Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Интеграли и диференциали

Мнение от varban » 12 юни 2013 15:23

Те са формули в часовете по математика.
За математиците аз не знам, какво са. Не съм математик.

За някои инженери и Инженери не са нищо.

Какво е интеграл за мен, показах с хроматограмата, ножиците, аналитичните везни и секундомера!
Последното е в специализацията на форума, така че не е оффтопик!!!
Това е една от причините, по която пиша тук.

Даже когато смятам интеграл с матлаб или решавам с писалка и справочник, в главата ми са ножици, хроматограма, везни и секундомер.

А какво е БПХ, мога да покажа на снимка:

Изображение

Вижда се още една аналогия със секундомер - голяма централна стрелка

Другата не се вижда. Тя е в стандартни корпуси на унифицирана пневмоавтоматика.
Ама вътре има часовникови камъни. И те са произведени в Петродворец.
Вътре ей в тия алуминиеви цилиндърчета:

Изображение

А отдолу прилича на електроника, ама не е:

Изображение

Черното не са жици, а шлаухки.
По тях не тече ток, а въздух. Платката не е печатна, а пневматична.
И управлява от два до 7 канала... тая май всичките седем.
По тия канали не тече ток, а водород, азот и въздух, различен от захранващия - хроматографски чист, за детектори. Захранването е много солидно (бутилки), а филтрите - трите цилиндъра, дългите.

Цялото това нещо е компютър без една жица. Специализиран управляващ.
По-подробно: http://www.balancer.ru/tech/forum/2012/ ... l#p2968683" onclick="window.open(this.href);return false;

Добре, че тук е прието да се редактират постингите, на които вече има отговор. На авиабазата това не е така. Само админите могат. Аз там съм почетен администратор, а не реален - той винаги е само един. И затова не го правя, щото така е прието там.

А тук го правя, щото като го писах, бвх с клавиатура, и Невен ме разбра трудно.

// Засега за диференциалните уравнения няма да пиша, щото ще тръгвам - ризата на гърба ми изсъхна и работното време свърши ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

По-горе са реални картинки...

Мнение от varban » 12 юни 2013 15:27

В предното съобщение са реалните картинки на този хроматограф, когото карам със Славата и гледам да работя със спринцовка, когато няма никой. Щото не ми е удобен и правя три крачки в пет такта. И ако траекторията на някой се пресече с моята, ще пострадаме, особено той.
Освен ако не е по-тежък от 130... май вече 125 кила ;)

А първите хроматографи са в Казахстан, на Xenofil. Неговите ги намерих по-бързо.

Потребителски аватар
beria
Специалист
Reactions:
Мнения: 596
Регистриран: 16 май 2013 12:57

Re: Секундомери

Мнение от beria » 12 юни 2013 15:46

varban написа:Домо аригато, Сейкоша-сан!

Много правилен въпрос зададе. Сега ще отговоря на него, а после ще питам админите, къде са скрили таговете и що не мога да намеря, как е спойлер тука, та да мога да направя барем тази тема с подтекст. А то форумните жители си помислиха, че превъртях по тема "Водомер" и "Терминатор-3", а това си е сериозна работа, и то служебна :) Ако някой се заинтересува от корпус за часовници, ще разпиша несекретната част, по линия на конверсията ;)
И колегите в завода не могат да ме познаят от 24 май - таман откакто се появих тук. Действа ми благотворно, не зе заяждам за глупости и даже с главният метролог се сдобрих публично (а двамата бяхме станали взаимни лични врагове #1).

