Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 21 юни 2018 20:32

Ремонт на оста на секундната стрелка.

Изображение

Изображение
снимката е примерна, че сглобих обратно механизма, но върхът на пиньона го няма. (дългата част- тази на която се поставя секундната стрелка)

Чудно как понякога часовникът работи, но всъщност дори не се вижда остатък от тази ос.
Може би колелото се насочва от другият камък от другата страна на колелото.
Та бих искал да пробвам да го ремонтирам. От какво имам нужда?
Имам китайски свредла от 0,1-1,0мм.
Мисля, че трябва да пробия отвор? и в него да се постави.... ама какво? Как се казва този консуматив. Къде да го търся. Явно, че ще ми трябва и занапред. Ако въобще съм на правилна посока
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 21 юни 2018 21:09

А можеш ли да кажеш нещо повече за размерите например ?- тоест колко дебел трябва да е този връх . И колко е диаметъра на основния вал в който трябва да се пробива отвора . Трябва да имаш в предвид и колко високо ще стой секундната стрелка .- Можеш да измериш при сложен циферблат колко трябва да стърчи тази ос . Виж дали двата лагера са еднакви по отвори и замери останалата здрава част от оста за да ти кажа от какво ще ти е най лесно да я направиш . Когато тръгнеш да я струговаш вече набитата нова ос - хубаво ще е да я поставиш на център в задното седло на стругчето . :b

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 21 юни 2018 21:34

Сашо, първо според мен измери точното разстояние на което трябва да стърчи оста от лагера. След това изпили оста до дебелата част, преди мястото на което е занитена. След това с върха на ножа направи център в който след това ще пробиваш /ще ти бъде по-лесно/ . След пробиването на отвор взимаш струна от китара и режеш парче малко по-дълго от дължината на оста. От долната страна стругова и парчето под конус и го набиваш в отвора. След това стругова оста така, че да влиза свободно в лагера. Полираш на пивотера и си ти!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 22 юни 2018 22:10

Благодаря за съветите. Сега през почивните дни ще поразчопкам малко по темата.
Ще пробвам първо на някое непотребно колело със сходни размери.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 22 юни 2018 22:28

Точно така. Обикновено пробите водят до успеха!!

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от stepona555 » 22 юни 2018 23:34

Всички мои опити да пробия нещо твърдо и малко което се намира в центъра на друго по меко са водели до неуспех.На технически език закалена стоманена ос на месингово зъбно колело , по добре да се избие , защото при разпробиването гарантирано ще се получи елипса и ще се загуби центъра на колелото.
С нагряване няма ли да излезе по лесно.
ПП
Размисли на отдавна завършил машинен инженер който не е доближавал никога металорежеща машина.
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 23 юни 2018 00:33

Не е правилно колелото /таблата/ да се избива от пиньона, защото тогава е гарантираната елипса. Пиньона/оста/ може да де разпробити с твърдосплавно свредло с подходящия диаметър и най-важното НА БАВНИ обороти!!!!!!!! Елипсата няма как да я избегнем, но когато разнитим таблата от пиньона тя е по-непоправима!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1156
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 юни 2018 06:24

https://www.youtube.com/watch?v=p0D3uCPYrfA-Мисля че Невен отдавна е показал че няма невъзможни неща ! И аз показах че е възможно! - Няма нищо страшно, може леко да се отгрее оста преди самото пробиване .Показвал съм как го правя и води до успех!
Изображение :b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от nevenbekriev » 23 юни 2018 07:21

Мда...
Много пъти съм казвал и показвал как се прави. Моите съвети са да не се сваля таблата от пиньона и да не се отвръща, нагрява и т. н. При джобен часовник обикновено секундната ос е 0.3мм. Трябва да пробиеш с 0.3, на дълбочина не повече от 0.9-1мм. Дани ти е казал правилно, аз наскоро му обяснявах. Хвани колелото в подходяща цанга, без да замята като се върти. С островърх нож трябва да направиш 'център', за да може свредлото да тръгне да пробива в центъра. Когато 'центърът' е добре поставен с ножа, може просто да хвнеш опашката на свредлото с пръсти и да пробиваш докато колелото се върти на струга. Стремиш се да го държиш по оста.... Прави се на малки обороти, отначало бвз масло, а после се смазва , като почнат да излизат обилно стружките. Като започне отворът да става дълбок, все по-често се вади свредлото за да може да излизат по-лесно стружките.
Ако си пробил с 0.3, ще ти трябва струна 0.33. Отрязваш парче олколо 1см, хващаш го в цанга да стърчи примерно 6мм и докато се върти, с фина диамантена пила го изпиляваш на много лек конус. Когато върхът му влезе в отвора до дъно, започваш пак с пилата да го скъсяваш и пробваш кога ще почне да се заклинва в отвора. Тогава намазваш с осигурител за резби или осигурител 'вал-втулка' и докато въртиш шпиндела леко напред-назад, притискаш пиньона към струната за да се заклини. Остава после да отрежеш малко по-дълго и да оформиш оста, да паснеш диаметъра по отвора на камъка...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 23 юни 2018 12:29

