Руски кварцови часовници - ремонт

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от dreadx » 26 фев 2016 00:23

Много ме кефиш с това, че не се отказваш.
Каквото и да знае човек - все някога се сблъсква с проблем, на който решението не е очевидно.
Но си струва да се хвърлят повече усилия - за да се научи нещо ново.

В случая не разбрахме нищо за импулса - но следващия път, като настроиш по-добре развивката на осцилоскопа ще хванеш импулса на цял екран и ще може да се прецени какво става - сега се вижда по една почти вертикална черта, която дори и да е крива - то е с един пиксел ширина и е трудно да се каже.

Пробвай също да закачиш осцилоскопа за единия или другия край на бобинката - спрямо плюса на батерията - различно е.

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от fade » 01 мар 2016 20:34

Здравейте,
Начи този Лъч се превръща в голям пъзел... Не ще и не ще... намерих през почивните дни една уж работеща платка от същият тип, и я сложих на механизма. Изобщо не искаше да трепка дори механиката! Със старата платка поне трепка. Ще пробвам да я захраня тази "новата", и да и погледна пулсовете на осцилоскопа но... явно нещо не се харесаха с тази бобина и моторче.
Междувременно домъкнах и уж по добър осцилоскоп, ама резултатите са същите. Отново гледах пулсовете на осцилоскопа под товар. Всичко изглежда добре пулсовете са с правилна форма и около 6-8ms широчина размаха им е ~1,5V. Направих видео но не се е получило много качествено има отблясък на екрана и не се виждат хубаво. Но аз ги видях гарантирам, че са с правилна форма.
Мерих между терминал на бобината и + на батерията... в двете посоки. Мерих и между двата терминала на бобината. Видеото само с информативна цел, предупреждавам че не се вижда много добре горната част на екрана. Вертикално 0,5V на деление, Хоризонтално 2,5mS на деление.

Ето видеото

Правих и други разни експерименти. Взех един соленоид от магнит вентил на пералня, и въртях на 220V/50Hz. около 2-3 мин. Върти без проблеми разчитах, че ще прекара ако има някой боклук но ефект отново нямаше, дано не се е прецакал магнита на моторчето, но след тия екстремни експерименти, пак си трепкаше по същият начин. То всъщност какво повече да му се прецака така или иначе не работи. Само дето пластината на батерията май се намагнитизира :redface
То аз предполагам, че и други работи са се намагнитизирали, но вече май не ми пука много много какво ще стане. По скоро ми е интересно колко са "дурако" устойчиви. Разбира се кофти е когато дурака съм аз но така се получава понякога в живота.
Ей такива ми ти работи мило ми дневниче... lol2

П.П. Погледнах на осцилоскопа и "новата" платка, работи и пулсовете и изглеждат ОК но без товар. Като дизайн и присъединтелни размери е същата, но пистите са малко по различни като дизайн.

Изображение

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от dreadx » 01 мар 2016 22:34

ха сега защо пък с новата платка не трепка..?!? - или нещо не опира, или нещо окъсява.

А на видеото ми дава: Content warning: this video is private.

Със соленоида от пералня можеш да размагнитиш частите, ако го отдалечиш плавно. А магнита на моторчето няма да се размагнити - така почиствах един часовник, като го въртях в магнитно поле - и после си работи.

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от fade » 04 мар 2016 10:33

dreadx написа:ха сега защо пък с новата платка не трепка..?!? - или нещо не опира, или нещо окъсява.

А на видеото ми дава: Content warning: this video is private.

Със соленоида от пералня можеш да размагнитиш частите, ако го отдалечиш плавно. А магнита на моторчето няма да се размагнити - така почиствах един часовник, като го въртях в магнитно поле - и после си работи.
Не знам защо не трепка, мисля, че прави контакт. Първо като видях тази платка се зарадвах много, защото ми направи впечатление, че под кондензатора има изолатор, а на моята няма. Веднага реших, че това е проблема и, че сигурно окъсява точно на това място. по някакъв начин. Но после разбрах, че не е в това "болката" и като погледнах схемата разрбрах че кондензатора е към маса и дори да има късо това няма как да му попречи да работи според мен. Както и да е...
Следващото нещо което се каня да направя е да сменя барабанчето с роторчето, мисля, че там откъдето вземах платката има и роторчета. Ще пробвам да обърна и посоката на барабанчето, т.е. да вкарам онова езиче в другият процеп между полюсите, па дори и да тръгне на обратно.
Това което прочетох за батериите в другата тема ме накара да се замисля, че твърде много пипам батерията с ръка, ще пробвам да почистя контактите там и самата батерия също. Ще си взема и изолирана пинцета днеска ако е отворен магазина.
Оправих видеото на пъблик.
Може би ще пробвам и да засека и трептящият кръг как се държи, но за целта ще трябва да помисля как да изведа по добре терминалите, че сега не е много подходяща установката за точно такъв тип измерване.
Това е засега.