Та на темата:

Ти казваш - хронограф.
Ама аз секундомер Slava използвам таман така, както ремонтирам часовници :)

Ето какво представлява една хроматограма:
Изображение
// мястото, откъдето я взех; има само химия и синтези

Колега, това е хроматограма от уред не по-млад от демокрацията в България:)
Вече всичко е елктронно, софтуер и т.н. - Agilend. Shimadzy, Varian...
Като заговори за тази техника си помислих че бачкаш в Българска роза Севтополис, ама като я изкара тая стара хартийка май си в някоя розоварна със стари машинки:)

На тая има пет пика... чакай да пратя, че да се видят...
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от Seikosha » 12 юни 2013 16:04

Лаврентий,кви рози бе?Кво розово масло :lol: Чиляка вече пет пъти казва,че прави барут за гаубици и го мери с полска везна като го сипва в пазвата на лаборантката :wink: То в Казанлък освен масло се правят и Калашници.Не си ли чувал?
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Секундомери

Мнение от kapkan » 12 юни 2013 16:14

Seikosha написа:Лаврентий,кви рози бе?Кво розово масло :lol: Чиляка вече пет пъти казва,че прави барут за гаубици и го мери с полска везна като го сипва в пазвата на лаборантката :wink: То в Казанлък освен масло се правят и Калашници.Не си ли чувал?
Там калаши не правят,нямаме лиценз :rules правят автомати-AR(Assault Rifle) картечници-LMG (Light Machine Gun) и други хубави играчки :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Отговор

Мнение от varban » 12 юни 2013 16:49

Сейкоша-сан е прав.
Аз работя в Арсенал, ама Арсенал е голям.
В един от заводите. И съм барутаджия. Технолог.

Отношението ми към калашниците е като на мойте набори .

Професионално нищо не разбирам от тях. Пък юридически (лицензите... ) въобще, хич, никак и т.н.

Към хроматографи имам доста по-особено отношение. Щото с калашник съм бил само две години. А с хроматографи, и то различни - от след това, и до сега... повече от 25 години. Даже не знам, колко съм пипал - ако ти е интересно, яхвай Яндекса и тичай по http:/anchem.ru

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Продължавам

Мнение от varban » 12 юни 2013 17:02

В завода има бая хроматографи.
В стаята - 3 сглобени.
От ляво на дясно: Ши-2010+... да не забравя да дам линк на Сейкоша-сан, това е специално за него, щото е прякор на машина.
В средата - Сhrom-5. Той е резервен, щото може да замени Ши.
И на него могат да работят всички, и той ще замести Ши, ако конкретния екземпляр на Shimadzu 2010Plus се скапе.
И ако не могат да го оправят японци, немци и българи-фирмаджий, трябва да имаме един. За резерва. Него съм го пробвал, както летец-изпитател се качва на стар, непознат за него самолет в непозната конфигурация, за да си поддържа квалификацията.
Щото летецът е пред пенсия, пък и работи рядко.... абе... няма да продължавам.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Натам

Мнение от varban » 12 юни 2013 17:04

Ще се изкъпя и ще обмисля постинга за Цвета. Щото май трябва да сваля още скоростта, нищо че мисля от таблет.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Цвет

Мнение от varban » 12 юни 2013 17:56

Цвет-100 е хроматографът, когото аз познавам. На него съм се учил.
Когато съм бил студент, сотката не е била последен модел на Цвет и май даже не предпоследен.
Пък имаше и други съветски марки. И не само - Хром съм видял там за пръв път.

Неее, пак ще се отплесна. Съчинение последно съм писал във френската, Враца :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Място за допълнителен постинг.

Мнение от varban » 12 юни 2013 21:28

ако ник "beria".....
ник - щот е в мрежата и не се познаваме.
Ако се запознаем, ще станем приятели. Или няма да станем.

В мрежата аз врагове нямам. Няма и да имам, щот мрежата не е реален живот. Аз чат-пат живея в мрежата, може да се провери в търсачките. Ако умееш да ги ползваш, ще получиш точен резултат, какво кога къде съм работил. Ако почнеш анализ, ще разбереш, и даже кога съм си оставлял Карл в къщи и съм вземал един друг изтребител, който в момента е модем, ама не може да прави макроснимки ;)

И да, "varban" не е нито ник, нито прякор, нито име.
"varban" е логин. Така съм свикнал, малко след като сдадох калашника... 82.
После, в мрежите стана ник. Също може да се намери. В интернета... и в нетоветe...
Последна промяна 2 на varban, променена общо 13 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 12 юни 2013 22:14

Лаврентий Палыч> Колега, това е хроматограма от уред не по-млад от демокрацията в България:)

Баш тоя цвет? Баш на тая хроматограма???????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Е сега СТАНА ТЯ, КАКВАТО СТАНА!

