Секундомери

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 10:59

dreadx, сега ще погледна. От планшета подробности се виждат със зор.
Ама на бутониите пружинки няма. Всички са по мостовете и са сложни - фигурни шлифовани.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 11:30

Моето мнение - няма да може да се замени, или поне не лесно.

Пружината е много сериозна, с дебелина около 0.7 и ширина 0.5.

Вероятно е счупена не с натискане, а с човъркане, така че може да има и още изненади вътре.

38 лева е нереална цена за такива машини. Бих ги взел за пет лева двата - заради червените стрелки, дефицит са :)

Ама някой от форума ако ги вземе, ще се разтърся за такива пружинки в машини със счупен баланс.
Иван отдавна се е записал за ос на баланса, ще измислим нещо. Ама трябва да ми стигне смелостта да стегна три механизма, а те са си сложни за разглобяване и особено за сглобяване.

Аз още не мога да се съвзема от стегнатите сглобки на мостовете. Разбирам, че това не е ръчен солник, че частите са големи и тежки и за да не лопа като бебешка дрънкалка, си иска точни (значи стегнати) сглобки и сериозно усилие на затягане.

Ама разбиране е едно, а когато винтът на моста на баланса ти отнася острието на отвертката, без да мръдне и без да се надраска, това си е друго.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 18 авг 2013 11:46

И моя е за ос на баланса.А е в дървената ,облицована с плюш кутиѝка :) Тази "пружина" му е здрава,а и според мен много трудно би се приспособило нещо различно .
Изображение Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 12:06

Предложи му 5 лева за двата - по-добро от цената на бакъра. Те са половин кило, така че ще е на сметка :)

Ако кутийката на твоя е оригиналната, вътре трябва да е винтов баланс.

Аз имах оси на баланси за Слава, ама от новите, безвинтовите. Те може и да са същите де...
Обаче не мога да ги намеря :(

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Секундомери

Мнение от rosen_er » 18 авг 2013 12:51

varban написа:
Ако кутийката на твоя е оригиналната, вътре трябва да е винтов баланс.
Да,винтов е:
Изображение

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Секундомери

Мнение от dreadx » 18 авг 2013 13:21

Аз имам такъв хронометър и проблемът му е точно счупена такава пружинка.
Едва ли всичките се чупят от некадърно ръчкане - вероятно при нормална работа се чупят. Не мога да разбера защо всичко трябва да се прави толкова напърчено и на границата пред счупване, като в тоя хамбар може и три пъти по-дълга пружина да сложат, съответно огъването да е по-малко.

А отделно и по-лека пружинка пак ще си върши същата работа - няма какво да преодолява, освен бутона и да събира зъбчето към колелото. Отделно можеше тази функция да я реализират с две отделни пружинки.

Но това, че нещо дава масов дефект, се разбира чак след като започне масовото му производство.. :)

Ако имаш такива пружинки пази си ги, хем за мостра - ако някой вземе да я прави, хем е много вероятно да ти изпадне читав такъв хронометър с точно този проблем.

Може да си разделите с rosen_er един хронометър. Е, не очаквам, че ще ги даде този двата за 5 лв. - за по-малко от 15-20 лв. такъв хронометър едва ли ще изскочи. Освен да гледаш по битаците. Ама нали някои хора се хвалят, че са изтръскали цял Казанлък, плюс всичко в радиус 300 км. - по-добре търси нещо по обяви.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 21:48

Той Митака секундомери не събира. Само вимпели, та от него човек не може да намери свястна каса и цифер.
Имам един такъв, ама луч, с кован цифер и изтрит корпус с изкривени лъгове. Не съм го разглобявал, въпреки че е за профилактика, щото първо трябва да му намеря премяна.

Трябва да почна да го рекетирам :)
Последна промяна 1 на varban, променена общо 18 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 18 авг 2013 22:04

За пружинките на хронографния бутон - направили са ги такива, та да може механизмът да работи рязко. Сигурно си прав за ресурса. Един познат файн-механик полираше подобни пружини преди монтаж и после ги пипаше само с месингови пинцети.

