Амплитуда, нагласяване на равновесното положение на баланса.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 02 юли 2013 19:15

Това май не е направено да се разглобява. Обаче аз бих му пробил един отвор точно тук:

Изображение

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Pavlin » 02 юли 2013 21:24

Отвор или да сцепиш втулката?

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 03 юли 2013 00:05

Аха, да се разцепи втулката. Изглежда единственият смислен вариант, ако от спиралата нищо не става, е да се махнат остатъците от спиралата, здраво да се захване с клещи, които имат остри ръбове - и да се развърти.
Аз така направих - каза *пук* и се развъртя. Доста здраво я бяха затъкнали. И изобщо не трябваше да се опитвам да го вадя културно.

Не знам дали с нагряване би се охлабила втулката. Предполагам, че ако има инструмент за вадене, той би изглеждал като триъгълна тръба, която обхваща втулката отвън, за да може с въртене да се издърпа по оста.

Разцепените втулки няма как да са толкова стегнати и разбира се може да се вадят с някакъв вид лост или отвертка. Но може би начинът по който ги вадя е най-щадящ, понеже не ползвам за опора никакви други части от баланса. - При вкарване на плосък инструмент в процепа на втулката (най-добре това да връх на игла за спринцовка) и при завъртане в някоя посока, самата втулка би трябвало еластично да се разтваря и допълнително да се разхлабва. С няколко такива развъртания втулката се придвижва нагоре по оста и излиза.

p.s. Ето един друг инструмент за подмушване на ролките.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 03 юли 2013 07:28

dreadx написа:Аха, да се разцепи втулката. Изглежда единственият смислен вариант, ако от спиралата нищо не става, е да се махнат остатъците от спиралата, здраво да се захване с клещи, които имат остри ръбове - и да се развърти.
Аз така направих - каза *пук* и се развъртя. Доста здраво я бяха затъкнали. И изобщо не трябваше да се опитвам да го вадя културно.

Не знам дали с нагряване би се охлабила втулката. Предполагам, че ако има инструмент за вадене, той би изглеждал като триъгълна тръба, която обхваща втулката отвън, за да може с въртене да се издърпа по оста.

Разцепените втулки няма как да са толкова стегнати и разбира се може да се вадят с някакъв вид лост или отвертка. Но може би начинът по който ги вадя е най-щадящ, понеже не ползвам за опора никакви други части от баланса. - При вкарване на плосък инструмент в процепа на втулката (най-добре това да връх на игла за спринцовка) и при завъртане в някоя посока, самата втулка би трябвало еластично да се разтваря и допълнително да се разхлабва. С няколко такива развъртания втулката се придвижва нагоре по оста и излиза.

p.s. Ето един друг инструмент за подмушване на ролките.
Изображение
Този инструмент е за махане на платото (double roller remover)
Понеже си смел и се развиваш бързо и правилно, а аз вече съм минал по този път, мога да ти дам идеи какво да се опитваш да постигнеш.
Научи се да изправяш кривите спирали, да защипваш, залепваш или запояваш вътрешния край на спиралата за същата или друга втулка и външния край за колонката. Научи се да си правиш клинове за закрепването на спиралата. Може и без стробоскоп, използваш точен работеш часовник за еталон, също както еталонен баланс.
Следва естествения стремеж да смениш ос. За целта трябва да извадиш платото. При някои руски часовници това е трудно ако искаш да запазиш оста. Ще видиш, че понякога ако се опиташ да го завъртиш, може да превърти самата ос в колелото на баланса, но платото не мърда. Или оста се отчупва в основата на платото.
Когато бях ученик, правех от 2 счупени баланса (единия счупен горе, а другия - долу) един здрав. Използвах платото за свързваща тръбичка, изпилявах на баланса който е счупен откъм платото до средата долната част на оста и добавях същото парче, взето от другия баланс. Понякога се налагаше да запоявам с калай.

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от dreadx » 03 юли 2013 23:30

Гениална идея - за снаждането на ос. Нямаше да ми хрумне, а може би и на много други хора.

Ами аз нямам и инструмент с който да мога спокойно да държа една ос, докато я изпиля до определена дължина и т.н.
С някаква цанга ли се захващат?

Защо при руските се вади трудно и с какъв точно инструмент вадиш платото?

Не си спомням къде точно, но четох в нета учебник за шлосврски работи. Там пишеше, че при набиването и ваденето на лагери се препоръчва детайлите да се загреят до известна температура. При подобни часовникарски манипулации използва ли се нагряване на детайлите, за да се разхлабят малко и да влизат/излизат по-лесно?
(На каква температура започва да се топи шеллака?)