?! Че аз де да знам, кога ми е произведен хроматографа?! Та това са два екземпляра, в изследователски комплект, с 6 детектора: ( 1 термостат на колони, 1 на детектори, два БПХ, два ИМТ, два моста на катарометри, два терморегулатора и един програматор и един диференциален усилвател. Детектори - катарометър, плътномер, ПИД - 2 бр, ТИД и ЭЗД. )


Условията на разделяне помня, даже помня спринцовката, с която съм боднал... малко по-късно един новобранец я счупи, та затова питах Невен за маслодозировка и обем.

Ако си изровя журнала, който не съм водил аз, а началник лабораторията.... щото аз съм мърльо и неин методически началник, а сме семейни приятели...
И това не беше барут, нито анализ, а синтез!
Та това са изходни компоненти за поликондензация на олигоестеракрилат!
И не е анализ, щото няма методика!

Това е хващане на режим. Не от първо бодене! Не виждаш ли нулевата, че е като баира на витиня от тунелите!

Не виждаш ли, че направо има разшифровка с химикал върху хартията на щатния КСП?
То се вижда!
Само маркера на джама на Славата не се вижда, щото само аз от всички мои познати хроматографисти бачкам по рисуван хронометър. Щото бяхме млади и си мерехме... спринцовките ;)

Аз обичам игрите, и сега ги обичам.

Тогава си играехме на дуели.

Та за дуела: тая хроматограма е единствената ми хроматограма в мрежата.
Сложил съм я, щото на майтап извиках непознат за мен лично хроматографист, преподавател в катедра на ВУЗ, дето никога не е имало в България и няма да има. Щото нямаме толкова жители.
Та преподавателят е по аналитична химия. Той не е инженер, завършил е университет. А аз - институт.
Той преподава аналитичная химия.

А тогава бяхме останали с един хроматограф, и работеше лошо.
Имам предвид - един хроматограф, на който работеха лаборантите.
И имаше два Цвет-110, на които съм се учил, играл, и... стоп, това ако не повярваш, ще продължа.

Лаборантите работят на най-добрия възможен хроматограф, или на най-добрите хроматографи.
Тогава това беше Pye Unicam-304. И той се счупи. И завода щеше да спре.
Тогава бях зам, единствения зам в завода.

И пуснах хроматографа. Сотката, на която аз мога да работя. Която беше в два екземпляра.
А после видях, че това не е аналитичен хроматограф и:

Намерихме още два. Без пари. Единия начлаба, втория аз. От КТЗ и от БАН... мога да кажа дати, марки и хора, които ще потвтрдят ;)

После аз добавих още един Цвет-110, та да ми станат три. И сега моя Цвет е в три екземпляра.

И после аз си намерих трети цвет, та да имам един винаги и един - в резерв.
А понеже така не става, почнахме с КИПаджите на лабораторията камасутра с Хрома... аз съм бил първият КИПаджия там. Две години, преди да напусна. Преди това - зам. н-к производствено-технологичен и конструктивен отдел на завода. След това - две години в БРС.

Та така!
Сега гледай дати:

До тогава ходех на едно място в мрежата (това го търси, ако искаш), а после:
Един от първите ми постинги:
http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=525" onclick="window.open(this.href);return false; ... гледай дата!

Дуел:

http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=525&recordnum=10" onclick="window.open(this.href);return false; ... гледай дата!

Гледай бъзик на Вие в мрежата... там е така... беше така.

http://www.anchem.ru/forum/read.asp?id=4896" onclick="window.open(this.href);return false;

После минахме на ти. И сега половин анхем така приказва.

