Проблем с навиващата част на часовник

Отговори
Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от miroman » 08 сеп 2015 09:51

Здравейте,

имам проблем, който не съм в състояние да реша. Състои се в следното:

Часовникът е Universal Geneve Polerouter, автоматик с микро-ротор, но има и ръчно навиване. Навива се нормално (пробвам го с 50-60 завъртания на коронката). След втората, третата врътка тръгва да работи.
След това работи 4-5 часа. На вибрографа показва "beat error" 0 и амплитуда > 200. Верно, малко е, но не мисля, че от това е проблемът.
Та след като поработи няколко часа, спира. Намирам го спрял, с напълно развита пружина, т.е. пружината е изпуснала по някаква причина. При опит да го навия отново не се навива, трябва да го обърна с циферблата надолу, за да "захапе" и да почне отново да навива. Почне ли - ситуацията се повтаря: работи няколко часа, пружината изпуска по някаква причина, започва да не може да се навива.
Проверено е, че системата за законтряне на барабана работи, т.е. не се развива поради изпускане на контрата.
Подозренията ми паднаха върху системата "пружина-охлюв", като предположих, че има нещо износено в контактната им част. Затова смених последователно: 1. пружината с друга употребявана; 2. "охлюва" (по препоръка на часовникаря, при който го занесох) с чисто нов; 3. отново пружината с чисто нова, по номенклатура. Проблемът си остана.

Не съм сменял единствено барабана. Следващото ми предположение е, че при определено положение на пружината спрямо вътрешната повърхност на барабана тя се "плъзва" и след това по инерция се развива. При това развиване не знам как, но се откача и охлюва. Защо обаче след това при опит за навиване не се закача пак - също не мога да си обясня.

Понеже вече купих някои части (които никак не са евтини), а резултатът е нулев, преди да купя нов барабан (още над 100 лв. n_sad ), реших да попитам майсторите във форума за тяхното мнение. Изобщо дали има нещо, което да мога да проверя, преди да купувам барабан?

Часовникарят, на който го занесох, каза, че не може да го поправи. Ако пък знаете кой със сигурност ще го направи, давайте координати и да го пращам.

Поздрави, Миро.

Всяка идея е добре дошла :). Също така съм готов да го пратя
Изображение

Потребителски аватар
varban
Moderator
Reactions:
Мнения: 4585
Регистриран: 26 май 2013 21:00
Местоположение: Казанлък
Контакти:

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от varban » 08 сеп 2015 15:19

Гледам, никой не пише... дай аз да пробвам да кажа какво бих направил на твое място.
Ако имах свестен виброграф, щях да проверя, как се изменя амплитудата при навиване на пружината. Примерно, като тръгне, гледам колко показва прибора и пиша две колонки:

Завъртания на коронката || Амплитуда

И ако амплитудата става двеста градуса още на петото-десетото завъртане, а после не се променя, ще предположа, че пружината приплъзва прекалено рано. И ще отворя барабана, ще махна всичката смазка, и пак нов опит. И после ще чешем глави заедно ;)

Лошото е, че съм правил само няколко чешита автоматици, ама с един китайски полусейковец (TCM) имах подобен дерт, само дето вътрешния край не се откачваше.
И аз не можах да го оправя. Смених барабана с пружината и охлюва в сбор.

rosen_er
Специалист
Reactions:
Мнения: 3864
Регистриран: 19 яну 2012 19:20

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от rosen_er » 08 сеп 2015 15:35

miroman написа:....
Часовникът е Universal Geneve Polerouter, автоматик с микро-ротор, но има и ръчно навиване. Навива се нормално (пробвам го с 50-60 завъртания на коронката)....
Това твърдение не отхвърля ли ранното приплъзване на пружината?

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от miroman » 08 сеп 2015 15:39

Ами ако е ранно приплъзване, защо работи после 5 часа? И как така след това охлювът е откачен от пружината?

