Изправяне на спирала

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Изправяне на спирала

Мнение от Pavlin » 25 апр 2013 09:12

Преди да съм направил поразия ще питам. Интересува ме тази спирала може ли да се оправи, без да откача от където и да било, че става още по опасно?

Изображение

Изображение

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Изправяне на спирала

Мнение от sheretudis » 25 апр 2013 09:24

НЕ е оплетена много И може да се оправи По принцип може да се навие дори като я изпънеш цялата и започнеш да я навиваш наново Тази може и на място като лежи върху моста При спиралите всичко е строго индивидуално и никакви съвети не могат да се дават Всичко зависи от опита Пробвай на спирал от будилник първо АКО Е ЦЕНЕН НЕ ПИПАЙ ЩЕ НАПРАВИШ ПО ЛОШО И ПО ТРУДНО - сам знаеш кой ще ти го нагласи хем повод пак за бира :D

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Pavlin » 25 апр 2013 09:39

И аз за това реших първо да питам. Иначе не е кой знае колко ценен- AS1581 е.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изправяне на спирала

Мнение от atanweb » 25 апр 2013 18:22

Аз съм свидетел на изправяне на няколко пружини от Восток 2409 от жена часовникар, но жалко, че вече не и се занимава и отказва такива процедури. Аз имах лошия късмет вчера да разваля едина пружина като при демонтирането моста беше много затегнал чрез фиксаторите (Ракета 2609.НА) отхлупих с отвертката, а мостчето се изтреля и се завъртя така, че пружината се усука и стана противоположно насочена. Поиграх си макар, че я бях прежалил, върнах я във видимо същото оригинално състояние. Но така и не потегли нормално.
Лоша работа и внимавайте с монтажа и демонтажа на баланса! (съвет към неопитните)
Изображение

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Изправяне на спирала

Мнение от dreadx » 30 апр 2013 23:47

atanweb написа:Аз съм свидетел на изправяне на няколко пружини от Восток 2409 от жена часовникар
А можеш ли да обясниш с какви инструменти и как го е направила точно?
В смисъл - откача ли спиралата от моста, къде и как поставя/закрепва баланса (вади го от часовника, или напротив си го оставя на място), с две пинцети ли държи спиралата - дай колкото можеш повече подробности.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Изправяне на спирала

Мнение от sheretudis » 01 май 2013 06:50

ако е леко изкривяването може при свален мост със баланс ако е повече се вади целия спирал откачайки го от баланса и с пинсет 5 номер който не се ползва в ежедневната работа и игла или с ръка или с втори пинсет-кой както е свикнал Това е единственото нещо което със гледане и показване не се научава Учи се на големи будилникови спирали ,сядаш и почваш-осираш един два три и накрая може да докаросаш по малко осран

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Изправяне на спирала

Мнение от nevenbekriev » 01 май 2013 21:47

Много зависи от това къде е изкривеното място. Ако става въпрос за най-външната витка в обсега на реглажната стрелка,понякога може да се изправи на място или да се извади баланса. Ако изкривяването е в средата, изважда се спиралата и се слага на бял лист. Преди да се пипа на принципа десет пъти мери, един път криви трябва добре да се огледа и да се разбере къде точно е кривото място. С пинсета се хваща непосредствено до кривото място и с игла или тънка отвертка се притиска същата витка за да се изправи. Не трябва да се хващат или кривят едновременно повече от една витка. Трябва да е сигурно че е хваната правилната витка, а това става с броене, например третата отвън навътре. По-сложно е когато спиралата не е в една равнина, тогава ми е по-удобно с две пинсети.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Изправяне на спирала

Мнение от dreadx » 01 май 2013 22:56

То може би всички казват, че няма как да се обясни, понеже не винаги е очевидно кое на къде трябва да се изправя. Например горе на снимката ми изглежда, че трябва да се свие след 2.5 витки, броено отгоре-надолу. Интересуваше ме как и с какви инструменти се прави и отделя ли се спиралата от баланса, понеже не можех да си представя ако трябва да се прави "във въздуха". Вашите отговори ми дадоха някои насоки, и веднага щом ми попадне нещо с непоправимо насукана спирала ще ми е интересно да поекспериментирам.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6222
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Изправяне на спирала

Мнение от atanweb » 20 май 2013 21:43

Днес отворих един Восток и вътре гледам как "хубаво" си работи с изкривена спирала точно до регулатора.
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Изправяне на спирала

Мнение от varban » 30 май 2013 07:19

Зрно по зрно погача, камен по камен палача:

Изображение

Душан Владимирович даёт! ;)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 1 пъти

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Изправяне на спирала

Мнение от dreadx » 30 май 2013 20:40

Тъкмо мислех да питам за какво служи това приспособление в аукциона:
http://auction.bg/item.php?id=1311375
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Превод, щото е малък текста :)

Мнение от varban » 30 май 2013 21:08

Добър ден,

Почти всички тези малки инструменти могат лесно да се купят в магазините, всеки струва $10 до $30. Но ако се купуват едновременно, става скъпо.

В Сърбия народът казва: "Зърно по зърно погача".

Предлагам на всички да си правят сами простия инструмент, а да купуват само едрите и скъпи инструменти, които е много трудно да се направят.

Ето още един малък и полезен инструмент - балансно кабърче.

Изображение

Този инструмент се прави просто и той е много полезен при манипулации с баланса.
Използва се, когато балансът не е свален от моста или когато трябва да не се демонтира.

С уважение

Душан
// http://forum.watch.ru/showpost.php?p=373682&postcount=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Последна промяна 3 на varban, променена общо 30 пъти

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Pavlin » 30 май 2013 21:21

По принцип някои казват че било недопустимо да се вади балансът чрез захващане само на моста, а тук си виси свободно на спиралата. Нещо недоумявам...

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Изправяне на спирала

Мнение от dreadx » 30 май 2013 21:38

Аз преди да започна да разглобявам часовници два пъти попитах и ми казаха, че няма проблем да си виси на спиралата.

Ето и един полезен материал за спирали, в който така я калибрират.
http://raulhorology.com/2012/11/the-mar ... uthy-tool/
Попаднах на него, след като 3 часа се мъчих да изправя смачкана спирала на китайски часовник и накрая се получи 80% от желания резултат - е, работи. Но може би първо трябваше да прочета теорията и тогава да тръгна да я изправям. :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Изправяне на спирала

Мнение от Pavlin » 30 май 2013 21:40

Аз още не смея да я пипам...

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”