Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Секундомери

Мнение от varban » 07 юни 2013 16:29

Май така е официално на български.

Хронометрите са друга работа.

А аз поизлъгах, като казах, че през този век не съм използвал механичен часовник. Не е така - постоянно съм ползвал секундомер Слава.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 07 юни 2013 16:31

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 07 юни 2013 16:34

Славите са основен инструмент на хроматографиста.
Такъв хронометър, самописец и ножица вършат работа на компютър.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от Seikosha » 07 юни 2013 18:06

Ставаш все по-разбираем :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Разбрах...

Мнение от varban » 07 юни 2013 18:11

/* да си оправя линковете - Невен ме разбра, ама не докрай */
/* защото не писах за диференциалните уравнения */
/* Цвет -> технологичен хроматограф -> дуел */

Дълга история :)
Славите са основен инструмент на хроматографиста.
Такъв хронометър, самописец и ножица вършат работа на компютър.

Как изглежда това отстрани.
1. Хроматограф:

Изображение

Изображение

Десетина блока с цвят на боен кораб, с разни индекси по тях, скали, стрелки, потенциометри, галетни превключватели, лампички (именно лампи, не светодиоди), свързани с кабели и тръбички.
Изображение

Кабели, щото част от блоковете са електронни. Някои от тях имат прякори ;)

Най-сложното нещо обаче е

Изображение

пневматиката, бепехатата - БПХ... блоковете за подготовка на газовете. Те са с тръбички. Като разбера таговете, ще добавя описание.

Цялата тая купчина желязо служи за едно - да накара една тръбичка с детектор накрая да раздели сложна смес на компоненти. Сместа може да е всякаква (коресилин, спирт, ракия, обезмаслители .... всякакви екстракти ;)), но всяка си иска различни тръбички и детектори.

Но това не се вижда, пък и пак се отплеснах.

Отстрани хроматографистът изглежда като мим.

Първо проверява началните положения на копчалъка.
После оправя нулата на самописеца и го пуска. Взема спринцовка и две-три вегерчета и почва да я промива. Спринцовките са два вида.... големите са от 10 микролитра.

После щрака със Славата,жпроверява дали е навита и я нулира.
Слага я върху самописеца и пак взема спринцовката. Пълни я с проба и тогава започва балет. Много къс и точен.

Крачка към хроматографа, пауза за прицелване с иглата и почват петте действия с по един такт.
Раз - 70 милиметровата игла пробива септата на изпарителя (гумичка, дебела 5 милиметра)
Два - гайката на спринцовката опира с чукане в гайката на изпарителя.
Три - Буталото бързо и плавно впръсква пробата.
Четири (престо) - с едно сложно движение спринцовката се изтегля, ляга на точното си място на масата и се прещраква галетата на атенюатора. Чува се щрак-щрак. И след това
Пет - щрака Славата.
Тези пет действия са строго индивидуални за всеки.
Общото е само едно - по тях може да се сверява часовник.
Защото нулата е когато буталото тръгва надолу.
Ама още един за кво ти е - само пречи.
Аз не съм стеснителен, но и на мен ми пречи. Тези действия са свързани с движения, а аз съм се учил, когато бях млад и бърз. И само сто и пет кила. А почеркът ми е останал същия. Отстрани сигурно изглеждам като мечок, който са го ухапали едновременно няколко оси :)

А после славата се взема в лявата ръка, в дясната - нещо за писане и се гледа хроматограмата. Тръгва пик - приготвяш се. На върха - щрак, пиглед на скалата и запис върху хартията. После още едно щрак и чакаш следващия пик. Ако са нагъсто, пи някой път се чура щрак-щрак-щрак-щракане и цифрите се помнят, а след това се записват. Някои не спират и се оправят с малък секундомер. Аз не мога, мен са ме дресирали в класически стил.
Ако нямам правилен хронометър, просто не работя.

... сбърках. Тези секундомери не са хронометри. Ама са средство за измерване. Единственото универсално средство за измерване на време, което ползват в нашата лаборатория.
Защото са удобни.
Няма да припомням Аз, Роботът... само ще отбележа, че Азимов е напълно логичен с човекоподобните си роботи (сигурно щото е химик ;))
Човекоподобните роботи не са най-доброто техническо решение, ама са универсални. Щото са като хората. По форма. И се приспособяват към света.

