Амплитуда, нагласяване на равновесното положение на баланса.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Skyler » 19 юни 2013 16:06

dreadx написа:Skyler, за какъв часовник става въпрос все пак - нещо трудно за намиране? Имаме ли основания да подозираме, че се е налагало ашладисване на друга спирала?

plamenhar, от къде ги намирате - искам и аз една торба с баланси :)
Часовникът, по-скоро часовничето е FHF 57
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... swk&FHF_57" onclick="window.open(this.href);return false;
Диаметър 15.3 мм, толкова малко, че едва ли някой би се занимавал с него. Пък за носене - съвсем никой. Вече съм убеден, че спиралата е скъсявана от някой майстор, но без успех. Купил съм го от аукциона на символична цена, най-вече от любопитство. Но считам, че е било голямо техническо постижение за времето си. Някой ден ще получи нова спирала от руски часовник, пък да видим какво ще излезе. Така се трупа опит.

Благодаря на колегата Невен за съветите, наистина са за книга - наръчник!
Последна промяна 2 на Skyler, променена общо 19 пъти

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 19 юни 2013 16:42

dreadx написа:А има ли някаква взаимозаменяемост на балансите, или за всеки вид механизъм е специфичен?
Oт моя много малък опит наблюдавам,че едни и същи машини
ползват някои модели на Восток,Зим,Маяк,Победа.
Което значи,че балансите са им взаимозаменяеми.
Поне аз съм правил замени.
Иначе запознатите с историята на руското часовникостроене могат да споделят.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 20 юни 2013 06:59

Skyler, виж това е интересно, както и цялата поредица от статии за баланса и спиралата:
http://raulhorology.com/2012/11/the-mar ... uthy-tool/ -- май не му се отварят някои снимки от photobucket, но човекът описва как се прави спирала, как се настройва към даден баланс и т.н.

Предполагам, че си проверил първо дали балансът върви добре, дали спиралата не опира някъде и т.н. Дали без анкера балансът се движи свободно, продължително и затихва плавно във всички положения. Трябва да стане часовничето. Само не знам, ако вземем например спирала от някой руски - дали е достатъчно да измерим баланса приблизително на грамаж и да преценим коя спирала ще е подходяща - някой пробвал ли е?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 20 юни 2013 11:27

dreadx написа:Skyler, виж това е интересно, както и цялата поредица от статии за баланса и спиралата:
http://raulhorology.com/2012/11/the-mar ... uthy-tool/ -- май не му се отварят някои снимки от photobucket, но човекът описва как се прави спирала, как се настройва към даден баланс и т.н.

Предполагам, че си проверил първо дали балансът върви добре, дали спиралата не опира някъде и т.н. Дали без анкера балансът се движи свободно, продължително и затихва плавно във всички положения. Трябва да стане часовничето. Само не знам, ако вземем например спирала от някой руски - дали е достатъчно да измерим баланса приблизително на грамаж и да преценим коя спирала ще е подходяща - някой пробвал ли е?
Човекът не показва как се прави спирала, това и на мен би ми било много интересно. Използва готова, като я закрепва за втулката и оформя външния и край, който дори не е Бреге.

Ако часовникът върви с добра амплитуда във всички положения и избързва еднакво равномерно, значи просто не му е подходяща спиралата.

Тежестта на баланса не е от значение, а инерционния му момент. Има много голяма разлика между двете неща.

Подборът на спиала не е чак толкова сложно нещо. Трябва да имаш някякъв запас от различни спирали, за да може от тях да избереш подходяща. Ако втулката на спиралата не пасва на оста на баланса, се залепва за оста с малко пчелен восък само за пробата. Преброяват се колебанията за една минута, като се ползва точен часовник и веднага става ясно подходяща или не е тази спирала.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от DHM » 20 юни 2013 11:43

:muslim:
.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Skyler » 20 юни 2013 15:23

:clap:
Отново браво за колегата Невен. Разбрах, че балансът всъщност е маховик, но му се реверсира посоката на въртене. Важна е тежестта по периферията, а обръщането на посоката се дължи на спиралата. Енергията се подава от анкера чрез импулсния камък.
В стария сайт на часовници Монт-Блан имаше филмче как се настройва баланс чрез сравняването на колебанията му с баланс-еталон до постигането на синхронност и синфазност.
Но това е за часовници, които за нас не представляват интерес, поради цената им! Пък и сигурно не се повреждат често!

