Смени големината на шрифта

Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 21 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 13:03 
Moderator
Аватар

Много пъти в различни теми е ставало въпрос как да се отвори часовник, чиито заден капак е на винт. Целия номер е в това, освен да се отвори часовника и капака да остане ненадран. На пазара може да се намери голямо разнообразие от 2 и 3 точкови инструменти за тази цел. Може също да се използва шублер или тънки клещи. Написаното до тук го знаем всички, но ... Когато започнах да се занимавам с това хоби на пазара такива 2 и 3 точкови инструменти нямаше, а при използването на шублер или клещи винаги има риска нещата да се о...рат. Поради тази причина аз съм си изработил инструменти и искам да споделя направеното с Вас. Ето и снимки на така наречените инструменти.

Изображение

Изображение

Е не са професионални, но на мен ми вършат работа. Сигурно си мислите, че бахтисвам да правя нови и нови такива пластинки, защото видовете капаци са безброй. Да, ама не - беше казал някой (Петко Бочаров). Оказва се, че въпреки голямото разнообразие от капаци, тия дето съм ги изработил ми стигат и от години не се е налагало да правя нов, а както виждате на някои пластинки има възможност да се нарежат нови отвори. Сетете се сами ззащо не съм го правил (тук и факторите "мързел" и "свободно време" могат да се вземат под внимание, но в случая не е така).

П.П. Ако някой реши да се възползва от идеите ми да знае, че трябва да плати за патента - една бира на сбора на наше село :lol: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 13:08 
Site Admin

Става! Ама ти трябват към 1ххх различни пластини за всички модели капаци и гривни :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 13:57 
Специалист

А може ли някой да сподели как се снабдява с часовникарски отверки, особено с най-малките размери.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 14:06 
Moderator
Аватар

Това с отвертките е трудна работа. Аз използвам един комплект от 10 броя, производство на завод "Импулс" - Габрово. Купил съм го преди повече от 15 години, а за съжаление от тогава не съм виждал повече такива комплекти. Из ибея има хубави комплекти отвертки, но и цената им е "хубава".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 14:28 
Специалист

http://www.ebay.co.uk/itm/Professional- ... 5d391bc446

Тези подходящи ли са?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 14:50 
Специалист

Аз си взех от ментетата,промених им заточването,закалих ги,стават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 15:10 
Специалист

За ментетата ясно.
Без да се преработят не стават.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 15:33 
Специалист

omegaqq написа:
Това с отвертките е трудна работа. Аз използвам един комплект от 10 броя, производство на завод "Импулс" - Габрово. Купил съм го преди повече от 15 години, а за съжаление от тогава не съм виждал повече такива комплекти. Из ибея има хубави комплекти отвертки, но и цената им е "хубава".

Знам колега! От Габрово съм, дори се познавам със собствениците, но са произвеждани преди 15г. и вече няма такива :( А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 16:16 
Moderator
Аватар

DHM написа:
...
А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.

Има, започват от 0,3mm. Чак четвъртата мисля е 1,0mm. Последната е 3,0mm.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 16:27 
Специалист

omegaqq написа:
DHM написа:
...
А и не знам в комплекта да ли има 1мм и 0,..... на мен лично ми трябват такива под 1мм.

Има, започват от 0,3mm. Чак четвъртата мисля е 1,0mm. Последната е 3,0mm.

Ще взема да потърся по-сериозно тогава :wink:
Много ти благодаря!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 17:48 
Site Admin

Потърси и за мен :)
Друг вариант е отверки със сменяем връх, вместо който може да се ползват изпилени шевни игли. Това по идея на nevenbekriev.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 18:27 
Напреднал

Проблемът с отвертките е отдавна. През 80те се продаваха едни полски, но не бяха по-добри от сегашните китайски.
Винаги съм си правил отвертки от игли за шиене. Заточването на отвертки е въпрос на навик, както заточването на свредла.
Китайските отвертки могат да се закаляват и вършат работа. Освен това остриетата им могат да се извадят (най-лесно когато се удари няколко пъти от различни страни с чукче върху наковалня мястото където е набито острието) и на тяхно място може да се сложи такова от игла. Понеже са железни (полските бяха алуминиеви) може остриетата да се запояват към дръжката с тинол, разбира се с хубав флюс.
Най-хубавите пинсети стават от тънки китайски кухненски ножове. 2 ножа се занитват един за друг с 2 нита от неръждаем електрод и след това пинсетата се оформя на шмиргел и с пила.
Ако не искаме частите да лепнат по отвертките и пинсетите, трабва да имаме с какво да ги размагнитваме (и частите, и инструментите). Прекрасна работа за тази цел върши обикновен индукционен поялник.
То темата май беше за инструменти за отваряне, ама...
Никога не съм имал проблеми точно с отварянето. Обикновено съм използвал шублер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 18:40 
Напреднал

