Виброграф?

Отговори
Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Виброграф?

Мнение от Pavlin » 12 апр 2013 17:38

Последните няколко дни се замислям за виброграф. Чудя се обаче кое ще е по-добре, руски на старо или китайски нов!?
Ако някой някъде мерне нещо такова да се обади.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

И аз

Мнение от varban » 27 май 2013 03:31

Ама за софтуерен. Не може да няма ;)
Братята обсъждат една програма... гледал ли си http://forum.watch.ru/showthread.php?t=10039" onclick="window.open(this.href);return false;

Не знам, как е с новите китайски, ама с пепечето (ППЧ-7М) има вероятност да зарежеш часовниците и да научиш електрониката :) Хубавото е, че има инфо: http://www.horology.ru/workshop/ppch7m.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
А може и да ти провърви. И пепечето да те заобича.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от Pavlin » 27 май 2013 07:11

Тук имаше един колега който предлагаше софтуерен, но изчезна някъде.
Един китайски ще ми свърши работа, но за сега ще изчака.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 27 май 2013 07:26

Имаше такава тема в стрелките. За да работи добре софтуерния виброграф ще му трябва и хардуер - подходящ микрофон. А микрофоните за виброграф нямат нищо общо с обикновените микрофони. Диран каза, че комбинацията от микрофона на руския му виброграф и софтуерен върши работа.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от varban » 27 май 2013 08:58

nevenbekriev написа:За да работи добре софтуерния виброграф ще му трябва и хардуер - подходящ микрофон. А микрофоните за виброграф нямат нищо общо с обикновените микрофони.
Аз имам предвид или пиезоизлъчвател от честитка, или пиезогенератор от взривател ;)

ПС: второто е лай-лай кучка. Много е тежък, няма да хваща фронтовете.
Така че само изпълнения, подобни на http://iasb.narod.ru/PPCh-Mic.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
То аз знам, какво ще върши работа, ама цените не са хуманни въобще :(

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6232
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Виброграф?

Мнение от atanweb » 27 май 2013 17:40

Ама аз го пазя това файлче за софтуерния виброграф.
http://dox.bg/files/dw?a=1c1b45d575" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от Pavlin » 27 май 2013 17:47

varban написа:
nevenbekriev написа:За да работи добре софтуерния виброграф ще му трябва и хардуер - подходящ микрофон. А микрофоните за виброграф нямат нищо общо с обикновените микрофони.
Аз имам предвид или пиезоизлъчвател от честитка, или пиезогенератор от взривател ;)

ПС: второто е лай-лай кучка. Много е тежък, няма да хваща фронтовете.
Така че само изпълнения, подобни на http://iasb.narod.ru/PPCh-Mic.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
То аз знам, какво ще върши работа, ама цените не са хуманни въобще :(
Кое е то което ще свърши работа? И много ли е "солено"? :)
А чисто технически каква е разликата в микрофоните?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 28 май 2013 06:36

Обикновените микрофони преобразуват трептенията на въздуха в електрически сигнал. Основни характеристики са чувствителност и амплитудно-честотна характеристика (АЧХ) За по-добра чувствителност обикновено имат голяма площ, а за равномерност на АЧХ чувствителният елемент е лек и не резонира на някоя честота от звуковия спектър.
Микрофонът за виброграф трябва да чува само звука от часовника, а този от околната среда да потиска максимално. Затова са контактен тип, пиезокристални, с много малка площ за да не чуват звуците от въздуха. Освен това трябва да резонират на онази честота от спектъра на звука на часовниците, където има най-голяма енергия. Това последното може да се постигне и чрез предусилвателя, но е добре да важи и за микрофона.
На млади години построих два вибрографа (служеха само за настройване на точността като показваха точното време за 30 удара на часовника, не рисуваха точки и линии). Тогава използвах пиезомембрана от пеещ електронен часовник. Ставаше, но трябваше идеална тишина, затова слагах часовника с мирофона в стиропорена и дунапренена кутия. Часовника слагах да стои направо върху мембраната. Е тогава не бях виждал истински виброграф...
Сега знам, че кристалът от истинските микрофони е с размери около 2х2х5 (паралелепипед), а звукът се чува най-добре от коронката на часовника и затова този кристал се допира почти дирекно в нея.
Смятам, че може да се окаже подходящ кристал от грамофонна доза, след доста търсене даже успях да намеря една стара руска, на която кристалите са едни малки тръбички и още една, на кочто са пластинки, но имам спомен че са много крехки. Не ми остава време да направя нужните проби, иначе желанието е налице.
Друга идея е кристал от резонатор 400 - 500 kHz, каквито има във почти всяко дистанционно за телевизор.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от Pavlin » 28 май 2013 06:55

Благодаря за изчерпателния отговор! А ако открием микрофон който да става, с какъв софтуер ще работи?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Виброграф?

