Вадене на скъсано винтче?

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1037
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Вадене на скъсано винтче?

Мнение от miroman » 17 авг 2012 19:15

Здравейте,

имам следния проблем - при сглобяването на един механизъм, при завиването на зъбното колело на барабана, и главата на винтчето изведнъж остана на върха на отвертката (т.е. тялото на болтчето остана вътре в охлюва). Механизмът не е често срещан в България (иначе е доста популярен - Seagull ST5) и намирането на друг за части е свързано пак с ровене и поръчки от Китай.

Случвало ми се е и при други часовници, затова да питам - има ли начин за "вадене" на скъсани болтчета, без съответния специализиран инструмент (като тези например, които струват 100 кинта !!!)

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от atanweb » 17 авг 2012 19:34

Аз също имам едно скъсано болтче, но не е фатално, тъй като е едно от двете които закрепват (позиционират) механизма към пръстена на корпуса.
Мисля, с капка двукомпонентно лепило, между изтъпена отвертка (отрязана) и скъсаното винтче.
Изчакване 24ч. за да хване добре лепилото и пробване на отвъртане с леки вибрации които може би сте забелязали, че помагат за развиване на силно затегнати винтчета. Самите вибрации се предават посредством треперене на ръката с която хващаме отвертката.
Това е само предложение но не би навредило да се пробва.
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1391
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от omegaqq » 17 авг 2012 20:31

Кофти история. Щом винта е прясно завит, значи не е стегнат. Сега идва ред на първия въпрос - стърчи ли винта над оста на барабана? Ако отговора е да, вземате един остър пинсет и с ръбовете му хващате стърчащата част от винта и развивате. Би трябвало да стане. Втори начин. С пила прорязвате отвор като за отвертка във винта и го развивате с горепосочения инструмант. Последния метод действа и ако винта е скъсан около ръба на барабанната ос. Последен вариянт. Разпробива се болта и се почистват остатъците от него. Трябва свредела да е с диаметър по-малък от отвора в оста. Ако все пак резбата е засегната се навива по-голям болт.
Всичките операации са много пипкави и няма гаранция за успех. Все пак аз Ви го желая.

П.П. Инструментите от снимката едва ли ще свършат работа, защото диаметърът им е прекалено голям. Болта едва ли е по-голям от 0,8mm.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1037
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от miroman » 17 авг 2012 21:49

Да-а-а, кофти.

Остатъкът от винта не стърчи за съжаление. А и наистина винтчето е под 1 мм.

Явно ще чака следващо търсене из китайския Taobao.

Поздрави, Миро.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от nevenbekriev » 18 авг 2012 09:38

Скъсан винт е често срещан проблем.
Когато е скъсан във вала на барабана има значение дали при завиването е вървял трудно, защото тогава няма да излезе по лесния начин. По принцип ако само му се е счупила главата, значи вече не е затегнат и би следвали да се развие лесно, стига да може да се хване някак.
Аз бих опитал да му направя канал като за отвертка с дремел с много тънък диамантен диск, каквито се намират в магазините за зъболекарски неща. Каналът може да прореже вала но само до квадрата, където стои стоманеното колело, не бива да засяга мястото където лагерува на моста.
Иначе ако е в мост, корпус или друг нестоманен детайл, се ецват с разредена 18:1 сярна киселина за 10 тина часа.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от plamenhar » 23 яну 2013 23:20

Имам въпрос за 2 винтчета които фиксират машината към корпуса.
Ръждясали са и не мърдат.Вече 4 часа стоят накиснати с WD40 и не мърдат.
Търся съвет.
Това е остатъци от часовник и не е важно,но и друг път може да се случи подобен проблем.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от Pavlin » 23 яну 2013 23:29

Първоначално е нужна хубава отверка. За друго не се сещам..

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от plamenhar » 24 яну 2013 11:59

След накисването и престой цяла нощ винтовете се отвиха.
WD40 явно върши работа.
Е отверките ги точих няколко пъти. :D
По добре те дa се нащърбят отколкото винтовете.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от Lyubo_sr » 02 май 2013 09:44

Привет на всички.
И аз имам проблем със скъсано болтче, което фиксира механизма към корпуса- часовника е Полет 2616 2Н.
Как да го развия, за да го сменя?
Предварително благодаря на всички отзовали се.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1391
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от omegaqq » 03 май 2013 07:31

В тоя случай аз правя следното. С пробой избивам остатъка (отвора май беше проходен) и навивам нов по-дебел винт. Такива механизми обаче се срещат често. Много лесно е да се намери друг.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от nevenbekriev » 04 май 2013 10:07

Напълно съм съгласен с колегите тук и в другия форум, че разправията е безсмислена. Обаче въпросът е принципен. Ако не е ръждив, с повтедена резба или завит насила би трябвало да се развие с много остър връх на игла или нещо подобно. Разпоробиването е трудна работа и не е за всеки. Със сигурност има много лесен начин, за който съм казвал многократно: Разглобява се напълно , да не остане нищо стоманено по основната плоча и се потопява в 18:1 разредена сярна киселина. Магията продължава към половин денонощие, изплаква се обилно и готово. Може да се натопи само малко, откъм винта, а не цялата плоча.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от sheretudis » 04 май 2013 10:30

18 ; 1 ама тъй ще го улуча че ще вземе да се скапе и касата :D

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от nevenbekriev » 04 май 2013 14:47

sheretudis написа:18 ; 1 ама тъй ще го улуча че ще вземе да се скапе и касата :D
На 1 част концентрирана киселина се добавят 18 части вода. Това разбира се е приблизително, става и на око. Така е оригиналната рецепта от руските книги. Ползвам я често и винаги съм оставал доволен.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от sheretudis » 04 май 2013 17:32

nevenbekriev написа:
sheretudis написа:18 ; 1 ама тъй ще го улуча че ще вземе да се скапе и касата :D
На 1 част концентрирана киселина се добавят 18 части вода. Това разбира се е приблизително, става и на око. Така е оригиналната рецепта от руските книги. Ползвам я често и винаги съм оставал доволен.
Ще взема да пробвам Имам един 30 кам Полет авт който има цели 3 скъсъани Единия успях по традиционния но другите два нанай А последствия след време има ли Да не вземат всичките да се скапят след време

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Вадене на скъсано винтче?

Мнение от nevenbekriev » 04 май 2013 18:05

Идеята е да се махне от моста или плочата всичко стоманено. Да останат само камъните. Махат се всички пружинки, винтове, инкаблок, ремонтуар и т.н. Ако на векселното колело (между карамфила и часовото) оста му е стоманена, може да се капне лак за нокти и от двете страни и да не се топи в киселината. На плочата и на покритието й нищо не им става от киселината, но всичко стоманено бавно се разяжда и изчезва.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”