Амплитуда, нагласяване на равновесното положение на баланса.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Амплитуда, нагласяване на равновесното положение на баланса.

Мнение от nevenbekriev » 15 юни 2013 19:57

Май има колеги които се плашат от тази доста проста настройка.
При часовниците с подвижен фиксатор на колонката на спиралата равновесното положение може лесно да се промени в доста широки граници. Идеята е импулсният камък на баланса да попада точно в пазвата на анкера и да го държи в средата на между ограничителните щифтове (когато пружината е напълно изпусната).
Не е нужно обаче да изпускаме пружината, може още щом погледнем работещия механизъм да кажем дали равновесното положение е правилно нагласено.
При движението на баланса спиците му (благодарение на свойството на човешкото зрение да възприема бързоподвижните обекти като размазани) описват характерна фигура, която бих оприличил на разтворени крила на пеперуда.
Ако спрем баланса (ще говоря за баланс с 2 спици)и му позволим отново да тръгне, амплитудата постепенно ще нарастне от 0 до да кажем 300 гр.
От 0 до 90 гр. крилата на фигурата се разтварят, като при 90 гр. започват да се достигат и се допират. От 90 до 180 гр. започват да се кръстосват и пак се образува същата фигура, но завъртяна на 90 гр. При 180 отново се достигат, от 180 до 270 отново се кръстосват и достигат и фигурата отново е завъртяна на 90 гр., след 270 до 300 пак се завърта фигурата и остава с леко разтворени криле.
По тези фигури веднага определяме амплитудата, но освен това и виждаме дали е правилно равновесното положение. Оста на симетрия на фигурите трябва да минава точно през камъка на моста на анкера. При 90 и при 270 гр., когато спиците се достигат и допират, това трябва да стане точно над камъка на анкера. Ако не е така, завъртаме фиксатора на колонката в нужната посока и с него се завърта и фигурата. Просто!
Това разбира се е вярно само ако платото е поставено така, че импулсният камък да е на 90 гр. спрямо спиците, но всеки нормален часовникар би го поставил точно така.
При балансите с 3 и 4 спици нещата са същите, само градусите са различни, но това няма никакво значение.
Когато колонката се закрепва направо на моста на баланса, регулирането става като се завърта спиралата спрямо баланса с малка отвертка, поставена в цепката на втулката. Балансът виси на спиралата, мостът е на стойка. Хващаме баланса с пръсти, провираме отвертката внимателно до цепката и завъртаме.Тук става с няколко сваляния на баланса, корекция и проба
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 20 пъти

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Нда...

Мнение от varban » 15 юни 2013 20:21

Добре изложено, чак ме засърбяха ръцете.
Хубаво, че отнесох инструментите в завода.

Като посъбера, ще пробвам вече да не поправям карамфил със зегерклещи...

Благодаря, Невене!

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Skyler » 17 юни 2013 13:05

Много полезно и подробно обяснено, само колегата Невен има тази дарба.
Сблъсках се с проблем, който е свързан с баланса, но малко встрани от темата.
Предполагам, че е сменена или спиралата, или баланса и сякаш балансът се оказва лек.
Часовникът избързва повече или по-малко в зависимост от положението на регулатора, все едно, че спиралата е къса.
Дали е правилно да се утежни малко баланса и как може да стане това. Виждал съм на един часовник капки шеллак по диагонала на баланса, но не знам колко прецизно е работел. Предполагам, че ще се натовари целия механизъм с допълнително усилие.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Pavlin » 17 юни 2013 13:14

Човек като го прочете, малко по малко започва да шваща начина на работа на баланса. Много полезно наистя, но мен все още ме е страх да пипам спиралата.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от atanweb » 17 юни 2013 21:41

Много интересно. Ще се опитам да запомня всяка дума така, че да имам полза от нея за в бъдеще. Може би скоро няма да смея да пипам настройките на баланса но е готино да знаеш как работят нещата всъщност.
Благодаря на Невен за просветлението.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 17 юни 2013 22:01

