Omega Genève от края на 60-те

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Omega Genève от края на 60-те

Мнение от varban » 28 май 2013 15:32

На баща ми е. Полуумряла.

Някога е била такава:
Изображение

А сега е като Терминатор 2:

Изображение

Изображение

Донор за верижката намерих:

Изображение

Ама освен циферблат иска стъкло, ремонтоар и коронка. И полиране и фосфор по стрелките.
Някой идиот и отрязал врата и сега трябва да се разпресова огризката от тръбичката и да се сложи нова.

А циферблат за такава аз не можах да закача, нито пък донор за приемливи пари.
Та по-скоро ще измисля, как да го реставрирам... той така е убит, че по-лош не може да стане.

Това е единствения часовник, който бих носил с удоволствие навсякъде. Нищо, че е по-малък от съвременен дамски ;)

Ако трябва да формулирам идеалът си за часовник, то той е именно това - тънък корпус и верижка от аустенитна неръждавейка, които могат да се чистят с азотна киселина, три стрелки и прост добър механизъм.

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от DHM » 28 май 2013 15:51

Заслужава си да се реставрира :ok
.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от sheretudis » 28 май 2013 15:53

касата е станлес стиил и не ще нищо освен търкане, стъклото и тръбичката :) е мижав проблем машинката е добре ,а цифер търси в Ибая Аз не бих се замислял да реставрирам този Още повече че е чист без денници и датници които не харесвам и аз

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от cerasimi » 28 май 2013 16:45

Разбира се, че си заслужава реставрирането , след като е семеен спомен. Първо трябва да се потърси дали няма да излезе у нас или в чужбина, а след това ако не може да се намери, тогава може да се тръгне по пътя на Plamenhar - а именно реставрация на циферблата от фирма.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от omegaqq » 28 май 2013 17:30

Според сайта на Omega и референтния номер на задния капак излиза това:
Reference
ME 131.0019
International collection
1962
Movement:
Type: Manual winding (mechanical)
Caliber number: 601
Created in 1960 17 jewels
Central sweep-second hand
Case:
Gold-plated
Case back:
Press-in
Dial:
Metal, with metal "stick" hands. Different types of dials were available.
Crystal:
Hesalite
Bracelet:
Leather
Water resistance:
No

Според мен касата не е автентична - би трябвало да е позлатена. Има и друг вариант - задния капак да не е оригиналния.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от clockwiser » 28 май 2013 18:32

Имам този. Нов е. Диаметър 28,5мм. Изрязано е от снимка под ъгъл, затова изглежда така елипсовидно...
Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от Pavlin » 28 май 2013 19:22

Той от Ракета бе Боре :)

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от clockwiser » 28 май 2013 22:33

Аз да не казвам, че е от Омега ;) Ако върши работа на колегата, може да го ползва, докато си намери оригинален. Това имам, това предлагам. Дай-боже някой ден и на истинска Омега да попадна за няколко лв. :b

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от varban » 28 май 2013 23:31

clockwiser написа:Ако върши работа на колегата, може да го ползва, докато си намери оригинален. Това имам, това предлагам.
Искрено ти благодаря... вярно излезе, че този форум е дОбър ;)

По въпросът за циферблата и омегата - аз още нямам определено мнение. Знам само едно - тази омега вече само аз ще я пипам. А още ми е рано, аз даже чайник не съм, а ламя двуглава.
Това, че на 24 май (част от 23, 24 и част от 25... като студент пред първи изпит) поправих... грешка! накарах ги да цъкат! два и половина часовника - една ракета с датник = 1 + втора ракета 24 (щото минутната стрелка е от Чайка кварц... лъщи като огледало) = .8 + восток на масата (така си цъка, навих го с чужд ремонтоар, иска коронка и оригинален вал... циферът плаче за бадънарка) = .7... общо излизат два часовника и половина, ама като резултат - една жълта ракета :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Горното беше контрол ес... да не увисне архоса

Мнение от varban » 28 май 2013 23:50

Та има много още да се уча... часовници с китайски пирон не се поправят... пък и повечето време май прекарах в позиция партер... как само една пружинна шайба загубих (жълта такава, под цифера на востока) просто не мога да си представя.

Ама е готино :) рядко удоволствие е... когато ракета24 тръгна, щях да умра от кеф. Все едно, че ммм... сега само бан ми липсва... мързи ме да се ровя във форума, пък да чета правилата на таблет... абе все едно, че съм се запознал много отблизо с готино маце ;)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от varban » 29 май 2013 00:44

omegaqq> "]Според сайта на Omega и референтния номер на задния капак излиза това:

Благодаря ти! Аз там гледах. Така излиза,да.

omegaqq> Case: Gold-plated

E те тука е проблемът. Корпусът (рамка + пръстен + капак) е стоманен. Аустенитна неръждавейка - анализ не съм правил, ама в завода я сложих на компаратора (вместо лупа :) ) И капнах по една капчица азотна киселина на ключалката на верижката капака и на рамката. Избрах да е върху драскотина. Киселината яде мръсното, а под нея металът светва.
Не знам, каква марка е и колко е медицинска, ама е киселинноустойчива и не я лови магнит. Абе идеална си е :)

omegaqq> Crystal: Hesalite

Стъклото сега е друго. Блистер (пресечен конус с плоска горна част). А трябва да е купол (сегмент от сфера).
Но това е най-бял кахър.
Може да намеря оригинално. Не знам, как вървят само стъкло или стъкло+безел. Ама трябва да знам, какво търся.
А такова сгъкло може и да се направи на струг. И няма да е по-лошо от оригиналното, освен точно в центъра и ако гледаш с лупа. .. то аз я открих гая особеност, баща ми не беше обръщал внимание на буквата.