Та и секундомерът е универсален.
В методиката е записано 5 минути на водна баня - щрак със секундомера. Или 3 минути тръскане - пак. Това даже за фиксирани интервали. Разбира се, и с телефон става... ако не сработи скринсейвърът ... на Siemens "Карл" ME45 не сработва, ама...
А за засичане на неизвестни предварително интервали Славите отнасят Карл като... И-185 по-големите му братя Фридрих и Густав ;)
Едно е да натискаш гумено копче, а съвсем трето - коронката... короната на Славата. Пък втората стрелка прави Славата Аерокобра :)

И формално е по-спокойно. Два пъти в годината ги проверяват и лепят лепенки на капака. Затова Славите нямат прякори, а номера. Като оръжие :)
Последна промяна 6 на varban, променена общо 28 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Накъсо

Мнение от varban » 07 юни 2013 18:15

... сложих на трупчета двете големи Слави, щото стрелките им не се нулират. А малкия е със счупен баланс. И си дадох мойта слава за обща употреба.

И лабораторията остана само с два секундомера.
Та ще последват въпроси - как да оправя големите, та мойта четка за зъби да си я ползвампак само аз :)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от Seikosha » 07 юни 2013 21:12

Мдяяяя.Това вече е съвсем друго нещо,но,ако се хванем сериозно за алегорията,най-сигурно е четката за зъби да се вкара в едното ухо,докато стигне до другото(поне така пише в учебниците) така почти сигурно ставала само за лична употреба,хем винаги ти е под ръка,хем можеш във всеки един момент да си измериш степента на мозъчното напрежение.
Иначе секундомерите са полезно нещо и аз имам 4 на трупчета,но и там ще си останат,щото от как спрях да бягам,реката спря да тече. Купих си и хронограф,който върши същата работа и сега ката ден си засичам,за колко време котката ми си изяжда сутрин сачмите.Те са от риба Тон,заешко,патица с ориз и почваш да се чудиш на технологичните чудеса и как аджеба са се наврели толкоз животни и зеленчуци в едни сачми. И чуденето и то е храна ,да знайш.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 07 юни 2013 22:58

Домо аригато, Сейкоша-сан!

Много правилен въпрос зададе. Сега ще отговоря на него, а после ще питам админите, къде са скрили таговете и що не мога да намеря, как е спойлер тука, та да мога да направя барем тази тема с подтекст. А то форумните жители си помислиха, че превъртях по тема "Водомер" и "Терминатор-3", а това си е сериозна работа, и то служебна :) Ако някой се заинтересува от корпус за часовници, ще разпиша несекретната част, по линия на конверсията ;)
И колегите в завода не могат да ме познаят от 24 май - таман откакто се появих тук. Действа ми благотворно, не зе заяждам за глупости и даже с главният метролог се сдобрих публично (а двамата бяхме станали взаимни лични врагове #1).

Та на темата:

Ти казваш - хронограф.
Ама аз секундомер Слава използвам таман така, както ремонтирам часовници :)

Ето какво представлява една хроматограма:
Изображение
// мястото, откъдето я взех; има само химия и синтези

На тая има пет пика... чакай да пратя, че да се видят...

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 07 юни 2013 23:13

Чертата е старта, направил съм я, като съм прещракал атенюатора и едновременно съм щракнал славата :)

Вляво, отрицателен пик на водата, после положителните - етиленгликол, метакрилова киселина, диетиленгликол, триетиленгликол.


Нагоре, по перфорацията, е времето, а надясно - концентрацията (не баш, ама за хроматографи пиша на анхема :))

Ако ми трябва количество, вземам ножица, изрязвам пиковете и ги тегля на аналитична везна. Така вземам интеграл с ножица ;)

Ама думата ми е за времето - то е отдолу нагоре. Едно голямо квадратче - една минута (не е важно). А малкото - 12 секунди. Доста грубо. А секундомерът е точен.

И е голям.

Ако имам много хроматограми, вземам перманентен маркер и слагам точки и сектори направо върху стъклото. А по-навътре пиша.
И не гледам цифри, а като излезе пика, поглеждам в кой сектор е стрелката и направо с химикалката - върху хартията :)

Та ако ножицата ( и везната, ама тя във всяка лаборатория я има) е инструмент за количествен анализ, то славата - за качествен. За разшифроване на състав... последния път - на разтворител ;)

И затова не ме устройва хронограф.
Първо, въпреки модата той е бая по-малък от славата.
Второ - има каишка. И ако го свалиш от ръката, тя пречи. А ако не - ти е заета дясната ръка :)
Трето - едва ли по хронограф ще драскам с маркер и едва ли после ще го мия с ацетон :) То траш, ама всичко си има граници :)
И четвърто - аз по-добре за същите пари да си купя отвертки и инструмент :)
А трите стрелки на ръката ми стигат. Хронограф ми трябва на едно място - при хроматографите :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

На темата

Мнение от varban » 08 юни 2013 00:43

Та въведението свърши.
Важна работа са секундомерите, и удобна.
Пък и легална - лепенка имат.

