Изправяне на спирала

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 08 юли 2021 18:10

Не разбрах, само баланс и анкер ли са монтирани или изобщо целият механизъм е сглобен и не работи. Ако е първото, тогава е по-скоро нормално.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 08 юли 2021 18:57

Целият механизъм е почистен, смазан и сглобен. Работи няколко секунди и спира. Без значение от положението му в пространството.
Балансът си ги има свободните колебания (без анкер), т.е. считам че не заклинва в лагерите.
Също така и механизмът се задвижва леко и плавно при леко навиване на основната пружина и при демонтиран анкер.
Но като се монтира анкера... нещата не се получават...

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 08 юли 2021 19:13

Добре, а като пробваш механизма без баланс, анкерът при малко избутване прескача ли нормално от единия ограничителен щифт към другия и в двете посоки?

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 09 юли 2021 07:27

Мисля, че го пробвах. Затова не ми е ясно какво му има.
Тия дни нямам възможност да пробвам, другата седмица ще продължа да проучвам.
Ще пробвам всички известни ми проверки и ще пиша.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 13 юли 2021 10:11

Така... май работа отива към крив мост на анкера или криви оси на същия. Заклинва в лагерите...

Направих следните тестове:
- свободен ход на предавките
https://www.youtube.com/watch?v=K6aMohtrhVM

- свободен ход на баланса
https://www.youtube.com/watch?v=7lB2z253D-0

- ход при задвижване на анкера. Тук се пролича, че трудно се движи...
https://www.youtube.com/watch?v=zVkMokiFRJg

Кажете, при този тип баланс и пружина, как се настройва импулсния камък да е в една линия с осите на баланса и анкера, т.е. да е точно между ограничителите?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 13 юли 2021 14:38

Не се вижда добре от видеото, но ако анкерът не се движи свободно и се налага да му помагаш, това е проблемът. Анкерът или мостът му не е от този часовник, или пък някой от върховете на анкера е крив. Ако няма крив върх, най вероятно няма аксиален луфт. Не може без луфт, виж колко е например при анкерното колело, толкова трябва да е при анкера и при баланса... Ако се окаже че няма, може спокойно да избуташ малко надолу камъка в основната плоча докато се появи 'здравословен' луфт.

Равновесието се променя като завъртиш в нужната посока втулката на спиралата спрямо оста на баланса, става с тънка малка отвертка в цепката на втулката. Обаче, при теб разместването се е получило поради това, че си изменил формата на кривата 'Бреге'. Това не е чак толкова важно, стига спиралата да е добре центрирана - центърът на кръга, в който тя е вписана, да съвпада с оста на баланса. Получава се точно чрез огъване на кривата. Регулирането на равновесието се прави чак накрая, след центрирането, защото при центрирането обикновено равновесието се променя.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 13 юли 2021 20:28

nevenbekriev написа:
13 юли 2021 14:38
Не се вижда добре от видеото, но ако анкерът не се движи свободно и се налага да му помагаш, това е проблемът. Анкерът или мостът му не е от този часовник, или пък някой от върховете на анкера е крив. Ако няма крив върх, най вероятно няма аксиален луфт. Не може без луфт, виж колко е например при анкерното колело, толкова трябва да е при анкера и при баланса... Ако се окаже че няма, може спокойно да избуташ малко надолу камъка в основната плоча докато се появи 'здравословен' луфт.

Равновесието се променя като завъртиш в нужната посока втулката на спиралата спрямо оста на баланса, става с тънка малка отвертка в цепката на втулката. Обаче, при теб разместването се е получило поради това, че си изменил формата на кривата 'Бреге'. Това не е чак толкова важно, стига спиралата да е добре центрирана - центърът на кръга, в който тя е вписана, да съвпада с оста на баланса. Получава се точно чрез огъване на кривата. Регулирането на равновесието се прави чак накрая, след центрирането, защото при центрирането обикновено равновесието се променя.
Разбрах те. Трудно се движи анкерът. Явно там е проблема. Ще видя за аксиален ход, но криви оси не мога оправя ...
Спиралата се опитах да я докарам по снимка, може би мога да се постарая още малко. Проблемът е, че намирам различни снимки на тази спирала...
Така ли трябва да е?

