Изправяне на спирала

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 15 сеп 2021 22:25

Да, почиствах, но внимателно, уж... Възможно е ...
Да пробвам да го върна обратно леко?
Те толкова лесно ли се местят в "държача" си?

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Изправяне на спирала

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 сеп 2021 06:22

Те че се мемстят, местят се !-Но по -вероятно е да се е пречюпила някой от цапфите . Когато няма смазващо вещество в лагера -цапфата се изпилява от триенето в рубина .И при няколко слагания на баланса тя се пречупва и пада -тогава трябва да имаш -така да се каже набито око -за да видиш че цапфата е наполовина . Когато се почиства един механизъм -се разглобява до основи . Слагаш само баланса с мостът му и правиш основен преглед на движението му . Почистваш лагерите и виждаш как се колебае и самият баланс.-Това трудно се проверява когато и останалите неща са качени в механизма . :b

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 16 сеп 2021 08:27

Така:
Механизмът е разглобен изцяло. Монтиран е само балансът с подложните му камъни. Почистен и смазан е. Ако не стегна моста, балансът се колебе продължително със съвсем леко разклащане. Проблемът е, че при натягане на моста баланса затяга. Това не беше така преди да разглобя механизма. Но имаше други проблеми с баланса...
Мисля си, че съм затегнал повечко двете болтчета на горния подложен камък (на моста), тъй като ми направи впечатление, че бяха хлабави при разглобяването. Едва ли аксилната хлабина се регулира чрез натяга на тези болтчета...
Въпросът ми е как се регулира тази аксилна хлабина?
Не изключвам и вариант с крив мост... часовника е доста "ръчкан" от дете...
Ще погледна за счупени оси, но при разглобяването ги гледах и бяха здрави.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изправяне на спирала

Мнение от atanweb » 16 сеп 2021 09:10

Не пречи да повдигнеш леко моста.
Случва се често подобна манипулацийка.
Хубаво е, че си оправил спиралата така, че да има много колебания.
На крачка от успеха си!
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1162
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Изправяне на спирала

Мнение от ivan_p_uzunov » 16 сеп 2021 14:11

Взимай едни малки клещи и хвани горния мост при извадено положение през средата .Стискаш здраво клещите и кривиш леко с два пръста като си хванал с тях удебеленото място -това с отвора за винта и двата стърчащи чопа .-няма нищо слажно .-Само не прекалявай . Ще стане,баланса трябва леко да играе надолу нагоре при повдигане . :b-3-4 стотни от милиметъра.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Liani » 16 сеп 2021 20:15

Подложи алуминиево фолио за проба. Да видиш дали ще се оправи.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 17 сеп 2021 06:06

Подложих месингова подложка ("латун") от Восток. Оправи се и не се вижда.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 17 сеп 2021 07:10

atanweb написа:
15 сеп 2021 20:45
И аз бих сложил подложка.
Може и от алуминиево фолио - от някой истински шоколад *вече почти не останаха такива.
Или друго решение е да изкривиш моста леко нагоре. Правиш го на малки стъпки *проби. като баланса не трябва да е на моста за да на изкривиш без да искаш някоя цапфа.
Сега очаквам Невен да ми дърпа ушите за лошия ъкъл дето давам. :lol:
Другото което може да се е случило да си обърнал някой рубин.
Ако трябва за нещо да ти дърпам ушите, то е заради липсата на самочувствие...
Иначе, за мен огъването на моста е най-правилният начин за регулиране на аксиалния луфт. Разбира се, когато е нужно регулиране в рамките на стотни, но не повече от една десета. Обаче, според моята практика, най-лесно и разумно е това да се направи, като мостът е поставен без баланса на плочата и е затегнат с винта си и изкривяването се постига с надигане с нещо плоско и широко, за да не наранява и оставя следи, или с натискане с пръст отгоре, когато луфтът трябва да се намалява. Трябва да се стремим изкривяването да става в района на основата на моста, а не близо до камъка. Когато е близо до камъка, повече се получава неуспоредност на повърхността и по-малко промяна на разстоянието между камъните...

Маландро, не знам как да се обръщам, извинявай...
Първо трябва да разбереш дали проблемът наистина е от липса на аксиален луфт, защото си правил спиралата и като нищо причината може да е и в нея. Да, трябва да има луфт 2-3 стотни, но на практика няма как да го измериш. Затова е нужно да си изградиш критерии, по които да разбираш дали луфтът е правилен.
Първият критерий е визуален - хващаш колелото на баланса с пинцета, опитваш да го местиш нагоре- надолу и проверяваш дали се движи. Номерът е, че не гледаш дали се движи колелото, а оста... Колко трябва да се движи? Колкото анкерът, анкерното колело... При тях допуските за луфт са същите.
Другият критерий е слухов. Ако разклатиш часовника така, че движението да е по оста на баланса, трябва да се чува потракване, което е предизвикано от ударите на върховете на оста в накладните камъни. Силата на това потракване е свързана с големината на луфта. Тук няма как да ти предам колко трябва да е силно потракването, но може да запомниш как звучи в 'девствени' часовници, в които не се съмняваш, че луфтът е правилен. Не трябва да е силно, но трябва да се чува изразено. Освен това, потракване може да има примерно от векселното колело и от ред други свободно закрепени части, та трябва да можеш да отграничиш звука...
Също, много леко притискане на моста отгоре върху камъка не трябва да води до падане на амплитудата - това ще значи, че луфтът е недостатъчен. Ако луфтът е недостатъчен, нищо, че в момента балансът 'лети', може при друга температура или пък като затегнеш добре винтовете за закрепване на механизма, блансът да се притисне и амплитудата да падне поради липса на луфт.