П.П.
Мисля, че стана много обширна дискусията и ако администраторите нямат нищо против, ще е добре да се отдели в отделна тема: "Луч кварц кал.2350" или нещо подобно!

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от fade » 24 мар 2016 22:06

Здравейте,
След, сигурно 20 разглобявания, Осцилоскопи, LC метри, лабораторни захранвания и мултицети поне 3 вида...след два месеца сага, тази вечер тръгна тази проклетия! :o :redface
Може би ще е малко позьорско, но ще си позволя да се самоцитирам:
fade написа: ...
Замерих бобинката днес с един лабораторен уред и съпротивлението и показваше 4.78кОм-а.
Направих сверка в табличката от книгата за ремонт на кварцови часовници която е споделена по напред в темата и там допуска за въпросният механизъм е 3,2-4кОм:
Изображение
Дали според вас това може да е причината да няма сила стъпковият мотор да задвижи, ангренажа. От електрическа гледна точка моята логика е, че не достига ток на мотора за да създаде въртящ момент понеже напрежението в следствие на голямото съпротивление е голямо.
Моля поправете ме ако греша!
...
Имам и още въпроси за други "проекти", но искам да видя поне един заработил, за да не се демотивирам :)
Сложих бобина според предписанието на производителя, (~3,5-3,7kOhm) и смазах с хидравлично масло Castrol-32 камъчетата на ангренажа колкото можах тънко с една импровизирана маслодозировка от игла за спринцовка. :redface
Преди това го бях заливал с бензин от спринцовката само върху лагерите и го въртях на бобината от магнит вентила на два три пъти. На механизмът донор му правих пълно разглобяване че беше се окислил или може би е бил мокрен не знам. Бобината му се оказа здрава (поне на активно съпротивление) само единият и извод беше отлепен от терминалчето. Запоих извода и го намазах с ПВА лепило.
Имаше и проблеми де, скъсах резбата май в платата където са терминалите на бобината, но един леко ръждясал болт от донора успя да се захване и повече не пипам. Ако нещо се случи вече имам от къде да взема резервна плата. Имам и още една май здрава бобина но много странно навита е в обратна посока и изводите и са на обратно, та реших да не рискувам. :wink:
Утре ще му купя една нова батарея че тази нещо като че ли почна да пада. То малко ли ръчкане беше. На няколко пъти я хващах механично с металната пинцета... :redface
Ще му купя хубава, да видим колко време ще изкара с нея.
Стискайте палци да не се получи някой капак ефект като го затворя или пък да успея да му сложа стрелките без да надраскам циферблата. lol2

Тогава ще му направя една фотосесия, за да остане в историята като най-скъпият ремонт на най-инатестия аматьор дето сте виждали. :fool: lol2

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от Seikosha » 24 мар 2016 22:40

И всичко това сага 2 месеца :o Наистина трябва да има човек голям инат и свободно време,да се забатачи по нещо което струва 5лв. Ма както съм казвал: " Не е важно да стигнеш целта,а пътя към нея" Поздравления за което n_thumbsup
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от varban » 24 мар 2016 23:00

Ееее, страшен си!
Присъединявам се към Сейкоша-сан! Само така!

Интересна работа излезе!

Само не ми идва на акъл, защо бобинка за определен механизъм ще дава по-високо съпротивление от нужното.
Студена спойка?! Ми че ти едната я презапои.

Разбирам да е по-малко... там ясно, късо вътре в намотките.

Ама по-голямо?!