Преди около 2 години си купих японски отвертки.Те са с пластмасови дръжки и дебелина от 0,8 до 3,0 мм.- 6 броя и съм доволен от тях . Е може да има и малко по-тънка, но за целта използвам евтина заточена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2013 19:06 
Специалист

Ползвам една дръжка Bergeon(от битака) и сменям остриета.Купих си върхове от Калоян,продават се на броѝка ,но са закалени и се "цепят".При него имаше и имитация на този комплект:
Изображение
Не беше пълен, но останалите ги продаваше заедно и нещо не ми допаднаха.Инфото е от преди година.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2013 20:49 
Moderator
Аватар

Позволих си да променя заглавието на тази хубава тема понеже се изтормозих да търся в коя тема обсъждахме отвертките. Та искам да благодаря на Невен за съвета с иглата. Стана чудесно!
Аз, използвам стар руски помплект отвертки с 6 отвертки от които само първите 2-3 са в действие. Също така още една руска отвертка с 3 сменяеми накрайника. Много съм доволен от качеството.
Въпросът за закаляването как стои. Аз първо закалих после оформих "острието" и докото оформях охлаждах в спирт. Така ли трябва да е или първо се оформя и после се закалява?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Фев 2013 21:03 
Специалист

Аз купих от най китайските и си ги закалих,станаха идеални(за мен) Може да ги оформиш и после закалиш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2013 17:24 
Напреднал

Първо се разкалява, после се оформя, да кажем с пила, после се закалява. Закаляването не е проста работа. Най-добре е човек да има малка газова горелка (от железариите за 10 лв.) Нагрява се острието до червено. Хем не е хубаво да се нагрява дълго, защото въглерода в стоманата изгаря, хем трябва да се позадържи на червено поне 20 сек, защото превръщанията от желязовъглеродната диаграма не протичат мигновено. След това се охлажда веднага във вода. Така закаленото острие е много трошливо и трябва да се отвърне. Почиства се от окалината с фина шкурка за да се вижда метален блясък. Поставя се върху парче дебела ламарина (например 2 мм), да кажем колкото кибрит, и ламарината се нагрява внимателно с горелката отдолу. Веднага щом се усети промяна на цвета на острието отстраняваме горелката. Цветът трябва да стане тъмно сламеножълт. Ако е нужно, пак нагряваме по малко, докато получим този цвят. Ако стане кафяв, червен или син, значи вече е много меко и пак ще трябва да се закалява.
Така полученото острие може да се обработва на шмиргел, с дремел или с диамантени пили. При шмиргел и дремел трябва да се внимава да не се прегрее, защото закалката се губи.

Последна промяна nevenbekriev на 17 Фев 2013 22:40, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2013 17:55 
Moderator
Аватар

nevenbekriev написа:
....Закаляването не е проста работа...

Айй, аз пък досега съм съкращавал 90% от описаната процедура. Явно нищо не съм правил както трябва и все пак се получаваше добър ефект. Ако пък изпълня всичко както трябва сигурно ще имам здрави отвертки за цял живот. :thumbup:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Фев 2013 22:34 
Напреднал

Няма отвертка за цял живот. Те са като свредлата, понякога се точат и това е умение което трябва да се усвои. Ако се правят от игла за шиене изобщо не се разкаляват, а направо се точат на шмиргела. Иглите имат много подходяща закалка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017 00:36 

Това с иглата звучи интересно, явно трябва да се вземе някоя по-широчка, а не най-тънката.
Някой сещал ли се е да пробва с бръснарско ножче от онези сменяемите от едно време, да го среже с ножица например с дължина на върха около 1мм и да го пробва за отвертка как е? Тук говорим за аматьорски инструмент, за ползване от дъжд на вятър разбира се, не за ежедневен такъв ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Публикувай нова темаДобави отговор Страница 1 от 2   [ 21 мнения ]
Отиди на страница 1, 2  Следваща