Той и ръчните часовници ги лъскаше като СКС в представителна рота :)

Потребителски аватар
iivetsa
Напреднал
Reactions:
Мнения: 486
Регистриран: 05 юли 2012 22:21

Re: Секундомери

Мнение от iivetsa » 15 сеп 2013 19:38

Днес имахме сбирка в гората с авери от блейдфорума,и един приятел ме зарадва с тази "Слава":

Изображение

Едва ли ще го ползвам,но всичко му работи перфектно, и много се радвам че ще се намърда в колекцията ми :lol:
http://iivetsa.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://bladeforum.bg/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;
kama collector 88

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Секундомери

Мнение от varban » 15 сеп 2013 21:46

На снимката не се вижда ясно, дали е от старите (винтов баланс, матов цифер) или от новите (безвинтов баланс, блестящ цифер на лъчи).

Ама се тая :) Машината е много яка.
Не прощава само падане. Затова има и халка, та да е закачена на врата :)

P.S. От старите е:
Изображение
На снимка новият цифер не може да изглежда равномерно бял :)

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Секундомери

Мнение от rosen_er » 01 окт 2013 19:52

Чудих се къде да покажа тази интересна двоѝка часовници и реших да е (нова тема - отделена от модератор по молба на автора) при джобните.Джобен часовник -хронограф Слава 2МЧЗ ЧК28-1.
Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение Изображение
Доста рядък часовник,като се има предвид сравнително краткият период през ,коѝто се прави .А и факта,че не е продаван свободно на цивилния пазар.И двата работят,като този отляво работи стабилно,десният спира .Непонятно и на двата липсва стрелката за отчитане на минутите работа на хроното.Но това е дребен "хатър" :) Явно часовникарят на коѝто наследих инструмента е имал слабост към хронометрите Слава,защото освен тази двоѝка има още една:
Изображение
Обръщам внимание на логото на десния-не бях виждал такова до сега.

cerasimi
Специалист
Reactions:
Мнения: 1164
Регистриран: 05 апр 2012 15:23

Re: Джобни часовници

Мнение от cerasimi » 01 окт 2013 20:51

Много са добри. Този хронометър -28 ЧК, се води изцяло съветска разработка , на база Молния, и е предвестник на механизма 3133. Дано осите да здрави, стрелки може да се приспособят.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Джобни часовници

Мнение от rosen_er » 01 окт 2013 21:03

Тук са осите.Има много стрелки в материалите,но маѝ са за швеѝцарски часовници повечето.Но има и за Слава хронометър,така,че може би че намеря ,но няма да са със стреловиден краѝ.Ако не са оригинални,не съм сигурен дали не е по-добре без стрелки.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Джобни часовници

Мнение от rosen_er » 04 окт 2013 12:17

rosen_er написа: Изображение
Обръщам внимание на логото на десния-не бях виждал такова до сега.
Ще продължа с повече снимки на този секундомер:
Изображение Изображение Изображение
Доста ранен 1-58,което означава непосредствен след спирането на 28ЧК.Четири цифреният номер е доказателство за тази теза,а също така и старото лого на завода.
Изображение Изображение
Като погледнем "отпред" се вижда ,че този секундомер още не се е казвал "Слава" а е просто изделие на "2час. з-д Москва".Забелязва се известна разлика в шрифта на циферблата с този на вече секундомер "Слава":
Изображение
Като го отворих имаше "мод" :) със стоманено телче.Поразрових частите и намерих нужното:
Изображение Изображение
Вече работи стабилно :yahoo
Мое мнение е ,че този секундомер е междинно стъпало между "Молния" с механизъм 3017 и секундомерите "Слава".

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Джобни часовници

Мнение от varban » 04 окт 2013 17:47

Не :)
Обратно, това означава, че калибър 5494 е произвеждан до средата на 80-те без особени изменения :) В темата за секундомерите има механизъм от края на шейсетте, аз в къщи имам един от седемдесетте и един от осемдесетте годиини. Най-голямото изменение е безвинтовия баланс. Срещал съм го само в цифер на лъчи.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”