Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от kapkan » 16 фев 2013 21:03

Аз купих от най китайските и си ги закалих,станаха идеални(за мен) Може да ги оформиш и после закалиш.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от nevenbekriev » 17 фев 2013 17:24

Първо се разкалява, после се оформя, да кажем с пила, после се закалява. Закаляването не е проста работа. Най-добре е човек да има малка газова горелка (от железариите за 10 лв.) Нагрява се острието до червено. Хем не е хубаво да се нагрява дълго, защото въглерода в стоманата изгаря, хем трябва да се позадържи на червено поне 20 сек, защото превръщанията от желязовъглеродната диаграма не протичат мигновено. След това се охлажда веднага във вода. Така закаленото острие е много трошливо и трябва да се отвърне. Почиства се от окалината с фина шкурка за да се вижда метален блясък. Поставя се върху парче дебела ламарина (например 2 мм), да кажем колкото кибрит, и ламарината се нагрява внимателно с горелката отдолу. Веднага щом се усети промяна на цвета на острието отстраняваме горелката. Цветът трябва да стане тъмно сламеножълт. Ако е нужно, пак нагряваме по малко, докато получим този цвят. Ако стане кафяв, червен или син, значи вече е много меко и пак ще трябва да се закалява.
Така полученото острие може да се обработва на шмиргел, с дремел или с диамантени пили. При шмиргел и дремел трябва да се внимава да не се прегрее, защото закалката се губи.
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 17 пъти

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от atanweb » 17 фев 2013 17:55

nevenbekriev написа:....Закаляването не е проста работа...
Айй, аз пък досега съм съкращавал 90% от описаната процедура. Явно нищо не съм правил както трябва и все пак се получаваше добър ефект. Ако пък изпълня всичко както трябва сигурно ще имам здрави отвертки за цял живот. :thumbup:
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от nevenbekriev » 17 фев 2013 22:34

Няма отвертка за цял живот. Те са като свредлата, понякога се точат и това е умение което трябва да се усвои. Ако се правят от игла за шиене изобщо не се разкаляват, а направо се точат на шмиргела. Иглите имат много подходяща закалка.

ajovev
Reactions:

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от ajovev » 31 окт 2017 00:36

Това с иглата звучи интересно, явно трябва да се вземе някоя по-широчка, а не най-тънката.
Някой сещал ли се е да пробва с бръснарско ножче от онези сменяемите от едно време, да го среже с ножица например с дължина на върха около 1мм и да го пробва за отвертка как е? Тук говорим за аматьорски инструмент, за ползване от дъжд на вятър разбира се, не за ежедневен такъв ;)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Отвертки и инструменти за отваряне на часовници

Мнение от atanweb » 31 окт 2017 11:46

Според мен с бръснарско ножче няма да стане. То е по силно закалено и профилът му е неподходящ. Острието му е много издължено. Трябва след острата част бързо да се удебелява за да е стабилна отвертката. А бръснарското ножче мисля, че ще има пружиниращ ефект т.е ще се усуква лесно за разлика от кръглият профил на иглата.
Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

Но самата ти идея да търсиш практичното и да правиш нещо сам е много похвална.
Добре дошъл в нашият форум.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”