Изображение

Този часовник беше неработещ като дойде при мен като скрап... Донор, на който да се уча преди да разглобя часовника на дядо ми.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 14 юли 2021 07:15

Не трябва да е така. Трябва да е така:

Изображение

Не гледай размерите и пропорциите от чертежа, а разстоянието от колонката до оста на баланса. То трябва да е същото, като разстоянието от отвора за колонката и от процепа между щифтовете на градусника до центъра на камъка в моста. Краят на кривата трябва да описва част от окръжност, чийто център е оста на баланса и радиусът й е въпросното разстояние. Като казвам да се центрира спиралата, имам пред вид след като вече балансът е сложен на моста и на мястото си в механизма - тогава спиралата трябва да седи центрично спрямо оста си, или спрямо колелото на баланса - все едно. Когато балансът е свален, спиралата си е центрична, защото краят й виси свободно. Но когато краят е принудително закрепен в моста, тогава вече си проличава как е центрирана...

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 14 юли 2021 09:06

nevenbekriev написа:
14 юли 2021 07:15
Не трябва да е така. Трябва да е така:

Изображение

Не гледай размерите и пропорциите от чертежа, а разстоянието от колонката до оста на баланса. То трябва да е същото, като разстоянието от отвора за колонката и от процепа между щифтовете на градусника до центъра на камъка в моста. Краят на кривата трябва да описва част от окръжност, чийто център е оста на баланса и радиусът й е въпросното разстояние. Като казвам да се центрира спиралата, имам пред вид след като вече балансът е сложен на моста и на мястото си в механизма - тогава спиралата трябва да седи центрично спрямо оста си, или спрямо колелото на баланса - все едно. Когато балансът е свален, спиралата си е центрична, защото краят й виси свободно. Но когато краят е принудително закрепен в моста, тогава вече си проличава как е центрирана...
Не виждам картинката...
Да, ясно ми е, че центрирането трябва да стане при монтиран баланс.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 14 юли 2021 11:58

Изображение

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 15 сеп 2021 20:05

За да не започвам нова тема, тук ще попитам.
Камата от предните постове съм я паузирал...
Сега се мъча с една Молния на приятел, който ми я подари като каза "ако искаш оправи си я"...
Аз реших да я поправя и да му я върна... Някакъв спомен му е от детството, но си е "поиграл" с нея: изкривен мост, счупени оси на анкерно колело и на едно зъбно, деформирана пружина на баланса, лисват елементи на стопорния механизъм на барабана, няколко болтчета ги няма...
Донор имам, но се хванах да се позанимая с баланса ...
Проблемът е следния: оправих пружината, центрирах я и й настроих равновесието... Интересно занимание се оказа. Благодаря за насоките на Невен по-горе!
Но, след почистване и смазване на лагерите, при стягане на болтчето на моста, баланса спира - няма аксиална хлабина... Това го нямаше преди това... Въпросът е как се коригира аксиалната хлабина? Да подложа ли "латун" под моста от някой Восток (те имат такива подложки) или се прави по друг начин?

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 833
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Lyubo_sr » 15 сеп 2021 20:17

malandro написа:
15 сеп 2021 20:05
...Да подложа ли "латун" под моста ...
:D :thumbup:
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изправяне на спирала

Мнение от atanweb » 15 сеп 2021 20:45

И аз бих сложил подложка.
Може и от алуминиево фолио - от някой истински шоколад *вече почти не останаха такива.
Или друго решение е да изкривиш моста леко нагоре. Правиш го на малки стъпки *проби. като баланса не трябва да е на моста за да на изкривиш без да искаш някоя цапфа.
Сега очаквам Невен да ми дърпа ушите за лошия ъкъл дето давам. :lol:
Другото което може да се е случило да си обърнал някой рубин.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1163
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Изправяне на спирала

Мнение от ivan_p_uzunov » 15 сеп 2021 21:18

Както вика Сашо ,-да не си забравил да сложиш подложния рубин ? -този който е от страната на циферблата? -Тогава става пропадане на баланса и той не се върти .Сложи му моста и с пинсети пробвай оста за аксиален луфт-нагоре надолу.Ако има такъв ,тогава има нещо в лагерите .

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6231
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изправяне на спирала

Мнение от atanweb » 15 сеп 2021 21:42

malandro написа:
15 сеп 2021 20:05
....
Но, след почистване и смазване на лагерите, при стягане на болтчето на моста, баланса спира - няма аксиална хлабина... Това го нямаше преди това....
Или обърнат подложен камък. *или извън плоскостта на рамката си icon_crazy
Ако си почиствал много усърдно лагер например с клечка.. може да си го избутал. n_sad :redface
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”