Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 21 май 2014 16:37

На 10^4 пределът ти ще е мегаомен. И особено на електронен уред с 9 волта батерия това е опасно - може да изгориш бобинката.

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1376
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от omegaqq » 21 май 2014 17:39

varban написа:На 10^4 пределът ти ще е мегаомен. И особено на електронен уред с 9 волта батерия това е опасно - може да изгориш бобинката.
Спокойно, при уред, който има 2 батерии по 1,5V нема как да се изкарат повече от 3V (по спомени митака работеше с един тл-4). Пак по бледи спомени (че такъв уред и в музея липсва) за да работи уреда на тоя обхват (x10^4) му требеше външно заранване от порадака на 30-тина волта право напреженийце.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 21 май 2014 17:52

И ако батерийте са както смятам на 43 години - едва ли ще направят пакост

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 21 май 2014 19:48

Абе така си е, ама аз пак да напиша - с кетайчески мултицет - предел до десетина килоома. Иначе има вероятност за изследване на закона на Ом за скъсана жица.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 21 май 2014 21:58

Това за мултицета разбрах. Но проблема с двата които правя (3056 им 3056а ) остава - ако ги побутна и човъркам тук там - по някога заработват за малко - няколко минути - и това е. Не вярвам всеки път да е лош контакт. Това се повтаря поне 10 пъти. Мисля че тук трябва да се намеси знаещ и можещ човек. Опраделено ще търся помощ срещу съответно възнаграждение.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 21 май 2014 22:46

Ааа, нема да се даваш!
За да е по-пълна интригата, и аз стигнах до два такива.
Една Ракета 3056А (втората на Капканчук) и една Рула :-)
Ракетата въобще много навреме спря - таман бях седнал да пиша лично, да се похваля :-) Погледнах я, и тя тогава прескочи. Тя си бачкаше без капак, така че мернах веднага батерията - ми добре е.
А Рулата тоя номер от началото на годината го погажда.

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 21 май 2014 23:44

е, да, ама аз не разбирам от електроника. Възможно е да се губи импулса , а той не се вижда. А нещо дето не се вижда, си е за мене мъгла.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 22 май 2014 06:28

Това е като "пренавит" часовник :)

Не може да се губи, няма право :)

Щом като си сигурен в механиката, почваш останалото.
Първото е двигателят. Бобинката му я мерна - остава самия той.

Имам още едно предложение - да си направиш тестер от някоя платка, за която не ти е жал.
Вземаш една батерия волт и половина, запояваш по една жица за плюс и минус, а на изводите за двигателя - две по-дългички и гъвкави, които да завършват накрая с игли.

Аз имам такова чудо, но със захранване от адаптер и освен с 1 импулс/секунда с 10. Направи ми го един приятел: аз също не разбирам от електроника, така че и тука сме наравно.

А ти си къде по-напред с часовниците! Не се предавай :)

Сериозно, ако намекът ти е към мен:

Митака> Мисля че тук трябва да се намеси знаещ и можещ човек.

не си прав :) Омегата, Невен и dreadx (той се загуби като тебе - половин година не е влизал във форума) са тия, които им разбират на кварцетата, щото са добре с електрониката :) От майсторите - като че ли Диран.
Аз направих няколко 3056А и няколко други машини, ама като бях в къщи два месеца в болничен. Това си е новобрански късмет в чист вид :)

После половин година мотах Миро... еле, оправихме се с него, даже трябва да се похваля със снимки - една много красива Слава остана за мен и две еднакви Ракети, от които само една работи; като подкарам и втората, ще си ги делим с Капканчук :)
Точно една от тия Ракети ми се опъва :)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 22 май 2014 16:09

Снощи си направих един опит - свалих моста над колелцата и оставих моторчето голо - без да е зацепено никъде. Докато свалях той беше заработил и продължи да работи без механиката. Но тази сутрин отново спрял. Започвам след малко - платка от друг. После моторче от друг. После бобина от друг - и накрая кофа за боклук.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 22 май 2014 18:32

Немой в кофата :-)
Смени първо моторчето - имам некои съмнения.
Братята пишат за разпадане на магнитчето в капсулата на двигателя на 23**
И при 3056А е капсулен :-)

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 22 май 2014 19:31

Смених платката, Вече 2 - 3 часа работи. Питам се , това дето му казват КВАРЦ - незнам кое е и какво е ама то няма ли определени години живот - не може да е вечно.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 22 май 2014 21:55

Първо - ето линка за магнитите: http://forum.watch.ru/showpost.php?p=24 ... ostcount=5" onclick="window.open(this.href);return false;
dmvt1 е дОбър - по професия е електроник, работил е в ПЧЗ, а сега си изкарва хляба с часовникарство в Санкт-Петербург.
За кварца - не е вечен, разбира се.

