Циферблати - реставриране

kapkan
Специалист
Reactions:
Мнения: 2479
Регистриран: 27 яну 2012 22:01
Местоположение: Правец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от kapkan » 19 май 2013 21:02

http://www.youtube.com/watch?v=YPHx4ebW0iY" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от atanweb » 19 май 2013 21:06

Ехаа е това е истината.
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 19 май 2013 21:29

В тампона е истината! До сега си го пазех в тайна, но вече стана обществено достояние :lol:

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от dreadx » 19 май 2013 23:16

Това беше първият клип, на който попаднах, когато тръгнах да търся как се печатат циферблати - още преди да съм питал тук. Само не бях разбрал концепцията на тампонния печат и си мислех, че това металното е някакво сито, през което минава боята. От къде да знам, с моите повърхностни представи за печатарството.. :)

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Lyubo_sr » 20 май 2013 07:38

dreadx написа:Това беше първият клип, на който попаднах, когато тръгнах да търся как се печатат циферблати - още преди да съм питал тук. Само не бях разбрал концепцията на тампонния печат и си мислех, че това металното е някакво сито, през което минава боята. От къде да знам, с моите повърхностни представи за печатарството.. :)
И аз съм попадал на този клип преди- когато Пламен показа реставрирания Зенит.
Лошото е, че е свързано с техника /пари/ и не може да се постигне нищо подобно в домашни условия.
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 20 май 2013 07:48

Тази металната пластина се нарича клише. Сега се ползват полимерни такива, които могат да се направят много лесно. Машина също може да се измайстори, стига човек да има подходящи условия.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от rosen_er » 20 май 2013 08:30

Lyubo_sr написа:
dreadx написа:Това беше първият клип, на който попаднах, когато тръгнах да търся как се печатат циферблати - още преди да съм питал тук. Само не бях разбрал концепцията на тампонния печат и си мислех, че това металното е някакво сито, през което минава боята. От къде да знам, с моите повърхностни представи за печатарството.. :)
И аз съм попадал на този клип преди- когато Пламен показа реставрирания Зенит.
Лошото е, че е свързано с техника /пари/ и не може да се постигне нищо подобно в домашни условия.
Вместо тампона ползваш твърдо сварено обелено яйце докато е още топло :D Като луди млади глави ,така прехвърляхме печат от легална върху фалшива студенска карта за БДЖ :oops:

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Lyubo_sr » 09 юни 2013 07:20

3017 написа:В тампона е истината! До сега си го пазех в тайна, но вече стана обществено достояние :lol:
Това такъв тампон ли е:
http://okazion-orlin.com/product.php?ProductID=229" onclick="window.open(this.href);return false;
Гледам не е много скъпа... :D
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 09 юни 2013 10:34

Хубава машина! Направена е за печат с по голям капацитет, в много бройки. В нашия случай по добрия вари ант е ръчна. Тази има нужда от компресор, а не упоменато дали той дали е включен в цената. Ти от Пловдив ли беше? Виждал ли си я на живо? Пише и че е в работещо състояние, а се вижда че е разглобена! Малко е "Х" работата.

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 831
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Lyubo_sr » 09 юни 2013 11:15

3017 написа:Хубава машина! Направена е за печат с по голям капацитет, в много бройки. В нашия случай по добрия вари ант е ръчна. Тази има нужда от компресор, а не упоменато дали той дали е включен в цената. Ти от Пловдив ли беше? Виждал ли си я на живо? Пише и че е в работещо състояние, а се вижда че е разглобена! Малко е "Х" работата.
Не, не съм от Пловдив. Случайно видях машината и не знам дали може да се ползва за циферблати...
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

handmade
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 юли 2013 23:19

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от handmade » 09 юли 2013 00:11

Мисля че най-финните надписи или чертички ще се получат с метални клишета за тампон печат .За тази цел преди известно време си купих тампон печат машина(ръчна) но като не съм работел в печатница или когато питам за информация за метални клишета едни схеми ми изкарват че е била много скъпа работа и т.н.Аз няма да печатам (истината) както бе споменато.Реставрацията е много дълга и широка тема та въпроса ми е за клишета(метални) , има ракламни фирми които правят клишета и не е скъпо но,трябва цял ден да се изясня на майстора на клишето мисля че даже няма да имам достъп до там.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от cerasimi » 09 юли 2013 10:10

И аз не съм много запознат с темата, но от това, което съм чувал , знам, че не клишето е проблема, а създаването на компютърния проект / мисля че така се казваше :o /. Той се разработва като Аутокадски файл обикновено и именно там се проявяват проблемите. Ако се отиде във фирма , която прави клишета със готов файл, ще е лесно.

handmade
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 юли 2013 23:19

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от handmade » 09 юли 2013 11:17

Някои печатници ползвали аутокадски някои фотошоп, на какъв обхват резолюция трябва да се изработи файла за да се получи най-добрия ефект и колко финно ще се изработи ецването или ще се старае такива притенции има тази тема и така ще се отблъсна по някакъв начин и загуба на време което поне за мен засега е ценно, или този който ще направи след няколко опита клишето мисля че повече няма да иска да се захване за тази работа защото ще има други работи поне по лесни или серийни както се казва например да направи клише за запалка, за да избегна тези турмозии лично ще сев мъча да направя клише с много опити разбирасе.Затова се оскъпяват реставрирането на цифери или направата им на ново.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 09 юли 2013 11:54

Добре дошъл! Рядко се среща 6-редово изречение :)
Та по темата мисля, че вече не се ползват метални, а фотополимерни клишета. Такова може да се изработи в домашни условия. Отпечатва се образа на прозрачен носител, слага се върху клишето и се светва с лапма. Има много инфо в нета. Детайлността зависи първо от файла на проекта и след това от резолюцията на принтера който ще отпечата на прозрачната хартия. Каква е машината ти, от кой град си? На мен също ми се експериментира.

handmade
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 юли 2013 23:19

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от handmade » 09 юли 2013 14:57

:) Чуждестранен студент съм в Пловдив прекалил съм с изречението. http://www.kobogroup.com/eng/machine/hp203.htm" onclick="window.open(this.href);return false; ето я машината.Полимерното клише мисля ,че ще иска специялна боя за да не разрушава полимера затова държа на метално клише.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”