Новобранец... счупен ремонтоар

Caxo
Reactions:
Мнения: 32
Регистриран: 16 авг 2013 00:28
Местоположение: В.Търново

Новобранец... счупен ремонтоар

Мнение от Caxo » 02 окт 2013 16:32

Здравейте, напоследък нещо ми стана интересно да се занимавам с часовници. Имам 2-3 у дома и оттам тръгна всичко. Та понеже не разбирам, отидох на битака и си купих един Полет с датник за 3 лв. Беше в ужасно състояние...Поиграх си, почистих го(касата и цифера), полирах му стъклото и той взе, че заприлича на нещо :yahoo Проблемът бе, че нямаше колчето с което се сверява(ремонтуар?). Сложих едно "кво да е" и го навих с него. Днес обаче реших да отида на часовникар да му сложи подходящ ремонтуар... Да ама не... Отговорът на часовникаря беше, след като махна само задния капак, че "оста е счупена и трябва да се разглоби целия. Ще отнеме няколко дни". Питах го и за цената, каза ми " пет... шест...седем лева, може би и малко повече" .При което аз си взех часовника и си тръгнах. Нищо не му казах, защото не разбирам толкова, но от малкото познания, които имам това ми се струва малко нереално.Не ми е за парите, но останах с впечатление, че ме лъже... Вие как мислите, кой е прав :)

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Новобранец...

Мнение от sheretudis » 02 окт 2013 17:35

ако остта е счупена и е вътре няма как да го навиеш с друга Съществува малка вероятност да е останало само връхчето но това е рядкост и то изключителна Иначе за цената какво да ти кажа n_sad -за толкова пари им отварям капака :lol: и го затварям, без да барам нищо Добрият лекар първо ще ти набие по дълбоко трънчето а като размахаш парите усърдно ще вземе да го вади :wink: Шегувам се донякъде :) нов си и да не се обидиш че съм и с предупреждение да се отнасям по бащински с новите по точно с ДРЕАДХ-ама той така се е овълчил че хич не му пука вече Ха добре дошъл
Последна промяна 1 на sheretudis, променена общо 2 пъти

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Новобранец...

Мнение от Skyler » 02 окт 2013 17:36

Caxo написа: "оста е счупена и трябва да се разглоби целия. Ще отнеме няколко дни". )
Направо съм същисан. Работа за минути ще отнеме няколко дни .... Пък и разглобяване заради ремонтоара?
Закачка: Varban да каже дали е ремонтуар или ремонтоар? Аз си мисля, че думата не иде от ремонт, по-скоро иде от Re-montre, демек remontoire. Ама знам ли, така и не ги научих французките глаголи да ги спрягам.
Поздрави!

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Новобранец...

Мнение от plamenhar » 02 окт 2013 17:52

За "ремонтоар"-от "remontoire".
A,ако е счупен ремонтоара и вътре е останала част от него,си иска поразглобяване.
Ако някой от нас се опита може и да не иска пари,но часовникара с това си изкарва хляба.
Трябва да се свали минимум моста с пружините.А може и откъм датника-но това е по сложно.
Да не говорим,че ако е ръждясал ще стане още по сложно.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: Новобранец...

Мнение от sheretudis » 02 окт 2013 17:58

Пламене човекът пише че е сложил друг ремонтоар и го е навил Следователно няма начин да е останало друго освен връхче но това е инцидентно Обикновено се чупят в канала за законтряне но тогава четириграма си остава вътре и с друга ост не може да се навие

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Новобранец...

Мнение от plamenhar » 02 окт 2013 18:16

Да,така е.Но аз съм доверчив човек и съм склонен да вярвам на хората.
Разбира се докато не ме излъжат.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Новобранец...

Мнение от varban » 02 окт 2013 19:53

За ремонтоара - "oi" в чужфите думи от френски се пише "оа" на български и "уа" на руски. А реално се произнася по средата между оа и уа :)

Ама това не е болка за умирачка. По-лошото е, че ремонтоар на руски е заводной вал, а ремонтуар на български е механизъм за сверяване.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Новобранец...