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 29 юни 2013 12:59

Абе, някой пробвал ли е да настройва хода на часовника със стробоскоп? Има ли такъв метод?
Би трябвало ако стробоскопът е настроен на 3 Hz, или пък на 6, изображението на баланса да стои статично. Ако избързва или закъснява изображението ще се движи по-бавно или по-бързо.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 29 юни 2013 15:19

dreadx написа:Абе, някой пробвал ли е да настройва хода на часовника със стробоскоп? Има ли такъв метод?
Би трябвало ако стробоскопът е настроен на 3 Hz, или пък на 6, изображението на баланса да стои статично. Ако избързва или закъснява изображението ще се движи по-бавно или по-бързо.
Това е добра идея и си струва да се пробва. Ще се получи виброграф без микрофон.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Skyler » 29 юни 2013 16:51

dreadx написа:Абе, някой пробвал ли е да настройва хода на часовника със стробоскоп? Има ли такъв метод?
Поздравления! Идеята е революционна, дори може да се изработи любителски стробоскоп със светодиоди. Има готови схемички в разделите за автомобилни стробоскопи. Ама трябва време, а то все не достига...

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 01 юли 2013 20:39

Някой може ли да ми каже как се сваля спиралата от оста на баланса? Някакъв специален инструмент ли има? Ако не е специален как точно се прави? - Нагрява ли се, за да се отпусне втулката и т.н.?

Нямам предвид спиралите, които са на разцепени втулки и лесно можем да пъхнем отвертка, или пък игла за спринцовка и да ги завъртим и издърпаме.

Днес реших да се опитам да си поправя едно швейцарско часовниче с механизъм на който пише swiss seventeen и много прилича на един познат механизъм от Полет. Спиралата е захваната към оста на баланса с една триъгълна заоблена втулка. Балансът беше здрав, а спиралата намотана до неузнаваемост (явно някой се е бил опитвал да го настройва).

Помислих си да сменя спиралата с друга и да видя какво ще стане. Опитах се да хвана втулката на старата спирала с пинцети и да я развъртя и издърпам. Втулката обаче не помръдваше, даже и не се въртеше, а и нямах идея с какъв инструмент да го направя. Взех по-големи клещи, ама втулката се държеше здраво и при опит да я завъртя най-накрая клещите се отплеснаха и се счупи върха на оста. Е щях да си изям гЪзЪ от яд (това последното се подразбира и нямаше защо да го уточнявам), обаче имах наблизо един Полет с подобен механизъм и с полу-счупена ос на баланса.

Реших само да видя дали балансът няма да е с подобен размер, а той изглежда направо почти като за там. Нагласих спиралата някак си - което ми отне 2 часа и часовничето затиктака щастливо. Обаче видях, че върви по-бързо. И не с малко, а с доста по-бързо. Балансът от Полет-а дори да е на единия връх на оста си мисля, че се въртеше свободно. Накрая стигнах до извода, че балансът на швейцарското часовниче трябва да е на 5 Hz, а Полетът е на 6.

Свалих спиралата от баланса на Полет-а (от руските ги свалям лесно) и се опитах да му насуча една друга спирала от Полет-звънец. След всичкото това време изкарано в блещене по спирали сякаш по-лесно ми беше да я оформя. Сега пък вървеше бавно, но това е вариантът за предпочитане.

Ще видя утре дали ще успея да докарам някакви по-обнадеждаващи резултати. Но и за това от голяма полза щеше да бъде стробоскопа.

И жалко за счупената ос на оригиналния баланс, но винаги съм имал съмнения относно свалянето на триъгълните втулки и бях сигурен, че някой ден ще счупя нещо.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Pavlin » 01 юли 2013 21:17

Поздравления! Възхищавам се на търпението ти :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от varban » 01 юли 2013 21:43

nevenbekriev написа:
dreadx написа:Абе, някой пробвал ли е да настройва хода на часовника със стробоскоп? Има ли такъв метод?
Би трябвало ако стробоскопът е настроен на 3 Hz, или пък на 6, изображението на баланса да стои статично. Ако избързва или закъснява изображението ще се движи по-бавно или по-бързо.
Това е добра идея и си струва да се пробва. Ще се получи виброграф без микрофон.
Да :) Не съм се сетил, въпреки че в експерименталната балистика се използват подобни прибори. А пък за жироскопи и центрофуги даже съм използвал стробоскоп. И за измерване на скорост на разпространение на вълни на повърхността на течност.