Аз обичам големите, щото мога да пиша по стъклата им и лапата ми е голяма.
Лаборантките обичат малките, щото им се събират в ръчичките и не им трябва втора стрелка - те работят с компютър и доста по-нови хроматографи. Аз пък ползвам старото, щото мога и да не им заемам новата - лабораторията на завода е бедна, даже за България :(

Малкия е само един. Втория, засега неизвестна марка, калибър 4282, е със счупена ос на баланса. По него имам въпрос - може ли да се намери нова ос? Стават ли други оси?

По големите слави - те механизмите си цъкат, балансите тръгват и спират, ама сърцата не са настроени или са се разхлабили - не винаги стрелките се връщат на нула.

А по големите слави - кое е най-капризното място за смазване, където най-клеясва смазката?
Щото аз както драскам с маркер по стъклото на моя, така мога да го сложа да бачка на максималната температура за експлоатация по паспорт (май е +40 :)) в някой сушилен шкаф, а за през нощта - в хладилника :) Седмица такова ускорено стареене се зачитат за година :)
Кислород мога да му подам в корпуса :)

ПС:
Аз се порових за механизма, голямата Слава се оказа 5498, и попаднах на постинга на Душан: http://forum.watch.ru/showthread.php?t=32676&page=14" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

Май ще яде Асан баница ;)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Секундомери

Мнение от DHM » 08 юни 2013 00:53

Стискам палци :thumbup:
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Първо трябва...

Мнение от varban » 08 юни 2013 01:09

... стрелковад и стрелкослаг :)
Щото да надера цифера на мой часовник може, него само аз го гледам, ама служебен - не :)

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Секундомери

Мнение от DHM » 08 юни 2013 01:22

Можеш да си направиш щангички за ваденето, а слагането с пинсети.
.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Не точно :)

Мнение от varban » 08 юни 2013 02:14

Този инструмент ще е служебен, и аз няма да го правя. И бай Стоян фрезиста - също.
Не знам, колко секундомера има в Арсенал, но манометрите са повече.
И те имат стрелки:

Изображение

// http://www.teplogazpribor.ru/vmchk/297- ... ti-04.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Скалата на това чудовище има 400 деления... И е дълга петнайсетина сантиметра. Циферблатът и има огледало, та да няма паралакс при отчитанията. И е лека, като слънчево зайче... даже не знам, от какво е. Или дурал, или магнезиева сплав. Едва ли е от титан и в никой случай - от стомана.
Такъв прибор не се пипа със зегерклещи ;) А всяко разглобяване почва с вадене на стрелката.

Така че първо ме поразгледам, с какво ги вадят белите хора ;) Невен ще питам, Душан, още някой ;)

А двете Слави ще се оправят без разглобяване на механизма, само на хронографния мост. Сигурен съм, че болестта им е като на пациента на Душан :)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от nevenbekriev » 11 юни 2013 15:44

varban написа:
Ако ми трябва количество, вземам ножица, изрязвам пиковете и ги тегля на аналитична везна. Така вземам интеграл с ножица ;)
:thumbup: Това го разбрах! Ама ми трябваше малко време да го осмисля :b

Малкият хронометър от снимката е Ахат или Златоустовски (ако този със счупената ос е като него) Оси не се намират, но може да се направят. Виждал съм в магазините за стругарски инструменти и за лабораторни химикали да се продават нови китайски хронометри с 1 стрелка мисля за около 50 лв.
Никога не ми се е случвало да разглобявам хронометър Слава, затова мога да говоря само по принцип. Трябва да видиш дали зануляващото чукче се движи свободно и дали края на движението му не се ограничава преди да е достигнало до пазвата на сърцето. То натиска всички сърца едновременно и оста около която се движи обикновено може да се регулира за да се зануляват точно всички сърца(а не като се опре в едното да не натиска другото). Зануляващия бутон трябва да се натиска рязко и отчетливо.
Стрелките са много здраво набити и се вадят много трудно. Може от двете страни на стрелката да сложиш за опора 2 парчета тел с подходящ диаметър(под тях - хартия) и с 2 отвертки едновременно да надигнеш стрелката, но втулката й, а не стоманената част.
После стрелката трябва пак да се набие много здраво защото нулирането е много рязко и може да превърти и да не застава срещу нулата.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”