Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 22 май 2015 10:07

О! Изпуснал съм въпроса на Стори.

Ако наистина има интерес към регулировка на секундомери и хроноскопи за реални измервания, така че да могат да преминат метрологична проверка, трябва да направим отделна тема в техническия. Щото регулировката на часовниковия механизъм е малкия дерт.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 16 ное 2015 22:22

По повод на
viewtopic.php?f=56&t=4484&start=440#p47649" onclick="window.open(this.href);return false;

Готин е, само дето не е хронометър :)
На български и на руски е секундомер, на английски - stopwatch.

Подробности по хронометрите от извора:
http://www.cosc.ch/chronometre.php?lang=fr" onclick="window.open(this.href);return false;
Там ачик-ачик е написано, че часовникови прибори с копчета за пускане и спиране с цел засичане на продълнителност на събития са хронографи или хроноскопи. Хронометри могат да станат само ако минат многодневни проверки за стабилност и точност на хода в различни условия и положения.
Това е официаюно заявено. А на практика секундомери-хронометри няма. Те не са нужни никому, защото продължителни засичания със секундомер не се правят.
А пък хронографите, които имат и час/минута/секунда, преминават изпитания за хронометри без да се включа хронографската част. Както не се проверява и автоматичното навиване.

Тази Секонда всъщност е секундомер механический СОСпр-2б-2 и нататък още три цифри, които май бяха констеуктивно оформление.
Тия, дето ги знам, означават:

С - механичен секундомер
О - с една стрелка (однострелочный)
С - суммирующего действия (има отделен бутон за нулирне, а натискането на централния пуска и спира механизма)
пр - с хак (прерывистого действия)

2 - 0.2 секунди скално деление
б - 60 минутна скала
2 - втори клас

Натам не знам. Може да е и трети клас, ама не вярвам.

Та на въпроса: секундомерите се изпитват на къси и много къси времена.
От 1 до 10 секунди допустимата погрешност е 0.2 секунди. Това е точно едно полуколебание!
Разбира се, на проверките ги пуска и спира машинария (електромагнит млати едни яки подпружинени тласкачи, та не е истина).
А точността му е напълно обикновена. За една обиколка на брояча съответно 1 секунда за първи, две за втори и четири за трети клас.
Ако го умножим по 24, излиза 48 секунди/денонощие. Ама той денонощие не може да изкара - тия карат по двайсетина часа с еьно навиване.
А! Нормирана е и позиционна погрешност. Само в две положения, нагоре с коронката и нагоре с цифера.

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Секундомери

Мнение от the collector » 17 ное 2015 02:04

Върбане, Върбанеее...
Защо не ме поправи в моята тема, а я развяваш в други? Пред кого се доказваш? Пред човек, на който часовниците са хоби от преди по-малко от година или пред останалите пет човека, които са останали във форума?! Преди време направи подобна маймунщина като разнася постове на Росен даже и при руснаците.
Напиши в моята тема, че съм се объркал и нещата не са така, ще приема, ще се поуча...
но това тук не е мъжко!
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от Pavlin » 17 ное 2015 03:35

Че и аз така им казвам, никога не съм се замислял как е точно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 17 ное 2015 07:06

the collector> Защо не ме поправи в моята тема...

Бях почнал да пиша в нея, ама като се зарових в сайта на cosc, намерих заявление, че секундомер може да бъде и хронометър.

Останалото ще го изкоментирам в offtopic'a.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 17 ное 2015 10:14

