Циферблати - реставриране

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 16 май 2013 16:51

:D :D :D Ще измислиш сега твърд въздух и ще си го дишаме на кубчета,като далдисваме за миди в морето.. Дерзай.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Skyler » 17 май 2013 11:46

Seikosha написа:Aбе нещо гледам,много на сериозно се взехте в тая тема
Успех в откриването колелото и топлата вода. :thumbup:
Темата си заслужава.
Има фирми, които освен че реставрират, даже и тунинговат циферблати. Е, за нас излиза скъпо, че и разноски за куриер...
Има евтин начин да се изработи циферблат. Открили са го тези, дето правят реплики. Даже и китайските ментета са с прилично направени циферблати - говоря за Ориент и Сейко. И боите ги докарват, даже съм виждал и т.нар. хамелеони /преливащи се тонове/.
Случвало се е за някой съсипан часовник да сложа циферблат от евтин кварцов, барабар със стрелките. Ако няма крачета става с 2 капки силикон.
Не съм часовникар, говоря за хоби. И успех на всички от форума.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 17 май 2013 14:54

Skyler Разбира се ,че си заслужава темата,не си ме прочел добре. Темата е за реставрация!!! ,аз изказах съмнения относно рентабилността и крайният ефект от отпечатване на нови циферблати. Ако ти ми измислиш начин да правиш цифери ,като китайски реплики и ментета,първи ще ръкопляскам и ще купувам,ама както казва Айшето :"Хъ дано Асан ,ама едва ли" Технологията е същата като при оригиналите,друг е въпроса дали материалите са същите и контролът и изискванията за качество. Има един тъй нареченият "Принцип на Паркинсън" който се изучава от икономистите, в него се казва следното: "Една стока се произвежда не на възможното,а на необходимото ниво." и това е разковничето.Иначе сам,от доста време мисля за начини за възстановяване на изтрити надписи,по иначе добре запазени циферблати,а също и безболезнено почистване на замърсени,но всичко се свежда все още до половинчати резултати.Затова е хубаво да се споделя само това което е изпробвано и може да донесе обща полза.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 17 май 2013 18:07

Целта на темата беше да се натрупа информация кой циферблат от какво е съставен и кой е най-добрият начин за почистването му. Така, след като определен циферблат доказано се почиства добре по определен начин, няма нужда някой друг да пробва върху него всичките възможни алхимии (антифриз не сме пробвали?!) и да си извади същите изводи до които сме стигнали ние - често с цената на съсипване на циферблат.

Разбира се в стремежа си за изчерпателност веднага ми хрумна да добавя разни идеи, които може и да са плод на развинтената ми фантазия (до колкото още не са изпробвани), но може и да насочат някого да опита с препечатване, и дори да се получи някакъв приемлив резултат.

Не всеки е наясно с технологиите за печат, но съм сигурен, че сред толкова хора може би някой ще има представа за какво става въпрос и ще помогне с идеи. Не знам защо по-горе беше казано, че нямало да стане хубаво със сито-печат. Аз лично съм склонен да пробвам, и сигурно ще го пробвам в някакво обозримо бъдеще. Проблемът с центрирането на печата е специфичен за циферблатите, трябва да помислим и по този въпрос. Колкото до мастилено-струйните принтери -- не е проблем да напъхаме циферблата в такъв принтер, но мастилата няма да са подходящи за лакова основа.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от cerasimi » 17 май 2013 18:29

Ето и материали, които са конкретно за реставрация. Целият сайт е за материали за часовници и може да се разгледа:

https://www.cousinsuk.com/catalog/consu ... cks#select" onclick="window.open(this.href);return false;

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от plamenhar » 17 май 2013 18:51

Много се надявах да има и метални кошници за промиване.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от cerasimi » 17 май 2013 19:31

plamenhar написа:Много се надявах да има и метални кошници за промиване.
Бержеон дали ще ти свърши работа


https://shop.bergeon.ch/Catalogue/PDF/N ... 0C%20D.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 17 май 2013 19:51

dreadx написа:Целта на темата беше да се натрупа информация кой циферблат от какво е съставен и кой е най-добрият начин за почистването му. Така, след като определен циферблат доказано се почиства добре по определен начин, няма нужда някой друг да пробва върху него всичките възможни алхимии (антифриз не сме пробвали?!) и да си извади същите изводи до които сме стигнали ние - често с цената на съсипване на циферблат.

Разбира се в стремежа си за изчерпателност веднага ми хрумна да добавя разни идеи, които може и да са плод на развинтената ми фантазия (до колкото още не са изпробвани), но може и да насочат някого да опита с препечатване, и дори да се получи някакъв приемлив резултат.