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 17 сеп 2021 15:13

Севдалин се казвам.
Твърдо липсва аксиална хлабина. Реших да не кривя моста, а да подложа - получи се.
Проверих има ли ход оста - има.
Ще проверя забавя ли се след притискане...
Механизма днес го събрах.
https://www.youtube.com/watch?v=Ma42ggJGYmQ
Това дава като резултати:
вертикално:
Изображение
хоризонтално:
Изображение

Нормално ли е да се променя толкова много амплитудата?

stepona555
Специалист
Reactions:
Мнения: 3033
Регистриран: 07 окт 2015 21:42
Местоположение: N36° 26' 08" , W5° 6' 29"

Re: Изправяне на спирала

Мнение от stepona555 » 17 сеп 2021 16:43

Проверих с микрометъра алуминиево фолио за печене сгънато на 16 е дебело 20 стотни , аз и единичен лист премерих , ама за да намаля грешката , някога учехме такива неща , с една дума може да се приеме за 1.2 - 1.25 стотни.
Тоест ако няма никакъв аксиален луфт 2 слоя фолио трябва да са достатъчни , естествено по метода проба грешка .
Поздрави
Изображение

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Liani » 17 сеп 2021 17:12

stepona555 написа:
17 сеп 2021 16:43
Проверих с микрометъра алуминиево фолио за печене сгънато на 16 е дебело 20 стотни , аз и единичен лист премерих , ама за да намаля грешката , някога учехме такива неща , с една дума може да се приеме за 1.2 - 1.25 стотни.
Тоест ако няма никакъв аксиален луфт 2 слоя фолио трябва да са достатъчни , естествено по метода проба грешка .
Поздрави


Масовите тук са тънки, предполагам за такива обясняваш. Взимал съм и по-дебело. Не съм се сетил да меря дебелината, но на усет е доста по-дебело. Предполагам, че има и още по-дебели.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 17 сеп 2021 17:30

Добре, нормално е да има такава разлика между вертикалните положения и хоризонталните. Иначе, не бива да има почти никаква разлика между двете хоризонтални положения. По принцип амплитудата ти е малко ниска за такава Молния, обикновено е към 270 в хоризонталните ако всичко е както трябва, при теб на видеото се виждат около 220. Същата ли е амплитудата и в обратното положение?

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 17 сеп 2021 17:39

Проблемът при мен беше, че още като започна да навивам болтчето на моста, баланса затяга. Т.е. аз не знам точно колко да добавям. Приех, че с востокската подложка хлабината се получава ок. Ще помисля другата седмица как да я определя.
Смятам, че този проблем се получи от стягане на горния подложен камък. Плочката му е на конус заради регулатора и може би е било недозатегнато. На мен ми направи впечатление, че болтчетата бяха хлабави, а след затягане регулатора се наложи да го пораздвижа тъй като вървеше трудно.
Амплитудата не съм я проверявал в двете хоризонтални. Пак ще промия и смажа баланса, тъй като вече няколко пъти сглобявам и разглобявам.
Да, и на мен ми направи впечатление, че на видеото амплитудата е различна от "вибрографа"....

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 17 сеп 2021 21:33

Най-вероятно проблемът е в това, че балансът не е от този часовник, или пък ако все пак е от този, му е сменена оста. При руските части е нормално да има разлики в размерите, особено в дължината на оста. Иначе, винтовете на накладката трябва да са затегнати до край. Ако не са, при движение на регулатора (градусника), цялата накладка се мести... Ако трябва да се регулира аксиалният луфт чрез отдалечаване на накладка, по-подходяща е другата, от долната страна. Може малко да се избута камъка, може да се подложи парче от спирала под накладката... Но къде по-разумно е да се понадигне моста. Характерно за Молния е това, че цапфите са много къси и има голяма вероятност при отдалечаване на някоя от накладките, конусната част на цапфата да достигне до отвора и да се получи задържане на движението поради липса на радиален луфт в камъка

Потребителски аватар
malandro
Напреднал
Reactions:
Мнения: 126
Регистриран: 21 фев 2021 21:26
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от malandro » 18 сеп 2021 06:16

Благодаря за съветите и напътствията!
Баланса и мостът са от този механизъм... Т.е. аз не съм ги сменял...
Другата седмица, ако остава време, пак ще се позанимая с него.
Между другото, харесаха ми тия Молнии...
Сдобих се с по-стара, с по-красив механизъм - от тия с"женевските вълни" и финото регулиране.
Наученото от тук ще го приложа и там.
Проблемът й е счупена ос на баласа... Не че нямам донор, но е работещ и не ми се разваля...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”