Махане на хром?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 17 авг 2012 14:11

Може и никел да е. Няма хубаво съединение с основата, отлепя се на парченца.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 23 авг 2012 12:24

Намерих няколко линка с начини за махане на позлата, дали ще стане и за махане на хром:
http://www.essortment.com/remove-gold-f ... 24850.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.instructables.com/id/TRASH-TO-TREASURE/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.scribd.com/doc/40289717/How- ... ther-Scrap" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
mechanist
Reactions:
Мнения: 17
Регистриран: 01 сеп 2017 13:46
Местоположение: София

Re: Махане на хром?

Мнение от mechanist » 09 окт 2017 10:27

В началото на разговора се казва, че детайла от който искаме да свалим хрома или никела, трябва да се включи като анод. В следващи постове, колегите казват че стоманата я включват за анод, възникава въпроса...
Последно, анод или катод трябва да бъде детайла за почистване от хром?
edox hydromatic series

mulniq
Специалист
Reactions:
Мнения: 648
Регистриран: 27 сеп 2015 20:29

Re: Махане на хром?

Мнение от mulniq » 09 окт 2017 13:37

nevenbekriev написа:
atanweb написа:
lusti написа:...опитвахме да никелираме(хримираме)кормилата на колелетата :D Получаваше се добре....
Интересна тема се заформи.
До тук добре, явно със свалянето на никела всичко е ясно. Аз обаче искам да попитам за нанасянето на хром върху почистена повърхност.
След като се обръща поляритета... какво друго е необходимо? От къде да внесем хром в процеса?

Имам як трансформатор за зареждане на акумулатори.... и много мерак.
Хромирането и никелирането са много различни процеси.
При хромирането се използват неразтворими електроди от специално олово. Хромът се взима не от анода, а от електролита. Почти винаги се използват електролити на базата на хромов анхидрит, който също може да се купи във Варна от Марвин.
Електролитите са 2 вида.
1. Традиционен - вода, сярна киселина и хромов анхидрит.
2. Тетрахроматни - освен всичко това и малко натриева основа.
При традиционните се получават обикновено твърди лъскави покрития. Те са износоустойчиви, но не защитават от корозия защото имат микропукнатини. Работи се при високи температури на електролита. 60 градуса.
При тетрахроматните покритието е млечно-матово и меко, няма пукнатини. За добър вид трябва да се полира. Работи се при 18 - 25 градуса
И в двата случая се използва голяма плътност на тока - около 60А/ дм2
При работа електролитът се обеднява на хром и има нужда да се добавя анхидрит. При тетрахроматните е нужно охлаждане, защото от тока електролитът се загрява.
Анхидритът цапа ужасно и една лъжичка може да унищожи цял апартамент. После боядисване не помага.

Аз успешно хромирам стомана, но за сега не съм се справил с месинга и цинка.

Имаше си спомням едни еднолитрови бутилки с течност в която отново чрез електролиза се позлатяваха разни детайли! Ако не се лъжа учителката по химия разправяше как си позлатила гривната, но не разбрах от къде е купила този разтвор!Мога да разпитам и да ви кажа дали може да се случи в домашни условия!

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1260
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 09 окт 2017 18:07

mechanist написа:В началото на разговора се казва, че детайла от който искаме да свалим хрома или никела, трябва да се включи като анод. В следващи постове, колегите казват че стоманата я включват за анод, възникава въпроса...
Последно, анод или катод трябва да бъде детайла за почистване от хром?
При електролизата винаги анодът се разтваря, а каквото се отлага е на катода. Щом трябва да се сваля покритие, значи детайлът ще бъде анод. Може да съм написал навремето нещо неправилно по инерция...
Свалянето на никел става със съвсем други електролити и е много по-сложен и отровен процес, не е подходящ за домашни условия.
Изобщо галванотехниката е хубаво нещо, но обикновено е много отровно. Относително не са отровни процесите на никелиране и поцинковане и по тази причина тези покрития се правят на много места и изобщо не са проблем. Посребряването и позлатяването също могат да се правят с неотровни процеси, но в този случай не се получават дебели здрави покрития, а само декоративни, които с няколко потърквания с вълнен парцал се протриват...
Истински дебели покрития се получават за съжаление само с цианидни електролити, но това никак не е за в къщи и освен това никой не работи с тези процеси изобщо в страната ни. Другият древен начин за добро позлатяване е с живак, който трябва да се изпари...
Свалил съм разни практически книги по галванотехника на руски. Имам предвид наистина практически, с пълни подробности за процесите... Ако някой иска - мога да му ги пратя на пощата примерно

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”