Махане на хром?

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 12 авг 2012 17:52

Някой има ли представа как се маха хромираното покритие с химия, да не е механично?
Този беше в кашона, отачало мислех че бил позлатен, но няма марка. По късно видях остатъци от хрома. Ако се полира ще светне:

Изображение

Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Re: Махане на хром?

Мнение от DDimitrov » 13 авг 2012 06:07

Здрасти ,
С уточнението че не съм химник и не съм на "ти" с химията, ще помогна с нещо което бях открил преди време в мрежата. Не съм сигурен колко е безопасно за здравето, но се използва натриев хидроксид (сода каустик) в обърнат процес на хромирането. Детайла от който ще сваляш хрома, трябва да е закачен като анод, а на мястото на катода поставяш парче неръждаема стомана. Като електрически източник може да използваш батерия или зареждащо устройство за акумулатори. Предполагам, че скороста на процеса зависи от големината на ампеража, т.е. висок ампераж води до ускоряване.Съотношението на разтвора на натриев хидроксид в електролита ми е неизвестено.
За съжаление мога да помогна само с тази неизчерпателна информация.

Поздрави,
Димитър

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 13 авг 2012 14:41

Здравейте,
Колегата Димитров е прав
Състав на електролита:
Натриева основа (сода каустик) 90 гр.
Вода - до 1 литър
Температура - стайна
Плътност на тока - около 2А/ дм2
Използва се за сваляне на хром от стомана, никел и месинг. Пробвал съм, става идеално.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 13 авг 2012 14:48

Благодаря ви много!
Но изникват други въпроси. От къде мога да купя каустика и какво напрежение да му пусна? Също така съм чувал че пластината трябвало да е от специална неръждавейка, не от обикновена.

Потребителски аватар
DDimitrov
Reactions:
Мнения: 59
Регистриран: 03 авг 2012 10:41

Re: Махане на хром?

Мнение от DDimitrov » 13 авг 2012 15:45

Мисля че сода каустик може да се намери почти във всеки железарски магазин. Ако не намериш може да пробваш с препаратите за отпушване на канали, повечето от тях съдържат натриева основа, но не всички. Някой може и да не стават заради процентното съдържание на дуги основи и химикали. Относно неръждаемата стомана- не мисля че има значение. Експериментирай.

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: Махане на хром?

Мнение от lusti » 13 авг 2012 16:40

Здравейте,написаното от колегите е вярно.Сега си спомних че много от отдавна през 80-те години като ученици се опитвахме да никелираме(хримираме)кормилата на колелетата :D Получаваше се добре,доколкото си спомням първо сваляхме никела по начина описан по горе.За целта ти трябва сода каустик,има я във всяка железария или магазин за битова химия.Нричат я също и сода за сапун :D.Токоизточника за електролизата може да е със напрежение от 2 до12 волта задълвително прав ток като на анода(+) се потавя пластината от неръждавейка(за сваляненна хромирането).Също така е важен и ампеража(силата на тока) колкото по голям ампераж толкова по бърза електролиза.Експерементирай и успех.

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 13 авг 2012 17:33

Никелът се сваля доста по-трудно от хрома.
Натриева основа ЧЗА(химически чиста) на гранули може да се купи във Варна от фирма Марвин ООД в ЗПЗ. Иначе се продава готова разтворена в бутилки в кварталните бакалии, но процентното съдържание трябва да се определя чрез теглото и обема.

Свалянето на хромовото покритие е прост и непретенциозен процес за разлика от хромирането...
Не са критични нито плътността на тока, нито концентрацията на NaOH, нито температурата. Нужното напрежение е няколко волта, то много зависи от съда, температурата, площта на часовника и на анода. За тези които искат да се занимават с галванотехника е нужно да имат регулируем токоизточник. Но за сваляне на хром може с акумулатор, зарядно устройство или някакъв а адаптор. Силата на тока може да се променя чрез потапяне или изваждане на анода. Анодът може да е и обикновена желязна ламарина.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 13 авг 2012 17:42

Имам Piko трансформатор, с него би трябвало да стане.
Снимката е от нета:

Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6195
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Махане на хром?