Благодаря много за съветите. Осъзнавам, че някой от нещата се повтарят, но в това време само съм чел и разглеждал без да разбирам за какво иде реч. Сега опитах да намеря във форума ,но е трудно. На някой места виждам отговори на някой от въпросите, а за други специфични остават неразгадани за мен.
Радвам се, че ми помагате. Сега остава да потърся някой от нещата които участват в ремонта и да направя опити.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от nevenbekriev » 23 юни 2018 19:54

stepona555 написа:Всички мои опити да пробия нещо твърдо и малко което се намира в центъра на друго по меко са водели до неуспех.На технически език закалена стоманена ос на месингово зъбно колело , по добре да се избие , защото при разпробиването гарантирано ще се получи елипса и ще се загуби центъра на колелото.
С нагряване няма ли да излезе по лесно.
ПП
Размисли на отдавна завършил машинен инженер който не е доближавал никога металорежеща машина.
Пиньонът на колелото е стоманен и е цял детайл. Цапфата (или шийката на лагера) е просто стругована част от пиньона, а не е допълнителен детайл, набит в отвор. Просто трябва сега, за целите на този ремонт, да се пробие отвор, възможно най-центрично, и в него да се набие друга цапфа, защото старата е счупена...
Месинговата табла е с много голям диаметър на отвора и не би трябваяло наличието й да пречи при манипулациите. Връзката между таблата и пиньона обикновено е неразглобяема - пиньонът е занитен, като при занитването се врязва в материала на таблата. Разрушаването на тази връзка създава много проблеми за последващото повторно сглобяване на колелото и затова се прави само в много крайни случаи.

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3009
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от stepona555 » 23 юни 2018 20:32

Сега вече ми се проясни аз си мислех че двете колела (голямото и пиньона) са набити на оста в краищата на която са изработени цапфите .
Отговарям за да се избегне ситуацията от Меито при която човекът си разказва за редуктора на руска фреза модел 25 год ние си дремеме , накрая пита има ли въпроси и след мълчанието обобщава , щом не питате или всичко ви е ясно или нищо не ви е ясно.
Та в случая приемам че центрови отвор се прави по лесно щом материала е еднороден , отколкото избиването на сглобка изработена със стегнатост.Дано не обърках някой от термините , 85 беше отдавна.
Весел празник на именниците утре и весела неделя.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6193
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от atanweb » 07 юли 2018 15:11

Стигнах до нещо като свободен ден. С две деца около мен колкото мога толкова.
Та снимах колелото... https://imgur.com/a/97A9aVx" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

измерих...
стърчащата част откъм счупеното е ⌀ 0,75мм
здравият връх е ⌀ 0,02мм
т.е. ако разчитам на това, че от двете страни е еднакво което за мен си потвърдих с проба да обърна колелото и да сложа здравия връх в камъкът през който е минавал стария връх. Влиза нормално и няма луфт.
Да но до колкото схващам трябва да има една малко по широка част която да лагерува в камъка, Нещо като конус и след това да продължи през камъка и да излезе достатъчно за да закрепя секундната стрелка там.

Ако няма други препоръки ще действам по указанията които ми дадохте.
Намерих парче струна на 0,3мм, та от нея ще трябва да сваля после до 0,2 след като съм набил парче в пробитият отвор, който ще направя след като изравня повърхността и го центровам с остър нож.
Всичко звучи логично, но ми е притеснено. Все още всичко е много дребно за мен. Нямам опит, но за това го правя за да натрупам някакъв опит.
:b
Изображение

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от mulniq » 07 юли 2018 16:50

Всичко става с опити!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Fourth Wheel секундна ос. Ремонт?

Мнение от nevenbekriev » 07 юли 2018 21:58

atanweb написа: измерих...
стърчащата част откъм счупеното е ⌀ 0,75мм
здравият връх е ⌀ 0,02мм
т.е. ако разчитам на това, че от двете страни е еднакво което за мен си потвърдих с проба да обърна колелото и да сложа здравия връх в камъкът през който е минавал стария връх. Влиза нормално и няма луфт.
Грешиш, не е еднакво от двете страни. Счупената цапфа , на която стои стрелката, е много по-дебела от горната на това колело. Опитай да пъхнеш струната 0.3мм в камъка. Почти съм сигурен, че ще влезе. Цапфата е дълга поне 1.5мм. В началото си е цлиндрична , става конусна след средата на дължината си, но това не е толкова важно. Като сложиш циферблата, върхът й трябва да е малко по-ниско от повърхността му.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”