Сага за 3055

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 04 авг 2015 18:58

Епилог:
Лучи замина към Варна с настроена платка и баланс от стария образец, с кривата спирала. При мен вървеше кут змей, ама във Варна почнаха номера - взе да лъже. Последва рекламация, и Лучи се върна в Казанлък за гаранционен ремонт.
Като го получих, първо приверих, как върви за два-три дни. Ми... ми точно си вървеше. Вярно, на ниска амплитуда. Преди да почна да го ровча, проверих, колко му е запасът по автоподстройка в сравнение с моя. На моя малко врътване на микрорегулатора не влияе въобще на хода. На Лучи не дава да го пипнеш - почват биения и върви, както си иска.
Смених за проба балансите - работата се оказа в тях.
И след това в действие влезе резултатът от нетрадиционния ми пазарлък: в остатъците от двата механизма имах един 8-магнитен баланс. Сложих го на Лучи и работата заспа :)
След това - малко хамалска работа за обслужване на инкаблока откъм цифера. И понеже и без това го разглобих, му направих пълна профилактика.
Сглобяването мина приятно, с една гумена бира, и след няколко дни проверка Лучи замина за Варна.
Преди малко Сейкоша-сан ми се обади да ме светне, че за две седмици не може да разбере, дали Лучи избързва или изостава. И аз се изкефих, като когато стегнах първата си машина в половин допуск.

Ми това е :)

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сага за 3055

Мнение от atanweb » 04 авг 2015 20:23

Голямо БРАВО за деянието ти. Душа човек си. Упорит и умел и се радвам, че те познавам.
Сигурно си единственият в нашата мила родина който не се предава пред тези нестабилни и своенравни машинки.
Поздравления за пореден път.
Герой си!
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 04 авг 2015 20:47

Да бе, а Невен да не е от Страната на Красивите Крави?
:yahoo :yahoo :yahoo
Ако не беше той и още няколко души от руския форум, нямаше да ги бъде ни Трололо, ни Лучи :)

Потребителски аватар
the collector
Специалист
Reactions:
Мнения: 1279
Регистриран: 05 фев 2015 02:42
Местоположение: София

Re: Сага за 3055

Мнение от the collector » 04 авг 2015 21:39

Адмирации за упоритостта и търпението! :clap: :clap: :clap:
"Бог може да ни изпраща терористи, но мой дълг е да му ги върна обратно."
В. В. Путин

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 04 авг 2015 23:12

atanweb написа:... тези нестабилни и своенравни машинки.
Вторая причина моих писанин - всякие байки в сети по происхождению и по капризности механизма. О происхождении судить пока не берусь, но о капризности... да ну!
3055 - танк! Но если 2609.НА эквивалент Т-34, то 3055 следует сравнивать с Т-80 :-)
// http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost3127818" onclick="window.open(this.href);return false;

И по първата точка почна да ми просветва. Луч 3055 е машина с бая древни корени и интересна история.
Всичко е почнало от 3045, цельнотянутый Юнгханс 600. Да де, ама както Юнга не е хич убедителен, така и съветското му копие. Безконтактните електронно-механични балансови часовници нямат никакви предимства пред който и да е механичен автомат. Малко по-прости са, щото нямат пружина, и само толкова. Е как по-прости... за такива като нас, и то ако не е одрана бобинката. Ама за часовников завод са по-голям таралеж. Иска си ток и жици: производство на платки, бобинки, и още шантав баланс с магнити и голям дерт при уравновесяването. И накрая - механизъм първи клас (демек, трето качество, +/- 30 секунди).

Това са разсъждения, а фактите са, че 3045 доста бързо е залязъл. И има само колекционна стойност ;) Ама е бил в серия, и разходите са направени. Разходи за пускане на неудачен балансов електронно-механичен калибър!

Така че е имало поправителен, и този път не са копирали, а са сменили тотално концепцията.
Още от средата на шейсетте години НИИ Часпром е правил много интересни часовници. Пак балансови, пак електронно-механични, но с баланс на 28800 и с анкерно колело с 30 зъба. В авторските свидетелства го има това решение. И в метал:
Изображение
Това на снимката е електронно-механичен балансов хронометър, разправят, че вървели като кварце средна хубост. Само че - за сметка на идеален баланс. Но за масов часовник това не е решение. А вече е имало и производство на специализирани интегрални схеми, и на часовникови кварцове. И е останало да се сложи точката над i.
В поправителната сесия бъдещия 3055 получава кварцов генератор на 32768 херца (заимстван от Электроника, тогава вече е имало сумалък модели), проста интегрална схема-делител до 8 херца, платка с безкорпусни транзистори (като на 3045) и блок бобинки, пак като на 3045.
Само че понеже балансът получава два импулса на период, той трябва да работи на 4 херца, или 28800.
И нататък - анкерното колело, което се полага на този баланс, вилката също е изменена и много по-човешка от тази на 3045, и целият ангренаж. Че и за капак - календар с цели 9 камъка :)

И цялата тази работа - на участъка за 3045 в Минск.