Мнение от atanweb » 13 авг 2012 18:23

lusti написа:...опитвахме да никелираме(хримираме)кормилата на колелетата :D Получаваше се добре....
Интересна тема се заформи.
До тук добре, явно със свалянето на никела всичко е ясно. Аз обаче искам да попитам за нанасянето на хром върху почистена повърхност.
След като се обръща поляритета... какво друго е необходимо? От къде да внесем хром в процеса?

Имам як трансформатор за зареждане на акумулатори.... и много мерак.
Изображение

lusti
Reactions:
Мнения: 98
Регистриран: 25 фев 2012 23:29

Re: Махане на хром?

Мнение от lusti » 13 авг 2012 19:03

През 80 те тук в ЕЛПРОМ Етрополе освен ел.двидатели произвеждаха и разна ширпотреба,някои детайли се никелираха имаше специален цех.Доколкото си спомням за анод се слагаше чист никел,за по сигурно утре ще говоря с майтора който отговаряше за този цех и ще го питам за технологията :D

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 13 авг 2012 19:22

3017 написа:Имам Piko трансформатор, с него би трябвало да стане.
Снимката е от нета:

Изображение
Да. идеален е, трябва ти само един ампермер (или мултицет)

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 13 авг 2012 19:39

atanweb написа:
lusti написа:...опитвахме да никелираме(хримираме)кормилата на колелетата :D Получаваше се добре....
Интересна тема се заформи.
До тук добре, явно със свалянето на никела всичко е ясно. Аз обаче искам да попитам за нанасянето на хром върху почистена повърхност.
След като се обръща поляритета... какво друго е необходимо? От къде да внесем хром в процеса?

Имам як трансформатор за зареждане на акумулатори.... и много мерак.
Хромирането и никелирането са много различни процеси.
При хромирането се използват неразтворими електроди от специално олово. Хромът се взима не от анода, а от електролита. Почти винаги се използват електролити на базата на хромов анхидрит, който също може да се купи във Варна от Марвин.
Електролитите са 2 вида.
1. Традиционен - вода, сярна киселина и хромов анхидрит.
2. Тетрахроматни - освен всичко това и малко натриева основа.
При традиционните се получават обикновено твърди лъскави покрития. Те са износоустойчиви, но не защитават от корозия защото имат микропукнатини. Работи се при високи температури на електролита. 60 градуса.
При тетрахроматните покритието е млечно-матово и меко, няма пукнатини. За добър вид трябва да се полира. Работи се при 18 - 25 градуса
И в двата случая се използва голяма плътност на тока - около 60А/ дм2
При работа електролитът се обеднява на хром и има нужда да се добавя анхидрит. При тетрахроматните е нужно охлаждане, защото от тока електролитът се загрява.
Анхидритът цапа ужасно и една лъжичка може да унищожи цял апартамент. После боядисване не помага.

Аз успешно хромирам стомана, но за сега не съм се справил с месинга и цинка.

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 13 авг 2012 21:20

По изчерпателно няма как да се обясни!
Мисля че няма как да получим добри резултати в домашни условия. Моята идея е да свали хрома, да се полират и да се оксидират. Последния и най труден момент е печата на циферблати. Ако се направи както трябва, дори може да се превърне в бизнес. Има хиляди похабени часовници с които никoй не иска да се занимава.
Остава неясен въпроса с нанасяне на PVD покритието.

Извън темата, значи е добра идея да ползвам анхидрит ако имам "зъб" на някой? :mrgreen:

Pavlin
Site Admin
Reactions:
Мнения: 4809
Регистриран: 03 яну 2012 18:46
Контакти:

Re: Махане на хром?

Мнение от Pavlin » 17 авг 2012 13:54

Днес за загледах в един корпус, пак от кашона. Направи ми впечатление тъмната черта по ръба под хрома. Ако беше еднороден материал, нямаше да има разлика в цвета. Усъмних се и разчовърках отстрани. Излезе Ау 10, някой е слагал хром върху златното покритие. Явно дота отдавна, още преди ерата на Златната треска:

Изображение Изображение

nevenbekriev
Специалист
Reactions:
Мнения: 1259
Регистриран: 14 юни 2012 17:05
Местоположение: Варна

Re: Махане на хром?

Мнение от nevenbekriev » 17 авг 2012 14:09

Много странно. Да не би да е никел?

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”