Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019 12:46 

Тези дни работя по часовата стрелка за един МНОГО странен и оригинален часовник, който са ми поръчали да изработя до края на годината.

Часовата стрелка е в стил WADOKEI (https://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_clock) - старинен японски стил. С прилично ниво на детайли и трудност. Има и неприлично ниво, но за мен е рано да се спускам толкова надълбоко. :lol:

Изображение

Много и деликатно пилене имаше. Най-накрая ми се наложи да ползвам най-фините ми пилички (зъбати и диамантени) Следва посиняване, но преди това ще потренирам малко на други парченца стомана, а и трябва да си направя по-добра установка. Гледах в ЮТюбЪ как от Глашуте си посиняват болтчетата - поставят ги на поялник с леко уголемено нагревало. Та се каня да си преустроя моето поялниче с една малка "масичка" и да го пробвам.

Изображение

Естествено, когато съм готов, ще ви покажа, но предупреждавам - не съм токова вманиачен като повечето от вас, та ще ми отнеме дни, може би и седмица дотогава.

А, и още нещо - четох някъде във форума как някой фовумджия шкури подобни тънки и малки части като ги затиска с коркова тапа, за да не си стържи пръстите. Та реших да пробвам неговия начин, но не получи равномерно полиране, та се върнах на моя си - гумичка за молив, средно твърда.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019 15:06 
Moderator
Аватар

Привет, Стрелката се е получила! Даже много добре! Такива фини детайли се изработват много трудно. Изисква се умение придобито от опит, което умение тук явно е налице. Харесва ми и това, че темата е различна и ни дава поглед извън това което сме свикнали да обсъждаме. Определено ще научим нови неща тук. Имам голям интерес и към часовника обект на темата. Посиняването на облчета беше обсъждано в някоя от темите, но накратко е важна температурата *282-310 градуса* и според мен тя да бъде постигната не прекалено бързо. С поялника ще стане, но има и различна мощност поялници които ще направят и различна температура. Ако имаш дигитален термометър може да прецениш приблизително колко ще направи твоят поялник. Предварителната обработка на детайлите също е много важна. Полиране до съвършенство.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019 15:29 

Даа, благодаря за съветите. Ще се съобразя с тях. Да си призная, аз от 10тина година правя и часовници и други дребни и оригинални неща, но избягвах умишлено класически техники - посиняване, струговане, зъбонарязване, ремонти, но малко по малко започнах да си сменям акъла. Май помъдрявам :lol: Или поне силно се надявам да е така. Ето една снимка показваща част от инструментите и етапите за изработка на един от моите модели - PERKA

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Апр 2019 16:01 

Ми, да ! - Колегата е от по напредналите !- Браво и за добрите скици показващи отделните детайли и тяхното свързване във вече готов продукт . Май ще е добре да сподели от къде се сдобива с такива красиви крокодилски кожи ! :b - Също може поне да загатне и самото сглобяване на готовото тяло помещаващо механизма . Като го гледам прави се от отделни части - таван ,стени ...- Как се прави спояването на детайлите и какво използва за тях - сребро , неръждавейка или обикновена ламарина . :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019 13:19 

Иване, полу-адашо (тътй като съм Калоян), кроко кожите си ги купувам от един склад в Токио (в квартала Асакусабаши), тъй като живея в Япония, макар и далеч от Токио.

А корпуса (пиячите във форума му вика "каса", вероятно като пряка фонетична транскрипция на английската дума "case"), е от нераждаема стомана SUS304 е по японския стандарт. Аустенитна, добър бясък и много упорита и проклета за фрезоване. По-малката сестричка на 316L, която ползват швейцарските часовникари (освен Релексистите, който преди 3-4 години минаха на 904L - най-трудната за машинна обработка). А относно структурата на корпуса - не е от отделни части... Ааа, сега пак видях снимката, да прав си, но и не си. Това е друго, ама не ми се обяснява, предпочитам да си го пазя.

PS: "Type 304, also known as 18/8 or A2" проверих в Wikipedia

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019 15:20 

Мале ..., ма и аз съм един заблуден !-Калояне , чак сега видях къде ти е местоположението . Явно си избрал Аустенитната неръждавейка поради добрата и способност за запояване . -Може би самата каса я правиш като я разчертаваш триизмерно но на плоска повърхнина и после я спояваш по изрязаните краища .-Това което виждам от снимката като часовници са си едни шедьоври !- Само не мога да ги видя от близо .-Отделно самото оформяне и направата на каишките си е отделно майсторлък ...... --- ........ А бе я си признай и не се занасяй с мене , да не си някой дизайнер -/по просто казано /-на купета на леки коли ? -Тия рисунки със светло сенки по тях и визуализацията на скиците-/ чертежите на часовници /-по масата ти ?.. - Аз между другото карам Тойота. :b

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Апр 2019 17:17 
Напреднал

Здрасти и от мен,
Стрелката - да не си я направил и нея от неръждаемата стомана? Ако да, не опитвай да я посиняваш...
Във форумите често се чува само "браво, хубаво е станало" от този род, но специално за стрелката - има още за довършване, на всичко отгоре не са просто плоски пустите стрелки - имат фаски, ръбове, канавки и улеи, и втулки за закрепването им...
За по-лесна обработка, можеш да я запоиш за тясната страна на някоя ламарина.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 1   [ 7 мнения ]