Pavlin написа:Че и аз така им казвам, никога не съм се замислял как е точно.
Колко пъти в обикновен разговор сте чули някой да каже:"секундомер"?Аз май николко.Използва се хронометър без да се замисли човек какво точно означава.Но в някои определени професионални среди може би е пък точно обратното.
В google като направиш търсене за "механичен хронометър" излизат ето такива резултати:
https://www.google.bg/search?q=%D0%BC%D ... LAodKakL0g" onclick="window.open(this.href);return false;
същите като и при търсене на "механичен секундомер" :)
varban написа: Там ачик-ачик е написано, че часовникови прибори с копчета за пускане и спиране с цел засичане на продълнителност на събития са хронографи или хроноскопи. Хронометри могат да станат само ако минат многодневни проверки за стабилност и точност на хода в различни условия и положения.
Това е официаюно заявено. А на практика секундомери-хронометри няма. Те не са нужни никому, защото продължителни засичания със секундомер не се правят.
Но пък "уики"-то какво определение дава:
"Хронометър е вид часовник, предназначен за измерване на кратки периоди от време с много голяма точност. Името му идва от гръцката митология, по-точно богът на времето Хронос. Започва да отчита от 0 при натискане на бутон. Спира се при повторно натискане на бутона. Точността на измерване е до стотна от секундата."
Та какво пречи да и "викаме" на тази Секонда по този начин?
Защото в тълковният речник определението е :
Хронометър:
1. Астрономически прибор на точно измерване на времето.
2. Много точен часовник.
3. Такъв часовник, с който се отчита времето в спортни състезания.

Разбира се може да се "задълбае" и там Върбан вече сигурно е прав,но......едва ли тема със заглавие "Колекцията на the collector" се нуждае от подобно нещо.То затова и тези писаници не са там,но чак пък.....
varban написа:По повод на
viewtopic.php?f=56&t=4484&start=440#p47649" onclick="window.open(this.href);return false;
Нямаше май нужда.Кагато Андро ми каза,че си е намери хронометър Секонда ,си помислих точно за експортен Агат .Тъй,че и това понятие (макар и неправилно може би) върши работа :mrgreen:

П.П.
Всъщност това кое е секундомер ,кое е хронометър не го коментираме за пръв път в този форум :wink:


Малиииий, какво чесане на клавиатура :lol: :mrgreen:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 17 ное 2015 11:22

Ами точно така е и на другите езици :) Повече от това, първото нещо в определението за хронометър на сайта на COSC почва с това, кое НЕ е хронометър :)

За това, какво се използва... ми пак си прав. Обикновено казват хронометър. И аз казвах така, ама преди 2013 година. Като почнах да ходя по разни часовникарски форуми, се научих да казвам секундомер. Щото... щото сме го писали вече :) кой, ако не любителите на часовници знаят, какво е това хронометър и колко струва този надпис на цифера (ако е истински де ;)).
Виж, за писане имах и имам бариера, ама това си е професионално и излиза извън сферата на форума. Щото метролозите има да търсят ТУ за хронометри ;)

Как казват обикновено часовникарите на английски, не знам, ама мога да видя.
Значи по "stopwatch price" дава близо милион хита, където основно са секундомери:
https://www.google.bg/search?q=stopwatc ... LAodj2oJgw" onclick="window.open(this.href);return false;
макар че има и ръчни часовници с цифрова индикация (демек, имат секундомерна функция).

https://www.google.bg/search?q=stopwatc ... LAodj2oJgw" onclick="window.open(this.href);return false; дава по-малко хитове (650 хиляди), на картинките са баш часовници, ни един секундомер.

Интересна работа... чак не го очаквах :)

Дай да видим, какво показват картинките по хронометър... аааа! тук вече всичко е очаквано:

https://www.google.bg/search?q=chronome ... hronometer+" onclick="window.open(this.href);return false;

Затова сюисците са писали на COSC, че това е често разпространена грешка :) Имали са повод :)

worldtrav
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 04 сеп 2023 20:24

Re: Секундомери

Мнение от worldtrav » 12 сеп 2023 20:00

Привет,

Като нов член, ако мога да се включа към дискусиите тук с молба за съвет/мнение. Имам известен афинитет към часовници и такивати му, намерих един много запазен, в кутия със паспорт, всичко оригинално Слава хронометър/секундомер, продаваше се като не-работещ. Взех риск и го купих от базар.бг,25лв... разбирасе като пристигна разбрах, че баланса е счупен, но има и друг проблем, на снимката се вижда - колелцето беше счупено. Като го отворих то изпадна.

Тук един съфорумец ще ме снабди със баланса, за което съм страхотно благодарен, но счупеното колелце може ли да се оправи? остта да се смени, или да се намери друго здраво такова от друг механизъм?