Skyler написа: Сблъсках се с проблем, който е свързан с баланса, но малко встрани от темата.
Предполагам, че е сменена или спиралата, или баланса и сякаш балансът се оказва лек.
Часовникът избързва повече или по-малко в зависимост от положението на регулатора, все едно, че спиралата е къса.
Дали е правилно да се утежни малко баланса и как може да стане това. Виждал съм на един часовник капки шеллак по диагонала на баланса, но не знам колко прецизно е работел. Предполагам, че ще се натовари целия механизъм с допълнително усилие.
Според това с колко избързва, дали балансът е с винтчета, от какъв материал е спиралата и т.н. може да се постъпи по различни начини.
1. чрез увеличаване на инерционния момент на баланса - подлагане на шайбички под винтовете или смяна с по-тежки. Ако не се държи много на красотата а само на точността, може да се натрупа малко калай от долната страна на спиците на баланса ако има разстояние до моста на анкера. Калаят да е към периферията, а не към центъра(защото иначе балансът ще стане по-тежък, но инерц. момент няма да нарастне).
Правенето на баланса по-тежък не натоварва механизма, а само оста на баланса.
Следва уравновесяване на баланса ако искаме точност във вертикалните позиции.
2. чрез спиралата - подбор на нова или отслабване на наличната.
Моят опит в реставрацията на джобни часовници е показал че най-ценни са спиралите от Волна (2809), ама тези механизми са ценност и не се срещат често. Следват спиралите от Молния и Сатурн.
Стоманените спирали могат да се ецват в разредена фосфорна киселина и това е доста елегантно решение. В резултат изтъняват и отслабват. Дългото ецване обаче води до поява на язви и неравномерности по повърхността, затова ако избързването е с повече от половин-един час/24ч ецването не е добро решение.
Ецването се прави за минута и се промива с вода, пробва се чрез броене на колебанията за минута и така се установява колко още трябва да стои в киселината.
Спиралите от Волна се ецват добре, а от Молния изобщо не се променят.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6201
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от atanweb » 18 юни 2013 09:27

nevenbekriev написа: ....
Моят опит в реставрацията на джобни часовници е показал че най-ценни са спиралите от Волна (2809), ама тези механизми са ценност и не се срещат често. Следват спиралите от Молния и Сатурн.
.....
Спиралите от Волна се ецват добре, а от Молния изобщо не се променят.
[/quote]

Много интересно :idea :clap:
Скоро при мен имаше една Молния която бързаше с пове от 2 часа на ден.
Някой преди много години беше махнал 4 от тежестите на баланса. Бяха поставени нови с идеята да го върна в първоначално състояние, но неточността остана. След което целия баланс беше подменен и нещата се оправиха. Предполагам, причината е била в спиралата която изглеждаше нормално.
Та, чета и преповтарям, но не разбрах последната мисъл за спиралите на Молния. По нагоре в текста е написано, че са подходящи за реставрация (но каква).
Изображение
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 18 юни 2013 13:16

atanweb написа:
nevenbekriev написа: ....
Моят опит в реставрацията на джобни часовници е показал че най-ценни са спиралите от Волна (2809), ама тези механизми са ценност и не се срещат често. Следват спиралите от Молния и Сатурн.
.....
Спиралите от Волна се ецват добре, а от Молния изобщо не се променят.
Много интересно :idea :clap:
Скоро при мен имаше една Молния която бързаше с пове от 2 часа на ден.
Някой преди много години беше махнал 4 от тежестите на баланса. Бяха поставени нови с идеята да го върна в първоначално състояние, но неточността остана. След което целия баланс беше подменен и нещата се оправиха. Предполагам, причината е била в спиралата която изглеждаше нормално.
Та, чета и преповтарям, но не разбрах последната мисъл за спиралите на Молния. По нагоре в текста е написано, че са подходящи за реставрация (но каква).
Изображение
Понеже на доста джобни часовници или изобщо им липсват балансите, или спиралите са непоправими или повредени от корозия, има нужда от донори. Та затова спиралите от Волна и Молния са ценност. Само че спиралите от Молния не се ецват и затова няма как да се отслабят.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Е това е!

Мнение от varban » 18 юни 2013 14:59

Мълча и чета.
Кеф :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 18 юни 2013 17:10

Указанията на колегата nevenbekriev трябва да са в отделна тема.
Като за учебник.

Попаднаха ми десетина -петнайсет баланса с пружините.
Мисля,че са си нови,но не знам за какви часовници са.
Вероятно по снимките няма да се разбере.
Какви размери да им сваля.
Има ли някъде информация за размерите на съответните за механизма баланси?



Изображение

Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Seikosha » 18 юни 2013 18:43

Виж тука,мисля,че ще ти свърши работа донякъде.

http://www.balancestaffs.com/wostok.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 18 юни 2013 19:28

Да,благодаря.
То съм го постнал в моята тема за ремонти,ама кой да гледа. :redface

Сега като разгледах този справочник за баланси се оказа,че на руските има само диаметъра.
А размерите на оста ги няма.
А ми трябват размерите за Молния 3602.
Гледах едно филмче как добавят ос на счупен баланс и ми е интересно дали мога да се справя.
Последна промяна 2 на plamenhar, променена общо 23 пъти

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 18 юни 2013 20:52

Skyler, за какъв часовник става въпрос все пак - нещо трудно за намиране? Имаме ли основания да подозираме, че се е налагало ашладисване на друга спирала?

plamenhar, от къде ги намирате - искам и аз една торба с баланси :)

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 18 юни 2013 21:09

В аукциона.Но човека не знаеше какви са.
Има и друг който предлага.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 19 юни 2013 07:09

А има ли някаква взаимозаменяемост на балансите, или за всеки вид механизъм е специфичен?

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”