Опит за смяна ос на баланс

plamenhar
Специалист
Reactions:
Мнения: 2740
Регистриран: 17 апр 2012 14:49

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от plamenhar » 01 фев 2015 20:46

Че то останаха ли фабрики неунищожени в Русе?
Навремето като тръгвах за София по булевард "3 март"2-3км. отляво и отдясно само фабрики.
Почти нищо не е останало.Както и да е.Отвлякох се.
И аз употребявам в момента(50гр.)12 годишно" :mrgreen:
И се мъча с едно Сейко дето не ми стигат 0.5мм.да си влезе достатъчно механизма в касата.
Не мога да го проумея.
Та голяма краста градски.Дерзай.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от nevenbekriev » 01 фев 2015 21:17

tolio_rs написа::b .Като че ли е еднаква.Вече съм употребил и не смея сега да го отворя пак да видя.А иначе за струга да знаете ,че не съм часовникар.А само любител на техниката :) .С часовниците си лекувам нервите.Няколко години не бях пипвал часовников механизъм.Сега фабриката е в унищожение и малко по малко си прибирам нещата.Стигнах до събраните счупени часовници в бюрото ми и тогава реших да си ги възстановя малко по малко,а и нервите да си пооправя. :wink:
То и аз не съм часовникар, и аз така за нервите. Ама вече имам 4 струга.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от atanweb » 24 юли 2018 20:13

Продължавам в тази тема, че да не разводняваме с още.
Взех една дефектна Молния (Уралска приказка) с цел да приема предизвикателството. Отдавна ми е мечта да опитам да се справя с подобен проблем, защото преди години стигне ли се до този факт, че балансът е счупен и всички надежди потъват. Дори и хубав часовник, то той остава без шанс.
Та... днес преглеждам старите теми и се подковавам за следващият ремонт.
Молнията вече е подготвена, свалих баланса и му махнах спиралата и месинговата пластина с камъка посредством две макетни ножчета насочени едно срещу друго и подпъхнати между спиците на баланса и пластината. След минута и без особена борба успях да разделя двата детайла един от друг. Маркирах си предварително къде сочеше камъкът, но както Невен е писал в други теми, той винаги сочи на 90 гр. спрямо спиците. Сега предстой да раздела оста от баланса. Ето някой основни моменти от други теми.
omegaqq написа:Процеса го има описан в книгата "Механически часовници". Имаше я качена в един друг форум, но я махнаха. При положение, че "3017" има възможност ще я дам да се качи и тук. За сега качвам само страниците с процедурата по смяна на ос на баланс.

Изображение

Изображение

Изображение
и друго от Невен...
nevenbekriev написа:От една страна - нужни са приспособления, които не си струва да купуваш или правиш само заради една ос за Молния, от друга - тръпката да се справиш сам е велико нещо.
Аз си направих сам струг и всички нужни инструменти и нагоди когато бях в 7ми клас, значи всичко е възможно.

1. Как да махнеш старата ос без да повредиш баланса и платото. Оста е занитена, а балансът на Молнията е от бронз и ако просто я избиеш, може таблата на баланса да се изкриви или даже да се счупи. Редно е занитената част на оста да се отнеме на струг, но ти нямаш такъв. Затова след като махнеш спиралата (с тънка часовникарска отвертка се надига цепнатата втулка спрямо таблата на баланса), пусни баланса в силно разредена 18:1 сярна киселина, за един ден стоманената ос ще изчезне и ще останат само таблата на баланса и платото и то без никакви поражения.

2. Трябва ти наковалня с отвор в който влиза частта на оста където стои платото и инструмент с който да занитиш оста. Може да си купиш комплект шестограни - торкс, които имат отвор и да използваш двата най-малки, като единия го хванеш в менгеме и той ще е за наковалня, а на другия може да се отреже с ъглошлайф закривената част и да се ползва за поансон. Важно е отворите да са достатъчно дълбоки, ако не са ще счупят върховете на оста. Оста се занитва с леки удари с малко чукче. Със същите приспособления се насажда и платото.

3. Проверява се баланса за "биене". Може да извадиш анкера и да сложиш баланса без спиралта за да провериш нормално ли се върти. Биенето се поправя с кривене на спиците на таблата. Балансът трябва да се върти дълго и да спира много бавно във всички положения. Таблата не трябва да се допира до нищо. Ако видиш че има превес, може да изпилиш малко някой от винтовете на баланса, но това не е съвсем професионално. Прецизното балансиране ще е задача за по-следващ етап на овладяване на занаята.

4. Поставяш спиралата така, че импулсният щифт да сочи към оста на анкера. Монтираш колонката на моста. Поставяш готовия баланс в часовника (без анкер). Идеята е да провериш дали всичко е наред. Отклоняваш баланса на 180 градуса и проверяваш колко свободни колебания ще направи. В легнало положение трябва поне 100, а в право - поне 50. (камъните трябва да са почистени и смазани). Проверява се във всички положения. Ако затихва бързо, най-вероятно спиралата опира в спиците, моста или колонката.

5. При проблеми винаги можеш да попиташ.
Това до тук добре, чел съм и друг път за това, че е по добре чрез струг да освободя оста и така смятам да направя. Ще взема размерите на баланса преди това, защото тук те не са пълни.