А ето го и механизмът на швейцарското часовниче. Май не е някаква екзотика и не би трябвало да е чак толкова трудно да му намеря нов баланс. Разбира се много по-ще ми е кеф ако мога да сменя оста му с такава от Полет, но май за целта ще ми трябва стругче. За съжаление се оказа, че и с новата спирала Полет-ския баланс избързва - с 20 минути на денонощие (ама и аз се опитвам да му забавя хода с 1/6-та.) 20 минути обаче би трябвало да са половин навивка на спиралата. Материалът от който са спиралите може ли да се запоява и дали е уместно да се правят такива удължения на спиралата?
Изображение
Последна промяна 1 на dreadx, променена общо 4 пъти

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 04 юли 2013 06:28

Мисля,че излишно си усложняваш живота с тези снаждания на оста.
Твоя механизъм е този,или подобен:
http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... swk&FHF_96" onclick="window.open(this.href);return false;
Имам много хубава такава машина-FHF 96/4.
Работи-само тиража е счупен.Може да го вземеш от твоята.

ИзображениеИзображение

Може да направим трампа за някой друга швейцарска машина,ако имаш.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от nevenbekriev » 04 юли 2013 07:19

dreadx написа:Гениална идея - за снаждането на ос. Нямаше да ми хрумне, а може би и на много други хора.

Ами аз нямам и инструмент с който да мога спокойно да държа една ос, докато я изпиля до определена дължина и т.н.
С някаква цанга ли се захващат?

Защо при руските се вади трудно и с какъв точно инструмент вадиш платото?

Не си спомням къде точно, но четох в нета учебник за шлосврски работи. Там пишеше, че при набиването и ваденето на лагери се препоръчва детайлите да се загреят до известна температура. При подобни часовникарски манипулации използва ли се нагряване на детайлите, за да се разхлабят малко и да влизат/излизат по-лесно?
(На каква температура започва да се топи шеллака?)

А ето го и механизмът на швейцарското часовниче. Май не е някаква екзотика и не би трябвало да е чак толкова трудно да му намеря нов баланс. Разбира се много по-ще ми е кеф ако мога да сменя оста му с такава от Poljot, но май за целта ще ми трябва стругче. За съжаление се оказа, че и с новата спирала Полет-ския баланс избързва - с 20 минути на денонощие (ама и аз се опитвам да му забавя хода с 1/6-та.) 20 минути обаче би трябвало да са половин навивка на спиралата. Материалът от който са спиралите може ли да се запоява и дали е уместно да се правят такива удължения на спиралата?
Инструментът за вадене на платото изглежда така:

Изображение
Захваща платото за предпазната (малката) ролка и винтът избутва оста. Върхът на винта е с отвор за да не счупи оста.
Другият ватиант е с инструмента който ти си показал при спиралата, той стиска между платото и столчето на оста, но е възможно понякога платото да се огъне.
Като нямаш инструменти, може да захванеш платото за периферията на импулсната ролка (голямата) с цанга или хубав патронник за дрелка. Импулсният камък-да се падне меду челюстите на патронника. Внимателно въртиш баланса и теглиш.
Ако оста е за смяна и не е нужна здрава, може да отчупиш платото с парчето ос в него, да го сложиш на плоскост с отвор и да притиснеш внимателно стърчащата част на оста с нещо, после излиза лесно. Ако върхът на оста ти трябва здрав (за снаждане), може да избиеш парчето с къса тръбичка от тънка игла за спринцовка.
Това парче със здрав връх за да го изпилиш до размер за снаждане може да го хванеш в цанга или специално приспособление, направено от 2 половини, които се стягат една към друга с винтове. Изпилява се за да стане равна повърхност и точно на границата на двете половини се пробива отвор малко по-тесен от оста. Разхлабва се приспособлението, поставя се парчето ос така, че да стърчи колкото трябва да се изпили и се затяга. Пили се с диамантена пила, че оста е добре закалена.
Нагряването помага, но при предмети с по-голяма маса. Дребните части изстиват моментално и няма време за действие.
Спиралите се запояват, досега не съм попадал на такава дето да не се запоява. Обаче трябва хубав флюс, подходящи са тези за легирани и неръждаеми стомани. След запояването флюсът (спиралата) веднага се почиства в домакински обезмаслител и после вода. Спокойно може да я удължиш с почти цяла витка и да оформиш от новия участък външния край така че спойката да не пречи на реглажната стрелка. Спойката не бива да е дебела и тежка, новата нишка трябва да припокрие малко старата. Най добре е спойката да остане под моста и да не се вижда.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от varban » 23 юли 2013 07:31