Да са объркали броя на намотките не е възможно. Едно, че щеше да работи не по-зле, а по-добре. Второ, че просто няма място! И по-тънък проводник не може да е - няма откъде да го вземат!

Абе мани тия бобинки - важно е, че си инат! Значи ще станеш саат-будала :)

Много як дебют!

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от varban » 24 мар 2016 23:06

За хващането на батерията с пинсета. Ми по заводски инструкции е с пластмасова. Аз даже имам такава, ама не я знам къде е. Като свикне човек с часовникарска, с пластмасовата или изпуска, или обратното - изстрелва чарка :)

Лежа на ухото, че тия батерии имат бая голямо вътрешно съпротивление и две секунди на късо не бият куче :)

Ако не ти дава сърце да пипаш батерийката с метал, карай с пластилин и клечка за зъби - по-удобно е от пластмасова пинсета.

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3685
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от Seikosha » 24 мар 2016 23:49

Аз си ги слагам с пръстчета и няма никво късо :lol:
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

fade
Reactions:
Мнения: 65
Регистриран: 25 май 2015 20:47
Местоположение: РусИ

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от fade » 26 мар 2016 12:10

Аз тия два месеца ги написах за по голям драматизъм... :lol:

Едва ли съм чоплил повече от 5-6 часа на седмица, вечер като се прибера от работа по час, час и половина, и то само през седмицата.
varban написа: ...
Интересна работа излезе!

Само не ми идва на акъл, защо бобинка за определен механизъм ще дава по-високо съпротивление от нужното.
Студена спойка?! Ми че ти едната я презапои.
Ама другият край не съм!
Ся обаче като имам бобинки мое да пробвам да капна и другата да видим какво ще стане, ей тъй заради спорта и от дженабетлик.
varban написа: Разбирам да е по-малко... там ясно, късо вътре в намотките.

Ама по-голямо?!

Да са объркали броя на намотките не е възможно. Едно, че щеше да работи не по-зле, а по-добре. Второ, че просто няма място! И по-тънък проводник не може да е - няма откъде да го вземат!
...
Случвало ми се е да разтегна проводник при навиване на бобина и точно такъв е ефекта, нараства активното съпротивление. В заводитете, дебелите проводници ги навиват, като водят проводника със система от ролки. Но тия тънките ги дърпат през дюза която едновременно ги маже и с лепило. Ако е било малко по-вискозно лепилото на тоя тънкият проводник колко му е да го разтегне. Както и да е, ще пробвам бобината с роторчето на другият механизъм ако там се държи по същият начин, значи проблемът е все пак в роторчето.
Този опит няма да е много коректен тъй като аз вече го разглобявах роторчето с надеждата вътре да е проблема но...
Днеска повлякокох още един Луч 2350 да видим дали ще мога да го подкарам, има и една красива Ракета 2356, но е със счупен ремонтуар, тя ще е следващият обект, човека каза че ще ми я пази. :D
Дадоха ми и малко Мобиус ама е много стар на повече от 20 години сигурно. Казват, че не се развалял ако стои на тъмно и хладно, но на мен ми се струва леко потъмнял в сравнение със снимките които виждам в нета. Мисля си обаче, че за моите аматьорски ремонти и цели ще върши работа. Според мен е добър компоромисен вариант и е по-добре да се уча с такова масло отколкото да хабя истинско или пък да слагам каквото ми падне.
Време е да се пробвам на механичен, да видим там колко време ще ми отнеме, дано не отиде една година! lol2

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Руски кварцови часовници - ремонт

Мнение от varban » 26 мар 2016 15:57

За проводника с който навиват бобинките на кварцетата - произвежда се изолиран, също като дебелата медна тел. Не съм наясно, как се лакира намотката. Допускам, че е с капка лак на намотаната бобинка, но може да е и с преминаване. Навиването обаче става с машина с ролки. Регулира се натягането на проводника, с точност до десети от грам-сила. В НИТИ, където работих няколко години, имаше швейцарска машина Метеор, която работеше с проводник до 10 микрона. Тя може да навива такива бобинки.

Ето и една руска такава:
http://www.chipmaker.ru/index.php?app=a ... lot=831171" onclick="window.open(this.href);return false;
Била нелошо копие на Метеор. Има снимки и на оригинала. Ще пробвам да намеря в тубата видео на метеора :)

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”