Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Трансмутация

Мнение от varban » 11 окт 2013 14:49

Трансмутацията е превръщане на неблагородни метали в злато.
Уж трябвал някакъв си философски камък, ама аз съм пробвал със шоколадови бонбони.
varban написа:И май колелетата не са позлатени.
Позлатени са:

http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1297616678" onclick="window.open(this.href);return false;

14 милиграма злато и 120 - сребро.
Паспортът е от 84 година, на новия механизъм.

Ако някой е забравил, какво означава такъв запис в съветски механизъм, да му напомня - след бракуване от изделието се изваждат частите по списък и се предават за извличане на благородните метали.
В случая се предават всички жълти колелета и циферблата.

Ако не се предадат, не се дават лимити за закупуване на нови.

Та за трансмутацията: вземат се (да речем) колелета от будилници, от стъпкови избирачи, от кво да е, стига да са месингови, и се комплектоват по бройка (точно) и по размер (на око). И на мацето, дето пише протокола, се дава един плик с две кила жълти търкалета и една кутия бонбони.

А паладий съм имитирал с кантал - чистак-бърсак нов реотан дадох, съвсем невключван, вътре мушната керамична тръбичка и залепен с лак. И още докато лепне, търкулнат по пода, да обере малко прах и да не изглежда от сплав марка минт (c) мой :)
На външен вид го бях докарал точно като реохорд от самописец.

Само с платината номерът не минаваше, щото мацето беше учено - телчето се накалява до бяло, и ако се стопи, не се взема.

Отплеснах се, ама се сетих за една незабравима картинка - в една лаборатория трима души на колене пълзят по пода и бършат всичко, де що докачат с филтърна хартия. Голям кош, вече пълен с парчета хартия и под камината - огромен кристализатор с мътна помия, която дими.

Събираха паладий... сто грама, сметнато на метал.
А пълзяха академик, с.н.с. и аспирант. И си приказваха, докато събират. До тогава си мислех, че знам руски...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 16 юни 2014 23:23

Ice eyes написа:Не намерих тема за хронометри и реших да го покажа тук.
Не знам каква марка е ,но май трябва да е Агат.5.5 см диаметър.
// viewtopic.php?f=72&t=430&p=32178#p31978" onclick="window.open(this.href);return false;

Със сигурност е Агат, с механизъм 4295А (щото така пише :-) ).

Най-вероятно да е СОСпр-2б-2-000 "Агат" 4295А,
С - секундомер, О - одинарный, С - суммирующий, пр - прерываемого действия, 2б - тип на скалите (секунди през 0.2 и минути), 000 - непротивоударен.

Ice eyes
Напреднал
Reactions:
Мнения: 102
Регистриран: 19 дек 2013 21:40

Re: Секундомери

Мнение от Ice eyes » 17 юни 2014 20:39

Благодаря за полезната,за мен,информация.

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Секундомери

Мнение от Pavlin2 » 16 авг 2014 13:10

Да вдигнем малко хубавата тема с една придобивка от Варненската сбирка- Слава 1/100:




rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 16 авг 2014 13:29

Тоя малко избързва май :wink: А,честито icon_clap

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 16 авг 2014 22:58

Pavlin2 написа:Да вдигнем малко хубавата тема с една придобивка от Варненската сбирка- Слава 1/100:
Интересно, работил ли е в апаратура?
Познава се по износената коронка.

Иначе такива са се ползвали едно време за официално засичане на 100 и 200 метра спринт. По трима души на бегач, 24 хронометриста общо :-)

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Секундомери

Мнение от Pavlin2 » 17 авг 2014 14:20

Няма износване на коронката.
Ако са ползвали толкова много на брой секундомери, значи трябва да е пълно с такива, а се срещат рядко.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Секундомери

Мнение от plamenhar » 17 авг 2014 14:38

Наистина рядко.Досега не бях виждал такъв.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 17 авг 2014 15:37

Ако няма износване, е ползван за ръчно засичане. Иначе щеше да има следи от ударите на електромагнита по коронката, даже да е ползван само няколко пъти за такова нещо.
За друго приложение не се сещам - за привръзка по време на скоростни снимки е бавничък.
За такава привръзка се използват хроноскопи с плавно въртяща се стрелка, които не се нулират и се въртят от синхронен двигател няколко пъти по-бързо. Те въобще нямат баланс, стрелки и прочие подробности - просто на вала на електромотора се закрепва диск със 100 деления, а стрелката е неподвижна. Обикновено се въртят със скорост 10 оборота в секунда. Има и с 50.

Pavlin2
Напреднал
Reactions:
Мнения: 345
Регистриран: 23 юли 2014 10:06

Re: Секундомери

Мнение от Pavlin2 » 17 авг 2014 15:52

Ти ни прати в космоса...

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 17 авг 2014 16:51

От Форума chasove.com :)
storyteller написа: Казвам странно, защото тези секундомери са очевидно нефункционални. Бутонът за включване / изключване е доста тегав и самото физическо усилие по натискането му отнема доста частици от секундата, при това ги отнема по неравномерен начин, човешката ръка не може да осигурява едновременно внезапно, бързо и абсолютно равномерно усилие - и обезсмисля прецизната машина. Балансът бие на 360 херца - най-бързия баланс изобщо, за който съм чувал (Таг Хойер наскоро пуснаха часовник с хронографски модул на 360 Нz, но там технологията е съвсем различна) и предвид сравнително ниското качество на материалите (не мога да си представя метал, който да издържа систематично на такова износване), не могат и да се употребяват дълго.
Единственото обяснение, което ми се струва логично, е военна употреба. Бях сканирал в Народната Библиотека една книга на Шполянски (ще потърся файла на стария ми компютър, ако някому е интересно), където се обясняваше употребата на механични секундомери в ракетите. Доколкото разбрах, ракетата трябвало да се взриви в точно определен момент, а не просто да се бухне в земята, а заради радиацията механичните устройства имали някои предимства. Възможно е тези механизми да са имали предимно военна употреба, това обяснява как са едновременно много прецизни и бързо износващи се, негодни за състезания, но произвеждани дълго време. А цивилните секундомери да са били така, между другото.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 17 авг 2014 19:54

Ми да, много варианти няма. Или стадион, или полигон.
А Космосът започва от полигона :-)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 17 авг 2014 20:07

varban написа: А Космосът започва от полигона :-)
http://video.yandex.ru/users/doskado8/view/257/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6214
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Секундомери

Мнение от atanweb » 17 авг 2014 20:40

Много хубав филм. Всяка минута от него е изпълнена с интересни исторически факти.
Благодаря Върбане!
Изображение

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: Секундомери

Мнение от storyteller » 18 авг 2014 21:07

Честито! Много хубава играчка.
Сподели как я регулираш за точност :) Аз го правя като в онзи виц за катаджиите, които определяли скоростта на колите по слух.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”