nevenbekriev написа:
dreadx написа:Абе, някой пробвал ли е да настройва хода на часовника със стробоскоп? Има ли такъв метод?
Би трябвало ако стробоскопът е настроен на 3 Hz, или пък на 6, изображението на баланса да стои статично. Ако избързва или закъснява изображението ще се движи по-бавно или по-бързо.
Това е добра идея и си струва да се пробва. Ще се получи виброграф без микрофон.
Както се оказа, има такъв сериен прибор:
Ширина ленты дает возможность определить точность хода в пределах ±10 мин. В тех случаях, когда отклонения от точности хода выходят за эти пределы, ход часов проверяют с помощью стробоскопа. Смещение вспышек неоновой лампы против часовой стрелки указывает на то, что часы отстают, а по часовой стрелке — спешат.
// http://chinim-chasi.ru/Oborudovanie_pri ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Нищо чудно такъв звяр и в България да е завъждан на стада - в часовникарските ателиета.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от varban » 22 ное 2013 23:24

Днес видях резултат от настройване на равновесното положение по методиката на Невен.
Механизъм - Полёт 2609Н, честота на колебанията 3 Hz.
Вибрографът показа beat error 1.7 ms.
Това е грешка от няколко градуса, или някоя и друга десета от милиметъра в положението на колонката.
Разбира се, че не отговаря на ГОСТ 10733 (общи ТУ за часовници) - там е не по-лошо от 0.7 ms. Ама на око - толкова.

Така че още един път искрени благодарности, Невене!

А часовникарят не повярва, че съм го регулирал на око и ухо :)
Не му казах, че машината е събирана от три :D

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от varban » 02 дек 2013 23:12

Още една проверка.
На този полет му бях определил амплитудата около 210 градуса при пълно навиване: 60+120+още къде 30 на око.
Днес снимах машината с 420 кадъра в секунда. Амплитудата излезе 215...220 градуса.

Проверих на още шест-седем часовника. Грешка - максимум 20 градуса от определената на око.

Само че на око се определя много по-бързо. И равновесието се настройва по-лесно. Така че скоростното видео не е по-добро. Става за измерване на крайния резултат :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от varban » 21 фев 2014 12:01

http://forum.watch.ru/showpost.php?p=23 ... tcount=127" onclick="window.open(this.href);return false;

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от Skyler » 28 мар 2014 17:42

Попаднах на снимката на едно полезно инструментче, което не е трудно да се изработи в любителски условия. Много напомня стенд за балансиране каплата на велосипед. Може да е полезно за перфекционистите, пък и за който му е интересно:

Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от rosen_er » 28 мар 2014 21:59

Това е някакъв по-съвременен вариант на "осморка".Но не служи ли за проверка на баланси и колела дали са центровани или имат ли биене при въртене.Как се балансира баланс с този инструмент.Ето я и старата "осморка" .Има някои разлики.
Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от plamenhar » 24 апр 2014 15:27

Да повдигна темата поради мое затруднение.
Ориент календар-21кам.в прекрасно състояние.
След смяна на части за смяна на дните се получи следния проблем.
(А може и така да си е бил.)
Баланса работи много бързо и малък размах.
Трансмисията си е добре.
Смених моста с друг баланс,също и анкера.
Промих баланса и камъните му(разглобих ги).
Същата работа.
Видимо няма причини да има малък размах.

blight
Напреднал
Reactions:
Мнения: 240
Регистриран: 17 окт 2013 17:48

Re: Нагласяване на равновесното положение на баланса

Мнение от blight » 24 апр 2014 15:52

plamenhar написа:Да повдигна темата поради мое затруднение.
Ориент календар-21кам.в прекрасно състояние.
След смяна на части за смяна на дните се получи следния проблем.
(А може и така да си е бил.)
Баланса работи много бързо и малък размах.
Трансмисията си е добре.
Смених моста с друг баланс,също и анкера.
Промих баланса и камъните му(разглобих ги).
Същата работа.
Видимо няма причини да има малък размах.
Може палетите да са навътре в леглата си и котвата да изпуска ходовото колело без баланса да я превключва.
Майсторът се е провалил повече пъти, отколкото начинаещия е опитал.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”