Размагнитване

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Размагнитване

Мнение от dreadx » 01 май 2013 10:24

Вчера гледах един Восток - избързваше с 2 минути за 10 минути. Опитах се да го размагнитя с малка бобинка от мъничко стъпково двигателче, на която пуснах 12V AC и я въртях около баланса - получи се нещо с променлив успех - понякога се намагнитваше повече и залепваха всички навивки на спиралата, а понякога уж седяха разделени, но след малко пак някоя успяваше да залепне. После колегата ми даде 220V бобина от електромер, но и с нея беше същата работа.

Явно ще трябва да си направя нещо по-сериозно. Какво представляват устройствата, които професионално използвате за размагнитване?
Някой има ли такова, което сам си е направил?

На пръв поглед намерих два варианта - една кутийка, върху която се поставя нещото, което ще се размагнитва. Кутийката съдържа в себе си Ш-магнитопровод и бобина. Другият вариант беше една бобина, навита във формата на тунел, в която се поставя часовника.

Гледам винаги да ползвам части, които се намират готови - за първия тип уреди може да се ползва бобина от 220V контактор, както е описал човека в линка по-долу. Може да се ползва и бобина от вибрационна машинка за подстригване и др.
За втория тип уреди може да се използват намотки за размагнитване (degauss) от стари монитори.

При мониторите и телевизорите освен това токът тече през един елемент, който при загряването си ограничава тока и се получават затихващи електромагнитни импулси. (Може да се наблюдава ефекта като се натисне копчето "degauss" как изображението се разтрептява силно в първия момент, а после трептенето плавно намалява.)
При повечето уреди за размагнитване май няма такова нещо, затова пускаме уреда и бавно отдалечаваме размагнитвания детайл от бобината.

Кажете как се работи с вашите и кое от двете е по-ефективно. След празниците мисля да си направя и за сега съм се спрял на второто.

http://www.i-school.dimovengraving.com/ ... -post.html
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Размагнитване

Мнение от omegaqq » 01 май 2013 11:22

Приятелю, извинявай за израза ама в момента дириш под вола теле. Проблема явно не е в намагнитена спирала, а в омаслена такава. Топни баланса в чист бензин, изплакни и ще видиш какви чудеса прави този разтворител.
Иначе метода за размагнитване е правилен и по-мощна установка не ти трябва.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1374
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Размагнитване

Мнение от omegaqq » 01 май 2013 11:31

За размагнитване използвам дросел от живачна лампа (едно време ги използваха за улично осветление), на който съм махнал Ш образните ламели и макарата. Самата намотка след навиване е залята с някаква смола и стои като квадратна тръба(не се развива свободно проводника от нея). За захранване използвам понижаващ траф със захранване 220 АС и вторична около 20V. Мощността на трафа е около 200W. Установил съм, че изходното напрежение на понижаващия траф е почти без значение. Установката работи добре при напрежание от 12 до 36V. По-високо напрежение не съм подавал.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Размагнитване

Мнение от sheretudis » 01 май 2013 11:37

най тъпия трансформатор от звънеца с който ако ти дойда на гости ще натисна за да вадиш бирата и после да отвориш ще ти свърши работа

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Размагнитване

Мнение от dreadx » 01 май 2013 17:59

omegaqq, може би си прав, ще опитам с изплакване.

Беше ми интересно какви уреди ползвате и какъв да си направя. Също и как го използвате - може би включвате уреда и плавно отдалечавате часовника от него? И от първия път ли става, или го правите няколко пъти? После проверявате ли с компас дали часовникът е намагнитен?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Размагнитване

Мнение от Pavlin » 01 май 2013 18:06

Може би ще останеш учуден, но тук измежду всички нас няма нито един професионален часовникар. С две думи... никой няма такова нещо :)
Ако греша, поправете ме!

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Размагнитване

Мнение от rosen_er » 01 май 2013 18:29

Аз ползвам една бобина като втората за размагнитване на инструменти.На 220V.Върши работа.Магнитното поле обаче е много силно и не бих посмял да поставя часовник в него.
3017 написа:Може би ще останеш учуден, но тук измежду всички нас няма нито един професионален часовникар. С две думи... никой няма такова нещо :)
Ако греша, поправете ме!
Мисля,че за някои наши приятели от форума може да се каже,че са професионалисти.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Размагнитване

Мнение от nevenbekriev » 01 май 2013 20:33

И аз ще кажа, че спирала на съвременен часовник изобщо не може да се намагнити.
За размагнитване на часовникови части и часовникарски инструменти не е нужно нищо друго освен обикновен индукционен поялник. Частта или инструмента се поставя вътре в контура на човката, натиска се спусъка и се задържа докато детайлът се изважда постепенно на 10-15 см, пуска се спусъка. Размагнитване на цял часовник също е възможно, но най-добри резултати се получават при размагнитване на частите поотделно.
С практиката обаче човек се научава, че на часовника няма какво да му се размагнитва освен винтовете, анкера и анкерното колело ако лепнат по пинсетите и отвертките, а не заради друго. Също самите отвертки и пинсети.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Размагнитване

Мнение от dreadx » 01 май 2013 22:53

На Востока спиралата не беше от немагнитен материал. Докато се опитвах да го размагнитвам понякога се намагнитваше повече и залепваха по 2-3 навивки една за друга. Понякога пък се размагнитваше и всяка седеше отделно. Само на едно място две от навивките успяваха да залепнат много бързо след като съм я "размагнитил" - само като я духна или тръсна, за да се допрат и си оставаха залепени. Ще пробвам по съвета на колегата omegaqq да я измия, може наистина да е била омазнена.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Размагнитване

