Часовникарска лупа

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Часовникарска лупа

Мнение от DHM » 11 май 2013 01:29

Колеги търся си часовникарска лупа или околяр....не знам как е правилно.... Като тези, които се защипват с веждата, но да е с пластина минаваща около главата. Някакви идеи???
.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Часовникарска лупа

Мнение от sheretudis » 11 май 2013 09:59

ВЗЕМАШ СИ ЛУПА и с една пластина от военна фуражка нитована за корпуса почваш да човъркаш на воля Става и със спица от уреда ти за мъчения по баирите Даже с нея става по добре но трябва да си запоиш пластинка с дупка но поне е кръгло сечението на спицата и няма да ти се налага да мушкаш шлаух на пружината от фуражка

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Часовникарска лупа

Мнение от dreadx » 11 май 2013 10:08

Аз за увеличение ползвам обективче от фотоапарат, обърнато наобратно.
Ама трябва да е някакво малко - с диаметър от 2-3 см. за да не пречи.

И да не е от онези с минималното количество лещи, които се ползват във web-камерите за компютър, че наистина дават увеличение, но и изкривяват образа.

Имаше едни китайски лупи, които се закрепват на главата и седят пред двете очи, но са ужасно криви. Един колега има руски - много добре се гледа с тях. От китайските може да се ползва само стойката за главата (лупите са пластмасови). Но ако ще си го правим наново и ще си поръчваме лупи, по-добре да ползваме пластина за фуражка. Може би става и с непотребни рамки за очила?

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Часовникарска лупа

Мнение от DHM » 11 май 2013 11:14

Най-добре е да е стара часовникарска, че новите са само китайски ментаци :evil: Един часовникар в Габрово има, но не я дава, макар и да не съм го виждал да я ползва.
.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Часовникарска лупа

Мнение от dreadx » 11 май 2013 12:20

Предполагам, че за никой занимаващ се с оптика не е проблем да ни направи каквито трябва лупи и ще са по-евтини от китайските.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовникарска лупа

Мнение от Seikosha » 11 май 2013 13:40

Аз си купих китайски и съм изключително доволен 20х с LED подсветка подвижна на панта,кристален образ. Рамките са малко дървени,но всеки може да си ги натъкми както му е удобно.За продължителна работа,като за гръцки товарен кон,може да не са съвсем подходящи,но за чат-пат ползване са си супер,а и цената е никаква.
Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Часовникарска лупа

Мнение от Skyler » 11 май 2013 15:17

Seikosha написа:Аз си купих китайски и съм изключително доволен 20х с LED подсветка
Ползвам същата, но е с увеличение 10х. Цената е към 10лв. Удобна е да се гледа спирала, и много дребни неща, но сравнително отблизо. Може да се сваля предната малка лупичка - на резба е и тогава е някъде около 5х.
За разглобяване - сглобяване трябва нещо с 5х, 8х, но за съжаление има само ментета - по 2лв.
Ползвам една 5х от времето на ГДР, ама и тя не е много истинска /пластмасова е/.
Ако някой знае откъде може да се купи лупа, вероятно стъклена, ще е от полза. Дори да е китайска, но да върши работа!
Ако работите дълго на ярка изкуствена светлина /от нощна лампа например/ може да имате след това болки в окото. Внимавайте!

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Часовникарска лупа

Мнение от sheretudis » 12 май 2013 07:22

СЕИКОША С ТОВА МОЖЕШ ДА ГЛЕДАШ НО НЕ И ДА РАБОТИШ-носът ти ще е наврян така че няма да има място за отвертката за да трошиш механизма :lol:

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Часовникарска лупа

Мнение от plamenhar » 12 май 2013 07:36

:thumbup:
И на мен ми пречи лупата за окото.
Само в краен случай я ползвам,ако нещо съвсем дребно трябва да разгледам.
Иначе си слагам 2 чифта очила. Някъде около 5-6 диоптъра.:lol:

Потребителски аватар
iivetsa
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 05 юли 2012 22:21

Re: Часовникарска лупа

Мнение от iivetsa » 12 май 2013 07:56

Митак, в ибея е пълно,що не си поръчаш от там??Има всякакви модели,и не са скъпи!
http://iivetsa.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://bladeforum.bg/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
kama collector 88

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарска лупа

Мнение от rosen_er » 12 май 2013 08:11

Ето това е супер.Дано да не прозвучи като реклама,но пробвах една от мострите на жената.Има с различно фокусно разстояние,което позволява да не се прегърбваш при работа.Часовникарските лупи които съм пробвал са все с много,ама много малко според мен фокусно разстояние.Също и различно увеличение,но не много голямо Х2,5 ;Х3 ...Единствен недостатък-цената :? .Беше 400 и кусур лева :cry:
Изображение
Снимката е на бързо с GSM :oops:

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Часовникарска лупа

Мнение от plamenhar » 12 май 2013 08:17

Е,"поевтинели" са. :mrgreen:
Преди десетина години дойде един тел.техник за телевизора.
И гледаше с подобни за студени спойки,ама като,че ли бяха за хирурзи-метални.
Намери ги и го оправи.Каза че стрували 400евро.Но бяха цилиндърчета с малък диаметър и
можеше да гледа и покрай тях.Бая се бях замислил за такива. :twisted:

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Часовникарска лупа

Мнение от rosen_er » 12 май 2013 08:39

Тия са с предпазни очила-да не ти се забие някоя стрелка в "очото".

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Часовникарска лупа

Мнение от DHM » 12 май 2013 09:55

iivetsa написа:Митак, в ибея е пълно,що не си поръчаш от там??Има всякакви модели,и не са скъпи!
Защото не се оправям с ибея :cry: и въобще с езиците.....трябва да моля някой.
.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Часовникарска лупа

Мнение от Seikosha » 12 май 2013 11:26

sheretudis написа:СЕИКОША С ТОВА МОЖЕШ ДА ГЛЕДАШ НО НЕ И ДА РАБОТИШ-носът ти ще е наврян така че няма да има място за отвертката за да трошиш механизма :lol:
Прав си стари мърморко.За това съм дал и теб за пример,не стават за продължителна работа,то и аз в много теми така съм и писал " Взех и погледнах с 20х" хубави са за детайлно разглеждане,може да се напасне някой винтче,използвах ги например при "таратореният Сейко",а иначе имам други,които въобще не слизат от главата ми по цял ден,дори кът ми се изтърсят гости,все ме гледат странно,а аз им викам:"Кво ме гледате все в тиквата" така и не ги усещам ,че са там,толкова са удобни,като шапка,имат широко поле на изгледа и три степени на увеличение,предполагам,че са х3,х5,х10 имат от двете страни прожекторчета,използвам ги дори и за четене вместо очилата.Китайски са и са пластмаса,но си вършат работата на 6.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”