Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Развитие по темата.

Мнение от varban » 06 авг 2013 22:39

Поправих малкия секундомер.
Намерих два убити. Единият - на Златоустовския завод, със счупен баланс. А вторият - с обозначение на калибъра 4282 и с лого стилизиран секундомер, с прецакано сърце, с липсващи стрелки, ама със здрав баланс.

И от два направих един.
Стрелките въобще не ги свалях... Невен е прав, ковали са ги с парен чук.
Подложихжхартия да не надера цифера и измъкнах сърцата от секундната и минутната оси.
След това - пълно разглобяване, лъскане и къпане в хептан.
Освен счупения баланс, беше отлепен единият палет. Залепих го със запалка :)
Машината тръгна с ремонтираният анкър, ама аз все пак сложих анкърното колело, анкъра и баланса с моста от другия.
После намазах всичко по устав. За първи път мажа анкърното колело с капаица масълце на плоскостта на изходящия палет. После пет прещраквания, и пак, докато го намазах цялото.
Смазах и камъните на баланса.

Машината тръгна :)
После сглобих механизмите под циферблата и лесно сложих цифера със стрелките, неизвадени от сърцата.

Сега всичко работи. Щраках го, докато ми писна и го оставих да си работи. Цъка по-яко от тенекиен будилник и много по-яко от големите Слави.

Остана да се смени стъклото и може да се използва. Тоя път лаборантките ще черпят :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Снимки (+)

Мнение от varban » 07 авг 2013 08:02

Работи цяла нощ:

Изображение

Стрелките се нулират кат свят:


Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от Seikosha » 07 авг 2013 23:39

Аман бе,всички станахте часовникари :o Май последно Павлин се предаде и почна и той да рови по касите,направо ме предизвиквате,не ,че не съм опитвал,ама все не мога да ги сглобя после както трябва,въобще придобиват някаква нова и причудлива форма :mrgreen: ,а и очите ме предават напоследък,но ако намеря свестни отвертки,може да си направя от иглите за шевна машина,че имам доста,но ми трябва държач на който да ги монтирам,а после масло,хептан(от де се купуват тия буламачи?) и тогава вече Сейкоша мейд става на 100%,ама много ги чупя бе и после Шеретудката все ме гълчи. :diablo:

П.П. Сега зърнах темата и туй мойто май спам стана,ам Върбанчо ще ме прости.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 08 авг 2013 00:31

Ами, спам :)
Ти да видиш, колко си чуках главата с голямата Слава!
Аз такъв сложен саат не съм пипал. Сейкото ряпа да яде - той само е малък.

Пък славата - бальшой, ама това не помага.
Рано ми е още. Засега тренирам като студент-медик: в моргата :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 08 авг 2013 00:50

varban написа:Ами, спам :)
Ти да видиш, колко си чуках главата с голямата Slava!
Пиша като чукча. Да не си помисли някой, че съм я оправил... ми!
Сума време не можах да разбера, как се вади машината и къде братята са заврели храповика.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 08 авг 2013 08:15

storyteller"> ... и аз да се включа с два необичайни секундомера. Става дума за Slava 1/100, където стрелката прави пълен оборот на циферблата за 1 секунда.

http://www.youtube.com/watch?v=P0tTvgKA-uU" onclick="window.open(this.href);return false;

Изображение

storyteller> Странното при тези секундомери е, че се произвеждат доста време. Вижте разликите.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

storyteller> Балансите са различни
Ето други снимки на малкия баланс с насечка по периферията:

Изображение

Изображение
storyteller> покритието е различно (надявам се да личи на последната снимка)
Ето такова на друг секундомер, голяма Слава от старите:

Изображение

Герман казва, че това е родий:

http://german242.com/w/soviet/soviet.htm#slava" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето снимка на механизма под циферблата:

Изображение
storyteller> , на по-новия има допълнителна маркировка на платината (mainplate)
Така е и на по-бавните (10, а не 100 удара в секунда) - по-новите с безвинтов баланс имат новата маркировка на калибъра - 54хх.

Освен по балансите се различават и по обработката на повърхността преди покритието: новите и откъм капака са като старите под циферблата.

