Циферблати - реставриране

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от DHM » 16 мар 2014 23:00

Seikosha написа:Защо смяташ ,че ще ги скапеш,нищо няма да им стане,малко или много,ще се освежи и капсулова. Я виж,вчера как се получи този цифер,дето си писахме за оная квадратна каса от Иван55
Изображение
icon_clap icon_clap icon_clap :b
Очакваме темата "Сейкоширане на циферблати!" :D :yahoo
.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от rosen_er » 17 мар 2014 13:31

Seikosha написа:Защо смяташ ,че ще ги скапеш,нищо няма да им стане,малко или много,ще се освежи и капсулова. Я виж,вчера как се получи този цифер,дето си писахме за оная квадратна каса от Иван55
Изображение
Този е направо нов пред това от което почнах аз.Силно "кирлясъл" и порядъчно издран беше цифера.Гол циферблат в кутия с джунджурии,не е добро решение :) Затова се наложи да сваля целият лак,само съвсем около цифрите и марката не е.

Caxo
Reactions:
Мнения: 32
Регистриран: 16 авг 2013 00:28
Местоположение: В.Търново

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от Caxo » 18 мар 2014 19:45

Сейкоша, какъв лак използваш и преди това махаш ли стария ?

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от sharky1973 » 18 мар 2014 21:24

Аз да не казвам как почистих циферблата на един рядък Атлантик с вода и сапун, че ме хваща срам :redface. Ама пусти мерак, да го докарам до заводско състояние. Тръкнах малко отстрани към маркерите и то взе, че започна да се зачиства. Тогава си викам, давай смело, надписите са под лака. Да, ама не, като го подмокрих се отлепиха като ваденките за плочки, дето ги продаваха на времето, и тръгнаха по цифера. Гоних ги да ги върна на мястото им, обаче те почнаха да се подбръщат от едната страна и стана мазало. Тогава хванах четката за зъби и с водичка и сапун хубавичко го изплакнах lol2
Ма вярно, след това остана един циферблат - слънце, да го цункаш. Утре ще го снимам, че светлината вече не е подходяща.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от DHM » 18 мар 2014 22:21

Имам една кутия с такива :redface ................."почистени" :mrgreen: И все си казвам да не пипам вече цифер и все ме дърпа "рогатия" :redface
.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от atanweb » 21 мар 2014 21:34

Сливам тази тема с една по голяма на същатата тематика.
Изображение

Потребителски аватар
sharky1973
Напреднал
Reactions:
Мнения: 446
Регистриран: 14 яну 2014 20:33

Re: Как се чисти циферблат?

Мнение от sharky1973 » 30 мар 2014 12:31

sharky1973 написа:Аз да не казвам как почистих циферблата на един рядък Атлантик с вода и сапун, че ме хваща срам :redface. Ама пусти мерак, да го докарам до заводско състояние. Тръкнах малко отстрани към маркерите и то взе, че започна да се зачиства. Тогава си викам, давай смело, надписите са под лака. Да, ама не, като го подмокрих се отлепиха като ваденките за плочки, дето ги продаваха на времето, и тръгнаха по цифера. Гоних ги да ги върна на мястото им, обаче те почнаха да се подбръщат от едната страна и стана мазало. Тогава хванах четката за зъби и с водичка и сапун хубавичко го изплакнах lol2
Ма вярно, след това остана един циферблат - слънце, да го цункаш. Утре ще го снимам, че светлината вече не е подходяща.
Ето го и него -


Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Бях се ядосал на това, което направих и смятах да го зафича в някоя кутия за части, но пък часовника демонстрира такава точност, че от известно време си го нося като основен. Взех да му свиквам и в този вид. :wink:

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от kokosv » 22 мар 2015 00:04

Здравейте,
Съвсем случайно попаднах на информация от форума в интернет и това ме накара да се регистрирам. В първият пост от тази тема се споменава идеята при реставрации на циферблати да се ползва любителския метод за правене на печатни платки с лазерен принтер.. Споменава се какво е тонера и т.н. Не знам доколко ще ви е от полза това което ще напиша . Тонерът сам по себе си като състав е различен при различните модели принтери, НО съдържа 3 основни съставки винаги - багрило-черно, синьо, червено и жълто + да го наречем полимерна съставка + фин метален прашец. Та за леки реставрации и разкрасяване на циферблати може да се направи смес от тонер и ацетон до консистенция на мед или по-гъста. Нанася се с четка, клечка , косъм и т.н. След изпаряване на ацетона стяга доволно добре. Също може да се използва факта че тонерите от прахова фаза се разплавят и в последствие втвърдяват при нагряване примерно с ел.крушка от настолна лампа - Температурата трябва да е над 70-90 градуса и . Всеки може да си направи описаните неща и да прецени дали му влизат в работа

