Настройка в 5 позиции

Отговори
lamer4o
Reactions:
Мнения: 91
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Настройка в 5 позиции

Мнение от lamer4o » 29 мар 2024 11:19

Здравейте , каже ми как правите настройка в 5 позиции ? Има ли алгоритъм за такава настройка , никъде не можах да открия пълна информация за това? Знам че скъпите вибрографи го изчисляват и правят сами.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от atanweb » 29 мар 2024 20:15

Ами май 4 позиций на механизма.
Нагоре, надолу, наляво, надясно.
Мисля че 5тото е по температура отново във всяка позиция. Абе голяма врътня е. Аз да си призная правя най-много 3. Горе,долу, настрани. Просто завъртам микрофона заедно с механизма.
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от stepona555 » 30 мар 2024 15:16

https://en.wikipedia.org/wiki/COSC
Има предостатъчно информация в нета , повечето е рекламна която доказва колко са добри швейцарските кравари и колко са зле японските и немските .
А автоматичен виброграф който сам настройва часовника явно е с изкуствен интелект както е модерно сега .
Изображение

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от stepona555 » 30 мар 2024 15:23

Само да добавя че както вероятно знаете информацията във Вики е силно манипулирана и е далеч от достоверна , както казват в клиповете за крипто анализи , направете си собствено проучване и мислете с главата си когато купувате и продавате.
Изображение

lamer4o
Reactions:
Мнения: 91
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от lamer4o » 01 апр 2024 09:50

stepona555 написа:
30 мар 2024 15:16
А автоматичен виброграф който сам настройва часовника явно е с изкуствен интелект както е модерно сега .
Мисълта ми е че прави изчисления. Примерно , часовника показва отклонение нагоре +2 сек, надолу +1 сек ,с коронката нагоре -6 сек с коронката надолу -5 сек , с коронката наляво -3 , с коронката надясно -6. При това положение вибрографа изчислява примерно по зададен алгоритъм, че ако се настрой часовника с механизма надолу да дава +4 сек отклонение часовника при носене ще бъде най-близо до 0 сек отклонение на ден сумарно.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от nevenbekriev » 10 апр 2024 07:12

Настройването в 5 или 6 позиции няма нищо общо с наместването на грдусника на компромисно положение така, че да дава минимално отклонение при носене. Идеята е да се намалят разликите между различните позиции чрез динамично уравновесяване и мерки за постигане на изохронност.

lamer4o
Reactions:
Мнения: 91
Регистриран: 31 мар 2022 12:32

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от lamer4o » 16 апр 2024 08:55

nevenbekriev написа:
10 апр 2024 07:12
наместването на грдусника на компромисно положение така, че да дава минимално отклонение при носене.
Да точно това исках да питам. Правите ли го, и има ли алгоритъм или формула която се прилага ?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1158
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 апр 2024 15:02

-Гледай сега !-- Ти явно искаш да попиташ за нещо, ама не се сещаш какво точно те интересува ?- когато вземеш часовник -ти трябва да си наясно че това ще е часовник 1- който дълго време е вървял и си има всякакви луфтове по оси и лагели .2- часовника дали е автомат или обикновен навиващ се и 3-колко такива майстора като мен и теб е видял в 30- 40 годишната си кариера този механизъм !- Та едно е ясно -за да се избегнат всякакви разлики в колебанията-избързване или изоставане - при -ляво ,дясно или с главата на горе или с краката нагоре - трябва да си направиш сметка за какво ще се ползва този часовник . При автоматите например а и при другите ръчно навиващи се часовници -когато се носят през деня ,пружината е навита и часовника си прави зададеното показание на амплитудата . Но когато часовника е в покой и пружината се разпуска малко по малко тогава започва едно изоставане -някой ще кажат- че може и да избързва . Това зависи и от големината на колебанието на баланса .- Та старите часовникари как си правеха настройките -Те нямаха вибрографи ,центроваха часовника по един руски хронометър .-И така около два три дни . После го даваха на клиента и му казваха -Няма да го сваляш от ръката си и ще дойдеш след седмица за донастройка .- А сега такива канто мен ,си имат по един виброграф и не ползват такива хронометри за сверяване . - Ако те притеснява разликата в показанията на бибрографа -започваш да полираш оси и да подменяш лагери и палети . -Отвори един Ролекс и го сравни с една ракета -веднага ще видиш разликата както в големината на колелетата -така и в дебелината на осите - При ролекса и при по скъпите механизми -осите са с по -малко луфтове и това спомага за по -малки грешки във времепоказването . Трябва да ти е ясно че ако един тенесис например вземе един отремонтиран стар ролекс и го потпука на ръката си при тренировки по цял ден -ми то ролекса ще почне да показва + и - около минута на ден разлика от реалното време. Просто и той няма да издържи такива натоварвания . - Та какъв ти беше въпроса ?... :b

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3023
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Настройка в 5 позиции

Мнение от stepona555 » 20 апр 2024 17:13

Май е най добре колегата да уточни модела , аз и без това не мога да спя от една седмица откакто чух че катаджиите носят часовници колкото гарсониера , а даже не разбрах точния модел.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”