Zenith Defy 300m - реставрация.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Zenith Defy 300m - реставрация.

Мнение от atanweb » 23 мар 2014 16:43

Здравейте, искам да представя едно мое ново начинание.
През последните няколко месеца ми се увеличи интереса към по редките и и ценни часовници за което са виновни много хора от този форум. :wink:
Радвам се, че направих първата крачка и се надявам с ваша помощ да се придвижа постепенно към целта която съм си поставил.

Първият интересен екземпляр срещнат вече в нова за мен светлина по новият ми път бе
Zenith първоначално не му обърнах достатъчно внимание и се опитах да прехвърля "предложението" на приятел от форума, но след като имаше колебание от негова страна и няколкото часа престой в ръцете ми аз много започнах да го харесвам и решението беше взето.
Ще имам работа по този според мен рядък часовник и се надявам с ваша помощ и надзор да постигна добър резултат който да ме кара да се гордея.
Не съм се занимавал с други освен съветски часовници. Тук в тази сфера ръцете ми треперят и се чувствам неуверен... но всяко нещо си има първи път и то трябва да бъде преодоляно много внимателно.

представям на вашето внимание обектът:
Zenith Dеfy 1968 - 300m , стоманен корпус,коронка на винт, автоматик 23j, дата на 4:30, възможност за ръчно навиване.

Изображение Изображение

проблеми и нередности.
-Лош външен вид - поправимо
-Липса на секундна стрелка - здрава сек ос. Оригиналът е с прозорче като на някой модели Слава автоматик.
Разбира се при първа възможност пробвах секундна стрелка от Слава която е много близка до оригинала но е мааалко по къса с около 1,5мм. Мисля, че може да стане, от три стрелки на слава две са стегнати и не влизат добре, а една е хлабава, но се движи. Хубавото в тази ситуация е, че секунданта ос се подава мъничко нагоре, така, че не се изисква дълго стълбче на стрелката.
- Паднала позлата на многоъгълния ринг на стъклото. Колкото и да търсих, не видях точно такъв модел с позлатен ринг. Но от прочетеното от мен за модела се оказва, че моят е една от най ранните бройки които са произведени с механизъм 2552 PC (21600) около 1968-69 след което са били заменени с 2562 PC и повечето които излизат в нета са с по новия механизъм които е с 28 800 колебания 1970-71->
Не съм сигурен дали позлатата е оригинална, но е силно вероятно да е оригинал.
Идеята ми е да я махам, тъй като се е поизлющила подчти цялата.
- оригиналното стъкло минерал е странично фасетирано, радостното е, че е здраво и ще се опитам да го оправя, а оправя ли го ще бъде много ефектно.
Като цяло няма други забележки за сега, механизът работи прилично и с дълъг резерв.
Ще се радвам да кажете окуражаващи думи и напътствия за работата.
:D
Изображение

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от DHM » 23 мар 2014 17:00

Първо се радвам, че е у теб :yahoo Заради не добрият му вид сигурно щях да го лъсна и да му търся нов стопанин :) Очаквам с нетърпение развитието на темата n_thumbsup
Поздрави!!!
.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от atanweb » 30 мар 2014 10:47

Здравейте, дойде моментът в който се затрудних и бих се радвал на вашите мнения и съвети.
Добре, че нещо ме спря преди да приложа максимална сила с ножче в процепа - представях си, че е просто захлупен. Зачудих се на многостенната му форма и след минута с помоща на шублера го развъртях. Белята щеше да е непоправима.
Ринга около стъклото е оригинално позлатен, но с времето се е отлющила позлатата и е сотанала само в недостъпните ъгли.

Вариант 1 - ново позлатяване на ринга - стоманен е. Къде и за колко пари?
Вариант 2 - премахване на остатъците от позлатата. Поради многоъгълната форма и вътрешни ръбове това ще бъде трудно при ръчна обработка. Съвети? Или ако се сещате за химия с която да разградя останалите позлатени люспи и да остане незасегнат стоманения ринг?
Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от plamenhar » 30 мар 2014 14:28

За позлатяването може да разпиташ фена.
Доста часовници му позлатиха.
За махане на златото съм чувал за царска вода,но вероятно ще изчезне и другия метал.
Ако имаш фини часовникарски,швейцарски пили може да го махнеш механично.
http://auction.bg/item.php?id=1695226" onclick="window.open(this.href);return false;
Капака ми се струва доста страдал.Ако му са дълбоки надписите може да се получи добре.
За циферблата знаеш къде и колко ще струва.(Ако се налага).