Поздрави !
Говори си, .. не ми пречиш

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 22 мар 2015 02:20

Благодаим за информацията Коко!
Предполагам че това мастило може да се купи отделно?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от varban » 22 мар 2015 07:41

Да, продава се. Ама малко винаги може да се вземе от изразходена касета. Само че цапа :-) :-) :-)

Потребителски аватар
kokosv
Reactions:
Мнения: 79
Регистриран: 21 мар 2015 23:43

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от kokosv » 22 мар 2015 11:04

Тонера-прашецът с който са пълнени тонер касетите се продава разбира се .. опаковки между 60 грама, 1-1.5 кг и т.н. Но няма сми да се купува . В почти всеки читав сервиз за компютри и офис техника презареждат касети и вероятно никой няма да ви откаже да ви даде безплатно отработен тонер- той се извлича като отпадък преди зареждането с нов. Разбира се - тонерът като фин прах цапа , но не толкова като мастилата . Ако ви се наложи да го чистите от някаква повърхност ползвайте мокра кърпа , парцалче , но не и прахосмукачката - колкото влезе в нея толкова и ще излезе и ще го хвърли в помещението. Ако посипете по дрехи , перете ги със студена вода, топлата/врялата вода ще накара тонера да се фиксира по дрехите и ще са нужни няколко изпирания докато падне. И разбира се не го вдишвайте :)
За нанасяне на точка примерно върху циферблат: на нужното място нанасяте с острие, косъм или нещо друго тънко и фино миниатюрна точка лепило капчица, каноконлит, изчаквате минута - две и поръсвате с тонер отгоре . Излишното издухвате внимателската. Така образувалата се точка не засъхва бързо въпреки лепилото ...

А дали може да се нанесе покритие на циферблат чрез метода "Хидрографика" ? Погледнете в чичко Гугъл има клипове интересни ...

Поздрави !
Говори си, .. не ми пречиш

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от atanweb » 23 яну 2018 13:58

Да събудим тази стара сърдита тема. Сърдита, щото е много пипкава и шанса да се повреди циферблатът е голям.
Затова и принципът да не се пипа циферблат е основен тук.
Но ето днес какво успях да направя благодарение на едно мазило в което има малки метални частици.

Преди:
Изображение

След:
ИзображениеИзображениеИзображение

Технологията е елементарна.
Втриване на мазилото в драскотините. С кръгови движения за да се захванат по ръбчетата на драскотината.
Избърсва се след това много лесно, не остават никакви следи от мазилото - напълно сухо.

Изображение

Изображение

Изображение

Тествах предварително продукта на парче плексиглас (стари работни очила) след намазване и избърсване с памучен парцал металните частици (или там каквото е вътре) така се бяха закрепили, че не можаш да ги отчопкам нито с нокът нито с клечка дори и след зверско търкане с парцала. Следи от мазилото нямаше.
Но очилата не могат да се ползват повече има стотици ситни точици.
Ще снимам пак този опит в домашни условия и ще покажа снимките.
Поздрави.
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от ivan_p_uzunov » 23 яну 2018 15:37

Сигурен ли си че не ни показваш два различни цифера ? -според мен се е получило идеално ! -Остана да разкриеш и тйната съставка - icon_clap

Потребителски аватар
Liani
Специалист
Reactions:
Мнения: 627
Регистриран: 01 мар 2015 23:39

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Liani » 23 яну 2018 17:16

Казвай адрес да ти пращам цифери за ремонт :)
Страхотно е станало!
Ще дадеш ли рецептата за чудотворния мехлем?

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от atanweb » 23 яну 2018 17:25

Не знам рецептата."Крадна" си го готово. На работата минават десетки килограми дневно от това. Аз го изстъргах това от работните ръкавици. Е разбира се постарах се да ги наклепам преди това с повече мазило. Ползваме го точно за скриване на драскотини по чисто новите коли.
След като видях, че върши работа ще взема за всеки желаещ.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”