Замяна на рубин с втулка.

Отговори
Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Замяна на рубин с втулка.

Мнение от atanweb » 20 фев 2022 15:19

Здравейте.
Ситуацията е такава.
Вземам полуразглобен 7750 и задача да се погрижа да работи.
Започвам,
Доразглабям намирам проблем в липсващ рубин с основния тракт - Third Wheel на който всъщност е и фрикцона към страна циферблат.
Оглеждам да намеря такъв рубин пресните складови наличности които ми осигури Иван. *Данке! Данке! :b
Да ама формата е специфична. Тънка стена с 0,5мм отвор. За съжаление не успях да намеря такъв. Дори и по дебела стена да беше щя да увелича отвора в основната платина, но въобще рубин с 0,5мм отвор нямах на разположение.

Изображение

Изображение

Изображение

След проучване беше установено, че е необходима цяла основна платина кото резервна част.
Цена около 130-150 евро с надеждите, че няма да има друга повреда.
Взех заготовка за втулка, разпробих отвора във втулката до 0,5мм, за щастие външният диаметър съвпадаше.
Изображение
Снимката показва първа проба.
Оказа се, че втулката е прекалено висока.
Намалих... райберовах, полирах. Може да е грешно, но трябваше да се направи. в случая трябваше да се поправи стореното от някой друг в рамките .. как да кажа, по възможност без допълнителни разходи.
Сглобих. Чосовника проработи. с амплитуда около 230гр.
Попраих и проблем в бутоните. Не искаше да прещраква положението на долния бутон т.е. нулиране.
Намерих отпусната отслабена пружина-пластина която натегнах и нещата се оправиха.
Отново спестени 30-40 евро за пластина.
Вярно, че мехазнизма ще се предаде след няколко години *5-10 и така или иначе ще трябва да се смени пластината и евентуално основната платина заради втулката, но аз нямам думата.
Също вероятно е часовникът да е приготвян за бърза продажба с цел максимална печалба.. не знам... не познавам собственика.

След още едно пълно разглабяне и намаляване още веднъж височината на втулката, ново полиране увеличих аксиалният луфт и това доведе до значитлено увеличаване амплитудата до 320градуса. с 0сек. отклонение. :banana
Голяма радост за мен при този експеримент.

При вкарване на часовника в касата, намерих и част от рубина.

Изображение

Не му мислете много.. тоя е някакъв голям и неудобен часовник. Тежи като оковите на роб от средновековието.
Авенджър се казва .. нещо такова в сглобен вид. - https://i.imgur.com/gxxbb0fl.jpg

Изображение

Изображение
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1163
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Замяна на рубин с втулка.

Мнение от ivan_p_uzunov » 20 фев 2022 16:15

Да да ,има напредък .Браво -отлична работа ! :b

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”