Довечера ще направя теста с вибрографа, пък да мислим тогава...
Изображение

Потребителски аватар
omegaqq
Moderator
Reactions:
Мнения: 1389
Регистриран: 04 яну 2012 22:27

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от omegaqq » 08 сеп 2015 16:52

Така както си тръгнал да сменяш части по метода "проба-грешка" може да събереш части за още един часовник.
Провери дереджето на жълтата зъбчатка от тая снимка:
http://watchguy.co.uk/wp-content/upload ... G_9186.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

diran
Reactions:
Мнения: 37
Регистриран: 01 апр 2012 17:33

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от diran » 09 сеп 2015 09:07

Изкарай пружината от барабана и я почисти много хубаво с гюдерия по цялата дължина.
Когато е мръсна лепне .
Ако е навиван на ръка д лго време може да е износен задния край на пружината, тогава отвори малко спирачката, но не прекалявай защото може да развалиш автомата по някое време.

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от miroman » 09 сеп 2015 17:40

Благодаря за всички съвети. Часовника го оправих, оказа се нещо съвсем различно.

Но както препоръча omegaqq, започнах с пълно разглобяване, за да проверя зъбните колела едно по едно (зъб по зъб lol2 ). ОК са.

Обаче се сетих, че няма нужда да чакам 3 или 5 часа, просто не монтирах анкера и баланса. След това започнах бавно да въртя барабана на пружината. И след примеро четвърт оборот на барабана той прескочи ! Въртейки го, забелязах, че самият барабан "играе" доста по вертикалата, което ми се стори странно. Пак разглобяване, отваряне на барабана, измерване на размерите на охлюва и височината на барабана с шублер - ето проблема, разминаваха се с почти 0.20 мм. Тъй като "оригиналната" пружина, с която дойде, беше на някои места "измачкана", най-вероятно просто е бил при "кадърен" майстор :), който при няколкото евентуални отвряния е "изтумбил" ле-е-е-ко капачето на барабана. Тъй като не съм очаквал подобно нещо, пък и съм си любител, не обърнах внимание. Сега обаче хванах с клещичките и лекичко го огънах в обратна посока (даже май леко се наложи да го "вдлъбна" :redface ). Обаче в момента още върви :banana , а е навит снощи в 22:15.
Така и така го бях разглобил, реших да го промия още един път, белким малко му се вдигне амплитудата. За съжаление има наколко камъка със зегерки, а аз още не съм се научил да ги разглобявам и сглобявам. Така че амплитудата се вдигна съвсем малко до 208-210. След настройка на вибрографа в положение "лице надолу", е избързал с 10 секунди :)

Току-що забелязах прашинка на стъклото отвътре, та ще го отворя пак, после ще го снимам да го покажа. Някой случайно да има коронка "Universal" за продаване :lol: , че само това остана...

Поздрави, Миро.
Изображение

Потребителски аватар
atanweb
Moderator
Reactions:
Мнения: 6223
Регистриран: 20 яну 2012 22:02
Местоположение: гр. Кюстендил/NRW

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от atanweb » 09 сеп 2015 18:49

Хубава развръзка стана. Миро поздравления за упоритостта ти. Заслужена победа над проблема.
Ще чакам с нетърпение снимки на самия часовник.
Поздравления!
Изображение

Потребителски аватар
miroman
Специалист
Reactions:
Мнения: 1036
Регистриран: 21 юни 2012 18:24

Re: Проблем с навиващата част на часовник

Мнение от miroman » 09 сеп 2015 18:59

Ами ето го часовника:

Изображение Изображение Изображение

Ето го и откъм циферблата:

Изображение

и откъм механизма :)

Изображение

Опит за макро-снимка на регулатора на баланса. Тук пак има малка интрига. Като го регулирах преди, и в крайно "бързо" положение пак изоставаше с ~ 90 сек, на вибрографа. мамка му, мислех да търся вече И нов баланс. Обаче ми се обади omegaqq, поприказвахме си и случайно му споменах и за този проблем. А той вика - ми то регулаторът откъм спиралата се мести самостоятелно, с винтчето само се донастройва. Малей, къв съм смотан :redface . Пробвах веднага - стана, Спести ми търсене на един баланс :b

Изображение

Заедно с надписания заден капак:

Изображение

А и друго не знаех - Universal си маркирали стъклата от вътрешна страна (както Omega). Ето снимка на стъклото отвътре:

Изображение

Това е засега. Ще го следя да му видя резерва на пружината.

Поздрави, Миро.
Изображение

Отговори

Върни се в “Ремонти, "направи си сам" и "как се прави"”