Съдейки по авторсмите свидетелства, разработчиците са от НИИ Часпром, а технологията е местна, на Минск.

И всичко би било прекрасно, ако този механизъм не се е оказал сложен за часовникарите. Оттам и половината легенди за капризността на механизма. Другата половина е заради безкорпусните транзистори, а по-точно заради заливката им. Слоят се напуква заедно с изводите.

Но ако платката е оцеляла, или се ремонтира, машината е уникална. Има само няколко такива машини в света, на пръстите на едната ръка се броят.

ПС: Оправих правописните грешки. И като прочетох за авторските свидетелства... :)
Не смятам, че в НИИ Часпром са изобретили нещо. Всички решения са били известни преди 3055. И няколко такива механизми е имало. Всички известни удачни решения са събрани и приложени за получаване на работоспособен и точен механизъм. И никакъв технически риск. Това братята го умееха, и не само в часовниците ;)

А авторските свидетелства споменавам само заради имената. По тях може да се предположат авторите.

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Сага за 3055

Мнение от atanweb » 05 авг 2015 15:20

Благодаря Върбан (warbanpedia) :) за интересните разсъждения и факти.
За Невен и Диран не говорим, те са богове на времето.
Изображение

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сага за 3055

Мнение от Seikosha » 18 ное 2015 01:29

Хубо ,че намерих темата.За малко да забравя и да пропусна да почета Лучи със символичният юбилей, сигурно си спомняте за него, Върбан наш, цяла сага написа за него :)

Изображение

а юбилеят е 4 месеца, или точно 120 дни, от деня в който Лучи беше сверен и засечен спрямо Time.is и подложен на тест за точност. Вярно само в едно положение,но няма как толкова време всеки ден да го въртя като шиш кебап.
Резултатите са следните - има изоставане с цяла минута и 8 сек. ( 1.08 м.) което дава отклонение при прости аритметични иьчисления - 0.5666666666666667 сек/ 24ч. icon_clap
Не знам с какво име биха го нарекли баш корифеите от Нюшателската обсерватория,ма сигур ще е нещо от рода на: "Нещото което ни скри шайбата" :lol:
И си представям как би го описал някой сомелиер: "Младо сухо вино от Казанлъшка върба :D с чудесен аромат и златист цвят, отлежало 4 месеца в малка кутийка, в голямо чекмеже. Като удариш една половница от него, забравяш що е туй време" А наздраве :b
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 18 ное 2015 02:12

Е, значи е в половин допуск (за 3055 заводския допуск е 14 секунди за седмица).
Колкото за въртенето - се тая е. Този вуднервекер няма никаква позиционна грешка.

А заслугата тук не е моя. Аз на Лучи май хич не съм пипал тримера, просто го вкарах в резонанс. Без никакви прибори, само на око :) Така че може да пием по едно за добрия дядя Василь (или тетя Олеся :)) от Минск, дето преди повече от трийсет години му е настроил точно генератора :)

ПС: забравил съм, все пак съм го настройвал: viewtopic.php?f=104&t=4652&start=20#p45159" onclick="window.open(this.href);return false;

Е, тогава никаква не съм я свършил... че то допуска на COSC за кварце си е близо десет пъти по-строг, не шест десети, а седем стотни ;) А за половината не ми се приказва ;)

Вече сериозно... не знам, по какъв клас сертифицират такива машини. Кой може да каже 3055 механика ли е или електроника?
Аз не мога :) Щото е и двете ;)

Seikosha
Специалист
Reactions:
Мнения: 3684
Регистриран: 11 фев 2013 21:37
Местоположение: Варна

Re: Сага за 3055

Мнение от Seikosha » 18 ное 2015 03:42

Анджак де. И аз хортувам на бачо ви Ангеля постоянно: "Не те ли е срам бе, дърт пергиш си вече, а да клечиш по бреговете на Марица,да убиваш животни и после да злоупотребяваш с тяхната белтъчна маса като я превръщаш в л.... тор." - "Ама то риба бе ма Мишел - шаран му викат" - "Е, и кат е шаран да не е маруля бе дъртьо" :lol: Че тъй с класификациите.
Ама Връбчо,аз ли не разбирам пак нещо както требе, или на тебе не ти е рандеман да пишеш по това време. Защо Лучи да е в половин допуск бе чоджум? Казваш ,че заводският е 17 сек. на седмица,ми Лучи ги докарва на 3.96 ,което не е ли една четвърт допуск, или трябва друго да се разбира.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 18 ное 2015 07:20

Да де, в смисъл че четвърт е вътре в половин :) Демек, половин допуск или по-добро.