Виж как се лекува дистанционно хард... и тримата сме химици, ама съвсем различни:

http://www.anchem.ru/FORUM/read.asp?id=9245" onclick="window.open(this.href);return false;

Вече сме на ти.
Последна промяна 1 на varban, променена общо 12 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6233
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Секундомери

Мнение от atanweb » 12 юни 2013 22:25

Интересни разсъждения. Карат човек да се замисли малко повече върху огледалния си образ в мрежата. Май повечето споделяме горенаписаното.- това за по предния пост, щото докато напиша и хоппп има нов.
Дуела е интересен, готино чувство за хумор, разбирам го руския щото ми е майчин усетих духа на темата ама хич не вдянах Что случилось??? О чем говорить???
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 12 юни 2013 23:00

atanweb написа:Что случилось??? О чем говорить???
Если тебе интересно, обязательно поговорим. Може на български, може на руски.

Ама ако руския ти е майчин език, погледни превода. Аз не съм професионален преводач и ми трябват още няколко българорускофони.

На мойте двамата майчиния език е руски, а бащиния - български.
Ама на синковеца ще му взема ракетата, щото не разбиира от часовници... още не разбира.
И ще му дам една гривна със стрелки.

От авиабазата нито един от четиримата българи не се интересува от часовници.

А аз до септември трябва да се опитам да оправя окончателния вариант - запознах се с богдан, след като преведох статията.

Още нещо: провери лични.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Постинг за отговор

Мнение от varban » 12 юни 2013 23:49

Лаврентий Палыч, ако не си доволен от отговора и трябва да пиша още то:

1. Уточни, какво имаш предвид под колега - форумен? Да, така е.
Хроматографист?
Барутаджия - нямаше да питаш - аз всички барутаджии ги познавам :)

2. Уточни от кога е демокрацията в България на кой блок да взема годината.
Само на един, щото те са трийсет. И осемнайсет детектора.

Това е хроматограф на главен инженер на най-лошия завод в България. И едновременно - на най-добрия.
А ако този инженер си е играл на дуел, ама с хроматографи и е свалял мацки (линк искаш ли?) пак с тях?

> хроматограма от уред не по-млад от демокрацията в България:)
> Вече всичко е елктронно,

Ееее!
Ако всичко в хроматографа е електронно, то той е компютърна игра. Това е за бисер на анхема, като сплав за корпуси "минт", дето аз го изръсих тук :)

> софтуер и т.н.

:)

Аз по едно време не оцених, също като ти сега, какво е точност, възпроизводимост, доверителен интервал. И си помислих, че строене на графика с кривка на ръка е просто за автоматизация.

Искаш ли линк?

> Като заговори за тази техника си помислих че бачкаш в Българска роза Севтополис,

Там бях. Сисадмин, две години. Там пуснах първата в живота си мрежа. След две години се върнах обратно в завода.

> ама като я изкара тая стара хартийка май си в някоя розоварна със стари машинки:)

Ех... виждал ли си, чувал ли си, помислял ли си си, че някой може да си играе с хроматограф. И това да е достатъчно разпространено забавление?
Момчета, момичета... студенти, аспиранти, че и по-дърти?

Задавал ли си си въпросът, защо сега го няма?

А това го написах не за теб, а за един колега, приятел и мой подчинен, началник цех в завода, на който аз съм заместник директор по технически въпроси.
И го уча за технолог... май на съседния цех ;)

Щото я си представи не че Шимадзу ще откаже, а се случи още по-невероятното - свършат се технолозите?
Ми тогава без началник цех може, ма без технолог - не.

След десетина дни ще му пратя линк.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Име Ник Прякор Логин

Мнение от varban » 13 юни 2013 06:21

atanweb написа:Интересни разсъждения. Карат човек да се замисли малко повече върху огледалния си образ в мрежата.
Ти не уточни, в коя мрежа.
"varban" е логин. Още в мойта домрежова епоха, когато за първи път съм пипнал клавиатура:

http://www.airbase.ru/staff/varban" onclick="window.open(this.href);return false;

Та за логините. Свикнал съм да използвам името си, защото е рядко срещано, а там, където съм го ползвал за логин, е било единствено. И оттогава имам останали навици ;)

А огледален образ на човек без ник, с логин...
Може да се види в интернет с търсачка, и ако го познаваш в реалността, може да го сравниш.
Ако умееш да търсиш като свят, може да пробваш да го извадиш от други мрежи.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”