Не знам, как се казват тези обработки на повърхността, ама не е за красота, а да задържа прашинките да не се разхождат из механизма. А родият е за защита от корозия.
storyteller> пружините са различни, на по-стария с винтчета на баланса са направо като на онези детски колички с ключета (помните ли тези навиващи се играчки?).
Спиралите ли?

Сигурно на по-стария е много по-твърда от тази на по-малкия безвинтов баланс.
Това чудо няма кривене... а ако трябва да и оправяш формата, трябват клещи, и то яки :)

Даже на десет пъти по-бавния се вижда, че амплитудата му е много по-малка от привичната 270 градуса - едва ли е повече от 60.
А на твоите - сигурно много по-малка.
storyteller> Казвам странно, защото тези секундомери са очевидно нефункционални. Бутонът за включване / изключване е доста тегав и самото физическо усилие по натискането му отнема доста частици от секундата, при това ги отнема по неравномерен начин, човешката ръка не може да осигурява едновременно внезапно, бързо и абсолютно равномерно усилие - и обезсмисля прецизната машина.
Натиска ги не ръка, а механизъм. Много рязко - пружината се свива с лост.
Виждал съм на живо подобен, малко по-нов, ама пак отпреди Първата световна война:

Изображение
storyteller> Балансът бие на 360 херца - най-бързия баланс изобщо, за който съм чувал
Не е на 360, на 100 удара в секунда или на 50 херца. За час - 360 000. На сплит-секундомерите с деление през 1/10 са 10 удара, или 36 000 в час. Или 5 херца.

Ето ти още един на същата честота:

http://german242.com/w/strasser_rohde/echl.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

Този е истински :) И пак е балистичен.

Ама тези машини, колкото и да са велики, не са могли да се преборят с по-простото устройство за измерване на къси времена, измислено от един французин - Льо Буланже.
Ток и земно притегляне :)

А след войната идват първите цифрови секундомери, съветските серийни се казват Нептун.
На лампи, смятай :D
Трябва да направя отделна тема - Невен ще се изкефи :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 15 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Още по темата (+)

Мнение от varban » 08 авг 2013 08:39

http://seikoholics.yuku.com/sreply/1500 ... gM7zdKxUVg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://satcy.tumblr.com/post/185135398/ ... ch-cal-890" onclick="window.open(this.href);return false;

Специално за Сейкоша-сан:

Изображение

Изображение

// http://nakahiro.parfait.ne.jp/moji2/seikostopwatch.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

За финишната обработка (+)

Мнение от varban » 08 авг 2013 15:10

Това

Изображение

и това

Изображение

не е правено на песъкоструй, а на чукачка с вертикална стоманена четка.

А това

Изображение

се прави така:

Изображение

а не
Хващам се за главата, показвам му, кво правят в швейцариите.
А бай Стоян ми вика - горките майстори. Нямат свестни машини... мойта фея само като я напъна яко, тръпне така.
И образецът за пред комисията отиде guilloché - (така се пише на швейцарски, с ударение. чете се гийоше, е-то накрая много силно усмихнато ;) )

Фея = ФУ-250:

Изображение
// viewtopic.php?f=55&t=1685&start=15#p12983" onclick="window.open(this.href);return false;

Не пиша термини, щото не знам, как се казват тези обработки.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3686
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Секундомери

Мнение от Seikosha » 08 авг 2013 22:03

Благодаря за посвещението,Сейко си е Сейко :) Макар,че аз лично не ги разбирам тези супер измервателни прибори,а не мога и да ги използвам,такива скорости са за младоци и за учени люде :) Виж,за мене е по-интересен един древен АНКЕР дет кат го гледам,прави 10 удара в минута,така го мързи да се мандахерца,че се чудя как яджеба вече няколко години не е спрял.Пълзи и за това не пада.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 09 авг 2013 00:09

varban написа:Ами, спам :)
Пък славата - бальшой, ама това не помага.
Рано ми е още. Засега тренирам като студент-медик: в моргата :)
Пациентът е по-скоро мъртъв, отколкото жив, въпреки че се появи сърдечна дейност.