Изображение
А-379

намерих една подобна тема макар и за друг механизъм ,но нещата ми се струват почти същите.
http://elgintime.blogspot.com/2015/01/h ... laced.html" onclick="window.open(this.href);return false;
ето и друга за обратният път на сглобяването на балансът на Молнията
http://dcwatches.blogspot.com/2012/04/m ... epair.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Та, има ли някой точни размери на баланса за Молния 18к?
Предварителни въпроси.
Нужно ли е най широката част на баланса да е точният размер. т.е. тя е около 1,8мм
ако намеря материал от който да опитам да струговам и той е например 1,5мм, и направя тази част 1,5мм , то това проблем ли е? Тъй като J от картинката по горе до колкото успях да премеря е около 1,3мм и разликата идва малка.. може би?
Виждал съм доста по големи оси за джобни часовници, май трябваше да се захвана с някой по лесен.
:redface
Изображение

ivan_p_uzunov
Специалист
Reactions:
Мнения: 1157
Регистриран: 07 яну 2015 21:50

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от ivan_p_uzunov » 24 юли 2018 21:55

Ето какво съм правил на бързо когато съм си имал работа с тукашните стругари -за да ги дразня !
Изображение
самостоятелната ос е оригинална нова ос за 18 камъкова молния . вижда се че заготовката е дори по малка от нея . -Но за да постигнеш положителен резултат ти трябва и измервателен микрометър до 1 стотна ! :b - Мисля че ще се справиш! Успех! хубаво е най -широката периферия да не я пренебрегваш . Чрез нея се постига добро занитване . Според мен можеш да си позволиш да я направиш по тънка но тогава изтъняването и ще рефлектира върху подходяща замба и силата и здравината на самото занитване . А и тя ти е степенката -петата за набиването -Цялата енергия на чука се предава на нея .И ако само леко си изместил вертикалното центроване на замбълъка ще я изкривиш - подбивайки я на една страна . Ще го видиш после в завъртането на целия баланс в осморката . :b

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от nevenbekriev » 25 юли 2018 07:38

Това, дето съм го писал в началото, е за ентусиасти без никакви инструменти. Ти имаш струг!
Най-важното в цялата работа е да свалиш старата ос от таблата без да повредиш таблата. Трябва да хванеш в струга оста за частта, на която стои втулката на спиралата и да струговаш най-дебелата част така, че таблата да може да се извади надолу, в посока към двойната ролка.
1.5 мм е тънко, при условие, че отворът ще бъде 1.3.
Аз лично нямам и не ползвам други измервателни инструменти, освен обикновен български шублер от 80те (имам 3 такива, за да мога да намеря лесно поне единия като ми потрябва...)и един индикаторен часовник-микрометър, с който меря колко трябва да бъде дълга оста преди да почна да струговам. Всички диаметри меря с детайлите, които ще стоят на това място.

В първия от линковете всичко е читаво. Вторият обаче е пример за това, как итернет пространството е пълно с глупости, които някой идиот е публикувал за да се похвали пред другите идиоти...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от atanweb » 28 юли 2018 16:51

Благодаря за информацията.
И понеже не искам да пускам просто празни мнения изчаквам и добавям когато има някакво развитие.
Прилагам малко снимки.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

а това е видео от което си помагам и гледам горе долу в каква последователност би триябвало да се случат нещата.
https://www.youtube.com/watch?v=WyGbUEa8agA" onclick="window.open(this.href);return false;
тук е момента да ми подскажете ако има нещо нередно в показаният метод в клипа.
Така с голям мерак започнах, но бързо разбрах, че стоманените пръти са силно закалено.
Пробвах да струговам, но не се получава така както друг път. Дори повредих две от китайските остриета. Материала направо откъртва парчета от ножа. Плъзга се и не стругова. Това ме наведе на мисълта, че трябва да го отвърна или отгрея.
За справка ползвам това мнение на Невен
viewtopic.php?p=60314#p60314" onclick="window.open(this.href);return false;
и посочената таблица Изображение
Опитах с газовата горелка. Но не ми се получава. Успявам да нагрея до 220-240гр. спрямо таблицата и повече не може. Или пък аз нещо бъркам. Когато доближа максимално пламъкът на горелката до стоманената пръчка тя не свети в никакъв цвят. когато отдалеча на 2-3см. започва да свети в ярко жълто-до оранжево. Но това е всичко. Не не се променя колкото и врем еда нагрявам.
Къде бъркам. Ясно ми е, че трябва да стане постепенно, но това е трудно с такава горелка. с насочен пламък.
Моля дайте съвет.
Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от nevenbekriev » 28 юли 2018 17:38

Последователносста в това слайдшоу е правилна, но не показва всичко. Но това е работа без обръщане на оста, или всичко се прави наведнъж. Проблемът в този случай е, че не можеш да мериш размерите на долната страна. Тоест, можеш да мериш с измервателни инструменти, но не и със самото плато.
Виждам, че си съставил чертеж с много размери. Те почти всички са ненужни, особено когато примерно някой преди теб е сменил камък с какъвто е намерил, разширил е отвора на таблата на баланса или на платото... Точните размери са "докато влезе както трябва", и никакво значение нямат числата и стойностите.

Нещо не си разбрал за отвръщането на стоманата. Нищо не трябва да свети. Става въпрос за цвета на окиса, който се получава на повърхността при нагряване. С горелка можеш да нагрееш до 700-800 градуса, и наистина да почне да свети. Но такава температура е нужна при закаляване. При отвръщане се нагрява до не повече от 300.

ПП Когато искаш да свалиш старата ос от таблата, трябва да престържеш оста не откъм занитенета част, а от другата страна - откъм ролката...

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6194
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Опит за смяна ос на баланс

Мнение от atanweb » 28 юли 2018 18:48

OK.
Изображение
груба грешка съм направил. ОК. значи опитите продължават.
И за страната на струговането ще си запомня урока. И изключение на една- две драскотини, мисля, че не съм повредил таблата на баланса.
Благодаря за бързите напътствия!
:b
п.п. една готина снимка на баланс на Молния колкото да не е празен поста.
Изображение
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”