Циферблати - реставриране

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Pavlin » 09 юли 2013 18:48

Радвам се че има и други ентусиасти! Не се отказвай!
Машината лесна работа, стига да видя някакъв добър резултат ще намеря такава.
Решил си да реставрираш часовници или само да печаташ циферблатите?

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от nevenbekriev » 10 юли 2013 06:34

handmade написа:По принцип майстор инструмент не дава.Ето един полезен линк за мераклиите за стоманените клишета http://www.sitopechat.com/forum/index.php?topic=953.0" onclick="window.open(this.href);return false; от тук мисля да тъгна.В момента съм по тема оси за баланси.
Какво за осите? Може би мога да помогна.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от nevenbekriev » 10 юли 2013 06:50

dreadx написа:Май не са скъпи клишетата, полимерното не иска специална боя. Форматът е векторен, демек няма пиксели и резолюция. Ако имаме машина и тампон можем да направим всичко останало и не би трябвало да е проблем центрирането и т.н.
Векторният формат така или иначе се преобразува във пиксели за да бъде отпечатан. Може и да има векторни принтери, ама какъв смисъл има от такъв, когато дори 600 DPI е достатъчна резолюция.
Мога да направя файл за циферблат, в BMP формат и с такава резолюция, с каквато печата принтерът. Правил съм го много пъти.

handmade
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 юли 2013 23:19

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от handmade » 10 юли 2013 09:08

nevenbekriev написа: Какво за осите? Може би мога да помогна.
За радост от скоро си имам и часовникарско сртугче и правя оси за баланси.Мерси за предложението.

handmade
Reactions:
Мнения: 7
Регистриран: 08 юли 2013 23:19

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от handmade » 10 юли 2013 18:35

nevenbekriev написа:600 DPI е достатъчна резолюция.
Мога да направя файл за циферблат, в BMP формат и с такава резолюция, с каквато печата принтерът. Правил съм го много пъти.
Има ли смисъл да се увеличи резолюцията за по ясна картина при прилагането на клише?Мисълта ми е да избегна сумата от грешки от програмното изображение до печата.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от nevenbekriev » 11 юли 2013 06:48

handmade написа:
nevenbekriev написа:600 DPI е достатъчна резолюция.
Мога да направя файл за циферблат, в BMP формат и с такава резолюция, с каквато печата принтерът. Правил съм го много пъти.
Има ли смисъл да се увеличи резолюцията за по ясна картина при прилагането на клише?Мисълта ми е да избегна сумата от грешки от програмното изображение до печата.
При изработката на клишето се ползва принтер, той има някаква резолюция, например 600 или 1200 DPI. Ако е 600, добре е резолюцията на изображението да е 600 или 1200 или 1800 или 2400 (кратна на 600) за да не се преизчисляват пикселите. Изображението да е с точен размер за да не се мащабира, което пак е преизчисляване.

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Skyler » 11 юли 2013 18:26

Красиви циферблати и машина за гравиране:
http://forum.watch.ru/showthread.php?t=83293" onclick="window.open(this.href);return false;
Приятно гледане!

k_tz
Reactions:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от k_tz » 26 сеп 2013 23:31

Клише може да се изработи и на лазерен гравир. Качеството ще е в пъти по добро от който и да е принтер - 2400-10000 Dpi и дълбочината гарантирано ще е еднаква. Лазерни гравири вече има в повечето големи градове. На практика те могат и да режат и пробиват полимер, керамика и метал с голяма точност, така че с такъв може да се изработват нови циферблати от карбон,седефени плочи и др. От известно време дори правим опити да сътворим индивидуални стрелки от листова стомана, но съществен проблем срещнах с втулките на малките стрелки за хронографа - не мога да намеря такива, а и вероятно ще голям зор да ги нитвам.
А относно печата - за черно върху метал може и директно с лазера, а за други материали и цветове, технологията е само тампонен печат. Китайците продават нови ръчни машини с доставка до БГ за около 400-500 USD, което по мое мнение е нерентабилно, освен ако човек не се хване сериозно да я експлоатира. Но пък, ако човек е по настойчив, ще успее да убеди някой пристрасен към дестилатите печатар да сътвори чудеса в т.н. извънработно време, за суми от около 20-30 лв.

Caxo
Reactions:
Мнения: 32
Регистриран: 16 авг 2013 00:28
Местоположение: В.Търново

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Caxo » 03 яну 2014 19:10

Здравейте, за много години ! Знаете ли с какъв лак мога да лакирам един циферблат на ракета, без да съм махал стария лак.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от varban » 03 яну 2014 19:28

Никой не знае, всеки прави на свой страх и риск.
Мога да посъветвам първо да пробваш на убит цифер и после да съсипваш хубавия :-)

Caxo
Reactions:
Мнения: 32
Регистриран: 16 авг 2013 00:28
Местоположение: В.Търново

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Caxo » 03 яну 2014 19:38

Мисля си и за намазване с някакво масло... така освен по-лъскавия вид евентуално ще се попречи на по нататъчната корозия... не знам само дали няма да полепват мн боклуци...

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 03 яну 2014 20:49

Опасно е не лакирането,а премахването на стар и замърсен лак и чистенето на циферблата. Иначе ,ако основата е добра,може да се лакира направо отгоре,при всички положения,има освежаващ ефект,защото новият слой лак покрива дребните драскотини,а и пречупването на светлината от новият слой помага. Правя и аз някои проби,ама все не ми остава време да се заема сериозно. Хубаво е лака да е на водна или спиртна основа,има такъв акрилен. Ако е спрей е по-добре.Пръска се отдалеко 25-30см. един път съвсем за кратко,колкото да го оближе,оставя се да изсъхне напълно и после пак се пръсва леко. Ако лака не е спрей,се прави заливка на циферблата. Лака не трябва да се разрежда,защото при съхненето се свива и ще стане набръчкан. Ако лака е бавно съхнещ,може да се използва и мека акварелна четка(да не пуска косми) Такива,както и лакове за акварелни рисунки и графика се продават в специализираните магазини за материали на художници. Както каза и колегата Върбан,всичко е до проба.
Показвам по-долу две проби на тестване на различни лакове,само за пример.
Изображение

Изображение
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от Seikosha » 03 яну 2014 20:54

Caxo написа:Мисля си и за намазване с някакво масло... така освен по-лъскавия вид евентуално ще се попречи на по нататъчната корозия... не знам само дали няма да полепват мн боклуци...
А не! nono Маслото едно,че ще пожълтее,а и ще стане на прахосмукачка цифера,освен ако не е вакоумиран.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от varban » 03 яну 2014 20:58

За маслото - съгласен съм.
Някой (май Павлин) беше опитвал, ама извадката не е представителна. Да вземе да каже, как е сега :-)
Иначе споделям опасенията на Сейкоша-сан.

При възможност се ползва аерограф... аз моя още не съм го намерил :-)
Като щипех бобинката със скъсани намотки, се чудех, с какво да размекна лака. Със спирт или друг разтворител не ми се искаше, щото ще започнат да падат намотки. И взех лак за коса. Сега търся убит цифер да го пробвам на него :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Циферблати - реставриране

Мнение от varban » 03 яну 2014 21:05

Двойка снимки от оня ден:

Преди:

Изображение

След:


Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”