Кварцови часовници - ремонт.

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от clockwiser » 24 яну 2017 21:53

Може ли да се смени бобина, ако е прекъсната. Цъкаше си, умря и мисля че съм драснал бобинката с отвертката (само група съветски учени могат да сложат бобината гола точно до винтчето, от което се сваля пластината на батерията... ;)

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от roca » 24 яну 2017 22:08

Всъщност често е при руските кварцове: 1656, 1956, 3056, 3056А....май при всички без сериите с 2ххх
2356 и 2460 са с покриваща пластина, а в 2256 си е даже отдолу. 1656Н е по-късен и също са се сетили да го покрият.
Иначе смяната е лесна, ама намирането на читава бобина, е предизвикателство, особено за някои модели

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от atanweb » 24 яну 2017 22:12

Мдаа жалко, но колко такива чакат в кутията. Все хубави и нови, но мъртви. Работещ съветски кварц е все по голяма рядкост.
Дано намериш здрава бобина. Смяната както каза roca не е сложна.
Изображение

Потребителски аватар
clockwiser
Специалист
Reactions:
Мнения: 515
Регистриран: 25 яну 2012 00:17

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от clockwiser » 24 яну 2017 22:45

не става ли с бобина от някакъв масов китайски кварцак?

roca
Напреднал
Reactions:
Мнения: 298
Регистриран: 27 апр 2014 22:03

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от roca » 24 яну 2017 23:16

поне от опита който имам върху 2256 и върху 1956, 1656, аз не си спомням да съм намирал китаец с такава по размер бобина. Но моя опит е горе долу до там...Пробвал съм още няколко който и при мен са в една голяма кутия...някой за бобина, някой за платка, трети за изолатори. Изобщо каквото се сетиш, това може да се прецака на тези соц. кварцове.
Ако споменем и калпавите цифери, и някой по късни калпави каси, които бързо се износват, не остана липса на кусур.
Има обаче съвместими бобини. Мисля че бях преправил един 2256 с бобина от 1656 (но не помня на 100 %). Като излезе кварц и още преди да съм сложил батерията почвам да се мръщя :D
Опитай с китаец, но според мен няма да стане. И пиши кой модел е... ако имам нещо подходящо, с удоволствие ще пратя, само за да го спасиш. Тези кварцове, когато може, е добре да се запазят, че намаляват! :) Лично мнение, разбира се.

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Кварцови часовници - ремонт.

Мнение от fade » 29 яну 2017 11:18

clockwiser написа:Може ли да се смени бобина, ако е прекъсната. Цъкаше си, умря и мисля че съм драснал бобинката с отвертката (само група съветски учени могат да сложат бобината гола точно до винтчето, от което се сваля пластината на батерията... ;)
Мислиш или си я драснал?
Направи снимка да видим колко е дълбоко поражението.
Аз съм успявал да развия витки и да запоя бобина на 3056 (мисля, че беше).
За съжаление вече половин година не намерих време или не събрах смелост да се опитам да сглобя часовника. Пък то може и да не е само бобина, екземпляра е в изкл лошо състояние от изтекла батерия. Даже си мисля дали няма да е по добре да му имплантирам друг механизъм. Щом ми минават такива мисли в главата, сигурно вече първоначалният ми ентусиазъм се е изпарил. А какви абсолютно безсмислени ремонти правех в началото на миналата година...
Ей тука е мястото и момента да помена Върбан, той ме вдъхновяваше, подкокоросваше и окуражаваше.
Царствие ему небесное! n_sad

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”