Мнение от nevenbekriev » 02 май 2013 15:21

Не казвам че спиралата е от немагнитен материал а от магнитно мек. Това значи, че като се извади от магнитното поле в материала не остава магнетизъм или остава минимален.
Мисля, че никой не взе на сериозно това, което казах за индукционния поялник. Като на човек, който е прекарал половината си съзнателен живот с поялник в ръката, може да ми се вярва.
Почти всички часовникари използват за размзгнитване намотка без сърцевина, която се захранва с променливо напрежение или директно от мрежата или през трансформатор. През намотката протича синусоидален променлив ток, който се определя от напрежението и импеданса на намотката(на практика от съпротивлението и). Интензитета на създаденото в нея магнитно поле се определя по простата формула
H = n x I,
където I е големината на тока, а n е броят на навивките в намотката.
Ако намотката има 100 навивки и през нея тече ток 1А, тя създава същото по интензитет поле както намотка с 1 навивка, през която тече ток 100А.
Първият случай е на намотката която използва omegaqq, а вторият - при работа с индукционен поялник. Размагнитването по този начин съм го открил сам преди около 35 години и винаги ми е вършило работа. Има и едно преимущество - че освен за размагнитване може да се ползва и за...запояване. Има и още едно - такъв поялник може да се купи за 20лв от близката железария и направо да се ползва без преработки и по двете предназначения.

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: Размагнитване

Мнение от lusti » 02 май 2013 16:16

Първият случай е на намотката която използва omegaqq, а вторият - при работа с индукционен поялник. Размагнитването по този начин съм го открил сам преди около 35 години и винаги ми е вършило работа. Има и едно преимущество - че освен за размагнитване може да се ползва и за...запояване. Има и още едно - такъв поялник може да се купи за 20лв от близката железария и направо да се ползва без преработки и по двете предназначения.
:thumbup: Съгласе съм с Невен,навремето използвах индукционния поялник за размагнитване на кинескопите на руските цветни телевизири.За часовниците не съм се сетил :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Размагнитване

Мнение от dreadx » 08 май 2013 22:20

С изплакване по съвета на omegaqq май се оправи.
А явно всяка от бобините с които съм пробвал е била предостатъчна за размагнитване, след като спиралата видимо се привличаше от магнитното поле и трептеше.

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Размагнитване

Мнение от Liani » 08 окт 2017 21:04

Преди няколко дни поръчах един Orient, трябваше ми заради циферблата. Съответно за 15лв. не очаквах да дойде нещо от което да стане часовник, но цифера ми се видя горе-долу добре, поне от снимките.

В петък пристигна часовника Orient 469 и днес реших да сваля циферблата и да го разгледам както трябва. Часовника ми се видя запазен, въпреки, че пишеше в обявата, че не работи. Нормално за такива пари.
Разглобих го, всичко изглеждаше доста запазено за годините си и нямаше луфтове. Целият проблем беше заради спиралата на баланса, изкривена на няколко места и малко усукана.
Не съм му правил профилактика както трябва, защото нямах възможност днес, но се заех с баланса. Изправих витките, почистих всичко иделано и го сложих на механизма. Да, ама не тръгва. Странна работа...
Огледах дали импулсния камък е както трябва, съответно не беше и го наместих много точно. Вече сигурен, че няма да има проблем, сложих баланса на мястото си, но отново греда.
Тогава се сетих, че може да е намагнетизиран, въпреки, че много се е писало, че това е почти невъзможно. Баланса с моя помощ тръгваше и след около 5-6мм. и спираше.
Пробвах го с компас и ситуацията беше ясна. След намесата на демагнетизатора, часовника запя. :)
Ето едно късо клипче какво показва компаса.
https://www.vbox7.com/play:8a21d07e75" onclick="window.open(this.href);return false;

Това го пиша, защото се е коментирало, че почти няма шанс да има намагнетизиране, но ето, че е възможно.
Пиша в тази тема, защото не намерих друга подобна!

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Размагнитване

Мнение от ivan_p_uzunov » 09 окт 2017 10:16

От доста време насам ,когато ми се налага -специално да промивам баланса със спиралата -ползвам чист бензин .след недълго киснене във бензина ,баланса го вадя и веднага го хвърлям във една ламаринена кутийка пълна със много ситни стърготини -дървени .Тази процедура още навремето сме я говорили даже и с Върбан -той беше казал че ползва пепелта на цигарата си . Това се прави по много проста причина, маслото от баланса се разтваря в бензина и когато се извади баланса от съда - ти го вадиш заедно с разтвореното масло в бензина и единствения начин на премахване е да го хвърлиш във стърготините -тогава замърсения бензин попива в тях и маслото също отива с него .-това е единствения начин да почистиш баланса и спиралата от омазнителите . -другия начин е да си наредиш поне десетина съдчета с чист бензин и да ги подкараш едно след друга -така в последното съдче ще е що годе вече чиста спиралата . Принципно ти трябва и една спиртна лампа за да се нагрее предварително металния съд със стърготини -за да излезе влагата от тях . при потапяне на спиралата ползвам и една мека четка за рисуване -ама много мека и леко я прикарвам по спиралата . За размагнитване ползвам една бубина от контактор - баланса със спиралата трябва да се увие внимателно във хартия ,за да не се разхвърчи от индукционните полета . За протокола- ползвам бубината често защото пинсетите ми и отверките ми са от желязо .-

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Размагнитване

Мнение от Liani » 09 окт 2017 11:04

С Мелио мазнината пада моментално. След това където имам възможност минавам с родико, после следват две ванички с медицински бензин. Всичко светва перфектно. Аз не съм привърженик на стърготините.
Бавна е процедурата на чистене, но пък аз не бързам :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”