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от atanweb » 30 мар 2014 15:42

Merci Пламка, ще изчакам информация за оферти за позлатяване или пък да взема да пробвам сам надали може да объркам нещо фатално. Мога да осигуря ток до няколко килоампера :)
За пили, да имам подчти същите но на Ворошиловград СССР - добри са и биха свършили работа, но ще бъде трудно полирането във вътрешнтие ръбове.
Циферблата е добър, няма щети по него и няма да го пипам.
Изображение

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от rosen_er » 30 мар 2014 18:10

Намери зъботехник и да ти мине на пясъкоструѝника (ако има "писалка" с по-фини перли,но става и с този пясък ,коѝто наѝ-често използват ) ринга.Само предпази резбата за която говориш и улея за стъклото.Ще се получи един сатен ефект ,коѝто може да ти допадне.Ако ли не лесно може да се полира.
Каква е тази цена на пилите в аукциона ,бре icon_crazy

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от plamenhar » 30 мар 2014 19:20

Ами цената си е горе долу такава.
От тази марка поединично струваха преди години по 8-10лв.
В момента може и да са по скъпи.
Аз имах късмет в гладните години от едно кафене срещу зала България
си купих комплекта много ефтино.Пазя го като очите си.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от nevenbekriev » 30 мар 2014 20:00

Можеш да пробваш с памучен тампон и полираща паста, ако позлатата е тънка трябва да се махне с търкане. С пила лесно ще повредиш формата. За позлатяване може да питаш в златарските ателиета или направо при Хемингуей - Георги от Пловдив

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от DHM » 30 мар 2014 20:38

Саше, в нета не видях с позлатен ринг.....така, че твоя дори и да е бил такъв с полиране ще стане по-добре, отколкото да се позлати отново.....а и позлатата няма да е трайна!
.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от plamenhar » 30 мар 2014 20:45

nevenbekriev написа: С пила лесно ще повредиш формата. За позлатяване може да питаш в златарските ателиета или направо при Хемингуей - Георги от Пловдив
И на друго място съм писал-всеки сам да си прецени силите.
Обаче е много трудно да си коректен в преценката за собствените възможности. n_sad

И мен ме чака реставрация на каса,безел и стъкло за Seiko-то хронограф.
Купил съм частите и събирам кураж. :mrgreen:

Успех Сашо.Добре,че циферблата е наред.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от atanweb » 31 мар 2014 20:00

Позлатата като гледам пада на парчета като я зачекна с тънка отвертка, по дебелина бих я оприличил около 10 микрона. Прави впечатление, че дори от вътрешният кант позлатата изглежда оригинал щото и вътрешната резба е отлична.
Тук в града съм питал в златарските ателиета за позлатяване - отказват или не правят такива услуги.
Клоня 60/40 да подновя позлатата стъклото е леко жълтеникаво и с позлатата ще се върже много добре. Но ако не ме устроива оферта ще пробвам сам да я сваля. Вярвам, че ще се справя.
Вече подкарах корпуса и многоъгълната му форма е трудна за работа. работя много бавно и прецизно за да не изтърва нещо. Притеснява ме задния капак. Доста е изтрадал. Видно е, че някой е премахнал серийния номер. Антикваря пък се опитал с водна шкурка да търка и станала голяма каша. Там ще ми падне доста игра. Митко, ти ми спомена за секундна стрелка с такъв профил. Би ли премерил дължината и от центъра(стъблото) до края.
Започвам да се оглеждам за верижка Зенит. Ако някой види бих се радвал да сподели.
Изображение

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от plamenhar » 31 мар 2014 20:17

Оууу!
Ти направо верижка,и то Зенит!
Знаеш ли,че само катарамката с логото която си купих за моя
струваше май над 50лв?И то не съм сигурен дали е оригинал.
Тук в представителството каишка за Зенит без катарамата е 800лв?!

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от atanweb » 31 мар 2014 22:41

Еее Пламка убиваш ми мерака :)
Нали все търсим по друг начин. Ние от витрини рядко пазаруваме.
Изображение

DHM
Специалист
Reactions:
Мнения: 2375
Регистриран: 31 окт 2012 12:06

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от DHM » 31 мар 2014 23:18

Точно 10мм, Саше :)
.

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Zenith - реставрация.

Мнение от plamenhar » 01 апр 2014 06:30

atanweb написа:Еее Пламка убиваш ми мерака :)
Нали все търсим по друг начин. Ние от витрини рядко пазаруваме.
Е,няма да се отказваш.
И моята катарама не е от витрината.
Ще се оглеждам.
Kолко е между лъговете?
И какво е логото на циферблата,че не се вижда добре?

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”