omegaqq> Bracelet: Leather

Да, верижката не е оригинална. Според мен е индийска, и се появи доста по-късно. Известно време баща ми я носеше с черна кожена каишка с фирмена буква на катарамата.

omegaqq> Water resistance: No
Определено.
Баща ми не я сваляше... вероятно затова цифера е такъв. Ама в момента щракащия капак е най-херметичното и съединение.
Абе не е болка, това го мога - с церезин+восък+течен каучук във вид на замазка.

Сериозно вече, без пиздеж.

Ако такъв материал представлява интерес за повече хора, ще стане.
Правим тема, пишем и съгласуваме ТУ, и аз ще го забъркам.
После най-големия проблем ще са кутийките и раздаването.

omegaqq> Според мен касата не е автентична - би трябвало да е позлатена. Има и друг вариант - задния капак да не е оригиналния.

Има и трети :)
Информацията по тази позиция не е вярна. Евтин... сравнително евтин модел и вариант.
Аз омегата я помня много добре. Ще попитам тати за кутийката с паспорта, може да е още жива. Ако аз и брат ми не сме и видяли сметката преди 40...45 гидини.
Баща ми я е купил през 68 от Дюселдорф. И писалка Монблан#21... ама това е офтопик :)
Последна промяна 2 на varban, променена общо 29 пъти

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от Seikosha » 29 май 2013 01:41

Според мене Върбане,този часовник трябва да си остане така както е. Ако почнеш да го "правиш" това няма да бъде часовникът на татко ти вече и споменът за това как го е носил на ръката си,ще избледнее. Иначе има предизвикателство,но нов цифер и то точно такъв си е повече от късмет да намериш и няма да е по-малко от 20-30$,поръчков ще излезе тройно,че и верижка на същата цена горе-долу.Касата си е оригинална и е безпроблемна за възстановяване. Не знам дали си заслужава,но това ти ще си решаваш,ако е за да го възстановиш с цел продажба,едва ли си заслужава усилията. Имаш дилема колега ;)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Прав си... донякъде :)

Мнение от varban » 29 май 2013 02:02

Само едно няма да стане - няма да го продавам :)
Такива мисли също ми минаваха през главата... не че не ги довеждах до абсурд :)

А за цифера - абе порових се, ама не като ловец, щото не съм. Не съм в темата. Ма аз с омегата не бързам особено.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Omega Genève от края на 60-те

Мнение от rosen_er » 29 май 2013 09:36

Seikosha написа:Според мене Върбане,този часовник трябва да си остане така както е. Ако почнеш да го "правиш" това няма да бъде часовникът на татко ти вече и споменът за това как го е носил на ръката си,ще избледнее. Иначе има предизвикателство,но нов цифер и то точно такъв си е повече от късмет да намериш и няма да е по-малко от 20-30$,поръчков ще излезе тройно,че и верижка на същата цена горе-долу.Касата си е оригинална и е безпроблемна за възстановяване. Не знам дали си заслужава,но това ти ще си решаваш,ако е за да го възстановиш с цел продажба,едва ли си заслужава усилията. Имаш дилема колега ;)
Това мнение подкрепям с двете си ръце :ok Иначе ще стане :механизмът на тате,с цифера на "бог знае кой" и т.н. и т.н.Вещите остаряват заедно със собствениците си и както и друг път съм казвал - всяка драскотина е един спомен запечатан във времето.Всяка намеса,според мен,би изтрила някакъв спомен ,за човека на който е принадлежала тази вещ.Представи си ,че стъклото ,което не прилича на оригиналното ,баща ти е счупил когато те е учил да караш колело да речем.....Ей ,като пиша тези неща ми идва да извадя семейните часовници ,които съм успял да намеря и запазя и да подържа всеки един за кратко в ръка.И ще го направя като се прибера довечера!Понякога ме налазва огромна носталгия за едни отдавна заминали си прекрасни времена.Настръхнах,докато пиша тези думи!Всъщност това беше и причината да започна да колекционирам стари руски часовници.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Така е, Росене!

Мнение от varban » 29 май 2013 14:54

Вярно е :)
И това е вярно ;)

С един друг часовник действам точно така, даже стъклото не съм полирал от 1/4 век: http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1367996525" onclick="window.open(this.href);return false;
Но и той не е експонат, а активно получава рани от носене и живее :) Вярно, с присаден 1601. Старият 1600 може да се оправи, ама аз още не мога.

А ако искате да се посмеете по този повод, вижте една моя изцепка в колекционерски салон: начало, втората страница и как възпитан човек и колекционер ме научи на добри обноски.

Аз просто не съм колекционер. Но напълно разбирам колекционерите.

А като ходите на руския форум, запознайте се (ако вече не го познавате де!) с един Майстор часовникар, от Белград.
Братята се обръщат към него "Душан Владимирович", което в нета значи много.

Профил: http://forum.watch.ru/member.php?u=3766" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето и неговата "стоянка" (c) Св. Скромни: http://forum.watch.ru/forumdisplay.php?f=139" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”