Не всеки е наясно с технологиите за печат, но съм сигурен, че сред толкова хора може би някой ще има представа за какво става въпрос и ще помогне с идеи. Не знам защо по-горе беше казано, че нямало да стане хубаво със сито-печат. Аз лично съм склонен да пробвам, и сигурно ще го пробвам в някакво обозримо бъдеще. Проблемът с центрирането на печата е специфичен за циферблатите, трябва да помислим и по този въпрос. Колкото до мастилено-струйните принтери -- не е проблем да напъхаме циферблата в такъв принтер, но мастилата няма да са подходящи за лакова основа.
Dreadx Dale` Далеч съм от мисълта,че не го правиш за доброто на форума,но има и реалии. Със сито не може да стане по няколко причини,Първата е,че с това трябва да се занимава професионалист и в домашни условия не става.Втората е,че ако изключим по-модерните часовници с плоски циферблати,повечето са със сферичен профил и със сито да постигнеш такъв точен удар в/у циферблат ,си е кауза пердута. И най важното е,че такива малки по обем детайли със сито,не мож да станат. Вземи една Ракета (дето си я почистил) и и виж логото,само ,че не гледай височината на буквата,а погледни дебелината на така наречената греда,не е по-дебела от 1.15 - 1/20 от милиметъра,а после слез малко надолу и погледни и надписа 17 камней или най-долу made in ussr и може би ще разбереш за какво става дума.Ситото не е лазерен принтер,има си предел.35г. съм работил със ситопечат и съм се занимавал с дизайн и реклама и зная какво говоря. А ръкописен шрифт или така нареченият "италик" дори и много по-голям.ще стане назъбен,защото както посочих вече,ситото се състои от микроскопични квадратчета(има различни размери) и при малки размери на обекта,квадрата не може да "обере дъгата" ако мога така да го кажа и да ме разбереш.Но ти може да пробваш,няма лошо,тамън сутрешното ми кафе ще стане още по-весело.
Истината е в тампона. 3017 вече го спомена,ама няма кой да чете.И там възникват въпросителни от най-различно естество,но по-принцип е възможно,зависи какво,обемни логота и минутни маркери няма как.С тампон най-общо казано, са се правили надписите и преди 300г. на принципа на арелеф и барелеф,а съвременните технологии са друга бира,ако тръгнеш по тази плоскост,и внуците ти ще печатат циферблати,за да могат да изплатят техниката само.
Колкото до почистването и аз там действам.Вече 50бр.заминаха :mrgreen: ,но да търсиш от какво са направени...забрави,ще ти трябва нещо повече от фантазия,използват се безкрайно много материали и комбинации,но това не ни е и нужно.Остава вярно това което си написал,че ако някой постигне утвърден успех с даден циферблат,да го сподели,макар,че е капка в морето,все файда.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от cerasimi » 17 май 2013 21:42

Ето и един клип за печат на циферблати , където има и обемни маркери

http://www.youtube.com/watch?v=zQV1QMBXVJU" onclick="window.open(this.href);return false;

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 17 май 2013 21:59

Такива маркери и аз ги слагам,макар и да ги вадя от таратора :D Иде реч за друго и хубаво,че си пуснал тоя линк,че да се схванат някои неща. "Дай те ми техника и ще повдигна земята" само с един лост,не става :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от kapkan » 19 май 2013 21:02

http://www.youtube.com/watch?v=YPHx4ebW0iY" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от atanweb » 19 май 2013 21:06

Ехаа е това е истината.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 19 май 2013 21:29

В тампона е истината! До сега си го пазех в тайна, но вече стана обществено достояние :lol:

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 19 май 2013 23:16

Това беше първият клип, на който попаднах, когато тръгнах да търся как се печатат циферблати - още преди да съм питал тук. Само не бях разбрал концепцията на тампонния печат и си мислех, че това металното е някакво сито, през което минава боята. От къде да знам, с моите повърхностни представи за печатарството.. :)

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Lyubo_sr » 20 май 2013 07:38

dreadx написа:Това беше първият клип, на който попаднах, когато тръгнах да търся как се печатат циферблати - още преди да съм питал тук. Само не бях разбрал концепцията на тампонния печат и си мислех, че това металното е някакво сито, през което минава боята. От къде да знам, с моите повърхностни представи за печатарството.. :)
И аз съм попадал на този клип преди- когато Пламен показа реставрирания Зенит.
Лошото е, че е свързано с техника /пари/ и не може да се постигне нищо подобно в домашни условия.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”