Мнение от nevenbekriev » 28 май 2013 07:17

Имаше например едно Biburo. Точността зависи само от точността на системния часовник на компютъра.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от varban » 28 май 2013 15:12

Невене, не даваш на новобранец да напише отговор ;)

Подписвам се под постинга ти :)

nevenbekriev> Е тогава не бях виждал истински виброграф... Сега знам, че кристалът от истинските микрофони е с размери около 2х2х5 (паралелепипед)

Аз като видях истински, почнах да разбирам от газови запалки.
Нещичко се получи с елемент от пиезозапалка Ленэмальер. Там кристалът е примерно такъв, но цилиндричен.
Нищо общо нито с другите руски запалки, нито със сегашните китайски.
Тежка като водолазен часовник и щракаше като затвор на Стечкин :)
Имам една някъде в къщи, ама не съм сигурен, че е с пиезогенератор... че не съм я разкулачил де :)

nevenbekriev> Смятам, че може да се окаже подходящ кристал от грамофонна доза, след доста търсене даже успях да намеря една стара руска, на която кристалите са едни малки тръбички и още една, на кочто са пластинки, но имам спомен че са много крехки.

Може. Ама не с традиционна схемотехника - пиезодозите са широколентови (относително де... имат си резонансни честоти, ама не са оптимизирани за шумове на часовников механизъм).

То като ще е гарга, да е рошава ;)

3017> Кое е то което ще свърши работа?

Имах предвид система за регистрация и анализ на микровибрации.
Например, http://www.bksv.com/Products/transducer ... dbook.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Отидох на сайта им, защото съм виждал, как грамотен човек прави чудеса с такава апаратура. И със спектрален анализатор. Още от аналоговите брул&кярове.

Аз бях студент в Ленинградския технологически институт, а човекът се интересуваше от часовници, затова се сдушихме :)
Той можеше да ми бъде дядо... занимаваше се с измервания, на вибрации и звуци в това число.
Можеше да измери всичко с всичко :)

Когато отидох при него с лошо рабошеща кварцова Чайка... то друга тема, отплеснахме се... ама форум е...

Та го попитах, има ли виброграф (на руски пэпэчэ) за кварцови часовници, и той ми каза, че има, ама не баш виброграф :)
Извадих чайката (без гащи, разбира се... стигна ми акъла да и извадя патентите) от джоба, той я сложи на една джаджа, почна да върти едни врътки и по едно време на осцилоскопа излезе много интересна картинка. После отвори солника, спря го, сложи точица на ротора, пак го включи и погледна екрана. След това го обърна с цифера нагоре и пак погледна екрана.

Извади едно пеналче с номер, от него извади пинцет и отвертка и свали стъпковия двигател, завъртя се на стола и го затегна под микроскопа, после го сложи в чайката и докато затваряше капака, ми каза, че е оправил изкривения ротор, и ми показа идеална картинка на еднакви остри пикове.

3017> И много ли е "солено"?

Много :(
Точно този въпрос му зададох. И получих отговор, че тази апаратура струва колкото самолет :)
А после ми каза, че може да се направи с кристал от газова запалка, малко части и акъл :) Аз никога не съм имал толкова :)

Дядото ме шашкаше, като показваше на анализатора стандартна картинка на механичен часовник, която излиза от печатарката на виброскопа. И като разширяваше филтрите, казваше, че има плитък палет, или крив зъб. Или че спиралата звъни, което на пепече не се хваща никак :)

А под микроскопа навиваше спирали за квото си иска.

Между другото, не беше колекционер :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 30 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от Pavlin » 28 май 2013 18:26

varban написа:...А после ми каза, че може да се направи с кристал от газова запалка, малко части и акъл :) Аз никога не съм имал толкова :)
Акъл или части ? :)

Интересни истории разказваш!
Чудя се за техниката, тогава е била скъпа и модерна, но сега дали не може да се намери евтино?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Виброграф?

Мнение от varban » 29 май 2013 00:59

Главно акъл, ама и части :)

За намиране - знам, къде има. Почти такава сум вуждал в НИТИ, Казанлък. Даже на същата фирма... по едно време виброизмерванията и брул&кяр бяха като партията и Ленин.

Ама едва ли ще е възможно да се купи. Такива пари ще и поискат, че по-скоро ще отиде за скрап по пътеката на Химко и жълтите каси :( :( :(

zzarkoo
Reactions:
Мнения: 24
Регистриран: 03 юни 2013 10:00

Re: Виброграф?

Мнение от zzarkoo » 03 юни 2013 23:01

Аз си взех китайски от Ибей, с доставка от UK, така избягнах митническите разправии. Излезе ми около 400лв. Скъпичко, ще каже някой, но за мен си заслужава. Върши ми перфектна работа. Особено когато си ремонтирам сам някоя стара "талига". После я слагам на "стенда" и за минута разбирам доколко качествено съм се справил. Ако всичко е ок, следва бърза настрйка на точнността и после - пей сърце!

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”