Изображение

Изображение

Благодаря предварително на всички които могат да помогнат/дадат съвет

Потребителски аватар
Lyubo_sr
Специалист
Reactions:
Мнения: 832
Регистриран: 12 мар 2013 19:01

Re: Секундомери

Мнение от Lyubo_sr » 13 сеп 2023 08:57

Това не е ли камък?
Напоследък ме преследват умни мисли, но аз съм по-бръз. :)

worldtrav
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 04 сеп 2023 20:24

Re: Секундомери

Мнение от worldtrav » 13 сеп 2023 09:16

Да, през този камък минава остта която държи това колело...и се е счупила, виж на снимката
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Секундомери

Мнение от atanweb » 13 сеп 2023 18:31

Привет,
През този рубин минава ос която е част от колелото което е под моста (т.е. под рубина) тази ос има известна дължина след рубина и преминавайки през рубина дава възможност на горното колело да се надене *набие на тази ос.
Ако оста е счупена в основата на рубина това означава, че трябва да се смени т.е. заедно с долното колело или да се изработи ос което правят някой големи майстори, но дали ще се вредиш за време и дали си заслужава такава поръчка при големите майстори ти можеш да провериш. Или намери друг механизъм донор от който да вземеш части.
Вероятно ще имаш проблем и с горното колело което каза, че се е изтъркулило свободно... защото ако оста е счупена... то значи нейният връх се намира все още в отвора на това колело. Виж дали можеш да го извадиш, но внимавай да не деформираш колелото. Можеш да покажеш снимки по отблизо за да се ориентираме по добре.
Изображение

worldtrav
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 04 сеп 2023 20:24

Re: Секундомери

Мнение от worldtrav » 13 сеп 2023 19:40

Да, ето още няколко снимки...а то всъщност не се ли намират такива дълги оси, с различен диаметър, тази мисля, че я измерих да е 0.34мм...Няма ли да стане от игла за шиене със същия диаметър? :D, само трябва единия край да се направи.


Изображение

Изображение

Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от nevenbekriev » 13 сеп 2023 22:07

Оста, както я наричаш, е част от пиньона на колелото и е отчупена от него. Да, може да се поправи, но за целта в пиньона трябва да се пробие отвор - точно по средата, и в този отвор да се набие новата 'ос'. Като или се работи с точен размер на отвора и оста или с по-голям, като после новата ос се стругова до точен размер. Вторият начин позволява известна компенсация на допусната неточност при пробиването.Това по принцип е рутинна операция, която обаче не се отдавана всеки... Прави се, когато няма възможност за намиране на нов (или от донор) детайл, или при старинните механизми, които са правени индивидуално и за тях по принцип резервни части няма. Този, който си купил за 25 лева, можеш да поправиш лесно, като купиш още един такъв и от двата направиш един

worldtrav
Reactions:
Мнения: 4
Регистриран: 04 сеп 2023 20:24

Re: Секундомери

Мнение от worldtrav » 14 сеп 2023 19:11

Ако взема втори такъв, кои часовникари бихте препоръчали за да го поправят? В София?

Благодаря,

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6213
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Секундомери

Мнение от atanweb » 14 сеп 2023 19:46

Снимките са добри! Вижда се точно това което и се очакваше. Както каза Невен,Процедурата е рутина, но малко са хората дето я правят и имат време. В повечето случай те поемат сериозни проекти за реставраций на над 100годишни часовници или други технически редкажи. Та в твоя случай търси друг часовник макар и с лош външен вид. Опитай сам да го разглобиш и по точно този мост който ти трябва. Гледай как се разглабя, прави си снимки, виж някое и друго клипче за ремонт и профилактика на този механизъм и пробвай. Ако ти се струва много сложно и си все работиш по донора, то тогава спри и потърси часовникар. Но вярвам, че можеш да се справиш след като обичаш да се занимаваш с "часовници и такиватиму"
Успех! и показвай снимки на своята работа. РАБОТИ БАВНО и обмисляй!
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”