странен проблем с малко Радо

Отговори
storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

странен проблем с малко Радо

Мнение от storyteller » 08 май 2012 06:09

Взех едно малко Радо със старата ЕТА уж за резервни части, но реших да го запазя. Прилича на сивите и черните на sheretudis, той има много (http://s18.postimage.org/rf9hutn2t/PIC_0012.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;) - не мога да снимам моя, че още не съм се наканил да взема нова батерия за фотоапарата.

Часовникът върви добре с ръчно навиване, явно проблемът е в модула за автоматично навиване. Часовникарите на принципа проба / грешка смениха всичко, което можеше да се смени (ротор, някакви колета от стандартни ЕТИ) - пак не работи - и върнаха оригиналните части обратно. Сега подозират, че капакът е бил сменен, опира и затова часовникът не работи. Действително, като сваля капака и разклатя часовника, веднага тръгва. Но на капака си пише Радо и на интернет гледам, че си и типичен капак за подобни Радо.
Единственото, което се сещам, е да поръчам по-издут прозрачен капак, за да не опира роторът, но се чудя дали проблемът е действително в него. Някакви идеи? Как да проверя, да взема да го размахвам няколко сутрини подред без капак например?
Какво ще препоръчате - направо да взема една цяла машина ЕТА и да сменя всичко накуп, или да сменя капака?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от Pavlin » 08 май 2012 06:29

По добре не бързай с покупка на нов капак или части, докато не си сигурен от какво става така. Аз ако съм ще опитам да сложа нещо вместо капак за един ден, ако ще и капачка от бутилка да е, да видя дали ще навива.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от sheretudis » 08 май 2012 08:11

ETA- 2836-2 ли е Движиш ротора на ръка и ако автомата задвижва зъбното колело над барабана и не го изтърва значи автомата е изправен В капака не би трябвало да има проблем защото на винт или с натиск нещата са еднакви В заключение- да не ти пука защото имам 10-15 машини и проблема го решаваме от движение и дори радикално С друга машина

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от sheretudis » 08 май 2012 08:18

Извинявам се за това че повторно цвъкам форума но ми хрумна и най простия тест Мандрахулкай часовника до ухото и ако се чува някакъв шум - значи ротора не опира Едва ли часовника е нов че да няма никакви луфтове

storyteller
Moderator
Reactions:
Мнения: 845
Регистриран: 12 яну 2012 13:36

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от storyteller » 08 май 2012 08:47

Със свален капак навива, със сложен капак не навива и не се чуват никакви шумове. Значи трябва да е от капака, но на интернет Радо такъв модел са със същия капак. И някак съм сигурен, че капакът не е сменян - същият метал, същата степен на износване, пасва перфектно, на него пише Радо...
Сега ми хрумна обаче, че може да е сменена машината - на интернет всички Радо от тази серия са със 17 камъка, а моят е с 25. Пак ЕТА 2789, но с 25, а не 17 камъка.
Или пък друг вариант - възможно ли е на старата ЕТА 2789 да е сложен ротор от по-нова, 28хх-2. Чета, че новите са с 0.3 милиметра по-високи, а това е достатъчно, за да опира ротора.


Пиша ти сега ЛС за машина.

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от sheretudis » 08 май 2012 08:55

Дали е с 17 или25 е без значение Капака с натиск ли се затваря Ако да там има една червена силиконова гарнитура конусовидна Виж дали е там

sheretudis
Специалист
Reactions:
Мнения: 1171
Регистриран: 14 яну 2012 16:50

Re: странен проблем с малко Радо

Мнение от sheretudis » 08 май 2012 09:03

Разликата в камъните е по автомата Едната машина е със стоманени Това по никакъв начин не прави часовника с по дебел или тънък механизъм От 17 става на 25 и обратно без проблем

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”