От завода трябва да излизат с +/- 2 секунди на ден. А при мен - с +/-1. Това се отнася за 3050, 3055, 3056, 3056А и 1956. А по-новите руски кварцета, 2356 и производни, са по-трудни. При тях допускът е +/- 1 секунда, и значи трябва да ги вкарам в +/- 0.5. Аз затова повече се хваля с по-старите ;) майтап :) всъщност, 30 калибър ми харесват повече.

Колкото за Лучи... интересно, кога ще изпие батерията. Моят Трололо вече оправи една. Ама от 30 стотинки де... пийна я за пет-шест месеца.
Но лятото Лучи вървеше по-добре. Като се стопли, ще почне да наваксва :)

А за настройка по разряд COSC кварцов хронометър - няма как да стане с такива кварцове. Тия седем стотни на ден означават 30 секунди годишно - мисия невъзможна нито за настройка (много е груб тримера), нито за стабилност.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 11 яну 2016 22:07

Сваляне на баланс на 3055:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 11 яну 2016 22:24

Важно: балансът се слага и маха при освободен хак. Това означава коронка в първо положение. Този като е без манивела, е по-зор, щото пружинката заема произволно положение. Ама пък балансът е от старите и магнитите не лепнат към анкерното колело.

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 11 яну 2016 22:36

След това магнитите на баланса се чистят особено внимателно и фанатично с пластилин и се проверява магнитната притяжка на анкерната вилка.
И балансът се слага на място. Грубо се уточнява равновесието така, че отклонение както налво, така и надясно на еднакъв ъгъл да води до превъртане на анкерното колело на по половин зъб.

И после - обратно. Пластинките-подложки ги залепвам с капка хептан, ама и с бензин става :)

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Сага за 3055

Мнение от varban » 19 яну 2016 07:49

stepona555 написа: Много ме сърбят ръцете да разкостя 3055 с грапав цифрблат :lol: ако него ще пращаш на заколение съм кандидат. :wink: .
// viewtopic.php?f=83&t=5422#p49719" onclick="window.open(this.href);return false;

3055 ще е тема на тази тема, обещавам :) Щото имам цяла партида от Миро, и за да работя спокойно с транзисторките, трябва да разчистя масата :) А това може да стане, като реанимирам няколко Луча :)
Вярно, няма да са хронометри, а каквито платки има. С платките ще се учим заедно. Щото аз нито една не съм оправял още, не съм като Сергей. А там има подробности, които са важни.
Хубавото е, че кварцовия генератор е половината ремонт на платки за 3055. И той е същия и за 3050, и за 3056, и за 3056А. И тази половина определя точността на часовника.
Лошото е, че не мога да намеря свестни тример-кондензатори.
Кварцове също няма достъпни свестни. Има само 20 ppm, което е добре, ама не достатъчно добре.
С донори и баба знае :) Ама донорите са Рухли и 1956, а и те са кандидати за реанимация :)

dreadx
Специалист
Reactions:
Мнения: 794
Регистриран: 20 апр 2013 16:58
Местоположение: София-Лозенец

Re: Сага за 3055

Мнение от dreadx » 19 яну 2016 19:06

Кварцове имах някакви уж читави, ама не знам колко са точни (понеже честотомерът ми не е точен) - трябва да ти пратя да пробваш.

Тример-кондензаторите повреждат ли се? - свали ги от платката и ги почисти - ако са се нашмъркали с електролит от изтекли батерии може да правят проблеми. И не скуби части от Рухлите. :)

- ама и от новите кварцови часовници не си струва да скубеш кварцове, защото там може да са +/- 2 Hz и с електронната корекция (прекъснатите писти) се нагласява точността. Което обезсмисля преместването на кварц от една платка на друга и т.н. (освен ако не е същата платка, със същия чип) и да прережеш същите писти.

Изобщо са се отказали да ползват точни кварцове, чудя се как по-рано не им е хрумнало това с корекциите. Благодарение на това, сега вече всичките електронни часовници са точни - независимо с какви кварцове ги правят. Обаче кварцовете са обвързани с определена платка. Но пък може да ашладисаш платка от MIYOTA на някоя Слава - стига да е удобно да я закрепиш някъде. И отпадат проблемите с настройки на точността и т.н.

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”