Три причини за отказ, както аз си представям.
Най-невероятната - от удар. Но ударът трябва да е бая силен. Механиката сдава багажа много по-рано. И отказва изведнъж. Значи не е от удар.

Разхерметизация и последващо окисление на метализираните площадки на кристала.
Много по-вероятно. Болшинството съветски кварцове, особено големите, в корпус тип ”ковчег" (не знам, как се казва), издават багажа по този параграф. Но - пак изведнъж.
Деградация на кварца. Това пък е болест на малките кварцове в цилиндрични корпуси. Те са добре херметизирани и надеждни. Ама като поработят двайсетина години с 30 килохерца, 24 часа на ден, 365 дни в годината, и се скапват. Интересно, че не се чупят.
От острите им ребра се откъртват микро... абе никакво микро, направо наночастици, и резонансната им честота почва да бяга - и то задължително нагоре, увеличава се.
Това се проявява в избързване на часовника. И става постепенно.
Освен че се увеличава честотата, пада амплитудата. И в един непрекрасен ден генераторът престава да работи.
Този третия дефект е характерен не само за съветските кварцове, ами и за японските. Попадали са ми кварцета Сейко и Ситизен, които явно бягат напред. Но всички са работили много, повече от десет години.

Наблюдението с деградацията на кварцовете е от младини, и не на часовникови. Помагах на един измервач... не, не на измервач, а на Измервач да си подбере кварцове за система за единно време. И чисто от любознателност отваряхме отказали кварцове и гледахме какво им е. Не с лупа :-)

Това е едната възможна причина.
Другата е скапващ се ротор на моторчето.

И сега: Внимание, въпрос!

Как спира часовника, когато рече да ти яде нервите? Стрелката трепка ли или просто спира?

Ако трепка, ама няма вътък да преодолее фиксацията от магнитното поле, значи е мотор. Ако спира, без да трепка, значи е електрониката.

Твойта хипотеза за скапана батерия също трябва да се провери, и то по нсй-сигурен начин - захрани часовниците с една голяма алкална, с външни жици. Тя няма да клекне.

Айде давай!
Ще ги надвиеш тия кварцета :-) Няма къде да ти избягат!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от nevenbekriev » 22 май 2014 22:48

Отне ми малко време да прочета всичко написано, мога да кажа че със почти пълна сигурност бобината е здрава и проблемът е някъде на платката. Руският кварц трябва да се смени по принцип, защото още като нов не е бил стока. Не че е неточен, а с него генераторът се възбужда много по-трудно отколкото с истински или с други думи обикновен китайски кварц. Той може да е причина та за това случайно спиране, но може и да е самият чип на платката и тогава няма спасение освен смяна на чипа или платката.
ПП Няма никаква опасност да се повреди бобонката с омметър, освен ако не е мегаомметър с високо напрежение. Ако обхватът е х10на трета, просто резултатът директно се отчита в килооми.
Последна промяна 1 на nevenbekriev, променена общо 23 пъти

мitakaaa
Специалист
Reactions:
Мнения: 866
Регистриран: 03 фев 2012 23:01

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от мitakaaa » 22 май 2014 22:52

От това което прочетох от линка - май разбирам че моторчето трябва да се промива. Незнам дали съм разбрал , но така ми се стори. А за смазката - нищожно малко или дори без.
За спирането - то става без трепкане - пълно спиране - тоест липса на импулс. Дори при ръчно побутване , не дава признаци. Остава проблема да е в ел. част. а там вече съм бос. Но както и да е - сега работи ( от около 8 - 9 часа) без спиране след поставяне на нова (друга, не нова) платка. Ако изкара до утре, може и да го бъде. Но ще си направя опит - старата платка ще я поставя на друг - ако се яви същия проблем - работата е ясна , пишем я за брак. Интересното е че и другата слава (новата, бялата) също отказа да работи, но тя ще е следващата. Сега да попитам - при изтегляне на ремонтоара - както е редно часовника спира. Но в случая той е без механика, колелцата са свалени. Върху какво действа пластината която е предназначена за това?
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Разглобяване и сглобяване на кварцов механизъм 3056А

Мнение от varban » 22 май 2014 23:03

Има един пин отдолу на платката, меден. И една жълта пластина, която спира ангренажа при сверяване. С горния си край тя контактува с пина на платката, подава плюс (в случая + е маса) на един от краката на интегралната схема и забранява броенето.
Това се прави, та като прибереш коронката след сверяване, първо да мине една секунда и тогава да мръдне стрелката.
Затова спира, когато го няма ангренажа.
Предния модел, 3056, с голямото двигателче, не спираше брленето и стрелката трепкаше леко.
А още по-стария 3050 (с ден/дата) пък прекъсваше захранването на платката.

А първите Рули спираха броенето чак като им извадиш батерията, или пък се свърши :-) Точно като механичен часовник :-)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”