За настройка на точност на хода е много добро решение. А това, че работи само с отворен капак, е без значение за любител.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от rosen_er » 02 юли 2013 09:14

.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 02 юли 2013 15:43

dreadx написа:Някой може ли да ми каже как се сваля спиралата от оста на баланса? Някакъв специален инструмент ли има? Ако не е специален как точно се прави? - Нагрява ли се, за да се отпусне втулката и т.н.?

Нямам предвид спиралите, които са на разцепени втулки и лесно можем да пъхнем отвертка, или пък игла за спринцовка и да ги завъртим и издърпаме.

Днес реших да се опитам да си поправя едно швейцарско часовниче с механизъм на който пише swiss seventeen и много прилича на един познат механизъм от Poljot. Спиралата е захваната към оста на баланса с една триъгълна заоблена втулка. Балансът беше здрав, а спиралата намотана до неузнаваемост (явно някой се е бил опитвал да го настройва).

Помислих си да сменя спиралата с друга и да видя какво ще стане. Опитах се да хвана втулката на старата спирала с пинцети и да я развъртя и издърпам. Втулката обаче не помръдваше, даже и не се въртеше, а и нямах идея с какъв инструмент да го направя. Взех по-големи клещи, ама втулката се държеше здраво и при опит да я завъртя най-накрая клещите се отплеснаха и се счупи върха на оста. Е щях да си изям гЪзЪ от яд (това последното се подразбира и нямаше защо да го уточнявам), обаче имах наблизо един Poljot с подобен механизъм и с полу-счупена ос на баланса.

Реших само да видя дали балансът няма да е с подобен размер, а той изглежда направо почти като за там. Нагласих спиралата някак си - което ми отне 2 часа и часовничето затиктака щастливо. Обаче видях, че върви по-бързо. И не с малко, а с доста по-бързо. Балансът от Полет-а дори да е на единия връх на оста си мисля, че се въртеше свободно. Накрая стигнах до извода, че балансът на швейцарското часовниче трябва да е на 5 Hz, а Полетът е на 6.

Свалих спиралата от баланса на Полет-а (от руските ги свалям лесно) и се опитах да му насуча една друга спирала от Полет-звънец. След всичкото това време изкарано в блещене по спирали сякаш по-лесно ми беше да я оформя. Сега пък вървеше бавно, но това е вариантът за предпочитане.

Ще видя утре дали ще успея да докарам някакви по-обнадеждаващи резултати. Но и за това от голяма полза щеше да бъде стробоскопа.

И жалко за счупената ос на оригиналния баланс, но винаги съм имал съмнения относно свалянето на триъгълните втулки и бях сигурен, че някой ден ще счупя нещо.
За вадене на спирали винаги ползвам обикновена часовникарска отвертка, но заточена остро.
Пъхам я под втулката, обикновено тя има фаска, и надигам леко втулката чрез завъртане на отвертката. Балансът го държа с другата ръка с 2 пръста за колелото. Вкарвам тогава отвертката докрая, докато опре до оста и пак завъртам. Ако излиза накриво, сменям мястото на което надигам втулката. Обикновено излизат лесно, но понякога се случват и по-проклети. Тогава е опасно да не се изкривят спиците на баланса и при отплесване на отвертката да не се изкриви спиралата откъм края, който е хванат за втулката. Последното е лесно поправимо.
При този начин на вадене може и да останат следи от отвертката по спиците в близост до оста, но те се виждат само след сваляне на спиралата.

Виждал съм разни чудеса, ама не помня да съм попадал на втулка без цепка. Нямя как да дам съвет в случая. Може да е залепена или пресована. Може да крепи таблата на баланса или да е част от нея. В днешно време е нормално да се сменя целия баланс, а не да се подбира друга спирала като едно време.

Щом работи добре с баланс от Полет (ама ти го пробвай със здрав баланс, във всички положения и виж копието спрямо защитната ролка на платото дали е добре), и си ннамерил спирала с която изостава, може да скъсиш тази спирала колкото е нужно и толкова.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 02 юли 2013 17:51

Последна промяна 1 на dreadx, променена общо 2 пъти

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”