде на боклука,ненужна,жалка,разплакана.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
Vesire
Напреднал
Reactions:
Мнения: 253
Регистриран: 13 мар 2013 13:35

Re: Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Мнение от Vesire » 16 фев 2016 17:09

Супер е станало браво, а и съм сигурен , че кефа е бил по-голям.
Тази тема май ще ме накара да направя нещо подобно (въпреки, че съм много бос)
Но имам един с хромирано покритие горкия, и без това само лежи, може да се пробвам.
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Мнение от Liani » 16 фев 2016 17:47

Страхотно е станал. Напълно си съответства със състоянието на циферблата. Идеята е много добра!
Само каишката му е малко лъскава. С някоя по-захабена ще стои още по-яко, ако имаш.

Потребителски аватар
мераклия
Напреднал
Reactions:
Мнения: 484
Регистриран: 21 юли 2012 14:18

Re: Сваляне на хром. Заигравка с един швейцарец.

Мнение от мераклия » 16 фев 2016 18:13

Браво.Много добре е станал. icon_clap

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”