Спиралата беше намачкана в района на регулатора.
Поизправих я без да я свалям от баланса. Не можа да стане баш, ма като се науча да си точа пинцетите, ще стане :)

То май за тая клещи ще трябват - размер, като на будилник, ама корава!
Представям си, каква е спиралата на сантисекундната слава :muslim:

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 15 авг 2013 08:22

За пореден път се убеждавам, че няма нищо ново под слънцето!
varban написа: Ако имам много хроматограми, вземам перманентен маркер и слагам точки и сектори направо върху стъклото. А по-навътре пиша.
И не гледам цифри, а като излезе пика, поглеждам в кой сектор е стрелката и направо с химикалката - върху хартията :)

И затова не ме устройва хронограф.
Първо, въпреки модата той е бая по-малък от славата.
Второ - има каишка. И ако го свалиш от ръката, тя пречи. А ако не - ти е заета дясната ръка :)
Трето - едва ли по хронограф ще драскам с маркер и едва ли после ще го мия с ацетон :) То траш, ама всичко си има граници :)
Само че на обратно:

Изображение

Като се натисне бутонът, над който пише Pointage (буквално - точкуване), секундната стрелка оставя точка върху скалата :)

Това го намерих в гугъла, снимката е от http://www.luxury-insider.com/features/ ... aph?page=2" onclick="window.open(this.href);return false;

На първата страница има същият хронограф, ама със затворени капаци и с надолу главата:

Изображение

Имало е и джобни варианти:

Изображение

И още един:

Изображение

Герман казва, че това е много рядък тип хронограф:

http://german242.com/w/best2008/2008.htm#geisler" onclick="window.open(this.href);return false;

За мен всичко около часовниците е рядко, щото нищо не знам.
Ама това нещо ме впечатли. Баш самописец си е :)

Може да оставиш сума точки, после да сложиш хронографа под компаратора и да им измериш точно положението. После миеш цифера и готово :)

Такова решение има много положителни страни... не че не може да се направи сплит-секундомер с три-четири стрелки, ама той ще стане като морска мина от копчета, пък ако е Славa, ще тежи не четвърт кило (колкото любимите ми 5494), а едно-две :)
Втората положителна страна е за часовникаря - няма да се хаби да прави циферблат с много деления - хич не е лесно, особено на емайловите (aka порцеланови). Който си мисли, че положението на маркерите и чертите на скалата след изпичането е същото, като преди, е голям оптимист... в тази връзка: виждал съм няколко стари секундомера в Съюза, и всичките бяха със сребърни циферблати, гравирани с резец (как е на български штихел?).

Има и по-важни следствия - понеже точното засичане на интервали е било много трудоемко, се е налагало повече да се мисли и по-малко време е оставало за измерване. Сега е баш обратното - сигма-делта АЦПтата дънят 24 бита колкото им зададеш често, и ако акълът на измервача е малко, създават илюзия за точност.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Още екзотика по темата (+)

Мнение от varban » 15 авг 2013 08:44

http://german242.com/w/excelsior/exc.htm" onclick="window.open(this.href);return false; :

Уж обикновен сплит:

Изображение

a под моста на баланса има склад за резервни части:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Оста на баланса е била счупена, резервната си е чакала един век на мястото и е свършила работа :)

Още един такъв механизъм:

http://www.watchonista.com/2914/watchon ... -christies" onclick="window.open(this.href);return false;

Капакът си е на мястото, появил се е и надпис на английски. Вярно, не е показано, какво слагат вътре :)

Жалко, че това го прави само тази фирма :(

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 17 авг 2013 19:27

http://prodavalnik.com/hronometr-slava--2br-i28303541" onclick="window.open(this.href);return false;
Донори.Или пък не.....

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Секундомери

Мнение от dreadx » 18 авг 2013 10:32

"за профилактика са ,всико е налично" - освен парче от една пружинка, в механизма на левия бутон. И на двата е счупена по същия начин, той и затова седи така натиснат навътре.
Сигурно може да се направи от по-еластичен материал - жило, струна и т.н.
На мен ми изглежда, че усилието е само, за да се връща бутона и да се придърпва един зъб. Някой може ли да каже ако успешно е заменял такава пружинка с подръчни материали?

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 10:41

То си е грехота да се трепят за донори такива машини. Трябва да се правят.

Двете са различни - едната е с винтов баланс, от старите.
Другата е с безвинтов. Трябва да е с лъскав цифер.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”