Мнение от rosen_er » 02 окт 2013 20:24

[quote="Caxo" Отговорът на часовникаря беше, след като махна само задния капак, че "оста е счупена и трябва да се разглоби целия. Ще отнеме няколко дни".[/quote]
Защо решихте,че става дума за ремонтоара?Бог знае коя счупена ос е забелязал часовникарят.

danailhristov
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 14 авг 2013 09:21

Re: Новобранец...

Мнение от danailhristov » 02 окт 2013 20:47

Аз затова търся само работещи че нашия часовникар е смърт направо добре дошъл и от мен

Skyler
Напреднал
Reactions:
Мнения: 249
Регистриран: 28 мар 2012 12:51
Местоположение: София, кв. "Хаджи Димитър"

Re: Новобранец...

Мнение от Skyler » 02 окт 2013 21:24

Може би някоя снимка би улеснила разсъжденията.

Относно ремонтоара или ремонтуара:
varban написа: а ремонтуар на български е механизъм за сверяване.
По-скоро е оста на механизма за сверяване

Caxo
Reactions:
Мнения: 32
Регистриран: 16 авг 2013 00:28
Местоположение: В.Търново

Re: Новобранец...

Мнение от Caxo » 02 окт 2013 21:44

То товага не е и ос, а в вал... :)

Утре ще направя снимки на дневна светлина.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Новобранец...

Мнение от nevenbekriev » 02 окт 2013 22:00

Снимките няма да помогнат. Ще ти трябва ремонтуар от такъв Полет за проба - дали влиза и работи нормално. Отделно обаче е добре ако ще се ползва, часовникът да се почисти и смаже.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Новобранец...

Мнение от varban » 03 окт 2013 00:35

Skyler написа:
Относно ремонтоара или ремонтуара:
varban написа: а ремонтуар на български е механизъм за сверяване.
По-скоро е оста на механизма за сверяване
Много набързо го написах :)
Ако се превежда от руски на български, то ремонтуар ще бъде механизъм за навиване и сверяване:
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0.BE.D0.B2" onclick="window.open(this.href);return false; , т. 4

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Новобранец...

Мнение от dreadx » 03 окт 2013 18:40

Е нали е тръгнал след навиването (нищо не се споменава, като да не е тръгнал).
Коя ли ос трябва да е счупена, за да не се отрази на работата на часовника?

Трудно се работи с малко часовници, понеже дори един ремонтоар няма от къде да свалиш за пробата. НО и да разчиташ на случайни часовникари не е вариант.
Много хора, на които това не им е работата, ще се отнесат доста по-съвестно към ремонта и профилактиката на механичен часовник, просто защото им е хоби и искат да го направят добре. Като понатрупаш малко чаркалаци и разглобиш няколко часовника, ще видиш че не е сложно.

На часовникарите или няма да им се занимава за 5 лв. или масово просто си не могат. Аз оня ден се сетих за една моя покупка от преди известно време и за пръв път отворих хронометър. Отстраних 2-3 дефекта на един хронометър UMF, който преди 2-3 месеца си бях купил точно от "часовникар".
(пишман-часовникарят е frame - Мирослав Григоров от аукциона).
Иначе ми разправяше, че е много печен. После го питах защо ми е продал часовник в това състояние - каза ми че много съжалявал и разбира се, щял да ги отстрани тези проблеми, ако знаел за тях.
Е, много интересно как ли не ги е забелязал и не е знаел за тях, или пък толкова е часовникар.. ;)

Ще си съберете малко основни инструменти и сами ще си ги правите. Много варианти няма.

danailhristov
Reactions:
Мнения: 80
Регистриран: 14 авг 2013 09:21

Re: Новобранец...

Мнение от danailhristov » 04 окт 2013 07:56

този го знам от аукциона.мирослав григоров взех един полет автомат нося си го и ми харесва.обаче след това оферирах един тои отказа офертата нито обясни защо но както и да е.не съм искал да сваля неговата си цена беше.тука от форума сме по печени е вие де аз съм нов още не мога да покажа че и аз съм печен още

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”